Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početnik i plan-Molim savjete Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Ilijaaa1
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Dec 2017
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 2:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[size=12]Pozdrav svima. Prvi put pišem ovdje jer se nadam da ću dobiti koji koristan savjet od iskusnih članova. Zaboravih da se predstavim, ja sam Nenad iz Trebinja.
Za 4-5 dana pristupam debitantskom formiranju akvarijuma. Akvarijum je 80l, od opreme posjeduje atman pumpu 600l/h, atman grijač 100w, Tetra vazdušna pumpa, filtar odvojeni stakleni (spužva, vata, keramika, bio kugle), led rasvjeta 2*6w.
Naručio sam podlogu i pijesak i biljke, za sad one manje zahtjevne (sagitarija, valisnerija, sesiflora, ricija, mahovina). Plan je: Drvo loze (nikad prskano-ispečeno i otkuvano-mada još uvijek malo pusta boju) pretvoriti u bonsai. Mini, za početak ne preambiciozni aquascape. Cikliranje vode 3 sedmice a zatim postepeno ubacivanje stanara. Pročitao sam dosta, ali svaki savjet bi dobro došao. Za početak:1. Oprema je li adekvatna 2. Šta od hemije dodati dok cikliram 3. Na šta posebno obratiti pažnju s obzirom da sam u ovome za sada samo teorijski. Čim stigne ubaciću slike postupka i procedure kako bi se mogao savjetovati. Unaprijed HVALA!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 2:35 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 8:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro si napravio plan. Velika je stvar kad se radi polako i temeljno.
Osvetnjenje nije neko jako ali s obzirom na izbor biljaka bice dovoljno. Bice ti mnogo lakse na nabavis tajmer i na njemu podesis kad ce svetlo da se pali i gasi nego da to radis rucno.
Hemija ti i nije potrebna s obzirom da ces tri nedelje ciklirati.
Ukoliko zelis akvarijum da pretvoris u biljni imaj u vidu da bi trebalo staviti zemlju za cvece kao prvi sloj i preko nje mrezicu pa onda sve ostalo. Biljke ce mnogo lepse rasti ako imaju hranljivu podlogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Ilijaaa1
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Dec 2017
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 10:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i hvala na odgovoru i savjetima. Kupio sam već hranjivu podlogu za akvarijum namijenjenu. Što se tiče svjetla, ono je 2*6w ali Led (to je dosta više običnih w), to je otprilike 100w običnih, tako kažu... Ako je tako onda je to puno jel' da?
Više me brine ovaj čokot koji nikako da prestane da pušta boju, pekao ga dva puta na 100c i otkuvan 3-4 puta, stoji potopljen ima 7-8 dana i i dalje ispušta boju. Takodje sam napravio diy varijantu co2 (šećer+kvasac), na probi je evo treći dan i imam 1 mjehur/sec u kontrolnoj boci. Difuzor je takodje diy, i to od velikog prerezanog šprica.??
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ilijaaa1
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Dec 2017
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 11:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Takodje, da li je poželjno da uspem vodu u kanistere i neka stoji ta nekolika dana dok ne budem dodao u akv.?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 11:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema potrebe, posto u akvarijumu nema riba. može se u vodu staviti SERA AQUATAN koji je solidan za prilagodjavanje vode sa cesma za akvarijum i to je to.
Pazi da ne podignes podlogu kad sipas vodu u akvarijum, lagano preko nekog tanjira sipaj, da se razliva.
Pre vode posadi biljke, sredi hard da sebi olaksas.
Posle strpljivo cekas da se ciklira i lagano planiras stanovnike. Dobro si sve shvatio, samo polako sada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ilijaaa1
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Dec 2017
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 11:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na uključivanju i savjetima!
1. Imate li neki savjet za čokot loze (gore sam napisao šta sam do sad uradio)
2. Ne bih želio da mi se jave neke alge kasnije ako već pri postavci mogu nešto uraditi, posavjetujte šta...!
Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 11:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice tanina iz loze u filter stavi purigen(denitratnu smolu),bice ti bistra voda.Sto se tice algi prvih par meseci drzi upaljeno svetlo recimo 6h dnevno,pa kasnije povecaj na 8,9h,vise ne bi valjalo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 12:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

priprema čokota
[url=http://www.akvarijum.org/forum/priprema-cokota-ili-korena-vinove-loze-t1629.html]

Biljna masa ce smanjiti mogucnost da se pojave alge, a i pod takvim svetlom nece sigurno da buknu naglo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ilijaaa1
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Dec 2017
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala još jednom svima.
Može li još jedan savjet vezano za slaganje filtera, pročitao sam puno toga ali da shvatim konkretno za svoje medijume, pa da ponovim koji su :sundjer, vata, bio kugle, keramički prstenovi-to sam za sad nabavio. Kako da posložim i kako da eventualno dodam denitratnu smolu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 12:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene u kanisteru odozdo ide krupan sundjer,pa sitan,pa keramika,pa bio kugle i zenska capara sa pola litra purigena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 12:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

odozdo na gore:
ubacujes prvo prstenove, pa preko kugle, sundjer, pa vatu.
preko vate mozes da dodas jos jedan najporozniji sundjer da smanjis prljanje vate.
sundjer se lakse cisti i pere od prljavstine koju usisa cev.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ilijaaa1
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Dec 2017
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 1:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da, znam da sam nešto zaboravio da pitam, možda i najbitnije. Imam lijepo kamenje kome sam odradio sledeći tretman:

1. Stajalo je potopljeno u solnoj kiselini dva dana, lijepo se očistilo
2. 3 puta nakon toga sam ga otkuvao u soli i sodi bikarboni (neutralizacija kiseline)

Medjutim, kada na njega kapnem čiste solne kiseline ono pjeni a kada kapnem bilo koji sirće nema nikakve reakcije. Neko mi reče da će uvijek sa čistom solnom pjeniti, šta da radim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 2:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Je l suv kamen kad sipas kiselinu?
ne verujem da ce biti problem, mislim da mozes slobodno da stavis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ilijaaa1
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Dec 2017
Poruke: 9

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 2:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam siguran da je bio 100% suv. Zašto, je li nešto znači prilikom provjere?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

moze kiselina da odreaguje tako sa vodom ili ako je ostalo nesto prljavstine.
ta provera se inace radi da vidis da li je kamen rastvoriv u vodi. ako jeste, moze da utice na tvrdocu vode.
posto ne reaguje sa sricetom, ne verujem da bi ti pravio probleme.
je l znas sta bi od riba drzao tu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200 litara - početnik od nule :D sloboradov Akvarijumi 25 Uto Maj 02, 2023 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mornar početnik, Voždovac G.Blagojevic Upoznavanje 0 Uto Mar 15, 2022 1:01 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 125 litara - početnik mekses Početak u akvaristici 5 Sub Feb 05, 2022 1:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License