Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nov akvarijum - odmah problem Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Avg 31, 2017 3:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre nedelju dana sam kupio polovan akvarijum od oko 50l.
S obzirom da je akvarijum bio u funkciji kada sam ga kupio, uz njega sam dobio i 3 ribice (1xCrossocheilus siamensis, 1xzlatna ribica i 1xAncistrus).
Pošto je voda bila katastrofa prljava, rešio sam da sve prospem i da operem akvarijum i sve ispočetka. Ribice sam ostavio u nekoj malo većoj tegli sa vodom koja je stojala u akvarijumu dok ne sredim akvarijum.

Akvarijum sam oprao u kadi samo sa vodom koliko sam mogao, nisam koristio nikakve hemije, sirće ili slično.
Pošto mi je duž cele zadnje strane prelivni filter, u njega sam sam stavio dole bio kugle, pa malo one bele vune (ne znam kako se to zove), pa aktivni ugalj i onda opet do vrha vunu.
Na zadnjoj strani imam 3D pozadinu, a dole sam postavio kamencice koje sam pre ubacivanja dobro isprao sa vodom.
Nakon pranja sam ga napunio sa česmovačom i ostavio ga sa uključenom pumpom i raspršivačem.

Sada sledi deo gde sam verovatno počeo da grešim kao i većina početnika.

Kako sam bio nestrpljiv, posle 24h sam vratio u akvarijum sve 3 ribice (izvadio sam ih sa mrezicom, nisam sipao u akvarijum vodu u kojoj su stajale).
Već sutradan sam otišao u radnju i kupio još 6 Ocelifera, 6 Serpi i 2 Corydoras paleatus-a i ubacio ih u akvarijum.

Kada sam kupovao ribice, prodavačica mi je skrenula pažnju kada je pogledala sliku ribica koje imam, da zlatna ribica najverovatnije ima neku bakterijsku infekciju jer su joj krajevi repa blago iskrzani i da bi trebalo da sačekam sa ubacivanjem ribica, ali sam bio neumoljiv i na svoju odgovornost kupio ribice.

Evo sada posle tri dana, na pola ribica primećujem da su ih repovi iskrzani i predpostavljam da su i one postale bolesne i da vrlo brzo mogu da očekujem katastrofu u akvarijumu.

Pitanje je, šta sada? Smile

Da li ima smisla da probam da ih lečim i kako ili da prežalim sve što imam u akvarijumu i da počnem opet sve ispočetka, ali ovog puta kako akvaristika i nalaže.
Bliži sam ovoj drugoj opciji, ali ne znam kako da ga dezinfikujem kada ga ispraznim, kako u vodi opet ne bi bilo nekih bakterija koje bi ribice pokupile nakon formiranja akvarijuma.

Kao i većina, prvo sam rekao HOP, pa tek onda skočio... Embarassed

S obzirom da sam apsolutni početnik, na ovaj forum sam naleteo tek kada sam napravio problem i vidim da ovde ima itekako pametnih i korisnih stvari da se nauči od iskusnijih, a nadam se da ću dobiti i neki savet šta da radim... Wink
Obećavam da ću biti dobar đak i da ću slušati sve savete! Smile

Unapred hvala svima koji se odluče za pomoć!

P.S. Evo i linka ko hoće da pogleda kako izgleda: Youtube-akvarijum
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Avg 31, 2017 3:43 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Čet Avg 31, 2017 5:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Premali akvarijum za tolikog sijamca Very Happy
Nema potreba da kreces ponovo, sta je tu je. Sipaj lek (SERA baktopur), izvadi aktivni ugalj iz filtera i nadaj se najboljem. Ja bih tako uradio. Pored leka, ne bi bilo lose da sipas i neki od preparata za pripremu vode, tipa Easy Start FFM. Imas dobru filtraciju, imas aeraciju, to je bitno. Ja bih se zlatne ribice resio. Prodaj, menjaj, poklon... Ne samo zbog bolesti, nego jednostavno ne ide sa ovim ostalima. Voli hladniju vodu, dosta prlja i cupa biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Čet Avg 31, 2017 6:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bi takodje izbacio i aktivni ugalj i tu zlatnu ribicu.Ubaci umesto uglja keramicke prstenove ili bio kugle(imas u svakoj akv.radnji)Pesak si mogao i da prokuvas pre stavljanja.Moze da se desi da ti ribe i nisu bolesne nego da ih gricka sijamac,obrati paznju na to.Inace lep mali akvarijumcic,srecno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Avg 31, 2017 7:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... ako bi imao ja takvu situaciju, privremeno bih sve ribice stavio kod nekog druga (prijatelja),
ako je ikako moguće. Što se tiče česmovače ,njoj treba najmanje 24h da iz nje izađe hlor a i mnogo
je tvrda, cikliranje je posebna priča, pa kako bi ubrzao proces od nekog bih uzeo bar 15-20l vode
iz akvarijuma ko ima veći akvarijum (i vrši redovnu zamenu dela vode), tu vodu bih sipao u svoj
akvarijum a ostalo ta odstojala (2-3dana) česmovača.Sve to je potrebno radi korisnih bakterija itd,itd.

... većina sa foruma bi ti preporučila slične ili iste stvari. Eto ... kažem to bih ja uradio.Ova poruka je kao hitna pomoć.
inače na forumu ima podosta o svemu tome ,pa odvoj malko vremena,pročešljaj to,da nebi zapadao
iz problema u problem. .... inače ako "nemaš" vremena za čitanje, kako ćeš imati vremena za voljeni hobi.

... javi za koji dan šta se događa .... srećno !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Avg 31, 2017 10:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na brzim odgovorima!

Danas sam odmah kupio Sera Bactopur direct, jer me je prodavacica savetovala isto kao i vi, ali imam jos par nedoumica.
Izvadio sam aktivni ugalj i ubacio jednu tabletu, pumpu i rasprsivac sam pojacao na vecu brzinu, s obzirom da pumpa ima dve brzine (champion 0078).
reventon, nije mi jasno kada bi trebao da sipam Easy strart FFM i koliko? Koja ce biti njegova uloga?
Kako da znam da li lek deluje i posle koliko mogu da ocekujem neka poboljsanja? Kakva su iskustva sa ovim lekom, tj. da li je realno da ce se oporaviti ribice i da ce im se obnoviti peraja?Po prodavacicinim recima, jedna ta tableta ce biti dovoljna i da posle 7 dana od leka, na svakih nedelju dana menjam 1/3 vode. Jel to ok savet ili imate neki drugi predlog?
Igore, planirao sam svakako da stavim i keramicke prstenove, ali opet ne znam da li to odmah sada da uradim? Kada da vratim aktivni ugalj u filter?

Sto se zlatne ribice i sijamca tice i meni se ne svidja sto su tu, ali mi ih je nekako bas zao, nisu one krive sto sam ih nasledio i sto mi je ideja da imam vise malih ribica, nego manje velikih. Ni sam ne znam koliko mogu da stavim jos ribica, a da ne preteram... Planirao sam da pored ovih sto imam ubacim jos 6-10 kraljevskih neonki ili neke druge tetre, ali svakako neke manje jatne ribice.

Inace, sve ribice sam kupio u jednoj radnji u Ns-u (ne znam da li smem da pisem ime) i pomislio da su mi podvalili vec bolesne ribe, jer mi je neverovatno da ocelifer posle jednog dana izgleda kao da ga je pregazio tenk (fali mu oko, peraja iskidana, stomak sa neke dve kvrgice...). On je jadnicak danas zavrsio u wc solji...
Kada sam malo pogledao po akvarijumima, imao sam i sta da vidim... U jednom je plutala mrtva vec polu pojedena riba, koju su ostale grickale, a u drugom je kao neka plavicasta voda (kao nesto su skoro sipali). Ne kazem da su mi podvalili, ali postoji i ta opcija.

Bilo kako bilo, nadam se da cu dobiti jos koji odgovor na neka od pitanja.

oldwolf, vec sam krenuo sa cesljanjem foruma i pisanjem beleski! Wink

Svakako mi je ideja da se sto vise edukujem, jer imam u planu da jednog dana parkiram u sobu bar 400l, ali sada realno nisam ni blizu, jer za tako nesto ipak treba imati neko znanje...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Pet Sep 01, 2017 2:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi ovako, baktopur koristi strogo po uputstvu, ni slučajno ne odstupaj. Ako ne vidiš poboljšanje, nema veze, ali širenja bolesti sigurno neće biti. Keramičke prstenove slobodno dodaj odmah. FFM je kondicioner koji se sipa pri svakoj zameni vode. Uklanja hlor, teške metale, nitrite, nitrate, pospešuje zdravlje riba i čini vodu čistom. Baci pogled na netu. Nije must have object, ali nikako nije na odmet, pogotovo dok se akvarijum ne stabilizuje. Detaljno uputstvo za korišćenje, kao i oblast dejstva, piše na samoj boci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Sep 01, 2017 8:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas odoh odmah po keramičke prstenove i FFM, s tim da ću FFM sipati tek za 7 dana kada budem menjao 1/3 vode.

Javljam svakako rezultate lečenja...

Hvala još jednom na savetima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SasaB.
Akvarista



Registrovan: 03 Okt 2016
Poruke: 27
Lokacija: Jagodina

PorukaPoslao: Pet Sep 01, 2017 7:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj savet bi bio strpljenje i znanje.
Ne zuri. Cak i sada kda si napravio gresku polako i ciljano.
Ovde na forumu mozes toliko informacija da nadjes da je prosto nemoguce da ne naucis nesto ako te to interesuje.

Neki savet /preporuka:

1.grejac za akvarijum i termometar.( Vazna je stavka da temperatura vode ne osilira mnogo)
Zavisi naravno i kakva ti je temperatura u sobi ali trebalo bi da ti temperatura u akvarijumu bude 24-26C( za vecinu riba , ima i onih kojima treba visa ili manja)

2.filter ( mozda i najvaznija stavr) bitan je materijal koji stavljas , velicina filtera , i protok vode
sto ste tice materijala uobicajna je kombinacija bela filter vata, sundjer ( grubi i fini ) i keramicki prstenovi.

Kod mene licno je i takav raspored( filter vata je najmanje skupa ) i nju perem svake druge nedelje( stoji mi na pocetku filtera) ili ako je mnogo prljava zamenim novom.

Sundjere( prvo grubi zatim fini) i keramicke prstenove( na dnu filtera) nisam menjao skoro godinu dana. Povremeno ( jednom mesecno npr) samo ih isperem u vodi koju sam izvadio iz akvarijuma prilikom zamene vode ( njih nikada ne peres cesmovacom jer tako ubijes sve pozitivne bakterije koje su se nastanile u njima ).

Pumpu koja cirkulise vodu u filteru ne gasis ( radi 24h) isto kao i vazdusna puma ( aeracija).Protok vode u filteru bi trebalo da bude minimum 3x kolicina vode u akvarijumu.

Aktivni ugalj licno ne koristim ( osim u slucaju da sam koristio lek za lecenje ribica) i nakon zavrsenog lecenja stavim aktivni ugalj.
Njegova glavna funkcija je da uklajna hemijske jedinjenja iz vode ( tipa lekove...) Pomaze i kod neprijatnog mirisa jer vezuje za sebe elemente koje sluze za prenos mirisa.
Po nekom mom misljenju nije potrebno da bude uvek u filteru.Takodjer aktivni ugalj nije "vecan". posle odredjenog vremena gubi svoju funciju vezivanja hemijskih elemenata.Znaci nije moguce da se " opere" i ponovo koristi.

Filter ima funkciju ne samo da mehanicki cisti vodu ( skuplja prljavstinu iz akvarijuma ...) vec i da bioloski filtrira vodu ( ovo je vrlo vazno)

Na ovom linku imas jako lepo objasnjeno sta je nitrifikacioni ciklus ili cikliranje vode u Akvarijumu.
https://www.youtube.com/watch?v=mtEGR5qv5Jw

3. Biljke ,osim sto se meni licno svidjaju pomazu u nitrifikacionom ciklusu.
imas kod sponzora sajta biljke koje su u grupi "za pocetnike"tj biljke koje nisu zahteve .
ukoliko nisi planirao da sadis biljke moj savet je da nabavis neku plivajucu biljku( kako ime kaze ne sadi se vec pliva na povrsini akvarijuma)

4. osvetljenje 8-10 sati dnevo ( nocu gasis) imas povoljno da nadjes vremenske tajmere koji ce to sami da rade umesto tebe

5. ishrana ribica ( 2x dnevno je vise nego dovoljno) nikada ne preterivati u ishrani. Ribe ce instiktivno da jedu svaki put kad stavis hranu . cak i kada nisu gladne. Znaci umereno.
Hrana nikako ne bi trebala u velikim kolicinama da pada na dno akvarijuma nepojedjena i da truli.
Moj savet kada kupujes lhranu da uzmes 2 razlicita dobavljaca ( npr Sera i Tetra) i da kombinujes prilikom hranjenja

Kvalitet hrane i raznovrsnost u ishrani su enormno vazniji od kolicina koje stavljas da ribice jedu

6. Zamena vode ( ova stavka pod obavezno !).
Znaci u redovnim vremenskim intervalima odredjeni procenat vode se zameni novom( uobicajno 1/4 do 1/3 u odnosu na velicinu akvarijuma)
Za vecinu ribica ovo je dovoljno.

Ako moras direktno sa cesmovace , obrati paznju na temperaturu i obavezno nakon zamene vode koristi neko sredstvo za kondicioniranje vode( vec spomenuti proizvod firme Easy Life FFM(fluid filter medium) koristim licno i mogu reci da sam zadovoljan)

toliko od mene , sve najbolje i puno uspeha
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Sep 06, 2017 8:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo prošlo je 6 dana od kada sam ubacio Bactopur direct.
Za sada ne mogu definitivno da kažem da li je infekcija prošla ili ne pošto mi se ribice različito ponašaju. Serpe su očigledno dobro odreagovale, kod nekih čak vidim da je zadnje peraje počelo da raste u odnosu na kakav je bio pre leka, dok mi je kod Ocelifera situacija drugačija, kod 2-3 su zadnja peraja prilično oštećena i primećujem da se sklanjaju sa strane i dosta često stoje u mestu sa spuštenim perajem i izdignutom glavom. Kod zlatne ribice ne vidim neke posebne promene, ona je u istom stanju, nije se ništa menjalo stanje, peraja su iskraza, ali se ponaša ok, jede lepo.

Sad imam dilemu... sutra sam planirao da promenim 1/3 vode, stavim keramičke prstenove u filter i da sipam FFM, ali ne znam da li je možda potrebno da ubacim još jedan Bactopur, s obzirom na stanje pojedinih ribica?
Ili možda da uradim sve to i da onda ubacim Bactopur?

Ako neko ima savet, neka pomaže... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanica_a




Registrovan: 06 Sep 2017
Poruke: 0

PorukaPoslao: Sre Sep 06, 2017 1:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,
I ja sam nova u svemu ovome. U maju sam kupila akvarijum oko 35l i tad uradila sve kako treba. elem,pre neki dan sam prvi put povadila sve i oprala i ponovo vratila u akvarijum,pri tom sam stavila deo stare vode. Pojavio mi se problem da je mi je voda sad mutna i da pocinje da se oseca kao na ustajalo,sto je prvi put do sada. Ako mi mozete pomoci sta da raim i kako da resim problem... Jednom dnevno hranim ribice,imam dva skalara,borca,zebricu i neonku. Osvetljenje je led.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Sep 06, 2017 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... trebalo je da dodaš deo nove vode, dakle veći deo da bude stara voda ... nisi napisala da li je ta nova voda česmovača
odstojala ili neka druga voda....takođe kakva je filtracija (to je jako bitno), opiši malo .....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Sep 07, 2017 10:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam se malo igrao sa dodavanjem biljaka...
Sledece je resavanje rasvete, pa da sacekam koju nedelju da se malo stabilizuje stanje i da ubacim jos kojeg stanara! Smile
Mislim da je izbor pao na par razborica i kraljevskih neonki i da bi to trebalo da je to...

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jecconi
Akvarista



Registrovan: 26 Feb 2013
Poruke: 89
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 08, 2017 10:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ivanica_a, probaj da otvoris zasebnu temu gde ces detaljnije predstaviti problem. Smile

Becke021, akvarijum vec izgleda bolje, kad dodje tu jos malo bilja i mozda jos neki panjic, bice super. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Sep 08, 2017 12:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Becke021 - kakvu rasvetu planiraš ? ... šta je ova pozadina ... poster ili ... ?
Ivanica_a - odvoj se temom od Becke021, kao što je već predloženo, biće ti lakše za komuniciranje i daljnji napredak sa akvarijumom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Sep 09, 2017 10:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oldwolf, nisam ni skontao da si mi nesto napisao.

Planirao sam da budem sam svoj majsor.
Kupio sam led traku 14,4W/m hladno belu i 7,2W/m plave.
Uzeo neku plasticnu tacnu koja mi po velicini odgovara i na nju nalepio trake.
Isplanirao sam i stavio metar bele i 60cm plave.
Da li je to dovoljno svetla ili previse, kakav ce kvalitet biti svetla i kako ce se biljke ponasati, videcemo, ovo ce biti neka vrsta testa.
U svakom slucaju, ja sam zadovoljan kako je ispalo, lepo izgleda, a evo i slika kako izgleda.

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License