Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kamenac Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
flopsky
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 191
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pon Nov 06, 2017 6:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, posle dužeg vremena Very Happy
Danas sam radio redovan godišnji "remont" akvarijuma sa kompletnim pražnjenjem, i unutar unutrašnjeg filtera sam primetio malo kamenca. Da li postoji neki jednostavan i brz, pre svega bezbedan po ribe, način za čišćenje istog, ili je struganje neizbežno obzirom da sam pokušao abrazivnom stranom sundjera ali se veoma teško skida?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 06, 2017 6:20 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Nov 06, 2017 8:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

flopsky ::
Pozdrav svima, posle dužeg vremena Very Happy
Da li postoji neki jednostavan i brz, pre svega bezbedan po ribe, način za čišćenje istog,


....možda večeras natopiš filter sa sirćetom uz pomoć običnog parčeta sunđera,
ujutro se to olako opere uz pomoć tuša ... dobro ispere i to je to, najbezbednije po ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Pon Nov 06, 2017 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne moras da natapas nista sa smrdljivim sircetom, izvadis sve iz filtera i jednom polovinom limuna predjes preko kamenca, za najvise 1 minut sav kamenac nestane Smile isperes i vratis sve kako je i bilo i gotov si za 10 min sve ukupno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Nov 07, 2017 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Shocked jači limun nego sona kiselina od 30% njoj treba nekoliko minuta da odvoji naslage iz slatkog a daleko više za naslage iz morskog.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Nov 07, 2017 1:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za pocetak, limun 1000x manje smrdi kako od sirceta, tako i od sone kiseline. Meni se na poklopcima od akva hvata kamenac, bukvalno samo manem par puta polutkom od limuna i sve se skine, cak iako mesecima ne ocistim kamenac s coskova poklopca. A sto da se akam sa smrdljivim sircetom ili sonom kiselinom, kad mi za limun ni rukavice ne trebaju i kad ne moram da strepim dal da ispiram staklo 2 sata pod vodom il 3.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Nov 07, 2017 7:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

io ::
limun 1000x manje smrdi kako od sirceta, tako i od sone kiselineA sto da se akam sa smrdljivim sircetom ili sonom kiselinom, kad mi za limun ni rukavice ne trebaju i kad ne moram da strepim dal da ispiram staklo 2 sata pod vodom il 3.


Hemijski sastav je u pitanju i nije reč šta nama više odgovara već ribama, nije isto limunska kiselina i ostale kiseline,
ali ako se dobro ispere onda ok. A što se tiče toga "ne smeta im" to je isto kao nepušača staviti u prostoriju za pušače
pa reći "ne smeta mu", živeće on i dalje ali .....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Nov 07, 2017 2:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I gde pise da ribama ne smeta kiselina? Limun kad se ispere on odmah prestane sa smradom, instant , sto se za sirce i sonu kiselinu ne moze reci. Mnogo je manje poguban za ljudske ruke, posto ipak ljudi peru akv a ne ribe. Nigde ne pise da se akv sa sve ribama utapa u limun, a ako pises radi pisanja onda ok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Nov 07, 2017 3:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I .... recimo voda je tvrda ,stvara kamenac, linija se poznaje itd,
i tako svake nedelje,svakog meseca .... onda neprekidno bi trebalo da praznimo akvarijum
da bi ga brisali korom od limuna. Pitanje je kako odstraniti kamenac (da se nevidi linija) a ne prazniti akvarijum?

Uopšte ne pišem da bih pisao,ne zapinje mi - već želim da pomognem možda nekome.Topla voda je odavno izmišljena.

Poenta priče je odstraniti kamenac a ne prazniti akvarijum, e .... sad ... šta će štetnije (i u kojoj meri)
delovati na ribe i biljke limunska kiselina ili sirće,ph - koji se traži (koje im dobro dođe u određenim situacijama).

Inače ,procedura je da se odlije par cm vode i sunđerom natopljenim sirćetom vući uvis preko kamenca (više puta),
na kraju ispirati sunđer i ponoviti postupak, i na kraju usuti zamensku vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igorce
Akvarista



Registrovan: 17 Jan 2015
Poruke: 46
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Uto Nov 07, 2017 5:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Spravica za skidanje farbe sa stakla je odlicna za skidanje kamenca i nije skupa
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igorce
Akvarista



Registrovan: 17 Jan 2015
Poruke: 46
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Uto Nov 07, 2017 9:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
flopsky
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 191
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sre Nov 08, 2017 12:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

igorce , ovde je pitanje o skidanju kamenca sa filtera, inače takav strugač farbe i ja koristim za skidanje kamenca sa stakla, efikasan a nisam primetio da grebe staklo.
Pokušao sam čišćenje filtera limunom, nije baš bio od pomoći, kombinacija sirćeta i sode bikarbone uz doooooobro pranje posle je dala rezultate donekle, al nije sjajno. Hvala svima na pomoći
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Nov 08, 2017 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vocno sirce-ispiranje- alkoholno - ispiranje -vocno - ispiranje nema mirisa Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početnica, 34L, "smeđe" alg... Bambi Početak u akvaristici 9 Ned Apr 17, 2022 8:17 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kamenac Valerija Početak u akvaristici 13 Sre Nov 10, 2021 11:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kamenac laky_kg Hemija 12 Sre Okt 12, 2016 12:04 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kamenac na Anubiama? Cokilio Alge 5 Ned Nov 29, 2015 8:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka naslage na staklu aq(cini mi se da je... patus Hemija 16 Sre Feb 23, 2011 7:45 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License