Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mora li filter stalno da radi? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
spectrum




Registrovan: 03 Jan 2017
Poruke: 0

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2017 4:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postovani,

imam akvarijum 30 l, u njemu vestacko bilje, 3 mala zenska borca, 3 platike male (ne znam pol) i kupila sam filter Magic-Jet Magi 200 (za akvarijume do 60 l).

Znam da borci mogu da zive i bez filtera i pumpice, ako redovno menjam vodu i vodim racuna o higijeni, medjutim za 3 platike, da li je nuzno da mi filter koji ima i pumpicu za vazduh, radi neprekidno?
U stvari, ono sto ja zelim je da nocu nekih 8 sati ga ugasim, da bude i ribama malo mir i nama jer u toj sobi spavamo, a ostali deo dana moze da radi. Da li ce platike moci tako da zive?

Filter kada je ukljucen u struju bas emituje neprijatan zvuk, mislim da je to posebno i ribicama neprijatno jer se to jos vise cuje u vodi. Mislim, da to nije maltretiranje riba? Osim toga, vidim da taj filter i pumpica prave pometnju i da ribe u tom delu akvarijuma ne mogu lepo ni da plivaju, rasprsivac ih baca na zidove i u celom akvarijumu se voda pomera, a voda se pomera cak i kada iskljucim rasprsivac, tj stavim ga na najmanje, doduse tada vrlo malo, ali se cuje filter. Imam akvarijum tek nedelju dana, dakle, nemam nekog iskustva, ali zaista imam nameru redovno da menjam vodu, cistim, kupila sam i usisivac mada imam vece kamenje dole pa ciscenje lakse ide.

Puno pozdrava! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2017 4:09 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Strahinja025
Akvarista



Registrovan: 17 Dec 2016
Poruke: 130
Lokacija: Apatin

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2017 8:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filter je pozeljno stalno da radi... Ti manji filteri su obicno bucniji, nazalost.
Sto se tice talasanja i kretanja vode probaj izlaz vode nekako da usmeris da vise ide ka povrsini vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2017 10:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se tiče turbulencije, rešenje je sprejbar. Da li možda filter dodiruje staklo? Ili, da li kabl dodiruje staklo. Vibracije stvaraju buku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Uto Jan 03, 2017 11:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vibracije se mogu cuti cak i ako nista sem vakum gumica ne dodiruje staklo, nazalost. Horus je u pravu, vibracije stvarno stvaraju buku, ali to ne moraju biti vibracije koje nastaju usled nekog kontakta. Jos pre par godina sam imao veci unutrasnji filter (tipa Atman 104), i bas sam isprobavao od cega nastaju vibracije. Iznenadio sam se kada sam video da se zujanje (ne filtera, nego vibracije) culo i onda kada sam filter drzao u ruci, bez da dodiruje bilo sta. Ako sam ga drzao na sredini akvarijuma, bio je necujan, dok bi se vibracije pojacavale kako bih ga priblizio staklu. Nazalost, resenja za to nema...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2017 1:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je primarna uloga filtera bioloska filtracija onda je nije pozeljno vec je potrebno da radi konstantno.
Vodena sredina je jako bucna tako da to i ne smeta ribama. Neki naucnici smatraju da zujanje ometa komunikaciju izmedju jatnih riba al to jos nije dokazano.
Svu opremu sto zuji mozete da stavite na plavi filter sundjer i dosta ce se manje vibracija cuti ili npr poturiti taj sunjer izmedju cevi i stakla poklopca. Za druge sunjere nzm nisam ih koristio.

Ako zelis da te mnogi shvate ozbiljno ukljucujuci i mene 😶 onda okaci sliku filtera, akvarijuma jer kad bih hteo da trolujem ljude ja bi nesto slicno napisao naravno pod nekim x imenom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2017 2:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Taj tip filtera se baš čuje, ali ipak može da se svede buka na minimum, ukoliko se adekvatno postavi.
Ustvari kod amaterskih/kućnih varijanti akvarijuma ne postoji bešuman rad pumpi/filtera, u najmanju ruku to je prava retkost.
Vremenom se ukućani naviknu na sve te zvukove, ohrabrujem te da ne odustaješ od akvaristike.

P.S. Neko voli određenu vrstu psa, ali on laje. Hajde nek mu neko zabrani da laje !
Nekome to smeta, nekome ne. Dakle svako zadovoljstvo traži neke svoje žrtve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spectrum




Registrovan: 03 Jan 2017
Poruke: 0

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2017 3:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="Strahinja025"]Filter je pozeljno stalno da radi... Ti manji filteri su obicno bucniji, nazalost.
Sto se tice talasanja i kretanja vode probaj izlaz vode nekako da usmeris da vise ide ka povrsini vode.[/quote]

Tog dana kada sam poslala post, nisam stigla da vidim odgvoore od dece Smile, pa smo ipak iskljucili nocu, pa i sledecu noc... pre spavanja stavim vazduh na maksimalno, kao i ujutru neko vreme. E sad, ribice su zaista male, tek kupljene i ne vidim da im to smeta, videcu kasnije... Lakse mi je tako da radim, da ga gasim, pa po cenu i da na svaka 2 dana menjam vodu i usisavam, nego da je stalno ukljucen.

Da, ide ka povrsini vode, ali je mali akvarijum, a ribice su jos deca Wink, pa im ipak to stvara pometnju. Doduse, vidim da platike idu na to buckanje, ali borci se udaljavaju...
Hvala na odgovoru.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spectrum




Registrovan: 03 Jan 2017
Poruke: 0

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2017 3:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="HORUS"]Što se tiče turbulencije, rešenje je sprejbar. Da li možda filter dodiruje staklo? Ili, da li kabl dodiruje staklo. Vibracije stvaraju buku.[/quote]

Hvala. Da, filter se naslanja na staklo, tj zakaci se na njega, tako funkcionise.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spectrum




Registrovan: 03 Jan 2017
Poruke: 0

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2017 4:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="Serene Sky"]Ako je primarna uloga filtera bioloska filtracija onda je nije pozeljno vec je potrebno da radi konstantno.
Vodena sredina je jako bucna tako da to i ne smeta ribama. Neki naucnici smatraju da zujanje ometa komunikaciju izmedju jatnih riba al to jos nije dokazano.
Svu opremu sto zuji mozete da stavite na plavi filter sundjer i dosta ce se manje vibracija cuti ili npr poturiti taj sunjer izmedju cevi i stakla poklopca. Za druge sunjere nzm nisam ih koristio.

Ako zelis da te mnogi shvate ozbiljno ukljucujuci i mene 😶 onda okaci sliku filtera, akvarijuma jer kad bih hteo da trolujem ljude ja bi nesto slicno napisao naravno pod nekim x imenom.[/quote]

E, ovo poslednje, sad citam, spremam se za put pa nemam vremena da slikam akvarikjum i filter. U svakom slucaju, moje pitanje je bilo sustinsko, tj da li je nuzno stalno da radi, i to ne toliko zbog odrzavanja cistoce, koliko zbog kiseonika u vodi, tj receno mi je u Pet centru da te ribe (platike) nisu dvodihalice kao borci i mora da imaju dovoljno vazduha u vodi. Pa sam se uplasila da ce da se uguse tokom noci ako ugasim to buckanje Wink. Milsim, zaista se ne razumem u ribice, a zelim im dobro. Ja inace imam macke, vec 20 godina, najstarija mi je umrla sa 17 godina, a njene dve cerke evo jos su tu, jedna 14, druga 10 godina, sa njima mi je lako zaista, one ne zahtevaju toliko brige koliko ove ribice, tako mi se sad cini. Na srecu, macke samo posmatraju taj akvarijum polu-znatizeljno, nisu mnogo zainteresovane, vide da se to ne pomera, pa im ne ugrozava teritoriju Smile.

Inace, imala sm problem sa 3 zenska borca u manjem akvarijumu, tukli su se, medjutim kada sam uzela veci i dodala 3 platike vidim da su se smirili. Valjda su agresivni, sta znam. Meni nije cilj da akvarijum izgleda sjajno, vise mi je stalno da ribicama bude ok, a kupila sam ih zbog dece, kad god idemo u Pet centar po hranu ili posip za mace oni gledaju ribe Smile. Naravno, ja cu sve da odrzavam, kad mogu 2 dece i 2 macke, mogu i njih, nadam se Smile.

Ipak se jos pitam, da li postoji neka prirodna hrana koju ribe vole, a ne samo ona koncentrovana kupovna? I da li je zdravo za akvarijum?

Puno pozdrava!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spectrum




Registrovan: 03 Jan 2017
Poruke: 0

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2017 4:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="oldwolf"]Taj tip filtera se baš čuje, ali ipak može da se svede buka na minimum, ukoliko se adekvatno postavi.
Ustvari kod amaterskih/kućnih varijanti akvarijuma ne postoji bešuman rad pumpi/filtera, u najmanju ruku to je prava retkost.
Vremenom se ukućani naviknu na sve te zvukove, ohrabrujem te da ne odustaješ od akvaristike.

P.S. Neko voli određenu vrstu psa, ali on laje. Hajde nek mu neko zabrani da laje !
Nekome to smeta, nekome ne. Dakle svako zadovoljstvo traži neke svoje žrtve.[/quote]

Hvala na odgovoru!
Ma, nema problema sto se cuje, problem je nocu, moje macke su npr mirne tokom noci, spavaju, jako volim tu tisinu. Medjutim, ovaj filter zuji kao frizider. Da, mozda je problem u losem i jeftinom filteru, ima taj zvuk niske frekvencije. Kad se vratim sa puta okacicu sliku akvarijuma i filtera pa da cujem moguce savete. Hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Ned Jan 08, 2017 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

http://www.akvarijum.org/forum.....t5845.html

Procitaj kad imas vremena sve sa ovog linka. Koristice ti, posto vidim da zelis dobro ribama. Ja imam 8 macaka, nema tu muka, gledaju a ne diraju. Mr. Green
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License