Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Molim za brzu pomoc! Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
infected_specimen
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2017
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 4:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav. Nov sam na forumu, i imam problem. Imam relativno nov akvarijum, u kom je sve izgledalo super do danas. Primetio sam belo na perajima ribica (gupike, zebrice, ciklid i jos neki), plasim se da je fin rot, tj. prilicno sam siguran da jeste. Jako mi je stalo do riba, zato vas i molim za brz odgovor, posto znam da moram brzo da reagujem, jer ako je fin rot onda je u pocetnoj fazi, a tad mi je najbolja sansa da ih spasim. Hvala vam svima unapred. Inace akvarijum je 80 l, sa dosta bilja, ribice idalje deluju srecno, sve jedu normalno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 4:28 am Snimi Poruku Nazad na vrh

io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 12:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

slika bi bila pozeljna. ako jeste fin rot, znaci da ti je akv prljav i haljkav, narodski receno i da se razvila bakterioloska boles' . namucices se dok oporavis ribe i iscistis akv od toga.

ukratko (nadam se da znas engleski) :

Fin rot is a common symptom of a bacterial disease that can affect a variety of fish, from Betta fish to goldfish. It is often caused by a dirty tank, poor care, or exposure to other fish who have infectious diseases. Your infected fish may have fins that appear to be torn and ragged, as if they are rotting away.

----------------

najbolje resenje je da menjas vodu cesce, po pola, recimo na 4 dana. i da ne bi s lekovima i to malo ravnoteze u akvu sto imas poremetio, dodaj magicno sredstvo ffm. mozda nije lek za to, ali bar nece pobiti korisne bakterije i napraviti jos vece sra*e. a ffm eliminise hlor i teske metale iz vode, kako vec bese , sve pise na uputstvu, i posle 10-20 menjanja vode , trebalo bi da ribe ozdrave. ali eto moras biti uporan.

takodje, mozes da rknes i lek, recimo baktopur direkt koji je u tabletama bas za bakterijska oboljenja je jako dobar, medjutim moze se desiti da se bolest posle nekog vremena vrati. ali onda ponovis postupak, a naravno u medjuvremenu vodis malo vecu brigu oko higijene akva.

i naravno, mozda nije fin rot, nego neke ribe grickaju peraja drugim ribama. recimo molike znaju da zaglabaju skalara zbog dugih peraja, ili borca, ili gupike.... a nekad i skalar zna da bije i lema sve redom u akvu kad se nameraci da zauzme sebi teritoriju (da ne kazem zapi*a) pa onda okolne ribe postradaju. sto inace ciklidi rade narocito kad stasaju za mrest.

koje ribe su " ciklid i jos neki" ?

mozda ti je i filtracija slaba pa je zato akv stroki. koji filter koristis? detaljnije malo opisi akv , to sto ima biljaka i riba i nije neki opis, vecina akva je takvo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
infected_specimen
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2017
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 2:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno mislim da mi je filtracija odlicna, imam mehanicki filter protoka 500l/h i imam bioloski sa keramickim kuglicama i sundjerom. Voda je neverovatno bistra, i nema onaj klasican kiselkast miris, tj oseti se tek kad stavim nos iznad nivoa vode Very Happy. Vodu menjam mozda i precesto. Bukvalno svaka ribica u akvarijumu sem corydorusa i jos nekih cistaca ili ima belo na delu peraja ili ima malo crno po rubu. Jedan od ciklida ima i ono sto izgleda kao paucina i po obrazima, jako malo jedva se primeti, znam da je i to neka bakterija, ali ne mogu da se setim imana. Temperatura zbog ovih toplih dana varira izmedju 26 i 27,5 stepeni, sto koliko znam i nije lose. Od prihrane za biljke koristim easy carb (easy life, kako ovo sto si mi preporucio). Uglavnom nadam se da sam odgovorio na sve sto te zanima, ako nisam ti reci, sad cu da probam da najdem nacin neke slike da stavim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
infected_specimen
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2017
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image evo slike ciklida, nadam se da mozes da otvoris
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
infected_specimen
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2017
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 3:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image Druga slika ciklida

Image Gourami

Image Drugi gourami


Image Evo i celog akvarijuma, da vidis koliko je voda bistra
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
infected_specimen
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2017
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 3:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini i jos samo nesto da dodam, deluje kao da se vecina ribica povremeno cese od kamenje ili biljke, znam da je to jedan od simptoma ich-a, ali isto znam da ich napada u tackicama, a ovo cudo im napada i peraja uveliko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
madskillz
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2017
Poruke: 11
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 7:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo druze nemam nesto pametno da kazem sto se bolesti tice ali vidim da imas apistogramu, koja je u nisu tek odnedavno stigla u prodavnici kod bazara, zanima me da li si je tu kupiom, moguce da je ona izvor zaraze?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
infected_specimen
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2017
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao druze, da tamo sam kupio apistogramu, i jos neke ribe, to su zadnje ribe koje su usle, a na njemu sam prvom primetio, ali sam tom brzinom primetio da nije fizicki bilo moguce prenosenje bakterija sa njega na druge, pogotovo sto su neke ribice imale simptome i pre nego sto sam ubacio ciklida. E sad imam jos ribica od ranije iz te prodavnice, tako da mozda su one unele, nemam vise pojma, salji poruku ako te interesuje jos nesto u vezi ove ribice Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
madskillz
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2017
Poruke: 11
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sre Jun 21, 2017 10:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam je isto uzeo pre neki dan i kad sam video ovo bas sam se odseko, vec sat vremena buljim u ribice moja izgleda ok a i ostale, inace se snabdevam iz iste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jongi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Avg 2010
Poruke: 293
Lokacija: Beograd-NBG

PorukaPoslao: Čet Jun 22, 2017 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sera baktopur direct tablete,prati uputstvo sa upotrebu.Cini mi se da je tabla sa 8 tableta oko 750 din,moze je vise vas kupiti pa podeliti.Mozes i kapi ako nema tableta.
Ja sam skoro imao pomor,ubacio nove ribe,dobro sam ih zagledao,lepe ,zdrave ,prave.Karantinski akvarijum je dugo bio prazan,silikon se osusio pa curka,kap po kap.Ubacim ja te nove ribice koje su navodno 2 meseca u prodavnici,nisu imali probolema,i 65-70 gupika za 2 dana.Pre ubacivanja novih uradjena zamena vode, sve po propisu vec godinama i eto,gresi covek desava se.Moje spolja nisu imale nikakve znakove bolesti,skrge,peraja sve ok,ali pocele da plivaju bangavo i izvrnu se.Hitno zamenio vodu,sipao tetra general tonic-nesto na bazi metilen-blua,da bi sprecio dalje sirenje,i posto nije bio spoljasnji problem vec unurtasnji,davao sam im sera bakto tabs.Za sada sve je uredu nema ovih smrtnih slucajema.Kada zavrsim tretman menjam vodu,50%,dodajem ffm ili start,sta nadjem, da obnovim bakterije u filteru.
Naravnoucenije - karantin ma sta vam kazu,topli talas i rast temperature u akvarijumu ubrzavaju napredak bak. infekcija,mene je to kostalo 1/3 ribica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Jun 22, 2017 1:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jongi, naglo ubacivanje veceg broja riba u akv poremeti hemijsku ravnotezu, na prvom mestu kolicinu amonijaka u vodi, i ribe pomru ekspres bez znakova bolesti.

infected_specimen filter ti je jad i beda na 80 l vode . pri tome tu plivaju pangazijus i apistograma zajedno. jeste da je pangazijus sad mali, al ce da poraste na pola metra pa ces da se pitas sta ti je to trebalo. nego, da se vratim na filter : ne mogu 2 mikro sundjercica koji se nalaze u tom filteru (imam isti filter i znam koliki su sundjeri) da proizvedu korisne bakterije u dovoljnoj kolicini - zapremini - da razgrade sve sto ribe kojih je bas mnogo ise*u i ispis*ju. imas samo sundjere, a na 80 l vode i osetljive vrste - a to je ciklid apistograma, kilavo sacuvaj boze - to nije dovoljno. koliki je taj bioloski filter? treba ti ozbiljan filter, pravi, ne ova maketa. treba spoljasnji filter, trokomorni, prva komora taloznik, druga komora napunjena sa sundjerom i keramickim prstenovima , jos bolje onim siporeksom ili sta vec ima da se kupi kod vas, treca komora sa cistom vodom i u nju lagodno mozes staviti ovaj filter koji imas, i grejac (za zimski period , ne sad) i u takvom filteru ce biti prostora za normalnu filtraciju.

meni ovo ne lici na fin rot. ta bolest izgleda mnogo gadno i grdno. moguce je da ti samo parametri vode nisu ok, amonijak ili nitrati ili nitriti. (to je , opet, zbog nedostatka korisnih bakterija koje sve to razgradjuju). a to koriste i biljke, naravno u nekoj meri ne mogu bas cudo da ucine. mada biljaka imas, ali ih je malo i male su jos uvek.

ukoliko apistograma ima paucinu na obrazima koja je kao bela i providnjikava, to moze da bude gljivicno oboljenje. gljivice ne spadaju u bakterijska oboljenja i lece se fungicidima. iskreno, moj savet ti je da pre nego sto se bacis na ozbiljne lekove kao sto su baktopur ili neki fungicid, da malo izguglas i proveris kako te bolesti izgledaju, da ne bi dzabe trovao ribe. jer baktopur pored stetnih bakterija ubija i korisne :/ (ne bira).

evo nekih primera fin rota :

https://www.google.rs/search?q=fin+rot+disease&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiMtMOzjNDUAhUGVRQKHTT2AKgQ_AUICigB&biw=1873&bih=990


evo primera gljivicnih oboljenja :

https://www.google.rs/search?q=gljivicna+oboljenja+ribica&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjg8vzQjNDUAhVBuRQKHd66AUYQ_AUICigB&biw=1873&bih=990

dakle , kao sto vidis pomalo i lice, jedino sto gljivice ne mozes ubiti baktopurom kao ni bakterijska oboljenja fungicidom. zato moras dobro prouciti na sta vise lici.

skalar je takodje ciklid (sreca, manje kilav od apistograme) .

mislim da trihogasteru ne fali nista, peraje doje deluje normalno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
infected_specimen
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Jun 2017
Poruke: 8
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Jun 22, 2017 2:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ti na odgovoru, filter su mi ovaj preporucili jer trenutno nemam mogucnost spoljnog, a bioloski filter takodje ima sundjer i solidan protok, nisam siguran tacno koliki, pored toga u bioloskom ima i keramike. Sto se tice riba koje rastu kao lude: vrlo sam svestan toga, i verovatno cu i cak i skalara pokloniti drugaru koji moze da se brine lepo o njima u velikom akvarijumu kada bude dosao do velicine za koju ja mislim da nije dobra za njega. Svestan sam rasta pangasiusa i svih ostalih riba, ali imam dogovor sa drugom da mu ih dam kada malo porastu. Nikada ne bi mucio ribice time da ih drzim u akvarijumu koji je premali za njih, Zbog toga sam i uzeo sve male, da mogu da rastu, da neko vreme uzivam u njima, i posle tog vremena da izbacim prevelike. Istrazio sam dosta io, i pogledao oba linka i sve slike koje su na njima, hvala ti! Ovo ne lici ni na jedno ni na drugo, sad ne znam da li je to dobro ili lose. Meni iskreno deluje kao rana faza fin rota, posto i njoj pobeli rub peraja, pa onda pocrni, pa krene da truli. Sto se tice trichogastera ovaj crni rub na repu nisu imali dan ili dva ranije, zbog toga sam stavio i njih. Iskreno bih hteo da izbegnem baktopur zato sto sam cuo svasta o njemu, ali ako e to jedina opcija moracu da ga uzmem. U svakom slucaju ako imate jos nesto da kazete mnogo bi mi znacila vasa pomoc.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Jun 22, 2017 3:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

prvo probaj sa ffm-om. pise da je valjda trostruka doza potrebna ako se javi bolest.

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Easy-Life-Fluid-Filter-Medium/305111/

-------------------------------------

baktopur je dobar lek, ali je jak a tebi je ocigledno akv nestabilan.

--------------------------------------

nije u pitanju samo to sto pangazijus raste kao konj, a apistograma je mala. radi se o tome da im je potrebna razlicita voda , kako temperatura, tako i parametri, da bi riba bila zdrava i vesela i cila. velicina akva je posebna prica. pangazijus je iz azije, apistograma iz amerike. svi volimo da uzivamo u akvima i ribicama i zato i jeste poenta da u akvu drzimo one ribe koje i inace zive zajedno, jer ovim mesanjem i pretrpavanjem akva dobijamo upravo suprotno - bolest u akvu i umesto uzitka brigu.

https://www.fishlore.com/profile-iridescentshark.htm

http://www.liveaquaria.com/pro.....CatId=1087
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License