Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 kako skinuti kamenac sa akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Apr 06, 2017 4:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ili kad menjas vodu pre nego sto natocis novu nakapas nekoliko kapi 30%HCL na vatu protrljas malo deo gde je kamenac uzmes novo parce vate pokupis prljavstinu sto ostane i na kraju prebrises sa mokrom vatom. Za 5min skinut kamenac samo ga nemoj skidati sa silikona kiselinom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Apr 06, 2017 4:23 am Snimi Poruku Nazad na vrh

oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Apr 07, 2017 8:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je poklopac od stakla nebi ni trebalo biti kamenca u akvarijumu.
Proces je kao u prirodi sa kišnicom (koja je inače mekša),
voda iz akvarijuma isparava, kondezuje se na staklenom poklopcu,
kapi sa poklopca se vraćaju nazad i tako u krug.Dakle sama sebe omekšava.

(Samo da nebude nekog lufta kod klizača i tome slično,
onda je kao i da nema staklenog poklopca, čija je uloga
višenamenska ... voda se puni do kraja, ribe ne iskaču,
ne pada prašina u vodu itd.)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jelena1986
Akvarista



Registrovan: 10 Mar 2017
Poruke: 20

PorukaPoslao: Pet Apr 07, 2017 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E pa mozda je to problem,nemam stakleni poklopac,vec drveni kao krov, ceo aq je kao kucica. Dodacu stakleni poklopac ispod ovog pa cu da vidim kako ce da bude😉
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 07, 2017 9:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cek cek, kako to stakleni poklopac, vada samu sebe omeksava? Laughing

Voda ima odredjeni broj rastvorenih elemenata, isparavanjem se gubi H2O i jos neki gasovi, ali svi minerali ostaju. Stakleni poklopac pomaze da nema isparavanja, ali ne dolazi do bilo kakvog omeksavanja vode.
Upravo iz tog razloga treba menjati 20-30% vode u akvarijumu svake nedelje ili par puta mesecno, zbog nagomilavanja raznih materija koje su proizvod metabolizma riba, biljaka i svih organizama. Samo dolivanje vode usled isparavanja ne znaci nista sto se kvaltieta tice.

Inace, sto se tice ove nekro teme, ja se kunem u obicno sirce. Bezopasno je u malim koncentracijama, neutralno po akvarijum, a izjeda kamenac. Dovoljno je par puta natopiti kamenac i istrugati ga starom kreditnom karticom. Posle toga jos malo sirceta na krpu i obicno to bude dovoljno. Smile
Kod debelog i tvrdokornog kamenca, potrebna je sona kiselina, ali veliki oprez sa njom. Izuzetno je opasna po sve. Zastiti ruke, ne diraj oci, sipaj malo na vatu sa strane, nikako iznad akvarijuma i lagano predji preko kamenca. Obicno trenutno deluje i nije potrebno ponavljati. Izbegavaj dodir sa silikonom, posle predji cistom krpom natopljenu vodom i operi ruke sapunom. HCl koristi samo ako moras. Za sve ostalo - sirce.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Apr 07, 2017 9:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Treba menjati 20-30% vode u akvarijumu svake nedelje ili par puta mesecno, zbog nagomilavanja raznih materija koje su proizvod metabolizma riba, biljaka i svih organizama - to je bez daljnjeg tačno i to je odlično prikazano u videu "nitrifikacioni ciklus",
takođe je tačno i to da samo dolivanje vode usled isparavanja ne znaci nista sto se kvaltieta tice - toksini ostaju,
ali ovde nije reč o delu zamene vode kako bi se očistile toksične stvari u akvarijumu, samo se radi o tome šta učiniti
da ne dođe do stvaranja kamenca na staklu i šta učiniti (bez hemije) da voda ostane postojana u pogledu tvrdoće ?

Ko hoće može da proba (daleko je jednostavnije od hemije) a potom da istraži šta se to desilo !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 07, 2017 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aha, sad te donekle kontam. Hoces da kazes da kada je akvarijum zatvoren, zbog 100% vlaznosti i kondenzacije nema toliko spoljasnjih naslaga kamenca? Sasvim moguce, ima logike, jer se obodi stalno vlaze i nikada ne isušuju do kraja.

Moj akvarijum ima poklopce i isparavanje je svedeno na minimum. Definitivno ima kamenca po obodima, u nivou vode, i to periodicno moram da skidam na gorepomenuti nacin, ali stvarno nije strašno. Ne znam kako bi bilo da poklopca nema? Hm!

Ipak, njoj treba nesto da skine vec nastali kamenac. On se nece sam od sebe rastvoriti, morace da ga skine kiselinom i karticom. E sad, svakako moze da proba da pokrije akvarijum i vidi da li ce se kamenac u buduce sporije stvarati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Pet Apr 07, 2017 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

aj i ja da se umesam kada perem akvarijum sem sirceta i soli za skidanje kamenca pomaze i limontus i soda !100/ skida isprati samo posle akvarijum i to je to !isto ovo mozete i da probate u kuhinji za slavine pola flase deterdjenta za sudove 1 limontus solja (kafena )sode izmuckati dodati vode isprskati slavine sacekati i obrisati ko nove su !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Pet Apr 07, 2017 11:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja u velikom imam isparivace na 1 cm od vode, i nemam nikakvog problema sa kamencem, dok u malom kamenca .....
Mislim da nema pravila, ali ako je voda mirna vece su sanse da dodje do stvaranja kamenca, takodje uz isparivace mislim da se manje stvara..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Apr 10, 2017 4:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hajd još jednom, ha-ha. Sve je ok što rekoste svi.
Hoću da kažem: ako bismo izmerili tvrdoću vode u akvarijumu dobili bi neku određenu vrednost,
ako bismo sakupljali kapi vode koje su se kondezovale na staklenom poklopcu i izmerili tvrdoću
samo te vode - ustanovili bismo da je poprilično mekša. Ko želi može da isproba,
mada je rezultat evidentan i bez ikakvog testiranja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Pon Apr 10, 2017 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sto kaze jedan moj Komsija...ko ima kamenac u AQ ima i pesak u bubregu...Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Gangster
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2010
Poruke: 446
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 10, 2017 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U dosta postova sam do sada procitao ovo sa poklopcem i tvrdocom vode odnosno omeksavanjem iste. Ne znam da li potice od istog autora... Ja bih prvi voleo da sa staklenim poklopcem mogu dobiti meksu vodu, kao verovatno i vecina akvarista koji se na razne nacine dovijaju ne bi li dobili vodu zeljenog kvaliteta i karakteristika, ali nazalost to u praksi ne fercera. Slazem se da deo soli Ca i Mg ostane na poklopcu, ali je to zanemarljivi deo u odnosu na ono sto preostane u njoj. 1dh ima 17.9mg CaCO3 u 1l vode. Ako uzmemu neku srednje tvrdu vodu od tipa 20tak dh pa jos i veliku litrazu, tipa moje 400l, dobijamo mnogoooo mg. Jos kada uz sve to uzmes u obzir nedeljnu zamenu vode cistom cesmovacom, sto vecina nas radi, ne dobijas apsolutno nikakav efekat sa tim poklopcem. Poklopac prvenstveno sluzi da smanji isparavanje vode iz akvarijuma, spreci donekle sirenje mirisa i spreci potencijalni susret vode i struje, mislim na rasvetu integrisanu u sam poklopac akvarijuma. Eto... ne zelim nikoga da uvredim, ali ne mogu da precutim nesto sto iskreno mislim da nije tacno, a sto se ucestalo pocelo ponavljati po forumu. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 11, 2017 12:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oldwolf tvrdi da je kondenzovana voda na staklu mekana, sto je potpuno normalno. Ali nivo minerala/krecanjaka nece misteriozno da nestane iz akvarijuma ili sa oboda zbog toga. Kondenzovana voda se nakuplja i kaplje nazad u akvarijum, i tako u krug (kruzenje vode u prirodi).

Jedino sto ima smisla u celoj toj prici je da 100% vlaznost vazduha usled staklenog poklopca i kretanja vode onemogucavaju stvaranje kamenca na obodima. Tacnije, kamenac se i dalje stvara, ali treba mu mnogo vise vremena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Maj 04, 2017 10:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skidanje kamenca ili prljavštine sa akvarijuma koji je sluzio kao morski sonom kiselinom nije uopšte pametna ideja. Probao i pobegao iz kupala. Štipa za nos i grlo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Maj 04, 2017 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probajte da skinete kamenac sa coca colom, sipate malo na povrsinu, pustite 5 minuta da odstoji, nekom starom cetkicom ili cetkom dobro istrljate i isperete posle toga, ovo moze da se radi samo kada je prazan akvarijum...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License