Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Slepljeno zadnje peraje na razbori Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Okt 07, 2017 5:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vec par dana joj je slepljeno zadnje peraje i vidim da ima problema sa plivanjem, malo malo pa se izvrne na ledja, pa se vrati i tako...
Jel neko zna sta je uzrok speljenog peraja?

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Okt 07, 2017 5:33 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Okt 07, 2017 5:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je sluzavo ili pocne da beli u korenu bacaj odmah izgubices većinu Cyprinidae i Tetri.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sub Okt 07, 2017 6:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je jedna razbora u pitanju sa takvim ponašanjem, i nema sluzi,
možda je u pitanju plućni mehur.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Okt 07, 2017 7:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najgore je sto sam u poslednja 4 dana izgubio 2 neonke...
Bez ikakvih simptoma da se vide i bez promena na ribicama, samo ih nadjem izvrnute...

Nesto se ocigledno desava.

1/3 vode redovno menjam nedeljno, ne znam sta bi mogao da bude uzrok.
Ribice sam uzeo od poznatog novosadskog uzgajivaca, prilicno su mlade i razbore i neonke.

@Serene sky - o cemu se radi kad je tako zarazno?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Okt 09, 2017 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je bas frustrirajuce...

Evo danas odose jos 2 razbore...

Dajte neke predloge sta bi moglo da bude, na ribama nema nikakvih promena, jedino primetim da otezano i dezorijentisano pliva i onda posle par sati ugine...

Ribice koje su i bile u akvarijumu (2 cory-ja i 6 Ocelifera) se najnormalnije ponasaju, dok se nesto desava sa neonkama i razborama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta bih ja uradio na tvom mestu..

Otisao do apoteke i kupio hipermangan iliti kalijum permanganat, prebacio ribe u neki lavor sve zajedno sa biljkama. Zavisno od zapremine akvarijuma dodao hipermangan da pobije sve bakterije i dobre i lose u akvarijumu, jer moguce da je nesto zavuceno u tu 3d pozadinu. Tacnije rastvor mangana bi bio oko 3%. Zatim sacekao 4-5h zamenio 50% vode ubacio aktivni ugalj unutra i sacekao da se voda razbistri u potpunosti. Dok ta voda stoji tako sa manganom za to vreme bih ocistio i biljke sa 1% mangana u vodi s tim da bi mi je aeracija bila upaljena na maksimum u toj kofi gde su biljke, ~15 miuta bi se krckale u takvoj vodi, pa zatim ispiranje sa blago mlakom vodom 3-5 min. Kad se akvarijum ocisti od boje vratim bilje vratim ribice i pratim stanje sta god ugine uginulo je, nista ne diram mesec dana. Kad prodje tih mesec dana dodam jos riba.

Ukoliko dodas nove ribe i ponovo je stanje isto vratis ribe gde si ih uzeo i pormenis prodavca.

Igranje sa manganom je jako opasno ako ne znas sta radis ukoliko nisi siguran i nemas meru u kolicini nego kazes sebi "nije dovoljno ljubicasto/crveno pa aj da dodam jos malo" ne bih ti preporucio ovaj metod ciscenja akvarijuma. Iako zavrsava posao u par sati tj jednom danu jos jednom ponavljam nemoj se igrati ukoliko nisi siguran da mozes da dodas pravu meru ili manju od koje bi trebalo

Mozes i drugacije, sigurnije, ali sporije da ocistis akvarijum. Sera Baktopur Direct tretman po uputstvu opet nikako ne preterivati tj ukoliko pise treba dve trecine na tvoju litrazu nikako ne ubacujes celu tabletu, nemoj da te mrzi da je iseces/polomis. Za vreme tretmana koridorasi moraju biti van akvarijuma, jer reaguju na lek i velika verovatnoca je da ga ne bi preziveli.

I opet, ovom drugom metodom, posle tretmana bih cekao mesec dana da vidim promene nikako ponovo nove ribe u akvarijum kao sto si sada uradio, a nisi nasao uzrok prethodne bolesti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 1:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam 100% siguran Mislim da je jedan soj columinarisa. Parazit nije jer ovo ubija ribu jako brzo. Kada vidis da je peraje pocelo da se lepi vec je mrtva, zivi zombi. Ja sam imao slicne simptome, samo se zalepi peraje bude kao sluzavo ubrzo koren ledjnog peraja pocne da beli i riba umre u velikim mukama u kratkom roku. Smrtnost sarana i tetri je skoro 100% zivorotke su se isto razbolele al je smrtnost bila manja mozda 15%. Doneo sam je sa neonkama. Prezivele su samo razbore sto sam kupio od jednog poznatog akvariste iz VA dok one sto sam kupio od jednog preprodavca su otisle u roku od nedelju dana, black moly koji su odrasli kod mene i ancistrus. Čak su i koriji umrli posle njima je trebalo malo vise od nedelju dana. 20 neonki ko prst otislo dok si lupio saku o saku. Ja sam bacao ribu čim sam prve simptome vidideo. 2 nedelje od smrti zadnje ribe sam dodao nove pre neki dan sam ih razdelio i rastavio akvarijum.

Moj savet ti ostaje sta da radis, generalno ako je neka riba koju si kupio pocela da pokazuke simprome bolesti odmah u wc solju. Naravno ako ziviš negde gde nema tretmana za vodu onda to uopste nije dobra ideja ovako je eeee... diskutabilno. Lečiš samo skupe ribe i one koje su kod tebe dugo.

Ti za 1 dobar lek kupis 5 do 10 zdravih sitnih riba. Nabavis jedan akvarijumcic od 10l ili neku ogromnu teglu vaznu pa tu ubacis novokupljene ribe. Ako vidis da im nesto fali bacas.

Ovo je mnogo surovo ali sta da se radi tako je kako ti si tu malo kriv dobio si najverovatnije bolesnu ribu. Mozda ni taj koji ti je prodao nije znao. Nemoj da te to obeshrabri, svima se to desava.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 9:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ode još jedna razbora... Crying or Very sad

Lenji Lisac ::
prebacio ribe u neki lavor sve zajedno sa biljkama.

Ovo jednostavno nije opcija. Nemam vremena pored dvoje malih klinaca da izgubim ceo dan na akvarijum. Drugo, sama pomisao da posle par dana od kada sam se zezao da sve namestim kao što sada izgleda, izaziva takvu odbojnost da bih radije odustao od akvarijuma...

Lenji Lisac ::
Otisao do apoteke i kupio hipermangan iliti kalijum permanganat, Zavisno od zapremine akvarijuma dodao hipermangan da pobije sve bakterije i dobre i lose u akvarijumu, jer moguce da je nesto zavuceno u tu 3d pozadinu. Tacnije rastvor mangana bi bio oko 3%. Zatim sacekao 4-5h zamenio 50% vode ubacio aktivni ugalj unutra i sacekao da se voda razbistri u potpunosti. Dok ta voda stoji tako sa manganom za to vreme bih ocistio i biljke sa 1% mangana u vodi s tim da bi mi je aeracija bila upaljena na maksimum u toj kofi gde su biljke, ~15 miuta bi se krckale u takvoj vodi, pa zatim ispiranje sa blago mlakom vodom 3-5 min. Kad se akvarijum ocisti od boje vratim bilje vratim ribice i pratim stanje sta god ugine uginulo je, nista ne diram mesec dana. Kad prodje tih mesec dana dodam jos riba.

Sličan predlog mi je dao i momak od kog sam kupio ribice, sa bitnom razlikom da mi je on rekao da 3% rastvora sipam u akvarijum a da ne vadim ništa napolje, jer je kao u suštini hipermangan bezopasan u toj koncentraciji i da je on manje, više osnova kod većine lekova, da neće štetiti bilju, ribicama i kozicama. Takođe je rekao da zamenim deo vode, stavim ugalj i pratim stanje.
Nisam za ovu opciju jer nisam siguran da bih napravio dobar rastvor, pa se ne bih igrao.

Lenji Lisac ::
Mozes i drugacije, sigurnije, ali sporije da ocistis akvarijum. Sera Baktopur Direct tretman po uputstvu opet nikako ne preterivati tj ukoliko pise treba dve trecine na tvoju litrazu nikako ne ubacujes celu tabletu, nemoj da te mrzi da je iseces/polomis. Za vreme tretmana koridorasi moraju biti van akvarijuma, jer reaguju na lek i velika verovatnoca je da ga ne bi preziveli.

Ovo je definitivno najlakše rešenje, a sa druge strane i najjeftinije jer već imam Bactopur direkt, tako da danas krećem sa ovom terapijom.
Javljam svakako rezultate.

Lenji Lisac ::
I opet, ovom drugom metodom, posle tretmana bih cekao mesec dana da vidim promene nikako ponovo nove ribe u akvarijum kao sto si sada uradio, a nisi nasao uzrok prethodne bolesti.

Prošli put kada sam imao problem sam naučio lekciju, nisam ubacivao ribice, tek nakon mesec dana sam ubacio ove razbore i neonke, kada sam video da nemam više problema sa ribicama koje sam već imao u akvarijumu.
Svakako ne planiram da dodajem više ribica, osim ako mi ne pocrka većina...

Hvala puno na savetima, vrlo su korisni!

P.S: Umesto da uživam, jer je bilje počelo lepo da raste, kozice su se konačno oslobodile, eno ih šećkaju se po akvarijumu bez straha, ja se samo nerviram i razmišljam šta će me dočekati od uginulih ribica kada dođem sa posla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 11:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drugar evo ti kako izgledaju dobre zdrave razbore pa onda uporedi sa tim što si kupio.

Image
Image

To sto ti imaš je columinaris, ima više sojeva sa različitim simptomima i vremenom umiranja riba. Nije samo pamučna usta kod ribe columinaris. U pitanju su gram negativne bakterije treba ti lek iz apoteke da to resis oni iz petsopa nemaju nikakvog efekta.

Ohladi malo vodu na 23 24 stepena i povedi računa o čistoći vode. Ovo je slučaj kad pojačano hranjenje riba nije pametno. I ne drzi bolesnu ribu u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 2:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

becke021 ::
sama pomisao da posle par dana od kada sam se zezao da sve namestim kao što sada izgleda, izaziva takvu odbojnost da bih radije odustao od akvarijuma...


nono predaja nono

becke021 ::
Sličan predlog mi je dao i momak od kog sam kupio ribice, sa bitnom razlikom da mi je on rekao da 3% rastvora sipam u akvarijum a da ne vadim ništa napolje, jer je kao u suštini hipermangan bezopasan u toj koncentraciji i da je on manje, više osnova kod većine lekova, da neće štetiti bilju, ribicama i kozicama.


..sve preko 2% steti ribama i skida im prirodnu zastitu tj da pojednostavim sluz sa krljusti (opet zavisi od ribe do ribe, slabe ribe ubija u roku od par sati iako se akvarijum ocisti od mangana). Sam po sebi mangan je jako oksidaciono sredstvo s kojim ribe nece moci da disu i ukoliko akvarista nema vazdusnu pumpu za prvu pomoc nikako nije pametno stavljati ga.

Odradi dupli tretman tacnije povezano u nedelju dana, sve sto ugine uginulo je. Sacekaj makar desetak dana da se vrati donekle balans u akvarijumu posle tretiranja hemijom, pa ukoliko imas premalo riba obidji vise prodavnica i dobro gledaj kad kupujes ili nadji ovde preko foruma ima ljudi koji gaje sve i svasta cak i ono sto nema po sopovima dovoljno je ostaviti poruku sta ti treba javice ti se neko sa ponudom, a i proci ces mnogo bolje sa kvalitetom same ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 2:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ko što kaže Lisac obidjes šopove, pogledas svaki akarijum sve ribe pa tek onda kupujes a ne samo ribe koje te intersuju. Ako vidiš da ima mnogo mrtvih ili bolesnih, kazeš hvala i izadješ ili pitaš za nesto jako retko što 100% nema sanse da imaju pa izadješ i ne ulaziš naredne pola godine u taj pet shop ni po hranu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 3:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
Odradi dupli tretman tacnije povezano u nedelju dana, sve sto ugine uginulo je. Sacekaj makar desetak dana da se vrati donekle balans u akvarijumu posle tretiranja hemijom, pa ukoliko imas premalo riba obidji vise prodavnica i dobro gledaj kad kupujes ili nadji ovde preko foruma ima ljudi koji gaje sve i svasta cak i ono sto nema po sopovima dovoljno je ostaviti poruku sta ti treba javice ti se neko sa ponudom, a i proci ces mnogo bolje sa kvalitetom same ribe.


Ovo si nadam se napisao za Bactopur?

Jel ima potrebe kada zavrsim sa tretmanom da ubacujem neki preparat za startovanje (Easy start, Nitrivec i sl.) zbog pozitivnih bakterija?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 6:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
Ako vidiš da ima mnogo mrtvih ili bolesnih, kazeš hvala i izadješ ili pitaš za nesto jako retko što 100% nema sanse da imaju pa izadješ i ne ulaziš naredne pola godine u taj pet shop ni po hranu.


Ukoliko ugledas mrtve ribe po akvarijumima javis i nama sa foruma da toj prodavnici lupimo embargo! haha

becke021 ::
Ovo si nadam se napisao za Bactopur?

Jel ima potrebe kada zavrsim sa tretmanom da ubacujem neki preparat za startovanje (Easy start, Nitrivec i sl.) zbog pozitivnih bakterija?


Da.

Ne, nema potrebe jer kroz par dana se sve vraca u normalu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 6:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

drugar,
previše nerviracije,
prebrzo žališ sve,
previše upotreba hemije--za startovanje ,za lečenje,za dezinfekciju za rast biljaka,za..................
previše čačkanja,uznemiravanja riba,previše unošenja bakterija preko ruku (jer su ti svaki dan u akvarijumu)
premeštaš,nameštaš,sadiš,dodaješ...
ribe su totalno stresirane !!
početnik si,nešto nekada mora i da crkne
neide to baš tako,tek si stavio ribe u novoformirani akvarijum a već ih lečiš

ako ti baš treba daću ti ja i manji akvarijum i bactopur da bi mogao da dezinfikuješ i iscikliraš ko svet svoj akvarijum ali bez hemije....
pa onda polako....
znaš gde sam,imaš broj....pomoći ću ti šta god da ti treba,samo bez žurbe
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Okt 10, 2017 6:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dare, potpuno si u pravu... Tako je to kada sam u pocetku napravio glupost, pa sada krpim rupe i nikako da stanem na zdravu nogu.
Sve je ovo za mene jedna skola, ne planiram da odustajem, vec ovo shvatam kao pripremu za neki ozbiljniji akvarijum. Bolje sada da prodjem kroz sve ovo, nego kada budem uzeo npr. 200l.
Naravno da cu sledeci put dva puta razmisliti pre nego sto nesto uradim i da cu kao dobar djak da radim sve kako i treba.
Taman sam pomislio da sam zavrsio sa umakanjem ruku svaki dan kao sto kazes (prvo vadio sve napolje, stavljao podlogu, pa posle sadio bilje, pa konacno stavio ribice koje hocu) ali eto opet problemi. Definitivno sam ih izmaltretirao i stresirao.

Poslusao sam Lenjog lisca, izmenio trecinu vode, izvadio aktivni ugalj, ubacio Bactopur direct i sada cekam.

Hvala za ponudu, cujemo se ako bude potrebe, ali iskreno se nadam da ce lecenje biti uspesno i da ce se tu zavrsiti problemi, jer ako ostane ovo brojcano stanje, nema vise ubacivanja i dodavanja ribica, to je to...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bolest ili ne? Leđno peraje kod Mollya CvijetinAq Na poklon 1 Čet Nov 25, 2021 2:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Barbus Tetrazona - repno peraje Amy Bolest 1 Ned Maj 16, 2021 4:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka pozadina - zadnje staklo na morskom ticma Morska Akvaristika 3 Pon Mar 12, 2018 9:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skupljeno peraje kod ramireza vladimir simic Bolest 0 Pet Feb 05, 2016 1:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Razbora,bolest ili izgrickane peraje oqi Bolest 12 Sub Okt 12, 2013 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License