Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Novajlije pitaju za savet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 2:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postovanje svima.

Sinu za rodjendan sam kupio akvarijum zapremine 45 litara,Atman AT-F101 filter i Atman 100W grejac,nadam se na nisam pogresio.Planiram da postavim podlogu za biljke debljine 0.5-1 cm preko nje mrezicu i 1-2 cm do 4-5 cm ( napred - pozadi ) podloge od peska i sljunka sitnije granulacije (2-5mm).
Kupio sam drvo od mangroove(nadam se da sam dobro napisao) i ukras u obliku brodica.
Od ribica sam kupio crnu moli i Corydoras (ne upamtih tacno koji je,u glavnom je mlad,oko 1cm duzine)
Postepeno pripremam podlogu i ukrase i za dan dva bih sve slozio u ubacio vodu u akvarijum.
Usadio bih par biljaka (2-3 vise u zadnjem delu aq,par ispren i na ukrasima tipa mahovine),i mozda par biljcica tik iza ukrasa.
Nakon podloge i sadnje biljaka namestio bih filter i grejac i pustio u rad.
Citao sam dosta o postavci akvarijuma,ribicama,biljkama itd. ,sto ovde sto na drugim forumima ali ipak me zanima misljenje iskusnijih akvarista da li bih imao ikakvih problema sa mojom zamisljenom postavkom.
Ne bih preterivao sa ribicama u pocetku,sto vise,ne planiram bar 2 nedelje od starta rada akvarijuma da ubacim niti jednu ribicu.
Ribice sam postepeno navikao na novu vodu i pokusacu da sto pribliznije podesim vodu i u akvarijumu i u privremenom akvarijumcicu tako da ne dodje do velikog soka pri selidbi.

Hvala unapred za sve komentare

Ps. Nakon ukrasa,podloge,bilja i opreme u aq treba da bude oko 35-40 l vode,nadam se da ce zadovoljavati potrebe 10-12 ribica.

Hvala jos jednom
Tata i sin Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 2:05 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 3:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Plan je dobar samo da se tata uhvati posla. Laughing

Napred stavi ~3cm malo je 1-2 jer prilikom sifoniranja moze doci do podizanja hranjive podloge iako ima mrezicu, 1-2 cm se stavlja samo ako nema hranjive podloge ispod i/ili kod nekih pejzaznih akvarijuma, ali koristi se i druga vrsta podloge. Sve drugo je odlicno.

Uglavnom srecan rad! Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 3:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala za kritiku (pozitivnu) i savet
Prilazem par foyografija akvarijuma sa mogucim postavkama dekoracije.Ne mogu da se odlucim koja je bolja varijanta,ali mislim da je treca estetski korektnija od ostalih.
Iskreno,razmisljao sam o debljem sloju kamencica(po planu je da podloga za biljke ne prelazi visinu crne zone na dnu akvarijuma,sto je nekih 1cm,a iznad toga da bude podloga od sitnog sljunka/peska).I pri tome da ne bude dno ravno,nego da se od sredine ili jednog ugla u zadnjem delu akvarinuma lagani spusta ka prednjem delu,tako bih mogao i drvo da postavim lepse a samim time bih i biljke mnogo lepse izrazile svoju lepotu i ulogu u akvarijumu.
Ne bih da ubacujem bojano kamenje,ili fihurice sarenih boja i previse bilja/ukrasa jer mi je cilj da ribice izraze svoje boje,u suprotnom bi izgledao kao luna park...

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 4:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih izbacio taj čamac. Trudi se da ambijent bude što prirodniji. Nabavi nešto kamenja. Ja sam spreman da ti poklonim neki lepši panj. Da li si zainteresovan?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 5:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno,lepo bi bilo imati samo korenje u akvarijumu,ne znam sta bih sada.Klinac bi hteo taj brodic u akvarijumu.jako sam zainteresovan,ali sam mozda daleko,okolina Sombora,a vidim da si ti iz Bele Crkve.
Uglavnon,svaki savet je dobrodosao,to je i razlog zbog koga sam se obratio Vama,iskusnim akvaristima.
Stvarno zelim da postavim sve kako treba,ali je ipak najvaznije da su ribice srecne i da uzivaju u svojem malom jezercu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 10:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem jeste taj što je trebalo prvo formirati akvarijum, pa onda kupovati ribu. Jer, ako se akvarijum prebrzo formira verovatno će riba stradati zbog klasičnog trovanja. Cikliranje je ključna stvar za opstanak riba na početku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 10:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko znam, Rainforest je iz Sombora, pa ti može mnogooo pomoći. Njegov baner za prodaju akvarijumskih biljaka sa kontakt telefonom imaš ovde na forumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 11:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Xexe,sutra rano idem kod njih da pogledam kakvih biljaka imaju.Ako budem uspeo sutra bih pustio akvarijum u rad,ali ne bih pustio i ribice.U planu mi je da usadim biljke i takvog ga pustim u rad,da se ciklira 15ak dana.
Negde na forumu sam procitao da se akvarijum moze pustiti u rad sa biljkama ali bez ribica,sa time da se cesce menja voda kako bi se ubrzao razvoj bakterija.Nadam se da ne gresim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 12:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kalypso ::
Klinac bi hteo taj brodic u akvarijumu.


Iako bi lepse izledalo bez ti ga ubaci na par dana dok se akvarijum ne isciklira, kada dodas i ribe u akvarijum opet posle par dana ubedi dete da nemaju mesta za plivanje kao da im on smeta tu i pokazi mu kako ce i lepse da izgelda kada izvadis brod, naravno i da ribe dobijaju prostor gde ce da plivaju.. Wink (ovo pali najvise sa decom do skolskog uzrasta, posle je malo teze)

Kalypso ::
Negde na forumu sam procitao da se akvarijum moze pustiti u rad sa biljkama ali bez ribica,sa time da se cesce menja voda kako bi se ubrzao razvoj bakterija.Nadam se da ne gresim.


Sa biljkama ce ici brze, cesce se menja voda da bi se izvukao visak elemenata sto hranjiva podloga na pocetku izbacuje, ukoliko vec ides do RF nek ti da i vodu (ukoliko je raspolozen i ima odakle ili ukoliko si ti raspolozen da preneses cetrdesetak litara, moze i polovina) pa ubaci u akvarijum i za nedelju dana ces vec moci da dodas i ribe. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 8:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas to sam i procitao negde (mnogo sam citao o svemu i svacemu pa je tesko setiti se gde sam procitao),sto cesce menjati vodu,sa biljkama u akvarijumu ali bez ribica.
Proverio sam ribice jutros i deluju umireno,dok su juce pre noci bile cudne.kori se svakih par minuta penjao do povrsine da udahne dok se moli zadrzavala na sredini i nisam primetio da je izlazila na povrsinu sem kada je hranjenje.uskoro idem u RF pa cu da vidim kako mogu da pomognu.odabrao sam par biljcica,nadam se da ce imati i da ce odgovarati za akvarijum.
U glavnom,svaki pocetak je tezak Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 8:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uff,ne mogu da pronadjem edit poruke Smile
Htedoh da upitam,da li postoji tester vode na ph,tvrdocu ali za visestruku upotrebu?voleo bih da mogu da pratim stanje vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 11:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lakmus papir je najdostupniji, a imas i elektronske merace svakakve. Ja koristim lakmus, jer mi se realno u ovom trenutku ne daje par hiljada za jednu spravu, a gde je ostatak -_- mislim da u pakovanju ide 100 ili 80 listica, zavrsava posao sasvim okej, neces proveravati stanje vode na svakih pola sata, cak i svaki dan da proveravas imas za 3 meseca
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 12:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala za savet.Nasao sam info o nekim testerima,ima 80 listica u pakovanju.Akvarijum tek treba da se formira,a vodu bih testirao na svakih par dana pre ubacivanja ribica a kasnije 1 do 2 puta.Test bi mi pomogao,jer bih mogao blagovremeno da uspostavim odrzavanje akvarijuma i izvukao najbolje rezultate.
Bio sam u RF jutros ali nisam imao srece,nije bilo nikoga,a telefon poneo nisam pa nisam mogao ni da ih pozovem.Posto trenutno imam posla ne mogu sada ali cu ih sigurno kontaktirati u toku dana.Sto pre usadim biljcice to pre mogu da pustim akvarijum u rad.
Ribice su za sada srecne,voda je cista i bistra,kori mulja preko sitnih kamencica a moli lagano pliva po privremenom akvarijumu,i ne deluju mi vise uplasene.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes ti i danas da ga pustis u rad, a biljke sutra da sadis, one i tako ne mogu na "suvo" da se sade, voda ti u akvarijumu svakako treba, tako da 24h nece akvarijumu nista da fali pre nego dodju biljke Smile a kad ih sadis odvadis pola vode, zasadis, pa vratis istu vodu. Ja sam sa mojim akvarijumom tako uradila
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 2:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobra ideja Smile
Hranjivu podlogu imam spremnu,mrezicu i kamencice imam takodje,mogao bih ga napuniti i pustiti da radi,pa za dan dva usadim biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savet o nutrijentima Panta1991 Biljke 0 Ned Maj 23, 2021 12:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License