Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum bez filtera samo za biljke? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
brcilo
Akvarista



Registrovan: 26 Okt 2015
Poruke: 21
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2017 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam jedan akvarijum od 90 litara (samo akvarijum, bez poklopca i filtera), kao i jednu konzolu sa četiri neonke koju bih mogao da načim iznad njega.
Palo mi je na pamet da bih mogao u njega da stavim višak biljaka, onako u čaše sa zemljom i peskom. Stavio bih u njega i grejač, pošto bi mi on stajao u prostoriji gde se ne greje redovno.

Zanima me da li je ovo izvodljivo, tj. da li je samo sa bljke potreban filter i aeracija?

Ovako bi nekako sve izgledalo. Na slici je akvarijum koji bih iskoristio, samo što je ovde imao filter, poklopac, ribe i sve ostalo...


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2017 7:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2017 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ti praktično hoćeš da ti opstane višak bilja i u tom aq da bude sve osim riba ?

Po mom mišljenju je izvodljivo ako je voda ciklirana (ili uzeta iz drugog aq),
i uz tečnu prihranu. Verovatno će se javiti neko sa više iskustva po tom pitanju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
brcilo
Akvarista



Registrovan: 26 Okt 2015
Poruke: 21
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2017 9:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako nekako, da mi opstane višak biljaka.

Posadio bi ih u čaše, saksijice. Stavio bih u njih prvo zemlju za cveće, pa preko sloj kvarcnog peska da se zemlja ne rasipa. Vodu mogu da uzmem iz cikliranog akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2017 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa .... probaj, ako nisu preterano zahtevne biljke uspeće.Kripta,valisneria,a.nana i sl uspeće.
Možda nije loše ubaciti i par gupy,platy i sl.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 1:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako su brzorastuce biljke bice ih uvek tako da ne vidim potrebu za drugim.
E sad sto se tice tvog predloga, biljkama nije nista, dok imaju potrebne uslove za rast i razvoj.
Filter nije potreban, cak postoje na netu uspesni pokusaji iskusnih akvarista za takvu vrstu cuvanja bilja i ribica.(Ne kod nas) Gde se pokusava napraviti idealan odnos kao u prirodi i samo se dodaje voda.
Funkcija filtera je mehanicka i bioloska filtracija.. Mehanicka ti nije potrebna jer neces imati ribice, a ni bioloska jer opet nemas ko da stvara amonijak(treba nesto da zagadjuje vodu).
Biljke ces morati da prehranjujes. I ne zaboravi da biljke mogu ziveti gde ribice ne mogu, jer samo ce bolje rasti ako ima veci sadrzaj gnojiva, a nekim ribicama to smeta.

Mana je ta sta ti grejac ne moze lepo zagrejati vodu, pa ces morati da bude negde na sredini da bi donekle bila uravnotezena temperatura, ali opet nije problem biljama to dok nije u velikim granicama (manje od 18 a vise od 29 stepeni)

Nadam se da sam bio od pomoci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 1:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cak mozes da ubacis 1 muzjaka i 2 zenke gupike. Imaces nonstop mlade ribice, bez hrane(jedu alge koje ces svakako imati) a prijace biljkama zbog stvaranja co2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 2:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

apsolutno bez ribica, potrebna je makar motorna glava da vrti vodu da se ne usmrdi. jer se stajaca voda usmrdi mnogo ako samo stoji bez ikakvog strujanja i/ili aeracije. usmrdi se na les. naravno, ako ces menjati svakih 5 dana onda nece, ali ako neces menjati vodu, bazdi da se crkne. bilo koliko litara da ima akv. i 2l i 5l i 1000 l. u sta se i sam mozes uveriti jel samo ostavi dovoljno dugo da se ucrkinja.....

mozda bi to teralo (ne usmrdjavalo se) sa makar onom motornom glavom kao za morske akvarijume. dakle nesto sto ce da vrti vodu da se ne ubazdi.

sto se gupika tice, losa ideja bez filtera, gupike vrse nuzdu, namnoze se, ima biljaka, mali se skrivaju, namnoze se izmedju sebe, mnogo se*u i td..... ne. nije dobra ideja ni za jednu neonku, bez da se razmnozava, a kamoli za gupike. ipak biljke nisu toliko svemoguce.

moras imati neki ciklus dana i noci. ne moze biljka da 24 h /365 dana godisnje da bude pod svetlom i vrsi fotosintezu. propasce . a opet, kad ugasis svetlo, ta ista biljka trosi kiseonik da ne bi skapala. tako da ipak treba aeracija bar neka......

u prevodu, ako nemas bar malo opreme nemoj da mucis ni biljke ni ribe.

u prirodi bare imaju strujanje vode od sto gazimo po njima, od vetra, od kise..... u akvu toga nema, dakle smrad u najavi..... a bez kiseonika, i zamucenje vode sleduje....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 4:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam 1 kozicnjak vec 3 meseca, bez filtera, biljke i rasveta 8h, funkcionise, samo dodajem vodu u pitanju je akvarijum od 5l .. Smile
Od bilja, mahovina, nana, pistia i lemna minor.

Inace @Io , pisalo se na forumu o tome, kad nadjem stavicu, jedan deo akvarista tezi tome da sto manje dira akvarijum, pokusavajuci da napravi ravnotezu u vodi kao sto postoji u prirodi, cak stavljaju akvarijume ispred sunca i to je jedina rasveta. Alge su hrana ribicama, ribice stvaraju co2 i ostale stvari za biljke itd.. Naravno ovo je tesko izvesti, potrebno je mnogo stvari pogoditi, ali nemojte reci da nije svemoguce. Potrebno je znanje engleskog i traziti na netu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 4:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

meni se mali akv sa borcem i isto par biljaka toliko usmrdjavao da je morala voda da se menja bukvalno svakih 3-4 dana, nije bilo sanse da se ne usmrdi. alge se nisu stvarale doduse, dal ih je borac jeo , ja ga ne videh nikad. onda je doslo do akva od 40 l koji je bio samo biljni, s 0 riba dakle, i on se usmrdeo posle nekog vremena, pa pored redovne izmene vode na 7 dana je dobio i malu potopnu pumpu, a bio je startovan sa delom isciklirane vode iz veceg akva. tako da mozda nekom uspe, meni nije uspelo u tim varijantama....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
NightCrawler
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2015
Poruke: 44
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 1:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Kod mene to radi ovako, nema filtera ni grejaca, svetlo je led sijalica zuta oko 3000K. U podlozi je pesak sa osmokotom marsilea hirsuta i HM rastu fino, imam par kozica koje se razmnozavaju polako i puzeve. Pre toga je funkcionisao sa zemljom iz baste u podlozi i jos dosta drugog bilja je bilo tu, ali je ipak sam se odlucio da izbacim zemlju i ostavim manje vrsta biljaka. Menjam vodu cesce u pocetku kasnije moze jednom mesecno (tako je radilo), ponekad promuckam malo vodu stapicem da se uskomesa. Lemna minor je tu da pokupi visak elemenata i da se izbori sa algama, na neki nacin je i dobra filtraciona biljka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako neces drzati rine onda ti je apsolutno ne bitno da li je ne cikliran ili nije.
Za biljke ti je jako bitna cirkulacija vode u akvarijumu. Tako da moras imati nesto da vrti vidu jer ce biljke stagnirati pa umreti ako se voda oko njih ne krece. Stajaca voda sa dosta biljaka se nece tako lako usmrdeti. Sto se tice prehrane to ti ne treba manje vise ni za... jer biljke sadis u zemlju jedino ako ne pocnes da drzis paprati onda prihrana i dobija malo smisla.
Moj to je savet da ubacis kozice one najobicnije jeftine crvene bezbojne braon cokoladne... 30din max preko ne vrede. Odrzava ce ti biljke a kad se malo namnoze mozes ih davati ribama kao poslastice. Hrana im ne treba jesce alge i druge mikroorganizme filter isto ne treba
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
NightCrawler
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2015
Poruke: 44
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Radice to, samo su vece sanse da alge napadnu. Mozes da namesa DIY co2 pa na obican kameni rasprasivac cisto da imas neke mehurice koje vrte vodu kad vec ne smes da imas puno riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
brcilo
Akvarista



Registrovan: 26 Okt 2015
Poruke: 21
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 9:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na odgovorima. Imam neku staru potapajuću pumpu sa malim sprejbarom, koji bi talasao vodu.

Kozice će obavezno da budu u akvarijumu. Odavno imam želju da držim i kozice, ali akvarijum mi je pun barbusa Smile .

Krećem u akciju čim malo popusti ovaj mraz...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2017 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

spreybar sluzi za aeraciju. tebi je u biljnom potrebna cirkulacija da co2 nitriti nitrati... stignu do biljaka. Aeraija je talasanje povrsine vode radi razmene gasova cirkulacija je kruzenje vode kroz sam akvarijum
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2017 1:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da ali ce ta pumpa vuci vodu u sebe, dakle pomerati je ka sprej baru koji ce je izbacivati iz sebe, jel. to je najbolji vid cirkulacije i meni svi akvi funkcionisu upravo tako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License