Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi biljni akvarijum - POMOC Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
zico7
Akvarista



Registrovan: 20 Nov 2014
Poruke: 17

PorukaPoslao: Pon Maj 15, 2017 1:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!

Vec ste mi dosta pomogli kod formiranja prvog ciklidnog akvarijuma. Vecinu informacija sam ovdje pokupio, sto direktnim odgovorima i mnogobrojnim razmjenjenim privatnim porukama, sto iscitavanjem postojecih tema. Veliko hvala svima koji su mi pomogli.

Godinu poslije sam napravio prvi akvarijum od 500l. Nisam imao nikakva prethodna iskustva, niti sam pravio - niti gledao kako se pravi. Imao sam kvalitetnog mentora koji me filovao dragocjenim savjetima preko vibera, gledao klipove na youtube, citao teme na ovom forumu itd. Vec godinu dana ponosno krasi prostoriju, jos uvijek se nije raspao. Very Happy

Posto mi je ostao slobodan 1m prostora u stanu ( Very Happy ), odlucio sam praviti jos jedan, ovaj put biljni. Ne mogu vjerovati da sam se ovako navukao za kratko vrijeme. Jos sam nafurao 5-6 prijatelja/poznanika na akvaristiku.

------------------------------------------------

Procitao sam nekoliko tema na forumu i vec razjasnio neke stvari. Budzet je ogranicen pa bih bio iznimno zahvalan ako bi mi pomogli da na necemu ustedim, ako je ikako moguce. I naravno, trebaju mi korisni savjeti. Kvalitet je ipak ispred konacne svote, ma kakva bila.

1. Trebam li znati nesto novo u procesu izrade akvarijuma? Pretpostavljam da trebam izostaviti poklopac za kondenz kako bi vise svjetla dopiralo do biljaka? Ne znam da li jos na nesto trebam obratiti paznju!?

2. Nakon par konsultacija i iscitavanja tema na forumu shvatio sam da moram imati co2. Vec sam dobio par savjeta od kolege forumasa i tu su stvari prilicno jasne. Zanima me jos jedna stvar. Da li ste zadovoljni sa kineskim manometrima, iglicastim i elektromagnetnim ventilima...!? To mi je povoljno i mogao bih izdvojiti dovoljno novca. Ako je kvalitet do te mjere los da ce se sve raspasti za godinu dana, onda bolje da sacekam par mjeseci sa co2, pa uzmem kada budem imao dovoljno novca.

3. Rasvjeta. Ovo mi najvece muke stvara. U ciklidnim led trake odlicno sluze. Perfektno. Kako citam ovdje, neonke su za biljni skoro pa nephodne. Bilo bi mi puno lakse i jeftinije uzeti led, ali ako su rezultati do te mjere losiji, moram uzeti neonke. E sad, problem je sto o tome nemam blage veze. Ne znam sta uz to od opreme ide. Ne znam koliko kosta. U Zenici to sigurno ne mogu nabaviti tako da bih morao angazovati nekoga da mi donese iz BG ili ZG. I jos jedan problem je sto ne mam predstavu kako za to napraviti koplopac, kako sve to montirati.

4. Podloga. Znam da imaju hranjive podloge i da su pozeljne. Procitao sam i cuo par korisnih savjeta na tu temu. Nekako mi se ne daje 30-50e za hranjivu podlogu. Da li postoji dovoljno kvalitetna alternativa? Da li mogu makro i mikro elementi nadomjestiti brendiranu i kvalitetnu hranjivu podlogu?

5. Filter. Da li je neophodno imati vrhunski filter? Mogu li tu nesto improvizovati? U ciklidnim, u jednom imam 'poro ring' a u drugom 'sera' prstenove... imam bio kugle, plave spuzve, denitratnu smolu, obicnu spuzvu...

I to bi bilo to. Najvise mi muke zadaje rasvjeta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Maj 15, 2017 1:00 am Snimi Poruku Nazad na vrh

NinoAkvaristika




Registrovan: 22 Okt 2017
Poruke: 1
Lokacija: Gorazde

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 12:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nosam citao text...koliko ti je litara akv...kpja ke rasvijeta,koji filter i sta imas unutra....kada mi posaljes sve to fino,dobices odgovore sve..lp
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 7:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zico7 ::
1. Trebam li znati nesto novo u procesu izrade akvarijuma? Pretpostavljam da trebam izostaviti poklopac za kondenz kako bi vise svjetla dopiralo do biljaka? Ne znam da li jos na nesto trebam obratiti paznju!?


Ne isto kao i svaki drugi sa ojacanjima ili bez zavisi od kog stakla ces raditi. Isprivac mozes da stavis nece ti toliko gusiti svetlo ukoliko ga odrzavas, tacnije pri redovnoj zameni vode obrises i njega vlazom krpom.

zico7 ::
2. Nakon par konsultacija i iscitavanja tema na forumu shvatio sam da moram imati co2. Vec sam dobio par savjeta od kolege forumasa i tu su stvari prilicno jasne. Zanima me jos jedna stvar. Da li ste zadovoljni sa kineskim manometrima, iglicastim i elektromagnetnim ventilima...!? To mi je povoljno i mogao bih izdvojiti dovoljno novca. Ako je kvalitet do te mjere los da ce se sve raspasti za godinu dana, onda bolje da sacekam par mjeseci sa co2, pa uzmem kada budem imao dovoljno novca.


Kod biljnog akvarijuma nije neophodan co2 ukoliko imas "nezahtevno" bilje (sto se mnogi nece sloziti sa mnom). Vise je bitnija sama podloga i rasveta, nego co2 i obavezno redovna zamena vode.

zico7 ::
3. Rasvjeta. Ovo mi najvece muke stvara. U ciklidnim led trake odlicno sluze. Perfektno. Kako citam ovdje, neonke su za biljni skoro pa nephodne. Bilo bi mi puno lakse i jeftinije uzeti led, ali ako su rezultati do te mjere losiji, moram uzeti neonke. E sad, problem je sto o tome nemam blage veze. Ne znam sta uz to od opreme ide. Ne znam koliko kosta. U Zenici to sigurno ne mogu nabaviti tako da bih morao angazovati nekoga da mi donese iz BG ili ZG. I jos jedan problem je sto ne mam predstavu kako za to napraviti koplopac, kako sve to montirati.


Sto se tice rasvete neonke i led cipovi mogu za biljnu akvaristiku (led trake nemaju nikakvo dejstvo), pa vidi sta ti je isplativije. Imas par primera ovde na forumu kombinacija led cipova (3W) i biljaka i sasvim solidno napreduju, nisam strucan u tome tako da ce se vec javiti ljudi koji su radili sa ledom pa se posavetuj i prokonsultuj sa njima, koje su diode i kako sve to funkcionise, znam samo da moze.

zico7 ::
4. Podloga. Znam da imaju hranjive podloge i da su pozeljne. Procitao sam i cuo par korisnih savjeta na tu temu. Nekako mi se ne daje 30-50e za hranjivu podlogu. Da li postoji dovoljno kvalitetna alternativa? Da li mogu makro i mikro elementi nadomjestiti brendiranu i kvalitetnu hranjivu podlogu?


Za biljnu akvaristiku jesu pozeljne, ali opet moram da naglasim da ima biljaka koje upevaju bez hranjive podloge kojima ne treba cak ni tecno djubrivo, jedino sto im je neophodno je redovna izmena vode. Zemlja za cvece, ce ti i vise nego odgovartati kao alternativa s tim da na to mozes da dodas i osmokot u maloj dozi zbog starta privikavanja biljaka, ali nije neophodno. Makro i mikro elementi se dodaju u vidu tecnog djubriva i ukoliko znas sta radis, tacnije koji element fali tvojim biljkama, mnogo je lakse dodavati ih posebno nego sve zajedno u paketu kao brendiranu prihranu, jer kad se dodaje sve u paketu bilje mozda nece dobijati dovoljno jednog elementa dok je drugog zasicena pa pocnu da se pojavljuju alge zbog prezasicenosti tog elemenata. Prihranu pocni da istrazujes kad formiras akvarijum, jer se ona i dodaje tek posle dva do tri nekad i cetiri meseca od starta akvarijuma.

zico7 ::
5. Filter. Da li je neophodno imati vrhunski filter? Mogu li tu nesto improvizovati? U ciklidnim, u jednom imam 'poro ring' a u drugom 'sera' prstenove... imam bio kugle, plave spuzve, denitratnu smolu, obicnu spuzvu...


Zavisi koliko ces riba imati u akvarijumu, vise riba bolji filter.. Uglavnom kao i svaki drugi, samo je bitnije da se cirkulacija vode u samom akvarijumu poboljsa (ne pojaca nego da je svuda rasprostranjena, preko sprej bara najcesce).

Sve u svemu odluci prvo koliki ces akvarijum da pravis, tacnije podeli informacije sa nama kolikih ce biti dimenzija (najbitnija je dubina), da te uputimo i na koliko jako osvetljenje mora biti da bi doprlo do samog dna akvarijuma, zatim kad saznas koja raseta mozemo da se konsultujemo za bilje.

Spisak bilja koje traze minijaturno hranjive podloge skoro pa ni malo co2 koji se i unosi preko sprej bara u akvarijum, sa umereno/slabo jakim svetlom:

- Staurogyne repens
- Rotala rotundifolia
- Rotala Green
- Rotala Bonsai
- Nomaphila stricta compact = Hygrophila corymbosa compact
- Nomaphila stricta = Hygrophila corymbosa
- Hygrophila costata = Hygrophila angustifolia
- Hygrophila Siamensis
- Ceratopteris thalictroides
- Hottonia palustris
- Hygrophila difformis
- Hygrophila polysperma
- Hygrophila polysperma Rosanervig
- Hedyotis salzmannii
- Sagittaria subulata
- Vallisneria (ne mesa se sa Sagittaria subulatom)
- Marsilea hirsuta
- Hemianthus micranthemoides
- Micranthemum umbrosum
- Bacopa australis
- Bacopa caroliniana
- Bacopa lanigera
- Bacopa monnieri
- Lobelia cardinalis
- Pogostemon erectus
- Myriophyllum aquaticum
- Limnophila sessiliflora
- Heteranthera zosterifolia
- Microsorum
- Anubias
- Cryptocoryne
- Bolbitis heudelotii
- Najas guadalupensis
- Myriophyllum Aquaticum
- Nymphoides hydrophylla
- Hydrocotyle tripartita
- Egeria densa
- Cardamine lyrata
- Samolus valerandi (tesko se privikava na akvarijumske uslove)
- Saururus cernuus
- Ludwigia repens
- Ludwigia repens 'Rubin'
- Ludwigia palustris
- Ludwigia arcuata
- Ceratophyllum demersum
- Cabomba aquatica
- Echinodorus skoro svi
- Sve vrste mahovina koje mozes da pronadjes po sopovima kao i Cladophora aegagropila i Monoselenium tenerum, kao i sve plutajuce biljke

..ima jos dosta biljaka koje mogu rasti u "slabim" ulsovima, ali nema ih kod nas u ponudi (ili teze mogu da se nabave) tako da se ne nalaze u ovoj listi.

NinoAkvaristika ::
Nosam citao text...koliko ti je litara akv...kpja ke rasvijeta,koji filter i sta imas unutra....kada mi posaljes sve to fino,dobices odgovore sve..lp


Ne bih da budem bezobrazan, ali ubuduce citaj ukoliko zelis da pomognes nekome jer zico7 trazi odgovore na ista pitanja, tek treba da napravi akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 9:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A tema spava od maja ... Confused
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 9:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pobednik

haha haha haha

Sta da kazem sem trebaju mi naocare pod hitno. Embarassed

Mislim da je zico7 vec odavno resio svako pitanje sto se tice ovog akvarijuma, ali mozda nekome zatrebaju slicne informacije. Mozda se i sam javi pa podeli svoj biljni akvarijum sa nama, naravno ukoliko ga je zavrsio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License