Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetnik Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Okt 20, 2017 1:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

voja kozice 96 ::
i da akvarijum ne sme da bude direktno izlozes suncevoj svetlosti zbog algi, informisi se sto vise mozes ovde imas bezbroj dobrih clanaka koji ce ti dosta pomoci u donosenju pravih odluka i preduprediti greske koje bi inace napravio


Meni je biljni za vreme svog postojanja bio izložen direk suncu s boka od 13h pa dok sunce ne zadje i jedino u tom delu gde je sunce najjače sijalo nisu rasle alge sve dok nisam zapustio totalno akvarijum onda je se i tu pojavila BBA. Tako da je to teska izmišljotina koju su ljudi smislili da bi okrilivi nesto drugo za svoju nemarnost ili neznanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 20, 2017 1:55 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 8:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sasa111 ::
Da li treba i kako oprati pesak (zemlju) pre nego sto ubacim u akvarijum?


Lenji Lisac ::
Sto se tice sljunka/kamencica moze da bude kvarcni kupovni, a moze i skupljen pored reke da ne kazem na Belom Timoku ili Crnom Timoku, ukoliko je kupovni dovoljno ga je isprati pod mlakom vodom, dok ukoliko je uzet sa reke mora se pripremati.


Priprema se tako sto se u dovoljno duboku serpu ubaci sljunak/pesak i doda poveca kolicina soli da bi ubila svaki moguci organizam koji se tu nalazi, zatim se kuva ~10min-30min sto bi rekli uz povremeno mesanje. Neko kuva i dva sata (da bude siguran) ali u proseku za 15 minuta je gotovo.

Najjednostavnije sto se zemlje (za cvece) tice je da prospes zemlju u dublji lavor preko mlaka voda i promesas rukom sve sto pocne da pluta i odstranis iz vode, zatim ostavis da se slegne na ~1h vremena ispraznis tu vodu i ponovis postupak jos jednom ili dva puta (sve zavisno koliko ima granja tacnije kakvog je kvaliteta zemlja). Kad se to zavrsi nikako ne susis zemlju pre ubacivanja u akvarijum vec je vlaznu redjas u prvom tj donjem sloju u deblini za tvoju litrazu ne vise od 0.5cm debljine.

Sasa111 ::
..koju pumpu za vazduh da uzmem - da li treba i ona ako vec imam filter za vodu recimo (spoljasni atman)?


Ni za jedan filter od navedenih ti ne treba dodatno vazdusna pumpa, jer se unutrasnji namesti da blago talasa vodu ispod povrsine akvarijuma, dok hang on sam po sebi pravi vodopad kojim se vrsi aeracija u akvarijum..

Sasa111 ::
Da li mi treba grejac? Akvarijum bi bio u dnevnoj sobi.


Najlakse ti je da izmeris pre ubacivanja riba u akvarijum tacnije napuni akvarijum na mestu na kojem ce bit i u narednih par dana prati stanje temperature ukoliko su oscilacije vece od 4 stepena preko dana i noci bice ti potreban grejac.

Sasa111 ::
Planiram da voda odstoji 2 dana pre nego dodam ribice, da li tada treba da radi filter za vodu i pumpa za vazduh ili ne mora, u tih 2 dana? Ubacio bih recimo samo 2 ribice koje ce biti probne posle tih 2 dana.


Dva dana da odstoji moze jedino za bettu, sve drugo treba minimum nedelju dana da prodje ukoliko je sveza voda. Filter radi od samog starta tacnije kad napunis akvarijum sa podlogom/biljem/dekoracijom palis i filter da vrsi cirkulaciju vode. Solucija za ubacivanje riba posle dva dana moze da ti prodje ukoliko ti izadju u susret u pet shopu kojem budes kupovao ribe da ti daju kolicinu vode koja tebi treba da se napuni pola ili ceo akvarijum.

Sto se hrane tice prvo odluci koje ces ribe pa onda o hrani.

voja kozice 96 ::
.. a za zadnji plan valesneriju (brzo raste brzo se siri barem kod mn, za mali akvarijum zahteva da joj se malo posvetis ).


Nikako valisneria u mali akvarijum sem ukoliko nije valisneria nana, jer ce pojesti akvarijum u eksteremno kratom roku i svaki cas ces zavlaciti ruke u akvarijum da je kidas i cupas iz podloge, na kraju ce ti dozlogrditi pa ces je u potpunosti odstraniti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
voja kozice 96
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2017
Poruke: 63
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 9:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zato sam i rekao da treba da joj se malo posveti, jednom nedeljno kad hoce da menja vodu uzme makazice i isece pelcere
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Sasa111




Registrovan: 18 Okt 2017
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pon Okt 23, 2017 1:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliki sloj treba da bude kamencica preko zemlje, pitam zato sto kada budem cistio dno, kamencici se podizu na gore pa mozda pocne da povlaci i zemlju sa dna, i onda malo po malo ostace bez zemlje koja je na dnu? Gledao sam snimke po netu, vecinom samo stave kamenciuce na dnu i to je to ne stavljaju zemlju ni malo? Ja sam milsio na neku univrzalnu hranu koju jedu gotovo sve ribice?
Hvala lisac na odgovorima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sasa111




Registrovan: 18 Okt 2017
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pon Okt 23, 2017 2:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sutra mi stizu biljke, kupio sam zilet sa drskom za straganje stakla od algi, i onu pumpicu sa kojom se cisti dno. A prekosutra stize filter hp 0100.. Tako da veceras moram da pripremim akvarijum...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 4:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sasa111 ::
Koliki sloj treba da bude kamencica preko zemlje, pitam zato sto kada budem cistio dno, kamencici se podizu na gore pa mozda pocne da povlaci i zemlju sa dna, i onda malo po malo ostace bez zemlje koja je na dnu?


Minimum 3-4cm i nemoj uopste da razmisljas o zemlji nece je taj "usisivac" povuci.


Sasa111 ::
Gledao sam snimke po netu, vecinom samo stave kamenciuce na dnu i to je to ne stavljaju zemlju ni malo?


Zavisi koji si snimak gledao da li je kvarcni sljunak, da li je mesan sljunak sa glinom, da li je specijalna podloga (takozvani soil - kuglice).. sve zavisi sta si video, a kao sto sam vec rekao postoji par biljaka kojima ne traba hranjiva podloga i mogu da rastu samo iz kvarcnog peska/sljunka, neke su i napisane u pocetku teme.

Sasa111 ::
Ja sam milsio na neku univrzalnu hranu koju jedu gotovo sve ribice?
Hvala lisac na odgovorima.


U tom slucaju lisnata i proteinske granule 1mm su ti sasvim dovoljne, ne znam sta imas u ponudi u pet shopu tako da ne mogu da ti kazem koji ti je proizvodjac najbolji od ponudjenih. Granulama hranis kad upalis svetlo, lisnatu ubacis 30ak minuta pre nego sto ugasis svetlo.

Molim i drugi put. Wink

Kad slozis akvarijum ubaci koju sliku. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Sasa111




Registrovan: 18 Okt 2017
Poruke: 1

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 2:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavio sam mali sloj zemlje, biljke su stigle, anubias barteri var nana, hemianhtus micranthemioides, i sagitaria subulata. Stigle su umalim korpicama unutra mislim da je sundjer pun vode i ispod kamencici. Kako da ih sadim, jedva sam uspeoda razdvojim sundjer kojim su bile spojene ili mogu sa sve sundjerom mali deo koji je ostao da se sade sa njim(sundjerom)?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 3:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kamena vuna je taj zuti deo u kojem je bio koren.. preporucio bih ti da skines sto je vise moguce, pod slabim mlakim mlazom vode se skida najlakse, ali nije neophodno moze i sve zajedno sa vunom. Sadi tako sto ces hemianhtus micranthemioides da poredjas skroz nazad, ali obavezno grupisano, sagitariju po sredini, a nanu vezi ili uglavi u neku od dekoracija ili izmedju kamenja, nikako je ne stavljaj u podlogu, jer rizom od nane moze da pocne da truli pa ce ti biljka propasti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Sasa111




Registrovan: 18 Okt 2017
Poruke: 1

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bilo mi je tesko da dpoprem do zemlje preko kamencica. Nekako sam uglavio. Ove 2 su na sredini a jedna je na kraju stavljena biljka. hemianhtus micranthemioides je na kraju, nana je na sredini, nije u zemlji vec samo u kamncicima, i sagitarija u sredini. Sutra mi stize pumpa. Voda je dosta mutna iako sam ispirao po 3 puta ove kamncice i kuvao po 20 minuta..
https://imgur.com/8tdgjLl
https://imgur.com/GTbzBT6
https://imgur.com/h6q8fzo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sasa111




Registrovan: 18 Okt 2017
Poruke: 1

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 7:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam da li bi se ova mutna voda isfiltrilara jos mi nije stigao filter, ili ipak da narucim sitniji sljunak iz nekog pet shop-a i da ne razmisljam... Mozda ovde ima nekog kreca u ovim kamencicima...
Da mi ne sjebe biljke posto stoje u toj vodi.. Ne znam sta da radim...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sasa111




Registrovan: 18 Okt 2017
Poruke: 1

PorukaPoslao: Uto Okt 24, 2017 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ne rade oni linkovi za slike, evo novih
https://s1.postimg.org/267b3wdgfz/2017-10-24_04-35-50_24050560188_o.jpg
https://s1.postimg.org/8zhvipltkv/20171024_162318_37871408952_o.jpg
https://s1.postimg.org/383gagkkm7/20171024_162333_24050448688_o.jpg
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Okt 25, 2017 12:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li znas naziv kamena sto si ubacio? Biljkama nece nista biti sve dok imaju svetla, ali moguce je da ukoliko ubacis ribe pronadjes ih sutrdan prevrnute (naravno u pripremljenu vodu). Jos nisi poceo tako da je pametnije zameniti ovaj kamen sa sitnijom granulacijom, moje misljenje.. Kad sadis bilje ne mora koren same biljke da dodje u kontakt sa zemljom odmah, same one nadju put do hranjive podloge, tako da kad sadis sadi da se biljka samo drzi za podlogu tj da ne izlazi iz podloge, a sve drugo sama radi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Sasa111




Registrovan: 18 Okt 2017
Poruke: 1

PorukaPoslao: Sre Okt 25, 2017 12:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok, sutra cu naruciti kamencice iz pet shopa. Pa sve ponovo, opracu akvarrijum i ponovo sve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sasa111




Registrovan: 18 Okt 2017
Poruke: 1

PorukaPoslao: Sre Okt 25, 2017 10:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sljunak koji ce mi stici sutra iz pet shopa, da li njega treba samo oprati u toploj vodi, ili treba i da se prokuva?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Okt 26, 2017 12:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tretiraj ga kao da si ga uzeo sa stovarista(termička sterilizacija pa ispiranje) zato što najverovatnije odatle i potiče. Davno sam kupio nekoliko kesa sljunka u petshopu bio je prljav u... kolubarac sto sam kupio na stovaristu kasnije je bio za njega čist a kvarcni sa stovarista nisam morao ni da perem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik 60L jeepwj Početak u akvaristici 27 Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plazma 120 70 17 pocetnik Vulebeograd Početak u akvaristici 49 Ned Sep 19, 2021 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License