Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Sta mi sve treba za filter? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 11:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako, posle duzeg vremena opet ulazim u akvaristiku. Nabavio sam Atman ar-f830 akvarijum, oko 150l, koji ima filter u haubi. Tamo se nalaze kao dve korpe u koje ide materijal za filtriranje, pretpostavljam sve ide u njih, aktivni ugalj, keramika, vata... Prvo je sto me zanima redosled, skroz na dno stavim keramiku, preko ugalj i vata na vrh, tako? I drugo koliko uglja mi treba, prodavac mi dade 250gr i rece dosta ti je za 500l vode... :/ Ako je dosta da li treba da ga rasporedim u obe te korpe sto ima ili je dosta u jednu? Posto je u jednoj mrezici. Ili da kupim jos 250gr, nece da skodi? Hvala...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 11:24 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 11:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moje misljenje je da ti ugalj ni ne treba sobzirom da ces biljni akvarijum, umesto uglja uzmi sundjer, mozes na dno keramiku, pa sundjer pa vatu na vrh.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 12:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako se ne varam, ti akvarijumi imaju ugrađene tzv. Top filtere. Nemam lično iskustva sa njima. Od onoga što sam video, stave gore vatu, ispod plavi akvaristički sunđer, negde i keramiku u zavisnosti od visine filtera. Isprlja se vata, zameniš je.
Generalno, kao i svaki drugi filter što se tiče redosleda, prvo mehanička filtracija na kraju biološk, imaš ovde neke DIY filtere:
http://www.akvarijum.org/forum.....t4086.html

Nemam neki stav o uglju, ne koristim ga. Pazi samo da ima rok trajanja. Mislim da nije pametno rešenje posebno za krovne filtere, osim ako nemaju one dve komore (ne znam drugačije da napišem), tj. voda uđe u prvu (tu ga stavljaš) pa ispod pregrade u drugu (tu ne treba da se stavlja) i odatle nazad u akvarijum.
Ala sam napisao Smile Nije filter medijum za "ispiranje", tj. voda da se sliva preko njega direktno u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 12:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druze akvarijum je sa biljkama i ribama, gde si izvukao da je samo biljni?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 12:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ludidzora ::
Druze akvarijum je sa biljkama i ribama, gde si izvukao da je samo biljni?!


Na to sam i mislio, ribe se podrazumevaju Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 12:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo ide grubi filter, filter vata, pa keramika na kraju. Cilj je da voda bude isfiltrirana od krupnih necistoca kada dodje do keramike.
Aktivni ugalj je nepotreban. Ubacuje se nakon hemiskog tretiranja vode, npr. nakon lecenja riba. Ima nezgodnu osobinu da kada se zasiti necistocama sve izbaci natrag u akvarijum. Zato uvek mora da bude svez i da se cesto menja. Ali kao sto rekoh, nije potrebno da bude 24h/7 u filteru.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 1:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci ugalj da ne stavljam uopste? Samo keramiku i preko vatu koju menjam kada se zaprlja? I da li je taj plavi sundjer sto je nesa69 spomenuo neophodan? Da probam da zamenim ugalj za njega ako imaju...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 1:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste, to ti je jeftino, trazis sundjer za akvarijum, stavis vatu pa sundjer i na kraju keramiku i taman ti je to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 1:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, taj plavi sundjer je gruba filtracija. Ja volim prvo to da stavim pa tek onda filter vatu (ideja da se ide od najkrupnije do najsitnije filtracije), ali svejedno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 1:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok. A ako mi ostane ovaj ugalj, da li bi bilo dobro iskorostiti ga nekako bar za pocetak. Akvarijum je polovan, vec koriscen, ja sam ga oprao samo sa vodom iznutra, naravno bez hemikalija... Pitam posto sam negde procitao da moze aktivni ugalj dobro da dodje kod formiranja no ih akvarijuma i posle nekov perioda se izbaci. :/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 3:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Suncokret, cek, ti rece sundjer na vrh, i ima logike, a ovi rekose izmedju vate i keramike... :/ Da li je dovoljno samo bela vata i keramika, posle samo menjam gornji sloj vate i to je to, ili je ipak bolje imati vise slojeva razlicitog materijala?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 5:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ludidzora

Uopste nije toliko bitno, kako je tebi lakse. Kod mene je krupni sundjer na vrhu pa onda 3 zasebna sloja filter vate, pa keramika.

Tri sloja stavljam zato sto se gornji uvek prvi zaprlja, i njecesce se menja. Druga dva, a posebno treci, jedva i da menjam. Ovako je ekonomicnije jer filter vata znatno duze traje.
Sundjer bude uvek najstrokaviji, sto od biljnih delova do krupne prljavstine. Njega perem iznad slavine, a ako brines za kulturu bakterija, mozes ga prati i u izvadjenoj akvarijumskoj vodi.

Uzgred, moj filter ima 20 litara, tako da volim da sve bude efikasno ali i ekonomicno. Polako samo, ne mozes nigde da pogresis, kako god da slozis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Mar 11, 2017 1:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf, pazi, opet da napomenem da nemam top filter i da nije isto kao klasični trokomorni filteri npr. Opet imaš i par vrsta top filtera u zavisnosti kako im izlazi voda...
Da se dopunim i ispravim pošto je klinčadija zaspala Smile

Malo to drugačije radi i prenosim ti ono što sam video i kako radi ljudima.
Gore vata, ne sunđer, nego vata. Isprlja se, bacaj, to je jeftino i nema potrebe da se komplikuje bezveze oko toga.
Ispod vate OBAVEZNO (to sam zaboravio) duplo mreža za komarce ili sitna fasadna mreža da se vata ne zabija u filter materijal ispod nje (nemoj da staviš i biće ti jasno zašto mora da se stavi prilikom prve zamene vate).
Ispode sunđer ili keramiku, ako imaš dve korpe, stavi i jedno i drugo pa proceni sam šta je bolje vremenom. Nemam pojma, po meni je sunđer bolji, po drugima je keramika bolja... lično mislim da ako se voda sliva u akvarijum ispod celog filtera, bolje sunđer. Ako izlazi sa strane bolje keramika. Ovo je neko moje mišljenje na osnovu onog što sam viđao, nije uklesano u kamen i da mora tako.

Taj krupni sunđer koji se pominje da je na vrhu. Kod mene je on u trokomornom na vrhu takođe. Ali je razlika u tome što se pumpa nalazi iza filter materijala u "čistoj" vodi.
Kod tebe je pumpa ispred filter materijala u "prljavoj" vodi.
Iz tog razloga, jedino mesto gde taj sunđer ima smisla staviti je na samoj usisnoj cevi dole gde je ona reštka, kao na ovoj slici npr.:
http://www.akvarijum.org/forum.....ter_08.jpg
Ali manji, ovo je baš veliko parče i u stvari filter, čisto da imaš vizuelno gde ide. Taj sunđer neko stavi, neko ne stavi, neko stavi pa mu dosadi da ga pere pa ga baci... Nema pojma iskreno, pošto kod mene taj sunđer perem ispod česme, raspadne se nakon nekog vremena i onda vata radi posao dok se ne setim da kupim drugi, ako se setim... i tako, definitivno u mom slučaju totalno nebitan sunđer Smile
Da li je taj sunđer potreban ili nije jedino ti možeš da saznaš. Ako bez njega imaš često prljanje i pranje pumpe, onda je sigurno bolje da ga staviš. Ako nema potrebe za čestim pranjem pumpe (npr. svakih nedelju ili dve) onda ti definitivno ne treba. Tako da je to na tebi samom.

Uglavnom, vremenom češ sam da shvatiš kako ti je najbolje, svi načini su prilično isti. Ako i staviš vatu negde između, obavezno stavi mrežice i ispod i znad nje, mnogo je lakše posle Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Mar 11, 2017 4:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav druze. Ja nemam iskustva sa krovnimfilterima pa te ne mogu savetovati kako da ga slozis. Najbolje je da ti keramika bude zadnja tj da voda prolazi zadnje preko i kroz nju. Dobra keramika ja jako bitna. Ako mozes uzmi sera siporex keramiku skupa jeste al je 100 bolja od drugih.
Svaku vatu sundjer keramiku moras dobro oprati pre stavljanja. Sundjer mozes i da otkuvas malo za slucaj da je tretiran protiv pozara.
Vata je prica za sebe. Nju obavezno isperi. Kad je budes ispirao stavi je u neki posluzavnik ili tanjih pa tusem lagano isperes. Ako je budes stiskao i gnjecio unistices joj strukturu i sabiti je pa ce ti manje trajati i vise ce trica proci kroz nju. Na pocetku nije problem al vremenon smori jer akvarijum vremenom ne postaje cistiji
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Sub Mar 11, 2017 11:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aj evo neka slika kako je bilo i kako je sad posle poslednjih postova. Prvo sam namestio na vrhu plavi, pa vata pa keramika. Kad procitah poslednja dva posta i videh sliku, izbacim plavi sundjer iz filtera i stavim jos jedan sloj vate koji cu da menjam. Sad malo je nabihena, bem ga, mora, ne znam koliko i sta moze da smeta, a plavi sundjer stavim na cev od usisa, prdko fabricke mreze... Izgleda mi, a i nadam se da je dobro... Smile



Image

Image

Image

Image


images upload
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License