Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 pomoc oko rasvete za stubni aq :) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dax04
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 11 Feb 2012
Poruke: 3
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 4:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav, da li neko moze da mi pomogne oko rasvete za aq visine 80cm a u osnovi 50x50cm? trazio sam po forumu ali nisam nigde nasao temu za stubni aq. aq planiran da bude srednje ubiljen sa manje zahtevnim biljkama tipa valensarije ili kriptokorine. hvala unapred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 4:59 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 8:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

MH rasveta ili LED cipovi ( prepostavljam ovi od 20 W, ili jaci ? ).
MH je proverena na tim dubinama, i sa biljkama. Mana je grejanje rasvete.
LED nije dokazana al ce nesto da dospe do dna. Da li ce biti dovoljno za ista ... Ne znam .
Veoma su nezgodni ti akvarijumi. Pogotovo ko zeli neku biljku
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PAN
Akvarista



Registrovan: 30 Okt 2016
Poruke: 64
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Nov 22, 2016 12:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos jedan glas za MH. Ja imam akvarijum 70 cm bruto dubine, neto negde oko 62cm i trava za sad raste super. Toliko dobro da i Glosso super raste. Jedino sto przi, kad radi grejac ne treba Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dax04
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 11 Feb 2012
Poruke: 3
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 11:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala na pomoci. cim spakujem haubu i aq slikam za forum. pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 12:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam za opciju što ti je predlozio nikouro multičip za biljne akvarijume sa reflektorom i sočivom . Dovoljna su ti dva multicipa sa min 16tak dioda. Izmedju njih moze da staviš 3-4 plava leda za mesečinu.
Mh ima da ti troši oko 5kw na dan
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
PAN
Akvarista



Registrovan: 30 Okt 2016
Poruke: 64
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Nov 24, 2016 4:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
Ja sam za opciju što ti je predlozio nikouro multičip za biljne akvarijume sa reflektorom i sočivom . Dovoljna su ti dva multicipa sa min 16tak dioda. Izmedju njih moze da staviš 3-4 plava leda za mesečinu.
Mh ima da ti troši oko 5kw na dan



Ne bih rekao da ce da troši 5kW na dan. Ako je MH 70W, za 10h rada (sto je mnogo) potrošiće 700W, odnosno 0,7kWh. Za mesec dana oko 21kWh. Cena kWh je oko 6 din, sto ispadne oko 130 din/mesecno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Nov 27, 2016 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A koje konkretno biljke planiras?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
dax04
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 11 Feb 2012
Poruke: 3
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jun 09, 2017 11:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja se izvinjavam na kasnom odgovoru
[img]https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1488621098123&set=a.1488617378030.66032.1311819680&type=3&theater[/img]

ovako je izgledalo ranije
2 grolux sylvania neonke T5 po 15w
2 philips stedljive oko 23w
2 klasicne philips e27 kao dopuna od po 75w

ubacio bi neke manje zahtevne biljke zbog jacine svetlosti. svaki predlog je dobrodosao. video sam jedan zanimljiv post:
http://www.akvarijum.org/forum.....22686.html

hvala unapred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Jun 09, 2017 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolje da si stavio 250w MH. Ako nemaš napravi reflektore jer bez njih jako malo svetla stiže u akvarijum.

Na kp imaš led čipove sa ugrađenim drajverima pa rade na 220w, sto je ekstra lako za povezati. 10w se ne zagrevaju puno pa možeš da porđeš sa nekim alu profilom. Za neke 20w mislim da moze pasivan hladjak za 30 i 50 već mora aktivan.

Ima gomila polovnih kulera za procesor oko 200dim idu na KP. AMDovi su obicno kockasti i robusniji pa su lakši za rad. Mislim da sa 4 cipa od 50w možes gajiti 80% bilja i bez sočiva, 2000-3000 din sve ukupno zavisi gde i za koliko nadješ čipove. Kulere pokrećeš preko ispravljaca na 12v, moze i za mob(5v) al će onda raditi sporije, jedan ispravljač bi trebalo da bude dovoljan za 4kom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Ned Jun 25, 2017 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sto se tice vrtenja kulera, meni je zakon stari antenski adapter za pojacivanje signala. ima 12v, ima potenciometar, lako se moze regulisati obrtaj. takodje ga koristim za plavi led i efekat mesecine. zakon.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 26, 2017 10:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
Bolje da si stavio 250w MH. Ako nemaš napravi reflektore jer bez njih jako malo svetla stiže u akvarijum.

.

Izvinjavam se što upadam, ali ovo je teška glupost! Po efikasnosti, metal halogena rasveta nema premca! Ne znam da li si svestan koliko je 250W Metal halogene rasvete? Kao što kaže Nikouro, jedina mana je grejanje. Možda si mislio na halogenu rasvetu, u tom slučaju je to OK, ali metal halogena rasveta je super efikasna i proverena u dugogodišnjoj praksi za razliku od LED rasvete koja je još u povoju u biljnoj akvaristici.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 26, 2017 10:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako god da okreneš, ta dubina je problematicna.
Bilo zahtevno ili ne zahtevno bilje.
Pored svih ostalih parametara koje moras da zadovoljiš, da bi se biljke dobro
razvijale jeste sigurno svetlo. MH ti je sigurno proverena prica, posebno na toj dubini.
Ako nemaš iskustvo sa LED rasvetom, mh ima još veću prednost. Kupiš gotov proizvod
i priključiš ga preko tajmera na 220V. Mh sijalica 6500K.
Led chip takođe završava priču. Ali u tom slučaju moraš da imaš neko iskustvo. Ta varijanta nije gotov proizvod.
Za dimenzije koje si naveo, treba ozbiljan chip od 100W, to vuce napajanje od 48v ( + - ). pasivno i aktivno hlađenje. DC napajanje koje zahteva posebne tajmere drajvere itd...itd..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jun 28, 2017 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne baš sam mislio na MH jer će tada kripte ostati kompaktne i neće zaklanjati druge biljke, sa lošom rasvetom na 80cm dubine listovi u kripte će biti 20tak cm i veći.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License