Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum od 120 litara, saveti potrebni Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
tina_ns
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2017
Poruke: 23

PorukaPoslao: Sub Sep 30, 2017 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

planiram uskoro da kupim akvarijum od 120 l. najvaznije stvari za pocetak sam procitala. jedino mi je ostalo da odlucim koje ribice cu da stavim. moja zelja su neonke, a sin zeli skalare. da li oni mogu zajedno? kada napunim akvarijum ostavicu ga 4 nedelje bez ribica, pa cu ubaciti 2 cistaca. e zanima me da li u tom periodu cikliranja treba da se menja voda 1/3 ili to radim tek kada stignu ribice? koliko cistaci treba da budu sami dok ne stavim neonke, i koliko neonke trebaju da budu tu dok ne stavim sledecu vrstu? htela bih ako ne mogu skalari neku malo vecu ribu da ubacim. posto sam citala da se ne stavljaju odjednom sve ribe. i da li skalari mogu sami da se razmnozavaju bez pomoci, posto nemam nikako vise mesta za jos jedan akvarijum:)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Sep 30, 2017 5:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Okt 01, 2017 3:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Može ali za skalare dosta zavisi od visine akvarijuma. Krene se sa 5 malih pa kasnije izdvojiti par ili dva u zavisnosti kako se ponašaju (verovatnije samo jedan par).

Cikliranje i ostalo u ovom delu podforuma pod leplijvim temama kao na slici (recimo sve vezano za akvarijum je odlično pročitati kao prvo):

Image

Polako redom, ima dosta vremena da prođe do ubacivanja novih vrsta, razmnožavanja... promeni se mišljenje dosta često.
Postoje posebni podforumi za ova pitanja, detaljno obrađena, nije loše pročitati ima o skalarima, neonkama, njima zajedno, uslovima ...

Premestio sam ovaj post iz tuđe teme radi preglednosti i ostalih razloga. Lakše je kada vaša pitanja u vezi vašeg akavarijuma postavljate u Vašoj temi i tako to... Smile
Pozdrav i uživajte u budućem hobiju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tina_ns
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2017
Poruke: 23

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 9:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala, pokusavam da iscitavam sve o tom pocetku, koliko imam vremena sa dvoje dece, ali to me sve zbunjuje, najbolje da ne citam. npr za biljke je najbolja zemlja pa sljunak, medjutim kazu da se stavi mreza, mada eto ja ne bih nista od plastike da stavljam u akvarijum. neko kaze moze zemlja neko kaze ne mora. skalari i neonke videla sam ih u tim kombinacijama, kupuju ljudi, mada drugi kazu nemoj pojesce ih. i tako dalje... danas cu ici u shop pa cu videti sta kako
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Okt 03, 2017 5:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako već nemaš iskustva, što je stvar sčime se svako od nas susreo već, možeš računati na tu kombinaciju
uz ličnu pomoć nekog iskusnijeg. Zapravo za tu kombinaciju je potrebno dobro ubiljen akvarijum
sa podosta biljaka,panjeva (korenja) za skrivanje itd. Ali možeš početi sa nečim, recimo skalari i neke gupy,xifo,
čistači ..... pa kasnije sa iskustvom i neonke. Samo polako, bez prenagljivanja sa kupovinom.
Gledaj da cikliranje traje što duže sa malo pilot ribica (poput gupy i xifo), i da bude bogat prirodnim dekorom,
sve ostalo će doći vremenom. Srećno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tina_ns
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2017
Poruke: 23

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 6:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja kupih ne od 120 nego od 180 l akvarijum:). nego zasto sam se skroz zbunila ili sam poludela od citanja, na svim srpskim sajtovima se govori da voda treba da stoji tri dana pre nego sto se sipa u akvarijum. nisam uopste razmisljala gde ce tolika voda uopste da stoji tri dana. medjutim, na nemackim sajtovima apsolutno nigde ne pise da treba voda da stoji, cak ni na videu koje sam gledala. pise sveza leitungs wasser voda iz cesme. ko je sam lud ja ili nemci?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 7:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na nasim sajtovima ( forumi, blogovi ... ) preporuka je da se voda drzi minimum 24 sati pre sipanja u akvarijum zbog stetnih elemenata u vodi. Generalno u Srbiji kvalitet vode varira pa je malo neozbiljno i upitno nekome preporuciti da direktno iz cesme sipa vodu u akvarijum, a jos pocetnik. Kasnije svako od nas, kada prikupi kakvo znanje i iskustvo, menjanje vode radi po svom nekom obicaju.
Inace, kod nas u pojedinim krajevima ima i teskih metala, previse hlora i hloramina ... dok u pojedinim sredinama nema nikakve opasnosti u vodi ( pogotovo sto se menja 20-30% vode ).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plovak
Akvarista



Registrovan: 19 Nov 2012
Poruke: 82
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 7:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj se nervirati, SRBI imaju svoj recept za sve i svašta tako i za akvarijumsku vodu....
Ja lično sipam direktno vodu sa česme, ne ostavljam je da odstoji.
Ribicama i biljkama ne primećujem da smeta....
Teoretičari će me možda kritikovati ali meni je tako lakše i jednostavnije ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tina_ns
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2017
Poruke: 23

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 7:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala na odgovorima, ja inace kad radim nesto volim da je perfekt i po teoriji a teorija treba valjda da je za sve ista. na primer rekli su mi da mogu sama da nadjem drvo i da ga samo zamrznem umesto da ga kuvam i posle toga da ga drzim u vodi. posto je to sve puno para i akvarijum i postolje dovoljo jako, drvo i kamenje sam odlucila da spremim sama, ali citam ne moze ovo ne moze ono. tako da drvo kupujem kamenje kuvam samo ne znam koliko dugo. inace sto se tice ribica odlucila sam se za trichogastere i neonke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 7:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sipaš zato sto imaš već oformljen sistem. Kad je sistem stabilan malo vode sa česme ne škodi. Sipao sam i ja pred kraj 1/3 zamena vode direkt sa česme u akvarijum. Uvek je bolje odstaviti da ostoji još bolje prokuvati(stari dobri običaj) ako se može.

Da ribe mogu da vrište znali bi odmah kad grešimo ovako možemo uglavnom samo da nagađamo i mozgamo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Djordj
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2017
Poruke: 19
Lokacija: Ledinci

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 9:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice pripreme drveca imas super tema na forumu. Kamenje nadji sama, operi ga i proveri da li peni kad stavis malo kiseline na njega.
Slozi akvarijum na suvo da vidis kakva postavka ti se svidja. Sipaj malo vode da prekrije dno i posadi biljke. Sipaj vodu iz cesme i ukljuci filter da radi. Menjaj 1/3vode sa cesme na svakih 4-5 dana. Sacekaj da se cikliranje zavrsi i uzivaj
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 10:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

tina_ns ::
hvala na odgovorima, ja inace kad radim nesto volim da je perfekt i po teoriji a teorija treba valjda da je za sve ista. na primer rekli su mi da mogu sama da nadjem drvo i da ga samo zamrznem umesto da ga kuvam i posle toga da ga drzim u vodi. posto je to sve puno para i akvarijum i postolje dovoljo jako, drvo i kamenje sam odlucila da spremim sama, ali citam ne moze ovo ne moze ono. tako da drvo kupujem kamenje kuvam samo ne znam koliko dugo. inace sto se tice ribica odlucila sam se za trichogastere i neonke.


Nisu to price teoricara. Jednostavno je. Neka se neko javi iz Bora, Zajecara ili nekog drugog grada gde je voda blagi uzas. Svako sipanje cesmuse je ograman rizik za ribe. E sad zamisli imas jato Tropheusa u 300-400 litara ...
I ja sipam cesmusu direktno u akvarijum. Svaka zamena od 70 do 120 litara, kako kad. Da mi je kvalitet vode los zasigurno ne bih to radio ovako znam da mi je voda dobrog kvaliteta ( za afriku odlican Smile ), sem u jutarnjim satima kada se oseti visak hlora u vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Infinity
Akvarista



Registrovan: 06 Okt 2017
Poruke: 53
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 10:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam u pocetku ostavljao vodu da odstoji i po 48h, ali zbog obaveza i manjka vremena poceo sam direktno sa cesme uz dodavanje ffm-a, za sada je sve ok. Mada nema sumnje da je nasa voda krs, ali moje skromno misljenje je da se ribe vremenom naviknu na vodu sa cesme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Okt 08, 2017 11:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam natocio vodu sa česme u nano uzeo deo filter materijala iz aktivnog filtera stavio u nano i prebacio visak riba pesak sam imao "živ". Akvarijum gotov za 15min. Ništa im nije osim sto je po nekim ljudima surovo jer su temperatura i ph bili različiti

Opet pisem isto Easy Life FFM nije za tretiranje vode koja se sipa u akvarijum već za tretiranje vode samog sistema sipaš ga direktno u akvarijum. Seachem Prime, Sera Aquatan su proizvodi za tretiranje vode pre sipanja u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Okt 09, 2017 7:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

tina_ns ::
ja kupih ne od 120 nego od 180 l akvarijum:). nego zasto sam se skroz zbunila ili sam poludela od citanja, na svim srpskim sajtovima se govori da voda treba da stoji tri dana pre nego sto se sipa u akvarijum. nisam uopste razmisljala gde ce tolika voda uopste da stoji tri dana. medjutim, na nemackim sajtovima apsolutno nigde ne pise da treba voda da stoji, cak ni na videu koje sam gledala. pise sveza leitungs wasser voda iz cesme. ko je sam lud ja ili nemci?


Iz licnog iskustva. Ukoiko je voda ispravna za pice moze se koristiti i za zamenu vode. To sto ste procitali kao sto i nikouro kaze nije svuda ista voda po Srbiji. Npr cesmovaca iz Pirota i cesmovaca iz Zrenjanina su nebo i zemlja u razlici, Pirotska voda je toliko mekana i savrsena za eksperimentisanje za dodavanje elemenata i igranje za pojedine akvaskejpere dok voda iz Zrenjanina mora da odstoji par dana sa ubacenim baktopurom da se dodatno ocisti. Ima toga pisano u par tema ovde po forumu. Inace ni u Beogradu nije svuda ista voda jer ima 5 pogona za preciscavanje vode.. npr sta pise na zvanicnom sajtu JKP-a

--------------------------------------------------------------------------------------------
POSTROJENJA ZA PREČIŠĆAVANJE VODE
Voda se prerađuje u 5 postrojenja: Bele vode, Banovo brdo, Bežanija, Makiš i Vinča. Projektovani kapacitet postrojenja za podzemnu vodu je 8060 l/s, a postrojenja za rečnu vodu 3 580 l/s. Na Makišu se nalaze proizvodni pogoni: „Makiš I“ i „Jezero“.

Postrojenja Banovo brdo, Bežanija i deo pogona Bele vode prerađuju podzemnu vodu. Primenjuju se sledeći tehnološki postupci: aeracija, retenzija, filtracija i hlorisanje.

Drugi deo postrojenja Bele vode, Makiš i Vinča prerađuju rečnu vodu. Na proizvodnim postrojenjima Makiš i Jezero primenjuje se savremena tehnologija prerade rečne vode složenijim tehnološkim procesima koji pored bistrenja, peščane filtracije i završne dezinfekcije hlorom, obuhvataju i ozonaciju i filtraciju vode filterima od aktivnog uglja.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Ja sam povezan na Bele vode ujedno sistem koji obradjuje i podzemne i recne vode pa ih na kraju i mesaju i jedina mana je sto poneki put ima toliko hlora da se cak i oseca u vazduhu, inace zbog mog eksperimentisanja sa akvarijumima morao sam i takvu vodu da isprobam da vidim kako ce se ribe ponasati. Nikakvog oboljenja nisu imale, niti im je krljust bila sprzena ko sto ima napisano mnogo cega po internetu, jedino moje zapazanje je da skrge riba blago zacrvene ali se u roku od par sati vrate u normalu i to pricam o zameni od 50% ukoliko je manje tipa 15-30% nema nikakvog efekta ni na skrge. Test ribe su bile japanke, gupike i kraljevskie neonke. Jedini da kazemo problem koji sam primecivao posle eksperimenta kad sam prestao da cuvam vodu po balonima zbog zamene iste mi je bio sa rodostomusima i furkatama, tako sto rodostomusi na zameni vode od 30% promene izgled u potpunosti na par sati tacnije crvena boja na glavi im predje u roze (sto je sasvim normalno ukoliko se promene uslovi u vodi), dok kod furkata se pokazivalo kao da nemaju dovoljno vazduha tj bile su na samoj povrsini isto par sati, po nekom mom misljenju dok prvi taj nazovimo talas hlora ne ispari.

Pozitivna strana kod viska hlora je sto ubija sve moguce alge u akvarijumu.

Najpribliznije odgovarajuce idealnim uslovima u Srbiji je cesmovaca iz Kolubarskog okruga.

Uglavnom posto ste se odlucili da drzite trihogastere i neonke necete imati nikakvih problema u zameni vode direkt sa cesme ukoliko je zamena voda manja od 30%.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
tina_ns
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2017
Poruke: 23

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 1:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala vam dragi ljudi, ja pocinjem tek pocetkom decembra da tocim akvarijum, do tada prikuljam sve od dekoracija, a i informacije. jednostavno ne mogu da docekam:) inace ribice stizu za bozic posto je to sinova zelja. ne znam ko ce se vise radovati, posto smo uspavali nasu kucu pre 9 dana, treba mi ovako nesto da skrecem misli.

a sto se tice vode, posle sam razmisljala da je verovatno to od kraja do kraja, znam kakva je cesmovaca iz novog sada ima peska i puno hlora. a bečka je voda mnogo dobra i ma malo hlora cak ga i ne osetim, pa verovatno sipaju direkt i nigde ne pise da voda treba da stoji. a ima i sredstvo za hlor i sve te sastojke koje treba da izlape.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarij 60 litara doma87 Početak u akvaristici 4 Pet Jan 26, 2024 6:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License