Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Vadjenje biljaka iz akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 7:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo. Imam akvarijum od 80l, formiran vec oko 3 meseca. Od riba u njemu imam samo gupi od riba. Kada sam formirao akvariujum zeleo sam da bude biljni i od dekoracije prakticno nista nisam stavio i sada sam se pokajao. Zanima me da li mogu da izvadim neke biljke i na njihovo mesto stavim panj neki. Od biljaka imam limun, valisneriu, kriptu, riciu i napred sagitariu. Valisneria i kripta su te koje bih izvadio iz jednog coseta i stavio panj tu. Ne znam kako da ih izvadim, a da ne podignem dno. Podloga mi je sljunak crni kupovni oko 5cm, mozda i vise, a na dnu sloj zemlje za cvece. Ta zemlja me i brine jer biljke su pustile korenje sigurno i ako ih izvadim podici ce zemlju. Ili je resenje da prosto presecem biljku skoro pri dnu i bacim, a koren nek ostane? Nadam se da sam bio jasan Very Happy
Ostala pitanja zavise od toga da li je moguce izvaditi ove biljke uopste xD
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 7:49 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 9:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verovatno postoji i bolje rešenje , ali ja bih samo ošišao travu do podloge i stavio panj na to mesto. Koren bi ili istrulio ili bi nikli novi izdanci neposredno pored panja... Ne verujem da bi to nešto bitno uticalo na kvalitet vode.


Poslednji izmenio nesa69 dana Ned Jan 14, 2018 3:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nesa69: Odavno sam ja isključio taj prediktivni unos na mobilnom, neverovatno je šta sam slao ljudima :)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 11:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima li neko jos neki predlog i koje biljke osim javanske mahovne mogu da vezem za panj?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 12:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Običan Čovek ::
Ima li neko jos neki predlog i koje biljke osim javanske mahovne mogu da vezem za panj?


Microsorum i anubie
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolbitis i bucefalandra, mada su oni malo zahtevniji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko su pustile korenje a hoces da zadrzis biljku mozes iseci pri dnu u krug oko same biljke da ima vertikalno koren koji ce joj ostati i laganim pomeranjem u krug izvuci samu biljku, kada izvadis biljku preporuka je da se taj sljunak oko nje sifonira da bi se izvadili ostaci korena, nije neophodno, ali je pozeljo jer moze da dodje to zagadjenja (zavisi koliki je ostatak korena) ali moze i biti pojeden od korena drugih biljaka koje imas.

Image

Sto se tice vezivanja na panj mozes sve gore navedeno, a mozes i taj limun koji trenutno imas i on ce vremenom obaviti ceo panj s njegovim korenom, nekome to izgleda ruzno nekome zanimljivo, razmisli u svakom slucaju. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 3:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozeš kripte bez problema da čupš u osnovi korena, za 15tak dana od presadjivanja će im izrasti novi. Valisnerija nema neki koren samo lagano cimaj dok je ne izvučeš. Posle vadjenja promeni deo vode jer nema majstora koji može kriptu da isčupa a da ne podigne mulj.

Ako mnogo bilja iščupaš odjednom mogu da ti se pojave problemi. Ako ti ne trebaju biljke stavi panj preko bilja pa im svakoga dana čupaj po list dva dok ih ne iskoreniš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 14, 2018 6:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je podloga samo pesak/šljunak, snaći ćeš se, malo vučeš, malo kidaš, malo seckaš, samo polako i pažljivo.

Ako je podloga zemlja, treset ili neka slična, tehnika je ista, samo, biće baš nezgodno, pa računaj da će ti trebati puno strpljenja i nemoj sve odjednom. Zameni i deo vode posle svake 'sesije' čupanja. Ne znam koja je količina u pitanju, ako je par desetina strukova, nije strašno, ako je par stotina, računaj na par dana posla... Smile


Poslednji izmenio Blue dana Ned Jan 14, 2018 6:03 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Pon Jan 15, 2018 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

10ak biljaka je. Malo vise. Ja se nadam da cu uspeti. Koje mogu da izvadim ja cu da izvadim, a koje ne samo cu da ih isecem i ostavim korenje.
Sano jos neki odgovarajuci panj da uzmem. U vezi toga zanima me ako kupim u pet sopu da li ce pustati boju i od kojeg drveta je najbolje da kupim, a da ne pusta boju i da li treba da kuvam prethodno iako je kupljen u radnji?
Drugo, zanima me jos jedna stvar u vezi akvarijuma tog. U njemu imam 80ak gupika, najvece su nesto vece od 2 cm. Ima dosta i sitnih. Nisu sitne kao kad se tek rode, ali su sitne. Nemaju ni 1 cm. Mene zanima ako bih kupio 5 plati miki maus ili plave i ubacio ih sa gupikama da li bi one dirale moje gupike pa cak i ove koje imaju 1cm ili vise velicine? Ili da izbacim najsitnije i ubacim u drugi akvarijum? Osim toga da li bih mogao i 5-6 kozica sa njima? Akvarijum ima nesto vise od 80l plus filter oko 17-18l. Dvokomorni, spoljasnji. To bi bila sva pitanja Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Pon Jan 15, 2018 8:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drvo gde god da ga kupi, nadjes, iscupas iz zemlje moras da obradis pre ubacivanja u akvarijum. U zavisnosti koliki je panj kuvaj ga, peci u rerni, po upustvu koje ima ovde na forumu i onda nakon tretmana je sigurno ubaciti ga u aq
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Jan 15, 2018 11:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno, ja nemam mrezu preko zemlje ispod kvarcnog peska (velika greska), kad god sam cupao biljke izvucem i deo te zemlje na povrsinu, ali to nije neki preterani problem, ono krupnije grumenje pokupim rukom, ono sitnije usisam, resto odradi filtracija i za sat vremena kao da nista nije bilo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Jan 15, 2018 5:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bilo koje drvo ce ti pustati tanin odredjen period, to je neizbezno. Smile
Red moor wood ili sunken root kako hoces ga nazovi koji je dobro oguljen skoro da i ne ispusta, zova isto tako..

Slobodno dodaj platike nece se medjusobno dirati, kod mene ne diraju ni novorodjene gupike, ali ni svoje koje izbace.. (dobro se hrane)
Sto se tice kozica u istom akvarijumu sa gupikama i platikama ne fali ni jedna kozica sem onih najsitnijih, tacnije novorodjenih, one su poslastica za ribe..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Uto Jan 16, 2018 1:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok. Hvala svima na savetima Very Happy
Nisam kuci sad, u petak cu sve to obaviti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License