Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Plava akara - Aequidens pulcher Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Nov 10, 2009 3:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Plava akara - Aequidens pulcher

Image

Ove prelepe ribe naseljavaju mirne i sporotekuce vode na samom severu Juzne Amerike. Podnose veca temperaturna kolebanja od 17 do 28 C.
Ove ribe zahtevaju dobru filtraciju i iskljucivo bistru i kiseonikom bogatu zivotnu sredinu.
Muzjaci mogu da narastu i do 20 cm. Svuda po telu posuti su nepravilnim svetloplavim, skoro belim mrljama koje su najvise grupisane u predelu glave gde se stapaju u duge tanke linije. Zenke su malo manje i za nijansu bledjih boja. Samo za vreme mresta njihove boje se rasplamsavaju i dobijaju ljubicastu nijansu ali je linija na ledjnom peraju uvek svetlo narandzaste boje. Muzjaci imaju srazmerno vecu glavu.
Po prirodi su relativno mirne ribe i veoma retko agresivne. Posto su izraziti teritorijalci preporucljivo je uparivanje ovih riba u vec ranijem zivotnom dobu da bi se omogucili stalni, sigurni parovi.
Za gajenje akara preporucuje se akvarijum minimalne duzine od 80 cm. U tom slucaju moramo se zadovoljiti samo jednim parom. Podloga treba da bude sastavljena od sljunka sitnijih frakcija. Bicemo zadovoljni njihovim ponasanjem jer vrlo retko podizu dno a ne stete biljkama. Veoma je vazno da od krupnijeg kamenja i korenja napravimo skladan podvodni ambijent u kome ce ribe napraviti skloniste za odmaranje.

Uprarivanje i sam mrest ove vrste nije ni malo komplikovan. Ponekad se muzjaci agresivno ophode prema svojoj zenki koja jos nije spremna za mrest. Zato je najbolje da u pocetku, par nedelja razdvojimo muzjaka od zenki i posebno ih hranimo. Svadbena igra muzjaka je divan prizor. On pliva napred-nazad i drhteci pred zenkom pokazuje joj svu svoju lepotu. Muzjak se trudi da sto bolje uradi posao oko ciscenja kamena na koji se polaze ikra. Zenka polozi od 100-400 komada ikre u pravilnim razmacima.Masuci svojim lepezastim grudnim prajima neprestano dovode svezu vodu i omogucavaju cirkulaciju kiseonika nad njima.
Za nesto vise od 48 sati pri temperaturi od 27 C izlegu se sitne licinke koje ne plivaju narednih 3-5 dana. Roditelji se brinu da se proplivavanje dogodi cim pre pa ih u svojim ustima ponekad premestaju sa jednog na drugi kraj. Posle tri nedelje mozemo roditelj odvojiti od mladji i poceti sa intenzivnijom ishranom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 10, 2009 3:22 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

ika97
Banovan
Banovan



Registrovan: 02 Nov 2009
Poruke: 210

PorukaPoslao: Čet Nov 26, 2009 9:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam ih imao 7 ili 8 ne mogu da se setim ..lepa riba !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Sre Dec 28, 2011 5:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aequidens pulcher,veoma lepa riba i za razliku nekih drugih Aequidens nije preterano agresivna i iz mog licnog iskustva muzjak kod mene nije mogao da poraste vise od 15cm ,tako da retkost je 20cm ,u svakom slucaju jedan od mirnijih americkih ciklida koji se moze drzati sa drugim ne preterano agresivnim ribama,pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laslo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 23 Apr 2012
Poruke: 3
Lokacija: becej

PorukaPoslao: Ned Nov 18, 2012 11:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja sam imao plave akare jako su lepe ribe , ako neko ima ili zna gde mogu ih nabaviti, kupiti nek mi jave hvala unapred pozdrav svima Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DevilFish
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2013
Poruke: 294
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pet Feb 22, 2013 4:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predivan je Very Happy i mene zanima da li ih prodaju i dalje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jecconi
Akvarista



Registrovan: 26 Feb 2013
Poruke: 89
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 19, 2013 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel drzi neko plave akare sa foruma, volela bih da vidim u kakvom ambijentu zive.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
itan
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 33
Lokacija: BG

PorukaPoslao: Pet Feb 17, 2017 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mala guzva u aqvarijumu BLUE ACARA--Aequidens pulcher
[IMG=http://www.image-share.com/upload/3446/248m.jpg]
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pet Maj 05, 2017 1:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cime hraniti mladj u pocetku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Pet Maj 05, 2017 3:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam hranio zumancetom a ovu sam sad prvi put nahranio sa obicnom lisnatom,prvo natopljena pa dobro izmuljana da bi tonula.Upravo prilaze hrani,kao grickaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pet Maj 05, 2017 9:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam hranu koju sam pravim(Mix povrca i mesa, modifikovan recept sa foruma),
pa sam mislio da razmutim jednu kockicu u soljicu i onda to da procedim kroz gazu u drugi sud.
Pa u spric i tako malcima da dajem tu klopu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Pet Maj 05, 2017 9:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probaj i ovako se mreste na svake dve nedelje.Ne moras spricem,to ide vrlo malo da ne prljas vodu ali cesce.Samo okvasi vlazan vrh prsta hranom i umoci u vodu.Srecno..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pet Maj 05, 2017 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oke, probacu...
Hvala Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
laky_kg
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2015
Poruke: 128
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Maj 30, 2017 3:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel sme ribica od nedelju dana u akvarijum sa Ancistrusima?
Nikad nisam drzao tako sitne ribice sa njima u akvarijumu, pa ne znam da li ce posluziti kao uzina za Ancije Smile
Inace akvarijum je 60-tak litara, unutra je 20-tak Ancija na 2.5cm-3cm
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Plava neon tetra, izbocen stomak Nikollo Ribe 3 Pon Apr 19, 2021 8:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plava Akara Bombadil Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Nov 04, 2019 3:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plava akara - mužjak Bombadil Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Okt 18, 2019 8:38 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moskovska plava gupi ljiki Guppy fun club 2 Čet Okt 10, 2019 9:34 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moskovska plava gupi ljiki Arhiva Malih Oglasa 0 Čet Okt 10, 2019 8:42 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License