Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 LED Rasveta Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 11:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo kako sam zamislio i uradio neke preliminarne proracune:

Konfiguracija dioda:

http://www.dodaj.rs/f/3T/n8/3QYdgbMD/komb1.jpg

Uglavnom sve idu na 3W, i ako sam na slici oznacavao i sa 1W..
Zatim sam uz pomoc ovog sajta odradio proracun spektra na 24" dubine (u mom slucaju je 18"), u nekoliko kombinacija i kao najbolja konfiguracija mi se pokazalo kao na slici 1.

U tom slucaju imam 135W, za ostale parametre nisam uradio konacnu kalkulaciju ali odprilike poseduje oko 5000 lumena..

Diode sam najpovoljnije nasao na kupindu i garnitura belih i crvenih led mi iznose oko 1700din (diode + hladnjaci). Plave i zelene su oko 1000din.
Ono sto mi ostaje jesu driveri, sa kojima imam problem jer neznam koji da izaberem tj, koji su mi potrebni, ali se nadam da cu to resiti sa okolnim majstorima koji se razumeju u elektroniku.
Na kraju mi ostaje da sve to spakujem, ali do tada imam jos fore da razradim ceo plan izrade...taman dok legne bedna crkavica pocetkom decembra..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 11:19 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 6:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmišljaj o ovako nečemu
http://m.aliexpress.com/w/whol.....oller.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

koliko ja shvatam ovo je kontrola jacine svetlosti,, ili se varam?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 9:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo ti menja drajver, s'tim da imaš 5 kanala koje programiraš po svom izboru, a cena je kao 5 jednokanalnih, manuelnih drajvera( dimera)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 10:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, ali za njega bi mi trebao i AC-DC konverter koliko vidim. 25$ + 10-ak dolara za konverter ce kostati ili priblizno kao 5 zasebnih ili mozda manje, s tim sto kad ovaj jedan rikne mora opet 25$ a zamena samo jednog je sigurno jeftinija.
U svakom slucaju hvala na informaciji i predlogu, uzecu u obzir naravno jer mi je svaka pomoc dobrodosla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Čet Nov 26, 2015 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo priključiš na napajanje od kompa, kakvi konverteri
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 26, 2015 6:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, moras da imas adekvatno napajanje, e sad, da li PC , namensko za LED ili nesto trece, odluka je na tebi. Vodi racuna da moras da ogranicis i maksimalnu struju na svakoj od tih grana (kanala).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Sub Jul 01, 2017 9:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam problem sa povezivanjem LED dioda..
Povezem 3 diode u seriji i izmerim jacinu struje, ona je oko 600mA.
Povezem jos jednu seriju i iskoristim isti izvor napajanja (PC) kao i kod prve serije i struja je 1.2A
Povezem jos jednu seriju od 3 diode na isti izvor napajanja gde su vezane i prethodne 2 serije i dobijem ukupnu jacinu struje 2A... i tako redom...
Kada su povezane 5 takve serije krajnja jacina struje je 1.6A
Napon na svakoj diodi je manje-vise isti; 3V (0.5V gore-dole).
Zasto se ovo dogadja? Zasto struja nije 3.5A po nekoj racunici serijska-paralelna veza ..?
PC napajanja koja sam koristio su ispravna!

Evo kako izgleda slikovito (Paint)

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
drinabb
Akvarista



Registrovan: 23 Maj 2013
Poruke: 275
Lokacija: Bajina Basta

PorukaPoslao: Sub Jul 01, 2017 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napajanje od kompjutera ti je prejako za diode od 1 w
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Sub Jul 01, 2017 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

diode su od 3W
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Jul 02, 2017 4:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zbog tog 0.5 gore dole i zato što pc napajanja su konstanton napona a ne konstantne jačine struje. Ne vuče ti svaki niz isto običan beli led ima oko 20% varijacije u Vf.

To što proizvođači napišu npr 700ma 3.3v na 25C je samo preporuka tu "3w" možeš da guraš i na 200 i na 1200 samo će ti na 1200 trebati aktivno hlađenje. 350ma ti je sasvim dovoljno i to ćeš morati da dimuješ. Na 600ma ledovi će ti kratko trajati bez pravog hladnjaka. U prevodu nema razloga da praviš led rasvetu koju ćeš dimovati na 20-30% da ne bi pobio sve živo u akvarijumu samo da bi u nekim idealnim brojkama na papiru bila što jača.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License