Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 4900k osvetljenje, valja li to sta? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 10:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Spremam akvarijum posle duzeg vremena i nabavljam sve sto mi je potrebno. U pitanju je Atman ar-f830, oko 150l. U haubi ima mesta za dve 75cm i jednu 60cm neonku. Bio sam danas do prodavnice i imaju samo neke Sera i prodavac kaze te su za biljke, ali ne pise koliko kelniva na kutiji, tek kad sam kuci otvorio neonku vidim da je 4900k. Planirao sam te dve i jednu regularnu neonku od 60cm da stavim, ako je to pametno. Planiram i ribe i neke biljke naravno pa da vidim kakvo mi osvetljenje treba, da li da zadrzim ove dve ili ih zamenim za nesto bolje ako imaju? Hvala...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 10:53 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 11:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes li mi reci naziv te neonke od 75cm, mislim tacan naziv, ja znam da imaju 850mm ali za 750mm nisam znao da postoje. Naglasi koliko W (vati) imaju te neonke i jesu li T5 ili T8?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 11:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

T8 su 25w, 750mm to je sigurno, model Sera plant color mislim da su... Nije mi trenutno pri ruci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 11:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja sam pre par dana morao da smisljam rasvetu i ostali akvaristi sa ovog foruma su mi preporucili T5 jer duze traje i u svakom smislu je bolja od T8, skuplja je malo ali se na duze staze isplati tako da razmisli o toj varijanti a sa ostalima se konsultuj koje neonke da uzmes.
Kad vec dajes vece pare na rasvetu, mozes od arcadie da uzmes 2 komada od 550mm, recimo fresh water i tropical pro, njih 2 ja mislim da imaju po 24W i za tu trecu osmislis sam sta ces i kako ces.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 12:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemam puno izbora, najduze sto moze je 75cm jer je akvarijum 83cm. Drugo, to je fabricka rasveta, 2x75 i 1x60, tako da prekrajam ne bih i stavljam T8 za koje vec imam grla i sve. A trece, nisam u Srbiji vec na Malti i koliko vidim ovde bas nemam velikog izbora. Jedva sam i ovo uspeo da nadjem mada ima jos nekih varijanti kod njega, posto mi je nudio roze, crvene, bele, plave. Ali ne po kelvinazi. Uglavnom covek rece evo ti ova za biljke. A sad mi treba pra i strucnjak da kaze jel to valja za biljke ili ne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 12:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aha, nisam razumeo najbolje, pa nisam neki strucnjak ali sera kao marka je odlicna tako da pretpostavljam da imaju i te neonke namenjene za biljke, konsultuj se sa jos nekim sa foruma ali mislim da ce te 2 od 25W i jos jedna biti odlicno osvetljenje. Srecno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 12:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam baš nešto vešt sa biljkama, pa uz rezrvu Smile
Dobra je, tj. odlična za biljke ali subjektivno rečeno nije lepa za oko. Uglavnom se koriste u kombinaciji sa belom (6500K).
Napiši šta možeš da nađeš i/ili stavi sliku iz radnje (još bolje) i strpi se malo jer nigde ne gori trenutno. Napisaće ti neko pametniji koja kombinacija lampi bi ti bila najbolja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za bilje je to super. Uzmi samo neku drugu plavu ili neutralnu. Dejlajt od 6500k ili cak 9000k da ti akvarijum ne bi bio ljubicast. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, sta kazete onda dve te 75cm i jedna bela normalna najnormalnija sa plofona iz dnevne sobe? Posto 75cm ne mogu da nadjem tu normalnu jer nije standard...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Pet Mar 10, 2017 2:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ove bele obicne bi trebalo da su 6500k, tako? Zbunilo me sto svi prrporucuju za biljke izmedju 5-600 i 10000 K. Pa kad videh ovo 4900 pomislih da nije ni za sta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 11, 2017 8:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bele su od 6500K i 10000K.
Ako se ne varam ova tvoja daje vise zuckasto svetlo.
Ona za oko nije nesto, licno je ne bih kombinovao sa belom jedino ako se ima vise cevi pa se pravi spektar boja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Mar 11, 2017 11:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo sto napisa Bojan je primenljivo. LED rasveta se bazira na tome da se kombinuju razlicite Kelvinaza. Tako i kod dnevnog svetla. Nikada sunce ne sija punim spektrom Smile . Iskombinuj rasvetu
Pisanija drugih kazu da je Kelvinaza od 7 do 8500 idealna za fotosintezu ( slatkovodna ).
Nekada se akvarijumi osvetljavali spektrom od 3200 do 4500 Kelvina. Rasle su biljke i tada. Jedno vreme je preporucljivo bilo koristiti neonke od 6500 Kelvina. Onda je krenula kombinacija 4500 + 6500 + 8500 i u pojedinim 10 000 K ( mada na 10000 K biljke nisu odusevljene tj manja je fotosinteza ).


Poslednji izmenio nikouro dana Sub Mar 11, 2017 11:03 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Sub Mar 11, 2017 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta mogu da stavim je 2x75cm, vec kupljene 4900k, ni nisam imao nekog velikod izbora ovde gde sam. Imam medta za jos jednu 58cm, standardna 60cm ne pase. Mad Tako da cu tu da orobam da uzmem neku belju. Samo jos da pitam, imam providnu plastiku koja ide preko neonki da ih zasiti od vode, ali ta plastika vise i nije bas toliko providna nego je dosta matirala, moze li to sta lose da utice na osvetljenje? By the way, sa dve 4900k izgleda ovako.

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Mar 12, 2017 1:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zavisi koliko je "zaprljana" toliko ce blokirati ili preusmeravati svetlo. Jel moze da se zameni pleksiglasom ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Ned Mar 12, 2017 2:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo je matirala, verovatno od toplote. Ja sam je oribao od algi/kamenca ali bolje ne moze. Tesko da ce parce pleksiglasa da je zameni jer nije ravna... :/ A ne bih bas da bude bez nje, posto i ovako su tabla sto drzi neonke i prigusnice, i same prigusnice bile rdjave dosta, pa sam sve ozuljao, farbao, izmenjao zice, bla, bla... Pa bi da sacuvam koliko toliko od korozije a nije mi bezbedno da voda zalazi unutra...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Neonke kao osvetljenje uki01 Rasveta 12 Pon Jul 20, 2020 11:29 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Arduino LED kontroler i osvetljenje z... peconis Uradi Sam (DIY) 12 Pet Mar 29, 2019 6:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Juwel Primo 70 + LED osvetljenje m.vlacina Arhiva Malih Oglasa 1 Sub Nov 03, 2018 4:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Klasicne LED Sijalice E27 za domacins... Zivadin Rasveta 17 Sub Mar 31, 2018 1:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke i osvetljenje Strahinja3333 Početak u akvaristici 4 Ned Feb 19, 2017 1:42 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License