Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kompatibilnost biljaka Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Jan 03, 2018 7:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada radimo neki biljni akvarijum vecina gleda prvenstveno rasvetu, nekolicina se bazira na dobroj hranjivoj podlozi, poneko na dodavanje hranjivih elemenata (djubriva), a svaki pocetnik u biljnoj akvaristici se hvata prvo za co2 pa tek onda gleda ostalo. Da bi imali lep biljni akvarijum potrebno jeste sve od toga s tim da co2 nije neophodana kod "slabo zahtevnih biljaka", a ima ih podosta i sa njima moze da se napravi "low tech" biljni akvarijum, cak i poneka crvena moze da bude u takvom akvarijumu. Nego tema je ovde kompatibilnost biljaka pa me interesuje koliko vas se zapitalo - Da li vrste bilja koje ja zelim da imam mogu da budu u istom akvarijumu? - Mnogo se ljudi pita zasto mi odredjena biljka propada kada sam dodao nove (posle izvesnog vremena provedenog u akvarijumu) kada je do sada sasvim super rasla i lepo se razvijala, e to je razlog kompatibilnosti, jer ne rastu sve biljke na istom prostoru u prirodi i nisu navikle jedna na drugu dok ih mi ipak stavljamo u nasu prirodu..

Kako ovde tako i na drugim forumima, blogovima, literaturama vidim samo kompitabilnost za ribe i ribe, ribe i kozice, kozice i kozice, kao i ciklide i bilje, ali nigde ne za bilje sa biljem (ukoliko neko ima informacije nek posalje na pp), tacnije koje vrste biljaka mogu da se gaje sa drugim vrstama mada bolje receno koje ne mogu sa kojom.

Vecina akvarista zna za primer Vallisneria sp i Sagittaria sp da kad pocnu da rastu jedna pored druge da ce uvek jedna prevladati i druga nestati, istopiti. Zato uvek kada se sade sade se na razlicite krajeve akvarijuma, naravno ukoliko zelimo i jednu i drugu vrstu. Ukoliko zelimo jednu napred, a drugu u pozadini pozeljno bi bilo da se odvoje kamenjem ili parcetom plastike da im se korenov sistem ne bi dodirivao, jer tada pocinje bitka za dominaciju u akvarijumu.

Hemianthus micranthemoides i Ludwigia arcuata - HM u stabilnom akvarijumu 4 meseca bez problema ubacena LA pored njega u periodu od dva meseca HM poceo da se razredjuje i slabije raste kao i da propadaju stabljike koje su blize LA od kada je prodrla korenom u podlogu.

Hemianthus callitrichoides i Staurogyne repens - Emerzno zasadjeno jedna pored druge nikakvih problema, rastu u skladu, koreni ispreplitani. Cim odu u submerzno pocinje dominacija jedne od vrsta, naizmenicno, nema pravila. Isprobano par puta.

Hygrophila pinnatifida - iz razloga sto "slabo" raste i tesko se privikava iz emerznog u submerzo kao i kada se prebacuje iz akvarijuma u akvarijum uvek su dodavane biljke s njom u isti.

Hygrophila pinnatifida i Eleocharis sp - cim se Eleocharis priblizi HP polako pocinje da stagnira, ukoliko se Eleocharis priblizi preblizu HP pocinje da propada. Da bi rasle zajedno u istom akvarijumu moze da se HP veze za neki kamen ili drvo (kao Anubie sto se vezuju, inace bolje je drvo, jer koren donekle jede drvo pa ima veci izvor hranjivih materija) i da raste sporo/umerenim tempom, ali ukoliko opet dodje do sudaranje korenog sistema najbolje je odseci HP kada pocne da dodiruje podlogu..

Hygrophilla pinnatifida i mahovine - ukoliko ne zelite da sadite HP u podlogu, jer imate Eleocharis u istoj, stavite je u saku mahovine (isprobano sa Vesicularia dubyana) koja ce upijati prljavstinu iz akvarijuma i ujedno hraniti koren HP kad pocne sama da propada u nedostatku svetla, to je donekle zrtvovanje mahovine za bolji rast HP, ali mahovina se moze gajiti u istom i/ili u posebnom akvarijumu pa kada je bude u viku stavi se opet u korenov sistem HP-a.

Hygrophila pinnatifida i Cryptocoryne wendtii 'Tropica' - ni ne pokusavajte da zasadite ovu kriptu pored HP, jer ce je progutati u relativno kratkom roku, opet kad se koren sudari sa korenom.

Ukoliko neko zna za jos neki primer i/ili licno iskustvo gde je ubacio jednu biljku u vec stabilan sistem dok je druga koja je vec bila u istom pocela da propada posle odredjenog perioda neka ga podeli sa nama.. Hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jan 03, 2018 7:20 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Sre Jan 03, 2018 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mnogo puta sam cuo da neke biljke nisu kompatibilne, ali nazalost, u praksi nisam obratio paznju. Ranije sam u akvarijumima imao bar po 10 vrsta biljaka, i uvek se desavalo da neka jednostavno nece da raste. Da li je to bilo zbog uticaja drugih biljaka, ili zbog neodgovarajucih uslova, ne znam. Ali retko kada su mi propadale one manje zahtevne, sto je i logicno. Ali nekada sam mozda jednostavno ubacio neku biljku, a za nju nisam imao odgovarajuce uslove (iako sam mislio da ih imam), pa krivicu mogu da svalim na nekompatibilnost sa ostalom florom.
Drugim recima, da bi ovaj "eksperiment" uspeo, trebalo bi i jednoj i drugoj test biljki omoguciti idealne uslove. Ali ni to nije sasvim moguce jer idealni uslovi za jednu biljku nisu idealni za drugu. Druga npr trazi malo manje svetla, malo veci ph, malo manju temperaturu itd... Tako da je tesko dati precizan odgovor na pitanje koja smeta kojoj, i u kojoj meri joj smeta.
U svakom slucaju, zanimljiva tema rukovanje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Jan 03, 2018 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je extra tema, jer ubacivanjem neke biljke u akvarijum koji je do juče bio ok, a već kroz kratko vreme počinje
propadanje nekog bilja ,nije ništa novo. I većina misli kako toj biljci nije dobra rasveta ili je tretirana hormonom,
ma svakakve misli se javljaju, ali retko ko misli o kompatibilnosti biljaka.

Ja iskreno neznam puno o tome ,ali mi se takođe dešavalo da nešto propadne ,jer je u senci nečega ili ........
Ono što sam hteo da istaknem kao svoje zapažanje je da to nije slučaj samo u akvaristici ,već i kod saksijskog
cveća (kojim se bavim), samo što cvećari znaju više o tome i više obraćaju pažnju na takve stvari.Oni tačno znaju
koja biljka pored koje nikako netreba da stoji (iako je u odvojenim saksijama), i šta sa čime napreduje.

S obzirom na to apsolutno se slažem sa Liscom u vezi teme i bilo bi dobro da akvaristi koji imaju više iskustva
u ovoj oblasti daju svoje mišljenje i podele iskustvo sa drugima. Mnogo dobra tema koju ne treba zaobići,zato pišite svoja iskustva šta vam se dešava u vezi bilja, možda pomogne drugima i da odgovor Vama ,zašto i zbog čega.


Pratim svaki komentar sa velikom pažnjom. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 03, 2018 11:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je od ranije poznato da se ne trpe kriptokorine i valisnerije. Alelopatija je pojava odavno poznata u biologiji. Imamo primer kod oraha koji pušta neko jedinjene pa ispod njegove krošnje sve biljke stagniraju ili propadaju. Na taj način se biljka bori za prostor, hranu, vodu i svetlost.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Sre Jan 03, 2018 11:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo da ja prozborim nesto pametno posle 100 god Smile Dobar rad imate ovde :

http://www.bio-web.dk/ole_pede.....2_15_7.pdf
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jan 05, 2018 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

reventon ::
Drugim recima, da bi ovaj "eksperiment" uspeo, trebalo bi i jednoj i drugoj test biljki omoguciti idealne uslove. Ali ni to nije sasvim moguce jer idealni uslovi za jednu biljku nisu idealni za drugu. Druga npr trazi malo manje svetla, malo veci ph, malo manju temperaturu itd... Tako da je tesko dati precizan odgovor na pitanje koja smeta kojoj, i u kojoj meri joj smeta.


U potpunosti se slazem sa tobom da ovakav eksperiment ne moze nikako da se testira zbog svakakvih parametra. Samo da se uzme jedan od parametra npr temperatura da se podize ili spusta za po jedan stepen od startnih da kazemo 25C vec ce bilje drugacije da se ponasa, a da ne spominjemo ph. Wink

Tema je otvorena sa namerom da ukoliko neko primeti da posle dodavanja bilo koje novo ubacene vrste u akvarijum vidi promenu u rastu/stagniranje/propadanje drugih starih biljki koje su u istom, da kazemo domace, da da samo informacije koju na koju je vrstu dodavao, naravno ukoliko zeli da podeli da mi drugi znamo da izbegavamo takve kombinacije.

Cvrc ::
Evo da ja prozborim nesto pametno posle 100 god Smile Dobar rad imate ovde :

http://www.bio-web.dk/ole_pede.....2_15_7.pdf


Ne mozes ni da zamislis koliko je ovo pametno i od koristi! Hvala!

Ubio sam se razmisljajuci sto su Potamogeton lucens i Potamogeton crispus propali posle prezivele zime i uslova u kojim bi sigurno propali, Sagittaria subulata mi je sada glavni krivac, jer je dodata sa njima u akvarijum da bi pravila "tepih" ispred njih kada su da kazemo bile u punoj snazi. Samo da dodje pocetak jeseni eto nama novog testiranja! ronjenje

Ince i Myriophyllum aquaticum je i kod mene imao negativan efekat na Lemnu, a bas me je zanimalo sto je propadala u tom akvarijumu.

Preko tabele sto je u linku Limnobium ima negativan efekat po Lemnu, ali kod mene u pojedinim akvarijumima ima kontra efekat tacnije da Limnobium propada pored Lemne, ali kada se ukloni polovina Lemne Limboium se opet donekle vrati pa nestane kada se Lemna umnozi.

Jedno zapazanje koje je primeceno, a zaboravih da ga napisem u prethodnom, je Rotala rotundifolia koja je rasla previse i u visinu i u sirinu od kako je dodata Cryptocoryne wendtii 'Tropica' Rotala stagnira, ali ne propada, jos.. proslo je skoro dva, dva i po meseca, tako da cu sada da izvadim CW pa da vidim sta ce da se desava sa RR.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
JocaZemun
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 08, 2018 3:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mnogo dobra tema.
Pa vecina nas kad uzima bilje uzima ono koje mu se svidja ili koje zna da ce mu uspeti u akvarijumu nerazmisljajuci da druga biljka moze da je stagnira.
Kad god bi mi propala neka biljka u akvarijumu smatrao sam da je uzrok u podlozi,svetlu,co2..... a nikad nisam obracao paznju da je mozda zbog neke druge biljke koja je vec bila u ak.
Sto lisac kaze da kod njega u submerznom stanju Hemianthus callitrichoides i Staurogyne repens rastu naizmenicno ,ja kod mene nisam to primetio iako se nalaze jedna do druge i kuba i Staurogyne rastu lepo.
Al zato Hygrophilla pinnatifida gde god da sam je zasadio ili vezao za panj nikad mi nije uspela i digao sam ruke od nje Smile
Video sam na par sajtova da ljudi stavljaju je sa mahovinom al nisam znao zasto. Hvala lisac na objasnjenju
I ludwigia mini super red snjom sam uvek muku mucio...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 08, 2018 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i mene, protivnika ove teorije... Smile
OK, možda u nekim posebnim uslovima izazvanim u laboratoriji donekle i ima smisla, ali u akvarijumu ili vodenim sredinama u prirodi, rekao bih da praktično ne biva.
Značaj pridajem svetlu, CO2 i slično, a alelopatija u ovim uslovima... Pa, neka je, ako vam je lakse da na taj način posmatrate činjenicu da neke biljke nekada ne rastu očekivano...
Nemoj da se ljutite, svako ima pravo na mišljenje. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 08, 2018 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valisnerije i kriptokorine nikad neće zajedno u istom akvarijumu. Uvek jedna od njih propadne. Provereno. Ako negde vidite obe vrste zajedno u akvarijumu, znajte da je taj akvarijum postavljen pre nekoliko dana i da su već gotove biljke posađene. Ako ih ostavite zajedno duže vreme, jedna će sigurno propasti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 09, 2018 10:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako misliš neće? Ne mogu baš da garantujem tačno za period, ali imao sam u istom akvarijumu Vallisneriu spiralis i Cryptocoryne undulata bar godinu dana, sa još 20-ak vrsta, među kojima je bio čak i jedan ogroman Echinodorus bleheri, koji, takođe, važi za biljku koja se često pominje u kontekstu alelopatije.
Sa druge strane, to ne mora ništa da znači, možda si generalno u pravu, a ovo je bio izuzetak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VilenjakBg
Akvarista



Registrovan: 11 Dec 2018
Poruke: 13

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2018 12:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je propao citav zasad valisnerije za 5 dana, jer ima kripte Wenti zasadjenje. Medjutim, sada gajim samo nane dok ne stognu delovi za juel t5 rasvetu. U planu su mi Mikrosorumi, valsnerija, i Ludvigija sljivica, ako su kompatibilne? Moje pitanje takodje glasi, da mi mogu sa ovim osvetljenjem (dubina 30cm, 2x24w juwel day) da zasadim neki tepih, i od cega? U prodaji ima jako slabo biljaka, ukoliko moze ubacicu sliku akvarijuma da me posavetujete oko izbora biljka, gde sta da postavim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sadnja biljaka Milivoje Lampa Biljke 6 Sub Jul 30, 2022 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pelceri biljaka Zira Tražnja 0 Čet Avg 12, 2021 5:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mix biljaka—crveno dominantno :) manastiriste Ponuda 2 Pet Mar 19, 2021 1:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko odabira podloge i biljaka Anja96 Podloga 2 Uto Jan 26, 2021 8:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License