Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Selidba Akvarijuma - Saveti Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
drdirkenstajn
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 29

PorukaPoslao: Čet Sep 21, 2017 4:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav postovani,

Pokusao sam da nadjem temu sa slicnim problemom ali se uglavnom sve odnosilo na selidbu jednog akvarijuma u okviru istog prostora. Ovo je malo drugacije te zbog toga otvaram novu. Molio bih administratore da ukoliko postoji slicna, izbrisu ovu i usmere me na staru.

Naime, ovu temu zapocinjem kako bih saznao vasa iskustva a pre svega "pokupio" korisne savete i trikove vezane za preseljenje postojeceg akvarijuma na malo vece rastojanje (oko 120 km). Naravno, najvazniji su mi saveti koje ce se odnositi na to kako ovaj proces obaviti sa sto manjim stresom po zivi svet a pri tome mislim i na nase dragocene bakterije.

Situacija je ovakva:
Aktivni akvarijum koji zelim da preselim je Juwel Rio 300. Trenutno je bez standardnog unutrasnjeg filtra vec sa kanisterom JBL Cristal Profi e1501 (standardni medijumi unutra). Trenutno su u njemu uglavnom skalari a sto se tice biljaka pretezno anubie.
Akvarijum koji zelim da iskoristim kao pomocni je oko 100L a filter je atman ef2 (unutra za sad samo dva sundjera). On je trenutno prazan i van funkcije sa planom da nastavi zivot nakon selidbe velikog.

Neki okvirni plan je isciklirati mali akv, prebaciti ribice u njega, biljke u neku kofu (valjda ce opstati) ili sa ribicama neki deo.
Zatim isprazniti veliki akvarijum, preseliti ga i (najverovatnije) ponovo ciklirati.

Najvaznije mi je da cujem vas savet kako sto bolje to odraditi... Sta sa podlogom, kako iskoristiti vodu i trenutno stabilno stanje? Da li prikljuciti mali filter da neko vreme radi u velikom akvarijumu i slicno
Svaka pomoc i savet su dobrodosli.

Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Sep 21, 2017 4:59 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Sep 21, 2017 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Taj akvarijum koji ostaje u funkciji od 100L napuni sa vodom iz aktivnog akvarijuma i upali filter i odmah mozes da prebacis ribe bez podloge, bez icega. Zatim Rio isprazni u kante/kanistere u kojima ces preneti tu vodu dovoljna je i jedna trecina iz tog sistema. Zatim isprazni akvarijum od biljaka koje ces staviti u vlazne plasticne kese koje ces da zavezes da se ne bi osusile (par dana mogu da prezive u tim uslovima), isprazni akvarijum od podloge i prebaci ga na zeljenu lokaciju kao i kanistere sa sacuvanom vodom, podlogom i biljkama kao i dekoracijom ukoliko je ima (kamenje, panjevi..), zatim vrati podlogu, dekoraciju, biljke i napuni ga vodom koju si preneo, dodaj cesmovacu, povezi filter i sacekaj dva tri dana dok ne ispari hlor i dobijes prenesen akvarijum, a kao da je na istoj lokaciji samo je zamenjeno 70% vode. Posle toga na tenane prebaci i ribe u kesama, kofama sa polopcem, kako vec odlucis ubaci ih (po pravilu) u akvarijum i to mu je to, a ovaj stolitras ostaje sa cikliranom vodom, aktivnim filterom i potpunom slobodom za uredjenje po zelji. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
drdirkenstajn
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 29

PorukaPoslao: Pet Sep 22, 2017 8:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima Lisac. Reci mi samo jednu stvar, deo vezan za podlogu i dekoraciju stolitrasa. Mislis li da ce se situacija promeniti ako pre punjenja stolitrasa prvo odradim celu postavku? Panjeve, kamenje, pesak... Mislim da mi je lakse da to odradim na pocetku da bih kasnije samo mogao da ubacim nove ribe koje ce tu ostati... Da li mislis da u tom slucaju treba pustiti filter da vrti tu vodu par dana?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Sep 22, 2017 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes da ga sredis kako zelis da izgleda, prebacis vodu iz velikoog i opet je isto. Filter nema pa nema nista u sebi od bakterija, ali ima voda koju ces da ubacis tako da filter za maksimum nedelju dana bice kolonizovan u potpunosti, zavisi od velicine. Opet u takav akvarijum mozes ribe odmah po sredjivanju da ubacis unuta, nista im nece biti, jer je voda vec dobra. Nego napisah ti da ostavis prazan akvarijum radi lakseg hvatanja riba koje ces prebaciti sa ovim Riom, ali ako je tebi lakse prvo da sredis stolitrasa od pete do glave pa da lovis ribe po punom akvarijumu, ja nemam nista protiv toga. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
drdirkenstajn
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 29

PorukaPoslao: Pet Sep 22, 2017 3:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, razumem te u potpunosti. U sustini, posto su uglavnom najvazniji veliki skalari a oni su ralativno malo laksi za hvatanje, mislim da ce to ok ici i sa sredjenim akvarijumom. Ako ostane neko od cistaca i ostalih sitnih drugara to i nije tako strasno...
Hvala svakako na pomoci... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Sep 22, 2017 4:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Velike kante od 25 litara pa skalanje u njih. Ako im obezbedis kiseonik, malo biljke ... ne bi trebalo da bude problema. Sto vise detalja odradis to bolje po skalare. Ostalu sitnu ribu hvataj posto ispraznis deo vode iz akvarijuma i deo skejpa izvadis. Mnogo je lakse. Dobri i sigurni drugari, malo improvizacije i gajba piva posto sve premestis i sredis Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
drdirkenstajn
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 29

PorukaPoslao: Pet Sep 22, 2017 5:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svidja mi se sto se kod nas sve organizuje oko te gajbe piva. To svakako mora da se obezbedi. Smile Posebno kad se bude prenosio ovaj veliki rio...
Inace, kakav je savet sto se tice same podloge? Trenutno je na dnu zemlja za biljke u debljini od 1cm a preko crni kvarc u razlicitoj debljini... Kad sifoniram dno primecujem prilicno prljavstine. Da li je pametno ovaj trenutak iskoristiti za kompletnu promenu podloge, oprati postojecu ili samo prebaciti ovako kako jeste?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Sep 22, 2017 5:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ubaci novu hranjivu ukoliko je ta istrosena i operi kvarcni u mlakoj vodi dok ne izadje sva prljavstina, jer ako se vec prenosi filter koji je tu bio u funkciji nista ti vise nije potrebno za start akvarijuma na drugoj lokaciji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License