Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi akvarijum juvi 70l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Pon Nov 27, 2017 10:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto i nas kod Vas. Akvarijum je kupljen nov u Pančevu:
- zapremine je oko 68l, dimenzija 51x30cm visina 45cm,
- od rasvete na ručno pravljenoj armaturi stoje 2 Arcadia neonke dužine 36mm od po 14W, jedna neonka emituje belu svetlost druga neonka crvenkastu (čini mi se da su fresh water i tropical),
- podloga je Sera floredepot sloj debljine oko 2,5-3cm i preko crni kvarci pesak granulacije 1-3mm sloj debljine 2,5-3cm (ukupno od 5 do 6cm),
- biljke su zasađene prvi dan i to: u zadnjem planu Bacopa (ja mislim australis) i Hygrophila (valjda polysperma Limun), u srednjem planu Ludwigia (valjda repens rubin i ako nije mnogo crvena), u prednjem planu Cryptocoryne (lutea?) i mislili smo da je neka travčica ali ovde su mi rekli da je Cryptocoryne parva (biljka na slici u desnom uglu). I naravno Cladophora kugle (bilo ih je tri sada dve),
- prvi stanovnik bio je borac delta (Hari - prva riba pa smo joj dali i ime Smile ), nakon njega došli su 5 muljaša, 2 ancitrusa, nekoliko gupika i platika, a onda je Hari dobio i devojku. Međutim ubio je dve gupike (možda smo pogrešili što smo dodali ženku) pa je brzo otišao na moju žalost!!!
- sa jedne strane je mangro panj koji je, i ako je prokuvan i nekoliko puta pokušano da se napije vode sistemom vruće-hladno, mora da bude pričvršćen jednim kamenom koji je pre neki dan izvađen. Sa druge strane je kamen (ne znam koji ali kupljen u radnji po preporuci) na koji uvek stoji jedna Kladofora.
- u sklopu akvarijuma je spoljašnji trokomorni filter, grejač 100W i crevo raspršivač.
Akvarijum je formiran 3.11. već dva puta smo mu menjali vodu (čitao se forum) i ako nije bilo klasičnog cikliranja, voda je tretirana Sera aquatan-om i nitrivec-om i mogu da se pohvalim da uginuća među ribama nije bilo, i ako je Borac ubačen već peti dan, a ostale ribice 14. dan. Sada trenutno u akvarijumu je oko 30 ribica.

Svaki predlog i sugestija su dobro došli!

Slike:

Prvi dan:

Image
Image

Drugi dan:

Image

Peti dan (došao Hari):

Image

Za neki dan, biće update sa slikama da vidite sadašnje stane nakon skoro mesec dana!!!

Još jednom svima hvala na svakom predlogu ali i na onome što ste do sada pisali i radili, jer sam ovde mnogo naučio i uspešno primenio u praksi i ako je ovo prvi put da se susrećem sa akvaristikom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 27, 2017 10:19 am Snimi Poruku Nazad na vrh

cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 27, 2017 10:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prijatno sam iznenađena, moram priznati. Jedino mi taj beli kamen baš blješti pred očima. Hari je baš lep, šteta sto je otplivao...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Nov 28, 2017 10:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se sa Cecom, sve izgleda dobro, ovaj panj mi se bas svidja jedino bode oci ovaj kamen, mada ce vremenom i on da dobije boju...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Uto Nov 28, 2017 1:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na komentarima, da, stvarno na slikama beli kamen bode oci, ali verujte uzivo izgleda extra.
Hari je moja prva ribica u mojih 35 godina života i stvarno od kako je otišao nije mi svejedno, nekako ima bre karakter a ove platike samo jure ko muve bez glave. Gupike pola ih je na jednom mestu pola na nekom drugom, mozda po koja izleti iz grupe jureći zenku. A borac se sepurio svojim perajima, obilazio celi akvarijum i uzduž i popreko (ubio usput po neku gupiku Sad ), pa kad se zamori malo odmori među biljkama ali skoro uvek u prednjem delu bez ikakvog straha. Jednom sam otišao na dva dana, kad sam se vratio nigde borca! Našao sam ga u filteru! Kako je prešao pojma nemam Smile .
Ali da ne bežim od teme, Harija ću na sve načine pokušati da vratim - obećavam, a evo novih slika akvarijuma (24. dan):

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Sre Nov 29, 2017 12:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nećete verovati, Borca sam menjao u subotu na Kaleniću za nekoliko ribica, i sinoć žena dolazi i donosi mi Harija, nisu ga prodali. cestitka riba pobednik
Joj baš sam se obradovao!!! Ubacio sam ga u akvarijum ali pod jednim uslovom (žena uslovila) da bude u mrestilici haha da slučajno ne ubije još neku glupiku!

Pošto imam još jedan rezervni akvarijum od nekih 20-tak litara, prebaciću ga tu, probaću odmah da ga mrestim, jer mi se čini da se ženka zainteresovala, ako od mresta ne bude ništa, formiraću akvarijum samo za njega!!!

Pozdrav svima.

Image

Image

A ženkica namiguje:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Nov 29, 2017 4:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li si siguran da je to zenka?

Jos je mlada riba sacekaj. Tako sam i ja mislio za 10 devojcica sto sam ubacio u jedan akvarijum, za koje je covek sto ih mresti bio ubedjen da su sve zenke, na kraju se ispostavilo da je od 10 devojcica u stvari 8 decaka (kasnije se razvili). Dok ne dobije belu kuglicu ispred podrepnog peraja i dok ne promeni boju (promena boje krljusti) ne preduzimaj nista neka ih nek se gledaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Sre Nov 29, 2017 7:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Lenji Lisac
Poslušaću iskusnije! Ništa od mresta za sad. Formiraću ovih dana akvarijum samo za borca, za Harija, dok će "ženka" da ostane u akvarijumu sa gupikama i platikama dok se ne razvije.

Uzeću biljke srednjeg i zadnjeg plana iz mog akvarijuma, baš su ogromne porasle mogu da ih kratim i presadim, ali neću da im stavljam hranljivu podlogu, samo pesak isti ovaj crni.
Uzeću onaj hang on filter ili Sobo WP-303H ili Atman HF-0100 (da li neko može da da preporuku koji je bolji???)
A svetlo, neku ću led sijalicu gotovu u radnji, možda nađem da neko pravi, ali za početak stonu lampu sa štedljivom sijalicom!
Mislim da će za borca da bude sve ovo ok!!!???

Naravno kad bude gotovo, biće slika, a pre toga, svaka preporuka ili kritika je dobro došla. Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Sre Nov 29, 2017 7:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slike borca za kojeg mislim da je ženka:

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pecinac ::
Uzeću onaj hang on filter ili Sobo WP-303H ili Atman HF-0100 (da li neko može da da preporuku koji je bolji???)
A svetlo, neku ću led sijalicu gotovu u radnji, možda nađem da neko pravi, ali za početak stonu lampu sa štedljivom sijalicom!
Mislim da će za borca da bude sve ovo ok!!!???


Testirao sam i jedan i drugi.. Iako su specifikacije bolje u SOBO filteru preporucujem Atman, jer moze za pola cm vise filter materijala da stane, jeste da smesno zvuci pola cm, ali veruj mi da znaci. SOBO deluje i vizuelno lepsi, jer je crn a ne moze da se vidi prljavstina kad se nagomila, ali neko moje misljenje je da je bolje da je funkcionalniji nego..

Svetlo slobodno stavi stedljive led sijalice, testirao sam ih od 2700K do 6500K kao i od 750lm do 1300lm kao i od 8W sve do 16W za dubinu od 20-25cm se najbolje pokazalo nesto izmedju 4000K, 950-110lm i 10-13W.. Ukoliko stavis 6500K na tu litrazu ne sme da prelazi 950lm jer s vremenom ce ti se pojaviti dosta zelene tackaste ne bitno je koliko je ubiljen akvarijum. Inace preporucio bih i BBLink kao proizvodjaca jer su najduze trajale pod direktim isparavanjem vode u akvarijumima bez poklopca, sad ako na malom akvarijumu imas poklopac moze i bilo koja druga stedljiva (led) sijalica. Nisam zadovoljan Philipsom dve su crkle polse pola godine, mozda je losa serija proizvodnje bila, ali to je moje trenutno iskustvo sa led sijalicama, bice jos testiranja, sada se pravi pauza od pola godine godinu dana.

Protok na minimum kod filtera i bice odlicno.

Sto se zenke tice i ja bih rekao da je zenka, jer po ovome sto se vidi na slici vec je promenila boju (ili se meni cini, ocoraveo sam u poslednje vreme), ali nema najbitniju stvar za mrest, belu tacku ispred podrepnog peraja, kada se ona pojavi tek tada je spremna za mrest. Pre toga nista ne pokusavaj mogu samo da se pobiju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 10:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Lenji Lisac
Hvala na ovako detaljnim i opširnim odgovorima. Imam u Vojvode Stepe BBlink maloprodaju, pa ću da skoknem da izaberem. Filter cu onda Atman definitivno, pa ću i ja malo da ga prepravljam kasnije, kao onaj dečko iz Smedereva @cojasoko.
A za poklopac mislio sam da napravim, ali nigde ne mogu da nađem plastične klizače, moram još malo da potražim, pa ću kod stakloresca da isečem dva ili tri parčeta stakla, videću šta mi je pogodnije.
A čitajući muke @Skybuffalo-a, prepoznao sam sebe. I ja zbog žene moram da pravim poseban akvarijum za borca, ali sam ja hteo da mu pored muljaša i ancitrusa ubacim jednog Dwarf Gourami (Colisa Lalia) ili neku razboru?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 11:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hehe, znas kako je. Very Happy Frka je zapravo zbog kulija koji izgledaju kao zmije. Very Happy Zene ne volu zmije.Izem ti neonke Very Happy

Razbore su dobre koliko sam istrazivao samo mislim da je anticuitrius preveliki za taj akvarijum (ako je ovaj aktuelan od 20 l) naorcito sa borcem i ako stavis razbore ili sta vec hoces.Ispravice me ako gresim neko iskusniji ali eto da imas za prvu pomoc savet. Borac i pokoja razbora 5-6 mozda ili galaksi mikrorazbora koje su manje, ostalo mislim da ce tesko biti da se bilo sta stavi u tako mali akvarijum ali opet doci ce neko iskusniji.I naklon kolega po muci. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 11:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Skybuffalo
Ma znam, a kod mene frka jer je Borac ubio dve - tri glupike Rolling Eyes

Pa verovatno će da bude nekoliko mikrorazbora, a ancitrusi, ako bude potrebe kad porastu, idu u veći akvarijum!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Nov 30, 2017 4:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Molim i drugi put. Wink

Pecinac ::
..ali sam ja hteo da mu pored muljaša i ancitrusa ubacim jednog Dwarf Gourami (Colisa Lalia) ili neku razboru?!


Na tu kombinaciju mozes odmah da zaboravis, jer je previse mali prostor i betta moze da postane agresivna na colise s tim da moze da se desi i kontra da kolisa bude muzjjak i teritorijalan pa napada borca ili zenki kad dodje vreme za mrest zna isto da bude malo agresivnija.

Ukoliko ces da ubacujes nesto osim bette ubacuj bilo sta od mikro riba..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Pon Jan 15, 2018 7:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo da ubacim ono što sam dužan ostao!!! Borac je dobio svoj akvarijum, još jednu ženkicu i ovako je to izgledalo do ovog vikenda:


Image Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Pon Jan 15, 2018 7:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E, a onda je nakon malo više od dva meseca, krenulo prvo veliko sređivanje!
I to oba akvarijuma:

Image
Image
Image


Imao sam i pomoć oko svega:


Image Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License