Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 hemija koja se dodaje kad se sprema akvarijum? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
tigar
Akvarista



Registrovan: 26 Maj 2013
Poruke: 277
Lokacija: backa palanka

PorukaPoslao: Pon Okt 02, 2017 1:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

na dosta snimaka aquascepinga sa klipovima step by step interesuje me da li neko zna sta to stavljaju na dno akvarijuma i u podlogu cini mi se kao neka hemija.bilo da je pesak ili sljunak iz vise slojeva uvek stavlaju tu hemiju iz bocica zna li neko sta je to i kako se koristi jer vidim da ne koriste hranljive podloge ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Okt 02, 2017 1:19 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Okt 02, 2017 2:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sto mislis da je hemija su bakterije. S njima i "power sand"-om prave zivu podlogu. Evo ti jedan link kako ADA radi tj. s cime radi, baci pogled na redni broj dva to je ono sto oni stavljaju, ima i dosta toga drugog, ali svuda je princip isti..

http://www.adana.co.jp/en/cont.....index.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
tigar
Akvarista



Registrovan: 26 Maj 2013
Poruke: 277
Lokacija: backa palanka

PorukaPoslao: Pon Okt 02, 2017 8:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
To sto mislis da je hemija su bakterije. S njima i "power sand"-om prave zivu podlogu. Evo ti jedan link kako ADA radi tj. s cime radi, baci pogled na redni broj dva to je ono sto oni stavljaju, ima i dosta toga drugog, ali svuda je princip isti..

http://www.adana.co.jp/en/cont.....index.html

e ta ziva podloga me interesuje.jer mi svi pravimo neku hranljivu podlogu a oni samo stavljaju te praskove
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Okt 02, 2017 9:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako misliš na onaj prašak štoo prvo stavljaju to je ako se ne varam koncentrovano mineralno djubrivo i hemija za brzi rast biljnog sveta. To za ubrzani rast ima za svo bilje, neki naši seljaci to koriste za povrće u plastenicima iako proizvod koji se dobije u kratkom roku nije za konzumaciju. Živeo zakon koji to regulise a ne postoji. Zato se i najverovatnije stavlja odma do stakla da ne bi ribe pobilo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Djordj
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2017
Poruke: 19
Lokacija: Ledinci

PorukaPoslao: Pon Okt 02, 2017 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko takav akvarijum traje? Da li je to samo za slikanje, ili moze da izdrzi godinu dana a da je sve u fulu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Pon Okt 02, 2017 11:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze da izdrzi dosta. To sto ste gledali je ADA paleta proizvoda. Ti praskovi su skupi ko djavo. Nisu must have, ali ne mogu da skode. Oni preko njih stavljaju ADA supstrat i ADA soil, sto je samo po sebi i vise nego dobra kombinacija. Ali sto da ih ne koriste kad vec mogu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zivu podlogu mozes da dobijes i na druge nacine i to mnogo jeftinije.. Prvi je sa sigom dok drugi je sa lava kamenom, inace lava kamen pomesan sa djubrivom, koje je isto lako mozes da napravis, u sustini utrljas osmokot u zemlju, se naziva "power sand". Ja sam isprobavao sa obicnim sljunkom i peskom granulacije 0 da vidim da li mogu da napravim "zivi mulj" (tj bakterije koje jedu truo koren i pospesuju mu brzi rast kao i samoj biljci) i donekle sam uspeo, bilje je bilo previse dobro, jedino sto se pravi previse kolicine amonijaka u vodi ukoliko akvarijum nema dobru cirkulaciju to bi mogao da bude problem.

Ukoliko ti je do igranja sa "power sand"-om nadji lava kamen i usitni ga da bude ispod podloge, ne suvise sitno vec izmedju 1-2 cm u precniku, utrljaj u njega osmokot pomesan sa zemljom, te bakterije ne moras da dodajes jer se one naprave u roku od ~mesec dana, ako zelis da im ubrzas proces nadji slikarski ugljen, nikako rostiljski ugalj (isprobano u praksi), malu kolicinu utrljaj na lava kamen, pre zemlje i osmokota, da bi bakterije imale sta da jedu i dobio si donekle ono sto si trazo. Za jos bolji rast biljaka preko korena dodaj glinu ispod takve podloge. Naravno preko svega toga je sljunak beli, sareni, crveni, crni... koji god vec. Inace oni sa tim dodavanjem bakterija i preparata ustvari samo malo ubrzaju proces cikliranja samog akvarijuma sa pola godine na 2 meseca. Tako da ako si strpljiv za tim nema potrebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 4:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
Zivu podlogu mozes da dobijes i na druge nacine i to mnogo jeftinije.. Prvi je sa sigom dok drugi je sa lava kamenom, inace lava kamen pomesan sa djubrivom, koje je isto lako mozes da napravis, u sustini utrljas osmokot u zemlju, se naziva "power sand". Ja sam isprobavao sa obicnim sljunkom i peskom granulacije 0 da vidim da li mogu da napravim "zivi mulj" (tj bakterije koje jedu truo koren i pospesuju mu brzi rast kao i samoj biljci) i donekle sam uspeo, bilje je bilo previse dobro, jedino sto se pravi previse kolicine amonijaka u vodi ukoliko akvarijum nema dobru cirkulaciju to bi mogao da bude problem.

Ukoliko ti je do igranja sa "power sand"-om nadji lava kamen i usitni ga da bude ispod podloge, ne suvise sitno vec izmedju 1-2 cm u precniku, utrljaj u njega osmokot pomesan sa zemljom, te bakterije ne moras da dodajes jer se one naprave u roku od ~mesec dana, ako zelis da im ubrzas proces nadji slikarski ugljen, nikako rostiljski ugalj (isprobano u praksi), malu kolicinu utrljaj na lava kamen, pre zemlje i osmokota, da bi bakterije imale sta da jedu i dobio si donekle ono sto si trazo. Za jos bolji rast biljaka preko korena dodaj glinu ispod takve podloge. Naravno preko svega toga je sljunak beli, sareni, crveni, crni... koji god vec. Inace oni sa tim dodavanjem bakterija i preparata ustvari samo malo ubrzaju proces cikliranja samog akvarijuma sa pola godine na 2 meseca. Tako da ako si strpljiv za tim nema potrebe.


Ja se ovde sa tobom pola ne slažem a pola pokušavam da skontam.

Npr kako to misliš utrljaš osmokot!!! Nije valjda da si opnu od smole trljao o lava kamenje?

Bakterije već imaš u zemlji. Kakvu glinu pečenu ili koju glinu?

Evo ti jedna sitna informacija u anaerobnim uslovima biljka oko korena stvara zastitu, tj "taloži" kiseonik.
Da li si se nekada zapitao: "100 mu gromova pa zasto mi se gas stvara samo oko biljke". Sad znas.zasto i koji je. "Sto je ta skupa podloga zrnasta" da koren bude "proluftiran"

Ako ti u kućnoj radinosti od štapa i kanapa možeš da napraviš biljne hormone koji se nalaze u tim praskićima gubiš vreme na forumu sa akvaristikom Nasa traži ljide za odlazak na Mars prijavi se prolaziš 100%

Toliko ima lepih informacija na netu sve što treba je uraditi predragu na bilo čemu što se ne zove jutub.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 6:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
Ja se ovde sa tobom pola ne slažem a pola pokušavam da skontam.


Ukoliko ne citas sve kao po obicaju, da ne trazim teme u kojima i pise "ne citam sve" ne mozes ni da razumes.

Serene Sky ::
Npr kako to misliš utrljaš osmokot!!! Nije valjda da si opnu od smole trljao o lava kamenje?


Kad proctas sve razumeces, a i da sam busio opnu kakve to veze ima sta sam ja radio? Da li sam rekao probusi osmokot i utrljaj ga?

Serene Sky ::
Bakterije već imaš u zemlji. Kakvu glinu pečenu ili koju glinu?


Kojoj zemlji samo opranoj pa osušenoj ili pečenoj? Zar se ne pobiju sve bakterije kad se zemlja pece? ..sto se tice gline, valjda svi znamo da u danasnje vreme postoji i glina za akvarijume u vidu kuglica sa specijalnom namenom? Valjda ukoliko smo na akvaristika forumu ne pricamo o glini za gradjevinu..

Serene Sky ::
Evo ti jedna sitna informacija u anaerobnim uslovima biljka oko korena stvara zastitu, tj "taloži" kiseonik.
Da li si se nekada zapitao: "100 mu gromova pa zasto mi se gas stvara samo oko biljke". Sad znas.zasto i koji je. "Sto je ta skupa podloga zrnasta" da koren bude "proluftiran"


Ne nisam. Vec sam se zapitao za mnogo vece stvari kako i zasto sto trenutno eksperimentisem, ali hvala na informaciji, jer neko ce procitati pa ce biti informisan.

Serene Sky ::
Ako ti u kućnoj radinosti od štapa i kanapa možeš da napraviš biljne hormone koji se nalaze u tim praskićima gubiš vreme na forumu sa akvaristikom Nasa traži ljide za odlazak na Mars prijavi se prolaziš 100%


..jos jedom moram da napomenem citaj, gde pise da sam ih ja pravio? Serene sta je proces cikliranja akvarijuma? Zar se tu ne stvaraju pozitivne bakterije (kao i negativne ukoliko ne radimo kako terba) tokom nekog odredjenog perioda, koje uticu na tu zatvorenu sredinu koju zovemo akvarijum? Zar nisu to te bakterije u tom "prasku"? Sto se tice tvog verovanja u helicentricni sistem kao i u NASA-u to je tvoja stvar..

Serene Sky ::
Toliko ima lepih informacija na netu sve što treba je uraditi predragu na bilo čemu što se ne zove jutub.


..u potpunosti se slazemo, jos vise u strucnim knjigama da ne kazem u biblioteci.
Nego samo jos jedna stvar mislim da su informacije iz prve ruke jos bolje nego tamo neke nadjene na pretrazivacu, neko ko pise sve i svasta, a nije ni probao nista drugo sem jedene do dve stvari realno u praksi, a misli da sve zna.. zar se ne slazes sa mnom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
plovak
Akvarista



Registrovan: 19 Nov 2012
Poruke: 82
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 2:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bez ljutnje prijatelju ni ja se nebih skroz složio sa tobom,
Iščitao sam desetak puta tvoju poruku tvoja uputstva i objašnjenja koja daješ su mi dosta nejasna i komplikovana.
Nemoj me shvatiti pogrešno neželim da pametujem već mi nije jasno zašto "utrljas osmokot u zemlju, se naziva "power sand"" - ako već stavljaš zemlju čemu stavljati osmokot. Toliko hranljivih materija odjednom u akvarijumu koji se tek formira samo predispozicija za bum algi, usput nemislim da veća količina hranljivih materija znači i brži rast dobrih bakterija.
Po mojim saznanjima lava kamen je porozan i šuplikast. Služi pored lepog izgleda i dekoracije da se u njemu nastane dobre bakterije koje razlažu štetne materije u akvarijumu. Logično pitanje posle toga je "Čemu sitniti lava kamen kad bakterije mogu da se nastane u njegovim šupljinama"
Većina nas nije kupovala bakterije već smo inače čekali 3 do 4 sedmice da nam se same "zapate" dobre bakterije, tako nevidim da utrljavanje osmokota u usitnjen lava kamen išta pospešuje i ubrzava proces stvaranja dobrih bakterija.
Nikad nisam čuo za korišćenje slikarskog uglja u akvaristici, poznat mi je aktivni ugalj i koristio sam ga relativno kratko.
Sa ostalim se u potpunosti slažem sa tobom da se "dodavanjem bakterija preparata samo ubrzava proces cikliranja samog akvarijuma sa pola godine na 2 meseca. Opet zavisno od puno faktora ( veličina akvarijuma, filtraciju, naseljenost biljnog i životinjskog sveta, količinom hranljive materije ... )
"Tako da ako si strpljiv za tim nema potrebe." slažem se u potpunosti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 4:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema ljutnje, a nema ni razloga. Ne znam koliko dugo si akvarista, ali ranije je bilo jednostavnije, zar ne? Ubacis, zemlju prespes kvarcnim peskom, zasadis tri biljke koje su i svi drugi imali sacekas mesec dana, ubacis pilota i uzivas kad dodas ribe koje hoces.. e cvr, danas nije vise tako, ako se upustis u izucavanje novih metoda u akavaristici kojim mnogi mudruju i pogotovu za aquasacping, mnogo toga ti nece biti jasno, a sve je otislo u hemiju, zbog nestrpljivih ljudi koji zele samo brzo, brzo, brzo.. ukoliko i pocines ne preporucujem ruske sajtove, jer oni su ludji i od mene sta im sve pada na pamet da eksperimentisu.

Nego ukratko da ti objasnim.. drugi post u ovoj temi ide ka linku od ADA u kojem je objasnjeno od pocetka kako oni rade i sa cime rade, kada se otvori link sa desne strane ima redni broj dva, kad se klikne na njega pise sledece:

ADA’s Live Substrate System

Substrate is a place where aquatic plants
spread their roots. Create an environment where
plant roots have a symbiotic relationship
with bacteria and microorganisms.

Organic compounds in the substrate are broken down into inorganic compounds, which will eventually be absorbed by aquatic plants through their roots. “Live substrate” means the substrate that is rich in bacteria having a symbiotic relationship with aquatic plant roots.


Oni u toj postavci, u bukvalnom prevodu koriste "zivu podlogu", kao prvi sloj Microbial community layer od koji je jedan Clear super, a drugi Bacter 100 koji su sledeceg sastava:

- Clear Super

It is a substrate additive made from activated carbon and organic acid. Clear Super helps the growth of microorganisms. By sprinkling on the base substrate, it promotes the growth of microorganisms in the substrate, and stabilizes the environment.

- Bacter 100

Bacter 100 is a substrate additive, containing more than 100 kinds of substrate bacteria in a dormant state. By sprinkling on the base substrate, it can make an ideal substrate environment. By applying on top of blue green algae, it suppresses the growth of it.


Tako da u sustini Clear super je aktivni ugalj (zato kazem slikarski ugljen, da smo daje hranu bakterijama, moze i komad bilo kog drveta, ali ce se brzo potrositi) sa organskom kiselinom koja se i sama stvara posle nekog vremena u akvarijumu, a Bacter 100 su bakterije u mirnom stanju osusene i spakovane dok ne dodju u kontak sa vodom, kad postaju aktivne. Njih isto dobijamo tokom ckliranja akvarijuma.

Kada se malo vise istrazuje sta ADA podrazumeva pod pojmom "power sand" je sledece:

Power Sand

Power Sand is base substrate material designed for providing nutrients to the roots of aquatic plants and promoting growth of substrate bacteria. Porous volcanic stones secure the water circulation, and organic nutrients promote the growths of bacteria. Please select right size, S, M, L according to the depth of aquarium tank.


U sustini lava kamen pomesan sa jacom dozom obogacene zemlje. Obogacenja zemlja je obicna zemlja za cvece koja ima u sebi jedan satav, ali dodavanjem osmokota se pojacava ta doza odredjenih elemenata i ona moze da se dobije mesanjem osmokota u obicnu zemlju tacnije "utrljavanjem", a proces je sledeci:

U dublji sud se stavi zemlja kojoj hocemo da dodamo hranjive elemente, preko nje prespemo osmokot i prelijemo mlakom vodom (da bude skroz potopljeno jos bolje ako ima dubinu od 1-2cm) i to mesamo blagim pomeranjem posude levo desno (utrljavamo) ~10 minuta i ostavimo na 24h (bilo bi pozeljno na suncu), kad prodje 24h ta voda se prospe pa se zemlja razvuce i susi 24h, zatim se vrati u sud i doda nova mlaka i opet se mesa... i sve tako ponavljas jedno dobrih ~15ak dana zavisi od osmokota kolikom se brzinom puni i prazni, tj. ispusta hranjive materije u kolonu vode tj se zadrzava u samoj zemlji.

Kad se ovakva zemlja pomesa sa lava kamenom dobijes sto ADA zove "power sand".

JBL ima isto proizvod koji naziva "power sand", ali je drugacijeg sastava. Ima i mnogih dugih proizvodjaca na trzistu koji u svom proizvodu imaju natpis "power sand" i svi su drugacijeg sastava.. ali s obzirom da je tigar gledao preko jutjuba 95% tih postavki je radjeno sa ADA proizvodima i zato ovako nazivam neke radnje i stvari i upucujem ga na ovo ukoliko mu je do igranja i pravljenja cega vec kao sto je video na tjubu..

E sad sta ADA preporucije kao zadnji sloj na kojem ce saditi biljke je:

Aqua Soil-Amazonia

Amazonia is substrate material, rich in organic acid and nutrients, promoting the growth of aquatic plant roots. By combining with Power Sand, it becomes the ideal substrate for plants. Powder type is used for small size aquarium or for spreading lightly over the normal type Amazonia.


Sto nikako ne bih preporucio, jer vecina pocetnika nije uhodana za jos dodatnih hranjivih sastojaka u podlozi i zato sam napisao sljunak koje boje vec preko "power sand"-a, ali opet eto ADA ima svoje "proverene" rezultate i preporucuje to. Iskreno preporcio bih samo aqua soil i to bez ikakve dodatne podloge. U nekim akvarijumima imam mnogo losiju verziju (oceans free), a daje mi odlicne rezulate kod pojedinih biljaka. U sustini baza ove podloge je glina u kojoj se zadrzavaju hranjive materije iz vodene kolone, posle odredjenog perioda pocinje da se raspada u vodi..

Inace u njihovom tom objasnjenju sta, kako i zasto stoji i ovo:

Ideal to conduct water change everyday

Water purification by beneficial bacteria cannot be expected in a newly setup aquarium. Therefore, it is necessary to change water to keep the aquarium water clean. Daily water change is crucial.


Ko je od nas naucio da menja vodu svaki dan u toku prve dve nedelje?

Kao i glavno sto ovo tek posle 6 nedelja:

Add Fish, the Main Figure of the
Aquascape, to Aquarium

Once aquatic plants have grown healthily and
water quality has become stable, it is finally
the time to add fish to the aquarium.


Tu je pravo pitanje cemu dodavanje startnih bakterija ako se ribe dodaju tek posle 6 nedelja? ..ali eto opet ADA ima svoj sistem i njega se pridrzava, a ljudi je i dalje kupuju, a ne znaju da za 6 nedelja imaju sve to i bez dodavanja bakterija.

Moje misljenje je da se ovako ne pravi akvarijum koji cemo na duze staze koristiti tj istu postavu uzivati, samo je objasnjen jedan sistem i princip koji je tigar pitao kako funkcionise.

Nadam se da ti je makar malo jasnije..

P.S. koliko je unosan biznis trgovine hemijskih preparata protiv algi? Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
tigar
Akvarista



Registrovan: 26 Maj 2013
Poruke: 277
Lokacija: backa palanka

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 8:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

lisac super si objasnio i ne znam sto se odma nadje neko ko bi se prepirao i svadjao kad sam samo pitao sta je to sto oni stavljaju.interesuje me jer ja kad formiram dno akvarijuma idem sa nekom od hranljivih podloga i sljunak preko toga par cm. zato me je uvek zanimalo sta je to sto koriste jer uvek ima je podloga tanko nasuta a biljke rasturaju kako bujaju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 9:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne želim da se upuštam u rasprave koje uopste nemaju veze sa temom. Strašno je što će neko ovo možda nekad da pročita.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 9:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čemu žurba u akvaristici ? Zar nije čar akvaristike planiranje, nabavka, razmišljanje o budućoj postavci itd,
pretpostavljam za pravog ljubitelja akvaristike sve je to uživancija a ne samo finiš.
Po meni nije rešenje da se vraćamo u kameno doba ali nije rešenje ni da budemo brži od života.

Možemo se baviti eksperimentom ali to neznači nužno omalovažavati misli i ideje drugih,
na forumu smo da jedni od drugih naučimo ponešto, a i to je opet nečije, jer ga nismo lično izmislili.

Meni lično puno znače lepe, praktične ideje koje unapređuju naš zajednički hobi, i zato osećam zahvalnost
prema svima koji se baš trude dok neumorno pišu o novo-starim dragocenim stvarima .

samo bez žurbe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 04, 2017 8:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druže ako imaš para da izdvojiš za soil, nemoj da se maltretiras ni nikakvom zemljom ni osmokotom, ni svakojakim čudima za podlogu, imam je i ja i svašta dodato u podlogu, pa mi biljke nisu iste kao i kod ljudi koji imaju soil npr, nisu oni njega bezveze napravili, sve ti je tu spakovano kako treba, naravno ako imaš da izdvojiš keš, to ti je moj savet.

I pod dva zašto ja više nikada neću da stavljam zemlju, osmokot i ostala čuda, sad sam prošli vikend vadio kriptu Becketti (manja vrsta kripte, znači nije zelena ili braon koje su dosta veće rastom), napravio sam takav kuršlus u akvarijumu, dok sam ja nju izvadio, njeno korenje, jer nisam hteo da ga sečem, da mi truli u podlozi, u roku od 5 minuta sve zemlja se podigla na površinu, jer je prosto nemoguće to izbeći, nastane ti haos od koga poludiš...

REZULTAT TOGA SUTRADAN SU UGINULA TRI STIPHODONA, SVA TRI SUTRADAN, A DOTLE 6 MESECI IM NIŠTA NIJE BILO, DA SE TO DESILO JEDNOM NE BIH NI RAZMIŠLJAO, AL SVA TRI, ZNAČI DA IH JE UBILO NEŠTO VEZANO ZA PODLOGU KAD SAM VADIO KRIPTU, INAČE JE POZNATO DA SU ONI OSETLJIVI, ČAK MOŽDA I OSETLJIVIJI OD OTO-A, S OBZIROM DA NJIH IMAM 4 I DA IM NIŠTA NIJE BILO...

Namerno sam pisao velikim slovima, zato što sam izludeo, obožavam Stiphodone, imao sam jedne lepe velike primerke, dobro mi nije bilo kada sam video da su uginuli, u trenutku mi je došlo da izvadim vodu i izbacim svu tu podlogu, a inače sad uskoro to i radim i ubacujem soil...Naravno možda se ovo samo meni desilo, a drugim ljudima koji su radili isto milion puta i ništa im se nije desilo, da nisam imao Stiphodone, tako sam mogao i ja da kažem jer su sve ostale ribe to lepo podnele, a ima tu još dosta osetljivih riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License