Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetnik i akvarijum od 80litara Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sub Sep 09, 2017 2:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za pocetak da se predstavim posto pravila kulture nalazu. Zovem se Voja i zivim u blizini Sr. Mitrovice, nov sam u akvaristici i kao takav imam mnogo nedoumica oko formiranja akvarijuma.

1) za podlogu sam koristio kupovnu zemlju za cvece cija je ph vrednost 6,79. Zatim sam zemlju prekrio kvarcnim peskom a nakon toga sam obican krupni sljunak (prokuvan) stavio jer u radnji nije bilo ni kvarcnog ni granitnog sljunka i na kraju malo zeolita sto zbog dekoracije sto zbog viska amonijaka. trenutno ga nema jer ribice jos nisam ubacio planiram za 25 do 30 dana i njih ubaciti a mislim da ce se akvarijum do tada formirati. da li je ovo okej?
[img]https://imgur.com/a/8JvgW[/img]

2) za osvetljenje koristim neonku od 18 vati, mislim da je osvetljenje slabo da li sam u pravu i da li mogu ubaciti 2 stedljive sijalice od po 18 vati ili jednu neonku uvlampu ili sta vec. [img]https://imgur.com/a/SNSuU[/img]

3) u filteru mi idu skroz dole keramicki prstenovi, zeolit, vata, pa dzak za krompir kontam da je pogodan zbog supljikavosti za nastanjivanje bakterija a i koristim ga za skupljanje krupnijeg otpada, trenutno mi je tu i aktivni ugalj msm da sam negde cuo da on sluzi za ubijanje bakterija absorbovanje metala i otrova, da li sam dobro razumeo i da li mi on treba u filteru mislio sam da bude tu 15ak dana posto u akvarijumu imam malog klintona (barska riba upecana na stao velicine 3 cm) pa se bojim da mi ne navuce neku siplju u akvarijum.

4) Napravio sam i 3d pozadinu ali umesto lepka za plocice sam koristio fug masu cerezit ce 40 da li je on stetan za ribice molim da mi neko kaze stvarno me je frka staviti ga u "prirodni eko-sistem"

5) Biljke mi stizu za par dana narucio sam Hemianthus micranthemoides Echinodorus quadricostatus Sagittaria subulata Samolus valerandi Bacopa monnieri Echinodorus uruguayensis Echinodorus magdalensis, Jel to okej, da li su zahtevne i da li treba onaj co2 sistem ili nesto sto jos ne znam za njih

6) Koliko ribica mogu drzati u akvarijumu dimenzija 80x25x40cm. hteo ih ramireza i kozice na internetu mi oni izgledaju savrseno pored njih jato neonki, 2 Ancistrusa, 3 Paleatusa, zenku i muzijaka sijamskog borca, 3,4 kongo tetre i par gupika da i ja nesto uspem da izmresti (izporadjam zivorotke pa ono Wink )

U napred hvala na pomoci mnogo ce mi znaciti Very Happy Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Sep 09, 2017 2:57 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sub Sep 09, 2017 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Inace planiram ovde postavljati pitanja vezana za probleme koji nadolaze i redovno ubacivati nove slike aq iz nedelje u nedelju, da li je to uredu, da li smeta adminima ovakav tip foruma
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Sep 09, 2017 6:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, srećan početak.

Ribe ćeš možda i ranije moći da staviš jer korištiš zemlju kao podlogu a imaš i biljke. Svetla ti treba još dosta jedno 4x18w T8 da biljke rasle u širinu a ne u visinu. Corydorasi i tetre su ribe koje vole društvo svoje vrste bar 5 corya i 10tak tetri stavi. Borci i gupik su loša kombinacija po gupike a borac i tetre po borca. Izbaci taj dzak ne trebat ti uopšte. Ako si stavio običnu vatu izbaci je isto. Brzo se raspadne i samo zagadi akvarijum.
250din je pakovanje filter vate od sere(parlon vata) služiće ti nekoliko meseci. Što se tiče broja riba tu si najviše ograničen filtracijom. Sa dobrim filterom i dorom fabričkom hranom možeš imati oko 100 gupika bez problema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sub Sep 09, 2017 7:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta oznacava to t8 dosta citam i srecem se sa tom oznakam T ali ne znam sta znaci, da li mogu stedljive sijalice 2 po 10 ili 2 po 40 (jednu ovakvu koristim u sobi i ima sasvi mdovoljno svetla) sto se tice neonki mislio sam jato od 7 jedinki, kako da napravim harmoniju koje ribice da ubacim a da i dalje ak bude zanimljiv. Nisam obicnu nego neku iz sestrinog medveda mislim da je to parlon vata barem tako izgleda cini mi se da je plastika u pitanju. vilter mi je dimenzija 10x25x40 keramicki prstenovi zeolit vata i trenutno aktivni ugalj da li je to uredu i koliko smem opteretiti akvarijum sto se tice broja riba, znam da velicina ribica utece na broj ali ja bih da bude sto zivlji i raznovrsniji, inace hvala na savetima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 12:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ne verujem sta sam upravo procitao, uzeo si vatu iz sestrinog medveda???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 12:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sticajem materijalnih sredstava mnogo improvizujem, ne verujem da je to za osudu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 12:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

https://imgur.com/4slEKK6
https://imgur.com/HUyeE5u
https://imgur.com/FzB6e8l
Trenutno izgleda ovako, bilje stizu za par dana
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
plovak
Akvarista



Registrovan: 19 Nov 2012
Poruke: 82
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 2:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vojo druže predlažem ti da odmah sve izvadiš iz akvarijuma i kreneš iz početka.
Čarobna zemlja ti netreba za biljke, pričam ti iz ličnog iskustva.
Ona ima puno hranljivih materija u sebi, imaš loše (malo) osvetljenje i veoma malo biljaka.
To su sve preduslovi za ekspanziju algi kojih ćeš se teško posle rešiti.
Podloge trebaš imati bar 5 cm jer će ti u suprotnom ribice stalno čupati biljke.
Nemoj stavljati nikakvu mrežicu na zemlju ako se ipak odlučiš da je staviš jer ćeš onda imati problema oko vađenja biljki i presađivanja na drugo mesto.
Osvetljenje trebaš imati bar 40 W da bi ti biljke rasle normalno.
Štedljive sijalice su se dobro pokazale kod mene možda i bolje od sve druge rasvete.
Ugalj bi trebao da izbaciš po mom mišljenju.
Nabavi što više nezahtevnih biljaka u početku dok nestekneš rutinu i praksu pa posle toga nabavljaj zahtevnije i skuplje biljke jer ćeš tako uštedeti para i živaca.
Moćeš dovoljno imati ribica akvarijum je dovoljno velik da možeš imati četrdeset do pedeset malih ribica, kasnije će prirodna selekcija odraditi svoje.
Sve gore navedeno sam iskusio na svojoj koži.
Ubacio sam zemlju za cveće, postavio mrežicu izmedju nje i kvarcnog peska, stavio malu debljinu podloge, ubacio aktivni ugalj, kupovao zahtevne biljke, imao rasvetu male jačine ....
Uštedi sebi pare i živce i nemoj praviti moje greške.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 3:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

veliko hvala na pomoci, inace voda jos nije nasuta u akvarijum posto sam upravo zalepio pozadinu, problem je sto u radnji nema vise kvarcnog peska a ko zna kada ce ga biti barem su mi tako rekli, osveteljenje cu srediti a sto se tice biljaka jos nisu stigle stizu u utorak pa cu tad posaditi i naliti vodu u aq pa slikam, ugalj cu izbaciti 15ak dana pre ubacivanja ribica. JOS JEDNOM HVALA NA SAVETIMA. Da li kozice mogu odmah uzeti i da li mogu zameniti koridoruse u akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
pedjaSM
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2015
Poruke: 38
Lokacija: Sramska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdravljam.

Nikako da stignem da napisem neku rec, ali Plovak je sve lepo objasnio.
Tako da za pocetak odradis tako, a kasnije ce sve samo doci Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuYahoo Messenger
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 4:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne zurim nigde, svestan sam da je za dobar akvarijum potreno vreme. probacu sa carobnom zemnjoom za podlogu jer mi je prodavac biljaka rekao da je neophodna za vecinu biljaka. (stvarno sam u nedoumici) ali mislim da od viska glava ne bili osim udaraca
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 7:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za veliku većinu biljaka NE TREBA zemlja, ta cvećarska zemlja za početnike je samo smetnja
u daljnjem bavljenju akvaristikom, za to treba bar neko iskustvo i opet ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

plovak ::
Vojo druže predlažem ti da odmah sve izvadiš iz akvarijuma i kreneš iz početka.
Čarobna zemlja ti netreba za biljke, pričam ti iz ličnog iskustva.
Ona ima puno hranljivih materija u sebi, imaš loše (malo) osvetljenje i veoma malo biljaka.
To su sve preduslovi za ekspanziju algi kojih ćeš se teško posle rešiti.
Podloge trebaš imati bar 5 cm jer će ti u suprotnom ribice stalno čupati biljke.
Nemoj stavljati nikakvu mrežicu na zemlju ako se ipak odlučiš da je staviš jer ćeš onda imati problema oko vađenja biljki i presađivanja na drugo mesto.
Osvetljenje trebaš imati bar 40 W da bi ti biljke rasle normalno.
Štedljive sijalice su se dobro pokazale kod mene možda i bolje od sve druge rasvete.
Ugalj bi trebao da izbaciš po mom mišljenju.
Nabavi što više nezahtevnih biljaka u početku dok nestekneš rutinu i praksu pa posle toga nabavljaj zahtevnije i skuplje biljke jer ćeš tako uštedeti para i živaca.
Moćeš dovoljno imati ribica akvarijum je dovoljno velik da možeš imati četrdeset do pedeset malih ribica, kasnije će prirodna selekcija odraditi svoje.
Sve gore navedeno sam iskusio na svojoj koži.
Ubacio sam zemlju za cveće, postavio mrežicu izmedju nje i kvarcnog peska, stavio malu debljinu podloge, ubacio aktivni ugalj, kupovao zahtevne biljke, imao rasvetu male jačine ....
Uštedi sebi pare i živce i nemoj praviti moje greške.


Sutra onda vadim zemlju i ostavljam samo pesak i sljunak, sto se tice osvetljenja resio sam problem, stavio sam jos jednu neonku od 18 vati sto znaci da imam 36, 4 vata manje vise. Jel to okej?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 8:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

oldwolf ::
Za veliku većinu biljaka NE TREBA zemlja, ta cvećarska zemlja za početnike je samo smetnja
u daljnjem bavljenju akvaristikom, za to treba bar neko iskustvo i opet ....


Onda bez zemlje cu probati, hvala na savetu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
pedjaSM
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2015
Poruke: 38
Lokacija: Sramska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 10, 2017 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pravices ti kombinacije sa svetlom jos.
Sto se tice kozica, kao zamena za koridorce, moje misljenje je da mogu da ih zamene. Bar sam ih ja izbacio (rasturali su mi bilje). Cak razmisljam da izbacim i ancije i pustim samo puzeve u kozice, takodje zbog raturanja bilja.
Ne znam kakvu si pumpu stavio da ti ubacuje vodu iz filtera, al za pocetak bi ti trebao jaci protok, zbog pojave braon alge.
Zemlju mozes da izvadis ili da ostavis, ako planiras kasnije neke zahtevnije biljke onda ostavi (ja je lisno nemam). Ali mozda ti je bolja varijanta da je izbacis pa kasnije ubacis osmokota na mesta gde ti je postavljeno bilje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuYahoo Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License