Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Skalar mrest Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
drinabb
Akvarista



Registrovan: 23 Maj 2013
Poruke: 275
Lokacija: Bajina Basta

PorukaPoslao: Sre Maj 31, 2017 10:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali problem sa ikrom. Citam komentare u temi i vidim da isto ima problema i kod drugih sa Beljenjem,propadanjem ikre. Skalari su bacili po drugi put. Prvi put sam im ostavio ceo dan sa njima pa odvojio ikru uvece a drugi put je prenocila sa njima jer su bacili popodne pa tek sutradan uvece odvojio. Oba puta odvajam u manji akvarijum 20*30*20. Temperatura 28. voda iz akvarijuma gde je bacena ikra. Od prvog okota mi ostalo njih 20 sva ostala je pobelela. CAk su i mali koji se okotr postali beli, po neki. od hemije ubacuje mikropur,plesn se ne pojavljuje. Rasprsivac obican dok se ne izvale i proplivaju. Ikra naglo pocinje da beli i danas sam bukvalno na 15 min izbacivao po jaje ,2. Sa 200 jajascadi jedva 20 ostane. Dok je bilo kod roditelja za prva 24h i malo jace je pobelelo 4-5
Ima li ko savet? Da mi nije mali taj akvarijum pa ima malo vode,kiseonika? Zasto se i mali kad se izvale ponekad odmah budu mrtvi, beli? Da nije oplodjena ne bi doslo ni do i ovo malih sto ima....
Ima li ko ideju za resavanje ovag problema?
Unapred Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Maj 31, 2017 10:11 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Jun 01, 2017 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ne znam da li je taj akv u koji ih prebacujes premali, ali definitivno ima neki razlog sto ne pogoduje ikri i malima. mozda da probas sledeci put da ih ostavis sa roditeljima u zajednickom akvu, pa sta bude. jer kad su s roditeljima, roditelji cuvaju ikru, i stalno plivaju u okolo i preko ikre, i time pomeraju vodu i strujanje pa se ikra ne ubudja. trebalo bi da pobeli samo neoplodjena ikra. ako ipak hoces da pronadjes nacin da i u malom akv ne pobeli ikra, namesti neku malu pumpu sa slabim protokom, da stalno "duva" u ikru i valjda nece pobeleti. ili napravi neki mali sprej bar i stavi ga iznad ikre pa kroz njega voda da struji ali blago, ili vec nesto smisli tako da ikra i sa strane i odozgo bude pod strujanjem vode , jer cim stoji plesan i budj se razvije bukvalno za par sati. ja mislim da je do toga beljenje i truljenje. srecno ti bilo! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
drinabb
Akvarista



Registrovan: 23 Maj 2013
Poruke: 275
Lokacija: Bajina Basta

PorukaPoslao: Čet Jun 01, 2017 9:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetu. Jutros je sva pobelela i ovaj put nista od malaca, i to pobelela pred izvaljivanje malih. MAli odrastaju,iz predhodne ture u istom takvom malom akvarijumu,20 kom. Oni koji su se onda izlegli napreduju super. Rasprsivac sam stavio i voda je stalno cirkulisala. Pitao sam jos par strucnjaka ali ni oni nemaju ideju zasto bi. nesta mu smeta i gotovo. Najbolje bi i bilo da roditelji ih podignu ali ako pojdu ,uh.
Probacu sledeci put da ostavim duze kod roditelja i kad je budem vadio icice u veci akvarijum sa vise vode. Mikropur nije dozvolio da se pojavi plesn ali zasto truli ikra to je?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Pet Jun 02, 2017 12:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

izgleda da se nesto misteriozno desava tu, ne znam zasto bi ikra tek tako pobelela pred izvaljivanje. bedak Sad da li imas svetlo na tom akv, da ih nije ono nekako sprzilo, ako je preblizu? nemam pojma, nagadjam.... posto se redovno mreste, vidi jednu turu ostavi s roditeljima, pa kako se pokaze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
drinabb
Akvarista



Registrovan: 23 Maj 2013
Poruke: 275
Lokacija: Bajina Basta

PorukaPoslao: Pet Jun 02, 2017 9:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima svetlo ali je led dioda od 1w i nije blizu, dovoljno da se vidi ali nije jako. Ostavicu sledecu turu sa njima da vidim dokle ce dogurati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Loco-Serbia
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2015
Poruke: 129
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Jun 02, 2017 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam sa mojima isto imao problema,jednom hoce jednom nece,jednom par ,jednom sve a uvek isti uslovi.ko ce ga znati.ja sam batalio da ih mrestim,suvise zajebancije
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
brankorad
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2015
Poruke: 90
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Ned Jul 02, 2017 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moji mali skalari su stari oko 25 dana. Ovo je prvi put da sam došao do ovdje, obično se završavalo na ikri, jednom je samo par proplivalo.

Skalari

Izlegli su se u akvarijumu od 130 litara, tačnije u maloj kotilici. Sa par dana starositi sam ih prebacio u ovaj akvarijum od 50 litara, napunjen 1/3 vode.
Odgajam ih bez roditelja. Danas sam ubacio jednog ancitrusa da malo čisti.
Prvi masovni pomor oko 30 malih riba je bio zbog artemije. Tačnije zbog toga što sam im dao artemiju koja se slabo ili nikako izlegla i onda su oni jeli jaja , a ne račiće.
Od tada ih hranim samo sa mikro crvima.
Dešava mi se da skoro svaki dan nađem po 2-3 mrtva. Ne primjećujem neke znakove bolesti .
Što se zamjene vode tiče, skakih par dana ispustim pola, a dosipam iz velikog akvarijuma.
Nekako mi djeluje da su uvijek najveći mrtvi.
Hranim ih sa mikro crvima oko 3 puta dnevno. I na snimku se vidi da po akvarijumu lebde mikro crvi.
Da ne pretjerujem sa količinom hrane ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Jan 28, 2019 12:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidim da tema nije aktivna odavno ali mozda ce neko odgovoriti. Procitao sam dobar deo tekstova o mrestu skalara ali nisam nasao da je neko imao takav slucaj. Naime 5 nakon sto sam sve skalare prebacio u novi akvarijum, jedna zenka je polozila ikru na list kripte, interesantno je sto je sama ocistila list, polozila ikru, brine o njoj i tera sve ostale ribe a nijedan muzjak joj ne prilazi, ne pomaze joj, niti dopusta bilo kome da se priblizi listu. Da li je moguce da je muzjak samo oplodio ikru i otisao ili je ona sama polozila ikru koja nece biti oplodjena?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_nis
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Avg 2010
Poruke: 408
Lokacija: nis

PorukaPoslao: Čet Feb 07, 2019 9:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, sigurno je neki muzijak oplodio, samo je zenka zesca da brani. Slobodno izdvoji list. Ja sam sinoc jedan izdvojio.
Inace, ja par nisam izdvajao, i muzijak je malo svrljao sa zenkom red devila pa se vratio prvoj ljubavi. Steta sto nisam imao vremena tu ikru da odgojim, ko zna sta bi bilo Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pet Feb 08, 2019 3:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nazalost ancitrusi su izgleda ocistili sve iako nisam gasio svetlo. Vidim da ljudi ovde pisu da je razmak izmedju dva mresta 14 dana, meni dve zenke u isti dan svakih 11 dana polazu ikru, jedna u jednom druga u drugom kraju akvarijuma. Jedna od tih zenki interesantno sa svakim mrestom menja muzjaka Smile vec treci put
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Jun 01, 2019 11:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedno malo glupo pitanje, da li mali skalari mogu da jedu dekapsuliranu artemiju koja jos nije proplivala? Zakasnio sam sa izleganjem a imam 100-tinak malih i vrlo gladnih skalara. Probao sam da im dajem ta da kazem jaja narancaste boje i vidim da jedu, crvene im se stomaci. E sad koliko je to pametno? Ako neko zna znacilo bi mi da neko odgovori u sto kracem vremenu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jun 02, 2019 6:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK, je dok ne izležeš svežu artemiju, neće možda toliko brzo napredovati ali su bar siti! Dekapsulirana je već izležena artemija i ima nešto manju hranjivu vrednost ali je ok u tvojoj situaciji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Ned Jun 02, 2019 8:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda je i artemija malo losija, posto je proslo vec 60ak sati i mnogo malo ima izlezene artemije. Moracu da probam sa drugom artemijom ili mozda mikrocrvima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Ned Jun 02, 2019 8:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda je i artemija malo losija, posto je proslo vec 60ak sati i mnogo malo ima izlezene artemije. Moracu da probam sa drugom artemijom ili mozda mikrocrvima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
brankorad
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2015
Poruke: 90
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Ned Jun 02, 2019 10:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vjerovatno jeste loš kvalitet artemije. Ja sam svašta probavao, ova temperatura vode, količina soli, so bez joda, svetlo itd... Presudan je kvalitet artemije.
Iznenadio sam se sa sera artemio mix, minimalno izlijeganje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Mrest black moly Ivana Brkovic Razmnožavanje 3 Čet Nov 25, 2021 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest trihogastera, mrest skalara angelfishinheaven Razmnožavanje 0 Ned Jan 31, 2021 3:11 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skalar florida i zlatni skalar? Povol... angelfishinheaven Ribe 12 Pet Jan 29, 2021 11:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest borca Petric Nikola Razmnožavanje 1 Pon Dec 21, 2020 5:18 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest Barbusa Tetrazone Aki1710 Razmnožavanje 0 Sre Apr 01, 2020 8:52 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License