Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bolest u akvarijumu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nkrtz
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 9:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao.
Imam veliki problem.
U akvarijumu mi se nalaze gupike, zebrice, ksife, neonkice, par muljara, plati i moli.
Naime, iznenadno su pocele gupike umirat na nacin da naglo smrsaju tacnije da se smrsaju, da sporije plivaju, i na kraju se samo izvrnu.
Nemaju tragova napada, nema bijelih tackica (bile su bijele tackice davno ali sam izlijecio).

Posto sam u pet shopu dobio rjesenje problema, da se nije dovoljno ciklirao akvarijum, interesuje me da li mogu sta sad u ovom trenutku da uradim kako se ne bi desilo i sa svim ostalim ribicama.
Inace, 5 gupika je umrlo, i jedna plati.

Sta da radim ? Jel mogu spasit ostale ribice smrti ?

Hvala Vam na odgovoru unaprijed! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 9:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 6:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nkrtz ::
Sta da radim ? Jel mogu spasit ostale ribice smrti ?


Posto nemamo nikakve informacije sta si prethodno radio i kako i da li si ciklirao akvarijum i kako ga odrzavas, kada su ribe koje su se porazboljevale dodate u akvarijum, da li ima biljaka u akvarijumu.. mogu samo da kazem da se pridrzavas odredjenih (ne)pisanih pravila i dovesce se u red samo od sebe. Ukoliko bi nesto konkretnije kao odgovor daj nam malo vise informacija, mozda i sliku akvarijuma..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 12:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nkrtz:
http://www.akvarijum.org/forum.....19758.html

Verovatno, na osnovu odgovora iz pet šopa, ubačene ribe odmah u akvarijum.
Možeš da probaš sa Sera bionitrivecom kao nekim trenutnim rešenjem, ali bez ikakvih garancija da će nešto promeniti na bolje.
Za bolji odgovor, objasnio je Lisac.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nkrtz
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
nkrtz ::
Sta da radim ? Jel mogu spasit ostale ribice smrti ?


Posto nemamo nikakve informacije sta si prethodno radio i kako i da li si ciklirao akvarijum i kako ga odrzavas, kada su ribe koje su se porazboljevale dodate u akvarijum, da li ima biljaka u akvarijumu.. mogu samo da kazem da se pridrzavas odredjenih (ne)pisanih pravila i dovesce se u red samo od sebe. Ukoliko bi nesto konkretnije kao odgovor daj nam malo vise informacija, mozda i sliku akvarijuma..



Evo slike akvarijuma
https://imgur.com/a/jgtYn

Akvarijum sam ciklirao nekih 7 dana, sve ribe su dodane istog dana.
Hranim ih normalno, jednom dnevno (eventualno dva puta). U akvarijumu je bilo puno gupi trave, ali zbog mladih sam prebacio u drugi akvarijum i ostalo mi je samo ovo.

Hvala Vam na odgovorima Crying or Very sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nkrtz
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 10:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@edit:
Evo informacije o akvarijumu

- 100 litara
- 7 dana cikliran
- Vanjski filter
- Od ribica imam : muljar, gupike, plati, ksife, zebrice (po 2-3 komada) i 10 neonkica
gupika je i više bilo ali su riknule Sad
- izmjena vode: 2/3 mijenjam vode, 1/3 ostavim. Svake nedjelje mijenjam vodu, dok filter isperem svaka 2-3 dana
- podloga je od kamenja sitnog kupljen u pet shopu
- od bilja imam svakakve trave, najvise gupi trave i moss na panju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za slike, možeš i ovde da okačiš:
http://www.akvarijum.org/forum.....-t815.html
http://www.akvarijum.org/forum.....t1479.html
Ako već ideš sa IMGUR ili drugih, stavi bolje pun link (onaj koji ima ekstenziju .JPG na kraju).

Ne znam, možda je bolje da ništa ne diraš za sada dok se ne stabilizuje.
Nema potrebe toliko vode da menjaš, zameniš 20-30% vode.
Pusti filter na miru, on se pere tek kada je potrebno da se pere (kod mene jednom godišnje). Stavi perlon vatu na vrh filter materijala (gde ulazi voda) i samo nju menjaj/peri.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Okt 25, 2017 1:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

7 dana je malo ukoliko nisi imao pripremljenu vodu ili startnu vodu iz vec formiranog akvarijuma, na sedam dana se ubacuje pilot da se proveri stanje, pa se ceka jos par dana (nedelju najbolje) pa tek onda dodavalje jos par riba, al dobro sta sad sta je tu je teras dalje. Kad menjas vodu menjaj 1/3 a ostavi 2/3, 2/3 se menja kod pojedinih situacija npr kad ljudi odu na odmor pa nema ko da zameni, a ko zna ko je i koliko hranio ribe pa se podigao amonijak tek tad se menja 2/3 vode ili kad se zapusti akvarijum na duzi period. Kao sto Nesa kaze nemoj prati filter toliko cesto samo ces produziti stabilizaciju sistema akvarijuma.

Inace razlog zbog kog su ribe mogle da uginu je da nisu bile dovoljno zdrave kad si ih uneo u svoj akvarijum pa se nisu adaprirale na promenu i na nove (ne)uslove, jer ima primera gde su ljudi (tu spadam i ja) ubacivali ribe u cistu cesnomacu bez cikliranja ili bilo cega i ribe su bile zive i zdrave dugo dugo, tako da uvek pazljivo biraj ribu kad je kupujes. Ukoliko se jos koja pojavi naopaka u narednih par dana onda imas problem (mislim na broj od 4-5), za sad je sve normalno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nkrtz
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Sre Okt 25, 2017 8:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
7 dana je malo ukoliko nisi imao pripremljenu vodu ili startnu vodu iz vec formiranog akvarijuma, na sedam dana se ubacuje pilot da se proveri stanje, pa se ceka jos par dana (nedelju najbolje) pa tek onda dodavalje jos par riba, al dobro sta sad sta je tu je teras dalje. Kad menjas vodu menjaj 1/3 a ostavi 2/3, 2/3 se menja kod pojedinih situacija npr kad ljudi odu na odmor pa nema ko da zameni, a ko zna ko je i koliko hranio ribe pa se podigao amonijak tek tad se menja 2/3 vode ili kad se zapusti akvarijum na duzi period. Kao sto Nesa kaze nemoj prati filter toliko cesto samo ces produziti stabilizaciju sistema akvarijuma.

Inace razlog zbog kog su ribe mogle da uginu je da nisu bile dovoljno zdrave kad si ih uneo u svoj akvarijum pa se nisu adaprirale na promenu i na nove (ne)uslove, jer ima primera gde su ljudi (tu spadam i ja) ubacivali ribe u cistu cesnomacu bez cikliranja ili bilo cega i ribe su bile zive i zdrave dugo dugo, tako da uvek pazljivo biraj ribu kad je kupujes. Ukoliko se jos koja pojavi naopaka u narednih par dana onda imas problem (mislim na broj od 4-5), za sad je sve normalno.


Ma da, ja sam cak razmisljao i njih sve da stavim u akvarijum gdje su mladi gupija, pa da krenem sve iz pocetka cikliranje akvarijuma. Medjutim, ako su bolesne ne zelim da ih mijesam s njima...
Hvala ti puno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Okt 25, 2017 11:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nkrtz ::

Nemaju tragova napada, nema bijelih tackica (bile su bijele tackice davno ali sam izlijecio).


Čime si lečio ribe i gde?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nkrtz
Akvarista



Registrovan: 22 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Sre Okt 25, 2017 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
nkrtz ::

Nemaju tragova napada, nema bijelih tackica (bile su bijele tackice davno ali sam izlijecio).


Čime si lečio ribe i gde?


Ubacivao sam plave kapi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Okt 25, 2017 6:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Preterao si ribe su ti se otrovale zato sad i umiru polako. Metilensko plavo i zeleno su kancerogene supstance dovode do pojave tumora. Na bočicama ne pise al rukavice su obavezne. Metilensko plavo dovodi donekle do ubrzane regeneracije kod riba al ako se ne varam unistava im i nervni sistem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Okt 26, 2017 9:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj plasiti ljude sve zavisi sta je od plavih kapi ubacivao i po kojoj dozi, da postoje nuspojave postoje ali ne kancerogene ne znam odakle ti ta informacija, cak su se neki karcinomi lecili time (kod ljudi) tj isprobavano je uspesi variraju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Okt 26, 2017 11:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzim pa procitaj imas literature tonu u detalje opisani efekti supstanca je kancerogena.
Sto se tice kancera lece ga od paradiza do sodebikarbone
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Okt 26, 2017 12:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drage volje bih da procitam to sta si i ti procitao, jer u toj toni strucne literature, kao i u nekim novijim publikacijama u i o medicini, ne pronalazim nigde da je kancerogeno vec da se upotrebljava radi preventive od kancera kao i lecenju, iskreno mislim da bi i drugi hteli da procitaju to tako da bih te ovim putem iskreno zamolio da nam posaljes link ka toj studiji gde kazu da metilensko plavo je kancerogeno i u kojoj kolicini i kojim uslovima, kao i to kako je upotrebljavan, koliko dugo, koji procenat ljudi je testiran.. jer ako je studija vrsena mora da ima sve podatke ukoliko je neko napisao samo da bi pisao...

Kazu ljudi jedi jabuku svaki dan i bices zdrav, opet po novijim istrazivanjima (kod ""specijalista" nutricionista") jabuka je kancerogena u preteranoj kolicini, da li bi onda trebalo da izbegavamo jabuke u velikim kolicinama ili da je mlatimo kao svi nasi stari sto su je jeli svaki dan i sada dozivljavaju 90-100 godina bez ikakvog kancera, tumora ili cega vec?

Ukoliko je umeren sa lekovima za ribe nece nikad imati problema, kao ni ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Okt 26, 2017 4:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Metilen plavo (Metilensko plavo, Methylene Blue) je C16H18N3SCl x H2O za medicinu ili sve isto samo x3H2O tehnički i ovo mi koristimo u akvaristici.

Metil plavo (Methyl Blue) je C37H27N3Na2O9S3 i njega NE KORISTIMO i zato se dobro raspitajte šta nabavljate.

Ovo je sa neta, e sad suština cele priče je u doziranju, jer sve može biti jako štetno u preteranim količinama
ili nedelotvorno u premalim količinama.

Hemija može da bude zanimljiva jer može da leči , ali može i da ubije,
tako da oni koji nisu sigurni ,niti barataju dovoljnom količinom znanja (ne odnosi se na Lisca i Serene Sky) bolje da budu oprezni tj. nešto isprobavaju sa manjim količinama Metilensko plavog ili nekog drugog leka, jer 99% preparata
u akvaristici je preuzeto iz ljudske medicine i razvijen akvarijumski biznis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Black moly bolest Sandra89 Bolest 0 Sub Dec 23, 2023 9:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gupike bolest Dragutin96 Bolest 0 Pon Apr 24, 2023 11:07 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili degenerativne promene kod ... sudyxor Bolest 0 Pon Feb 07, 2022 2:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili degenerativne promene kod ... sudyxor Bolest 0 Pon Feb 07, 2022 2:50 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License