Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Grejaci Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 3:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Citat:
a ja taman spremio jednu sijalicu od 100w da ubacim u akvarijum da zagrejem vodu probao sam sa 60w slabo greje greska smejanje smejanje smejanje smejanje


Nisi ni svesta sta si napisao i cemu se smejes Twisted Evil . Ako ikad naidjes na nekog starijeg, ali zaista starijeg akvristu, priupitaj ga zasto sam ti ovo napisao Wink


Ne znam gde i sta si mu napisao ali secam se da se pre 20 i vise godina kada grejaci nisu bili dostupni kao u danasnje vreme za grejanje vode koristila obicna sijalica. Mnogi su grejali vodu tako sto bi jedan deo sijalice uronili u akvarijum. Sijalica je morala biti uronjena u vodu pre paljenja jer bi u suprotnom pukla.
Ovakav nacin grejanja nije nimalo bezbedan pa ga ne bih preporucio nikome a narocito mladim akvaristima, sada grejaci imaju da se kupe i kod kineza i u pet shopovima i polovni po oglasima pa nema potrebe rizikovati zbog 200-300 din. za koliko se moze naci polovan ako se vec ne moze priustiti novi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 3:14 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 6:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Corydoras ::
Ok hvala... može li se kako utvrditi koliko je wati

Snagu je jednostavno utvrditi merenjem. Najjednostavnije je izmeriti potrosnju struje ampermetrom i pomnoziti sa radnim naponom (220). Obzirom da se radi o naponu opasnom po zivot, potrebno je da ovo uradi neko ko zna sta radi. Ne kazem da to nisi ti, samo naglasavam potencijalni bezbednosni rizik.
Bezbedniji nacin je da od nekoga pozajmis merac potrosnje elektricnih uredjaja (izgleda kao tajmer koji skoro svi koristimo), ukljuci se u uticnicu, a u njega grejac, informacije dobijes na displeju. Zgodna stvarcica.

isako ::
Ne znam gde i sta si mu napisao ali secam se da se pre 20 i vise godina kada grejaci nisu bili dostupni kao u danasnje vreme za grejanje vode koristila obicna sijalica. Mnogi su grejali vodu tako sto bi jedan deo sijalice uronili u akvarijum. Sijalica je morala biti uronjena u vodu pre paljenja jer bi u suprotnom pukla.

Ovo 'resenje' sam video samo jednom u zivotu, i pomislio da je vlasnik, u najmanju ruku, potpuno lud.


Poslednji put izmenio Blue dana Uto Jan 20, 2015 6:30 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Sre Dec 13, 2017 10:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zbog postova u mojoj temi, aktuelizujem ovu, sa molbom da iskusniji postave slike grejača (bar jednog) koji ima vidljivu liniju (granicu) dokle da se grejač uroni.
I naravno, extra bi bilo još po neko iskustvo vezano za grejače, ipak su oni jedni od opasnijih po život pratećih delova u akvaristici, a ima nas dosta novih, i nadamo se biće nas još.

HVALA SVIMA!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Dec 13, 2017 1:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo, jedini koji mogu da slikam Smile

Image

Pozicija u akvarijumu:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Sre Dec 13, 2017 8:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko sam ja shvatila, kao totalni pocetnik, stakleni deo grejaca mora ceo da bude u vodi kako ne bi pukao. Ja moj ceo potopila jer nemam gde drugacije da ga stavim, a i to je preporuka svih koliko sam primetila, ali ima liniju kao ovaj gore na slici, i pise na njemu minimum water level. Nije bas toliko komplikovano, ako nemas uputstvo uz njega uvek mozes da izguglas model grejaca i procitas upuststvo na netu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Dec 13, 2017 9:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ksendzi ::
Ja moj ceo potopila jer nemam gde drugacije da ga stavim, a i to je preporuka svih koliko sam primetila, ali ima liniju kao ovaj gore na slici,


Neki potapaju grejač skroz ,neki ne. Ja bih rekao da je to stvar poverenja ,npr. da li će plastika pući iz nekog razloga, da li će oslabiti elastika oko epruvete,da li je grejač nov ili star pa je plastika promenila karakteristike,koje ribe se drže,da li je kornjača u pitanju , itd,itd. Ali ako već ima linija ,nije ona za džaba tu.

Ja nemam poverenje ni u nov grejač i nikada ne potapam ali mislim da je to stvar izbora i ne treba osuđivati
ni one koji potapaju ni ove druge.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 14, 2017 1:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ta linija označava minimalni nivo vode. U prevodu, ako voda bude niže od te crte, staklo grejača će pući usled razlike u temperaturi uronjenog dela i onog dela koji je iznad vode. Grejač se uranja u vodu ceo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Dec 14, 2017 2:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za grejače je preporuka proizvođača da uvek budu potopljeni, AquaOne uputstvo npr:
"Step By Step Guide

1. Select the proper wattage heater for your aquarium. Normally 1 watt will
heat 1 litre of water. For example a 200W heater is required for a 180 to
200L aquarium.
2. Position the heater in the aquarium. The best position is near a strong
water flow. The outlet of a power filter is ideal.
3. The heater should not come in contact with the gravel or substrate. This
may cause a hot spot on the glass and cause the heater to crack.
4. Use the suction caps provided to fasten the heater to the aquarium.
Suction caps should be positioned on the top third of the heater not on the
heating element.
5. Do not plug the heater in unless submersed in water. Always allow 10-15
minutes for the heater to acclimate to the aquarium temperature before
plugging the unit in.
6. Plug the power cord into the power socket and arrange a “drip loop” (see
diagram left) and turn on.
7. To set the heater, use the purple control knob at the top of the heater to
adjust to the desired temperature. Continue turning the knob until the
preferred temperature is displayed in the window on the front of the heater.
A light will come on when the heater is working, It will switch off when it
reaches the set temperature.
8. Confirm your set temperature with an accurate thermometer. The
thermometer should be placed at the opposite end of the aquarium to the
heater. A small variation between the heater's set temperature and the
thermometers reading is normal.

1. Always disconnect the heaters power supply prior to working on the
aquarium.
2. If removing the heater from the aquarium, turn it off at the power supply,
wait 10-15 minutes to allow it to cool, and then remove it from the aquarium.
3. If the heater is cracked and/or has moisture inside it, disconnect it from
the power supply and leave for 10-15 minutes before removing it.
4. A surge protector is recommended for all aquarium appliances.
5. Do not operate your Aqua One heater when it is not submerged in water.
6. The water level must be maintained at the minimum water level line at all
times.
7. For indoor use only. "

Oznaka je jasna, voda mora da bude preko ove linije:

Image

Ja ga potapam uvek što mogu dublje iz razloga što kad menjam vodu, grejač mi je i dalje ostane preko oznake u vodi ili tu negde malo ispod. Meni je bar tako logično, da probam da objasnim. Recimo, grejač mi je od 300W (ne znam koliko stepeni postiže kada greje ali je prilično topao i ovaj od 100W), imam brz pad nivoa kada menjam vodu. Vazduh loše odvodi toplotu, voda dobro. Odatle sledi da su veće šanse da će nešto da se desi ako ostane suv, a radio je, tj. grejao pri isključenju iz struje (npr. ne mogu da vidim lampicu jednog grejača u komori).
Kornjača je posebna priča, navikli smo se tako Smile
Kod mene je obrnuto, u nove imam poverenja, ima i garancija godinu dana. Pogledam kabl, blago protresem da nešto ne zvecka i to je to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Dec 14, 2017 6:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proizvođačko uputstvo (za bilo koji uređaj) je jedino merodavno kako taj uređaj i na koji način ga treba koristiti
i upotrebljavati. Obzirom da postoje različiti tipovi,modeli (zastareli i noviteti) treba uzeti u obzir uputstvo i naravno razumeti ga ispravno. Znači ne trebamo sada generalizovati stvari jer svi imamo različite modele grejača pa prema tome nije ni logično da svako uradi istu stvar.

Dakle stojimo pred izborom potopiti ili ne, treće nema. Ako li nemamo predstavu šta da uradimo,nemamo nikakvo uputstvo proizvođača, onda što bi potapali gumeni deo i rizikovali ? dovoljno je do plastike/gume (granica) kako bi
se osigurali da epruveta ne pukne od toplote ,kao što reče Valter. ili ako smo mnogo pametni onda zaronimo pa šta bude ......

O prodavcima u radnjama i njihovim predlozima nije vredno komentarisati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sudyxor
Akvarista



Registrovan: 03 Feb 2020
Poruke: 18

PorukaPoslao: Sub Okt 02, 2021 10:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima li neko preporuku za vrlo mali kompaktan grejač? Imam svega 40 litara, a u stanu je jako toplo, tako da je dovoljan i neki od 25W, samo da vrlo retko dogreje stepen ili dva. Hteo bih da je što manji, tanji, neprimetniji u malom akvarijumu. Trenutno imam neki Shark H-229 50W, pa ako postoji neki kompaktniji od njega.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Okt 03, 2021 10:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sudyxor ::
Ima li neko preporuku za vrlo mali kompaktan grejač? Imam svega 40 litara, a u stanu je jako toplo, tako da je dovoljan i neki od 25W, samo da vrlo retko dogreje stepen ili dva. Hteo bih da je što manji, tanji, neprimetniji u malom akvarijumu. Trenutno imam neki Shark H-229 50W, pa ako postoji neki kompaktniji od njega.


Može da se nađe npr Dennerle Nano Heater Compact 50W i slični u aquascape prodavnicama. Mislim da sam neke od tih slim/nano grjača video i na kpu. Ako nije hitno poruči preko ebaya. Na aliju je bilo dosta lepih, kompaktnih, pljosnatih, podešenih na 25c, povoljno... Postarina ih više ne čini pristupačnim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 04, 2021 3:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam eheim mali kompaktni grejač od 50W, podešen na 25 stepeni, odlična stvarčica. Mislim, kao što Peku reče stvar izbora, ali ima baš dosta tih opcija sada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Grejaci sale976 Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Dec 30, 2016 11:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Polovni grejaci azazel Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Mar 13, 2016 4:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Grejaci i akvarijumi azazel Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Dec 12, 2015 9:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati atman grejaci boki 013 Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Okt 07, 2014 6:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Grejaci (neispravni) sumi Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Feb 11, 2014 10:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License