Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početak akvarijum 105l pomoć Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
etoig
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Dec 2017
Poruke: 5

PorukaPoslao: Sub Dec 16, 2017 10:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, da se najpre predstavim ja sam Mitar iz Priboja.
U akvaristici sam početnik, ako se ne računa držanje živorotki sa nekoliko nezahtevnih biljaka valisnerija, anubija... Pored sve dobre volje akvarijum nije mogao da izgleda kako sam zamislio, najviše zbog dimenzija i izgleda (strašno čudovište od akvarijuma), ali i zbog mog neznanja i manjka vremena.
E, zbog toga sam skoro pazario akvarijum od 105 litara 75 x 35 x 40, koji izgleda daleko bolje od tog prethodnog
Pripremam se da ga formiram, pa bih hteo da to uradim kako treba jer baš volim akvarijume, dosta sam čitao po forumu. Najpre što se tiče filtracije, imam spoljni filter od oko 20l, dvokomorni, unutra sam planirao da stavim keramičke prstenove, sundjer, vatu, pa opet isto do vrha, al na vrhu opet sundjer sa krupnijim rupama. Atmanova potapajuća pumpa od 450 l/h. Grejač atman 100w + 50w ako bude potrebno. Vazdusna pumpa champion sa raspršivačem. Planirao sam da to bude biljni akvarijum za podlogu bi isao osmokot i čarobna zemlja, odozgo kvarcna podloga do 5mm. Hardskejping ce biti od kamenja (plavi, lokalni, koji ne reaguje sa kiselinom), red moore wood, i vrba neki panj ako uspem da ga sredim. Od biljaka ću držati prvo manje zahtevne, mahovinu, riciju, amazonke, ludwigia repens, a kasnije ću probati i sa nekim zahtevnijim tepihom. E, što se tiče svetla to mi je glavna dilema. Wati, lumeni, luxevi, T5, T8, led, štedljive ovo ono...previše komplikovano (mada mi je najlogičnije ono sa lumenom). Izbor je pao na Philips MASTER TL5 HO 24W/865 1SL neonke. Mene interesuje konkretno koliko bi meni tih neonki trebalo za moj akvarijum. Planiram i da ubacujem CO2 pošto sam i sam probao i video da radi...
Izvinite ako sam previše opširan i smaram, ali svaka sugestija je dobrodošla. Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Dec 16, 2017 10:44 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

etoig
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Dec 2017
Poruke: 5

PorukaPoslao: Sub Dec 16, 2017 10:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Još nešto,
za rasvetu bi mi više odgovarale t5 led cevi slične dužine 60cm nema startera, prigušnica i sl, ali one imaju slabiju snagu i manje svetlosti, da li bi mogle i neke led cevi ili su fluo cevi bolje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 18, 2017 11:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako izabereš klasične neonke (T5, T8, šta god), išao bih na 40-80W, zavisno od toga koje biljke, kao i da li ćeš dodavati CO2. Ako se opredeliš za tu LED izvedbu u formatu neonki, opet slično sa snagom.
Ovo ostalo što si pisao mi deluje generalno ok, malo potraži detalje oko filter materijala, ali pazi se te podloge, zemlja + Osmocote u novom akvarijumu sa jakim svetlom i lošim CO2 mogu da naprave havariju za nekoliko dana. Prati dešavanja, dodaj biljke, menjaj redovno deo vode, i slično...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
etoig
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Dec 2017
Poruke: 5

PorukaPoslao: Uto Dec 19, 2017 2:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne mogu da nadjem prigušnicu 3x24 za t5 neonku. Ima li neko da proda ili da zna gde ima da se kupi? Hvala unapred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex_innuendo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 25 Apr 2014
Poruke: 9
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam batalio rasvete sa neonkama jer na zapreminu akvarijuma za bilje ti treba od 0.5w do 1w po litru, a obicne neonke su oko 18w, pa ako imas akvarijum od, lupam, 200l treba ti isto toliko W rasvete. Kupio sam dve stone lampe sa stegom odozdole i stavio sam dve led sijalice od po 17w (obicnih 90w) od 6500K i biljke mi rastu kao blesave. Crvene biljke su fino crvene, cak i one koje se vode kao zahtevne rastu brzo i besprekorno. Inace akvarijum mi je od 100l. Razmisli o ideji za obicne led sijalice umesto neonki. CO2 nikada nisam koristio vec imam drugu taktiku. U procesu fotosinteze biljke tokom noci uzimaju prisutni kiseonik i pretvaraju ga u co2(ugljen-dioksid). Preko noci ja ribicama smanjim aeraciju na minimum da bih ujutru pri paljenju svetala bilo vise co2 u vodi koga ce bilje obraditi da bi stvarale kiseonik. Svako jutro vratim aeraciju u normalu. Ovo vazi samo za gusto ubiljene akvarijume. Preksinoc sam slucajno ugasio aeraciju i video svoje ribice, zive, kako se pri povrsini bore za kiseonik,usled prisustva vece kolicine co2 u vodi, zamalo pa pomor. Kao sto rekoh, presao sam sa neonki na obicne sijalice od 6500k i vise se NIKADA ne vracam neonkama. Bavim se ovim 15godina. Wink pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
etoig
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Dec 2017
Poruke: 5

PorukaPoslao: Pet Dec 22, 2017 1:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dve obične led sijalice od 17w dovoljne za 100l? Da si rekao ranije...
Nisam našao ovu prigusnicu pa sam vezao na jaču. Neonke greju bolje nego TA-peć, biće riblje čorbe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 22, 2017 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ću da dam malu podršku aleksu po pitanju led sijalica. Ja sam isto tako stavio 4 led sijalice i biljke napreduju ko lude. Mada moj akvarijum je tek na početku. Jedino što moraš voditi računa kod led sijalica osim da imaju 6500k je koliko lumena imaju. Jer je preporuka nekih iskusnih akvarista 25 lumena po litru. Ja sam to ispoštovao i zadovoljan sam. A jeftino sam prošao.

A ovo za CO2 ima logike ali je dosta riskantno po meni. Mada mogla bi da se napravi neka elektronika koja bi regulisala stepen aeracije. Jer ako se oslonim na to da ja smanjujem i povećavam nema od toga leba. Ali meni je i sad frka sta kad nestane struje, a kod mene to ume da bude i po ceo dan. CO2 jeste dobar za biljke ali je jako štetan za živi svet. Tako da oprezno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex_innuendo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 25 Apr 2014
Poruke: 9
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Dec 22, 2017 2:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

(ipak su od 20w) Smile Led sijalice od 20w imaju snagu kao obicne od 90w, bar tako pise na kutijici od sijalica. Za lumene nisam siguran, ove moje su od 1235 lumena i sve se razvija kao podmazano i alge nikada nisam imao uopste! Moras biti jako oprezan za aeraciju (za ovo sto ja radim), ja sam vremenom pronasao balans i ovako mi je savrseno s tim da imam u vidu da je na vecim temp.vode potrebna jaca aeracija kao sto i na nizim temperaturama moze i slabija. U prilogu cu postaviti sliku sijalica kojih koristim:

Image

A akvarijum izgleda ovako (slikano malo odozdole da se vidi rasveta):


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Dec 22, 2017 5:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

alex_innuendo ::
(ipak su od 20w) Smile Led sijalice od 20w imaju snagu kao obicne od 90w


Ovo nije iskljuceno postoje i sa jos manjom potrosnjom dok vise W zamenjuju i jace isijavaju, ali imam jedno pitanje kog oblika je sama sijalica?

Pitam, jer po specifikaciji na kutiji imas kompaktne fluorescentne sijalice (štedljive sijalice) (crveno uokvireno na ambalazi pakovanja) a ne led..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
alex_innuendo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 25 Apr 2014
Poruke: 9
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Dec 22, 2017 6:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moja greska, upravu ste, ipak su ovo stedljive sijalice koje trenutno koristim. Spiralnog su oblika. Imam u drugom akvarijumu bas led sijalicu pa sam prilikom pisanja pisao samo led, led, led...itd. ne razmislajuci o akvarijumu o kojem sam pisao. Smile Elem, ove sijalice sa slike sam kupio u DIS-u za nekih 300-400dinara, ne znam tacno koliko su. Kao sto i vidite na slikama odlicne su i svima ih preporucujem. Ne pada mi na pamet da se vracam neonkama vise. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
etoig
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Dec 2017
Poruke: 5

PorukaPoslao: Sub Dec 23, 2017 5:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto sam se ja već upetljao sa ovim neonkama, i ne verujem da ću više, da li ima neko ko se razume da zna mogu li povezati 3 t5 neonke od 24w na prigušnicu elektronsku 4x18w? To mu dodje na isto 72w, 4x18 i 3x24.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License