Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Alternathera - alge na listovima ili ne Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Dec 10, 2017 7:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U nedoumici sam sta se desava sa Alternatherom. Vec neko vreme polako gubi crvenu boju, sve je zelenija, a na listovima se nesto pojavljuje, ali ne znam sta, da li su alge ili ne, pa ako moze neka pomoc.

Evo i slika:


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 10, 2017 7:08 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Dec 10, 2017 8:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vecina starih listova pocinje da turli i da hrani nove, probaj da dodajes tecno djubrivo ili probaj sa stapicima za koren da joj pojacas unos hranjivih elemenata i bice joj bolje. Da vise i jace crveni pojacaj unos gvozdja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Dec 10, 2017 8:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, hvala.
Poceo sam da dodajem zelenu tropicu pre nedelju i po dana, predpostavlo sam da se bas tako nesto desava, jer sam je relativno skoro seckao, presadjivao, pa se to uglavnom i desava na tim presadjenim pelcerima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pon Dec 11, 2017 1:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dodaj gvozdje i ako vec unosis tropicu. co2 i jace svetlo ce dodatno da ubrzaju proces da ti alternatera pocrveni...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 11, 2017 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmisljam da je neko vreme bila malo u senci zbog valisnerije koja se rasirila i ludwigie i da je to isto jedan od uzroka.
Sad je opet na direktnom svetlu, raskrcio sam sve iznad nje, pa cemo da vidimo.

@cvelegoa
Za sada nemam mogucnost za co2, a necu da se igram sa diy kombinacijama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Uto Dec 12, 2017 1:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

co2 nije uslov, samo ce ubrzati proces da biljka ozdravi i poprimi crvenu boju..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Dec 12, 2017 1:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne moraš nikakve diy kombinacije CO2, postoji i Easy carbo kao alternativa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Dec 12, 2017 2:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
Ne moraš nikakve diy kombinacije CO2, postoji i Easy carbo kao alternativa.


Mislis da ne bih preterao, kada bi pored zelene Tropice sipao i Easy Carbo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stefanbgd
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2015
Poruke: 182
Lokacija: Beograd, Dorcol, Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 12, 2017 2:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zelena Tropica i EC nisu isto. Prvo je tecno djubrivo, cije hranljive materije biljke iskoriscavaju preko lista a EC je "Tečnost koja obezbedjuje pristup biljkama ugljeniku i deluje kao blagi algicid" -skinuto sa sajta sponzora.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Uto Dec 12, 2017 6:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno mislim da bez uvodjenja gasa pod pritiskom male su sanse za oporavak.
Jacina svetla diktira potraznju CO2/Hranljive materije,ovo sa desne strane mozes nadoknaditi lako a kako nadoknaditi ovo sa leve?
,,Topljenje,, biljaka ti je najbolji pokazatelj hronicnog deficita CO2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Dec 13, 2017 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Definitivno cu probati, da vidim kako ce se ponasati biljke, svakako ne verujem da moze da im skodi, osim ako ne preteram.

E sad, koliko temperatura i tvrdoca vode imaju ulogu ovome sto se desava, mozda moze neko da objasni, mada vec sam citao o tome na forumu.
Temperatura mi je konstantno izmedju 27-28°C bez grejaca, dok je PH 8.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Sre Dec 13, 2017 6:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ma ne zamaraj se sa ph i kh vrednostima...
tesko ces odrzati konstantne vrednosti ako ih pre toga i dovedes na zeljenu meru...
probao sam pa nista nisam dobio....
u zavisnosti od ubiljenosti akvarijuma pustaces co2. naravno, po meni bez DC-a (DropChecker) neces znati kolika je koncentracija CO2...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 14, 2017 9:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko vidim nisi se izjasnio dal imaš neku hranljivu podlogu, to će nam biti od važnosti, druga i treća stvar su svetlo i CO2, ako to nemaš ili nije kvalitetno, možeš do sutra da čekaš da pređe u crvenu boju, a što se tiče algi, to je normalno, ne znam ko ih kod nas nema, onaj ko kaže da ih nema, taj laže Smile al u svakom slučaju ti trebaju i neke malo brzorastuće biljke koje će da kupe višak hranljivih vrednosti, da one ne odu na alge, ja npr koristim plutajuću biljku Lemna Minor i dosta mi pomaže u smanjenju algi, pored svih živih algara, to je čak i Gangster spomenuo u svojoj temi, tako da eto imamo i još jednog čoveka kao dokaz za dobrobit plutajućih biljaka Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Dec 14, 2017 10:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="Sone_bg"]Koliko vidim nisi se izjasnio dal imaš neku hranljivu podlogu, to će nam biti od važnosti, druga i treća stvar su svetlo i CO2, ako to nemaš ili nije kvalitetno, možeš do sutra da čekaš da pređe u crvenu boju, a što se tiče algi, to je normalno, ne znam ko ih kod nas nema, onaj ko kaže da ih nema, taj laže Smile/quote]

U pravu si, nisam nista u ovoj temi napisao o tome.
Hranjiva podloga je Tropicina, rasveta je oko 1,8m hladno bele trake 14,4w, nemam co2.
Najbolje da pogledate kako to izgleda u ovoj temi:

http://www.akvarijum.org/forum/prvenac-t25176.html

Juce sam kupio Easy Carbo, doziracu 1ml dnevno, pa cu pratiti stanje.
Za sada sve biljke guraju lepo limun, ludwigia, rotala, nana,cak se i kripta siri, jedino za sada alternathera zeza i pogostemon erectus se muci, ali to mi je ocekivano, jer je ipak zahtevniji...

Sto se algi tice, negde sam i svesno krenuo sa Tropicinom prihranom, kako bi se navatalo malo zelene alge na 3d pozadini da imaju sta kozice da jedu, posto ne silaze sa nje. Nekako mi je prirodnije, nego da samo sipam neku hranu za njih
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Dec 14, 2017 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo sta su jos davno napisali urednici foruma Bojan i djordjije:
"Zelena alga se uglavnom hvata na biljkama"
"Zelene alge ( Chlorophyta ) se najčešće sreću u akvarijumima obično pri višku svetla i u vodi koja je tvrđa i zasićena hranljivim materijama. "

Nemam sta dalje da gledam, definitivno sam ispunio sva tri uslova! Smile

Ocigledno sam poranio sa prihranom, s obzirom da je hranjiva podloga tek 3 meseca u akvarijumu i da pored svetla, tvde vode (izmedju 8-8.3), ocigledno ima sasvim dovoljno hranjivih materija i da sam sa prihranom samo poremetio balans, koji je bio ok.

Definitivno prestajem sa prihrarom, Easy Carbo nastavljam da sipam, verujem da on moze samo da pomogne, pa cemo da vidimo.

Kao definitivan dokaz je alga koja je pocela da se pojavljuje i na nekim listovima ludwigije i na nani.
Evo i slike:

Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početnica, 34L, "smeđe" alg... Bambi Početak u akvaristici 9 Ned Apr 17, 2022 8:17 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crne tačke/ fleke na listovima SanjaP Biljke 14 Pon Apr 12, 2021 7:42 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alge po biljkama Yaesu Biljke 8 Čet Apr 08, 2021 6:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alge Nemanja21 Početak u akvaristici 7 Sre Dec 09, 2020 11:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele alge Zelenizeleni Alge 4 Ned Apr 26, 2020 1:07 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License