Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 pomor Kardinal neonki i sta posle Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 12:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postovani
ne volim da otvaram novu temu ali sam pretrazio i procitao forum uzduz i popreko i ne mogu da nadjem odgovor na moje trazenje.
Akvarijum od 80L, pun biljaka, bez CO2.
Ribe 10 kom Kardinal neonki, 7 om zebrice, 3 kom Cilisa blood (1m+2z), 4 ancistrusa i 2 kom muljara. I XY kozica/
Hang on filter. Akvarijum oformljen pre 11 meseci.

Pre tri dana sam menjao vodu i dan nakon, primetio sam da su samo kardinal neonke dobile Ich, sve su bile posute belim tackama. Ubacio sam 1 supenu kasiku soli, a odma ujutru (juce) kupio lek, sipao prema doziranju proizvodjaca. Danas pre podne sam ponovio, sipao ponovo lek, tako je pisalo na toj maloj bocici. Po proizvodjacu bi trebao sipati sutra jos pola preporucene doze
ALI
Danas, u roku dana sve neonke su uginule, iako su im se tacke povukle. Kako sam ih vadio, primetio sam da su im takodje veoma ostecena zadnja peraja. Nisam nikad primetio da su ih Colise dirale ili tukle. Zebrice, koje su slajeraste, njihova peraja su netaknuta.
Primetio sam da muljari , umesto da su dole na dnu, leze na liscu u srednjem sloju vode, zebrice i colise su malo slabije aktivne. Kozice po starom

Pitanje
Da li treba prekinuti doziranje i upotrebu leka za Ich
Da li treba staviti jos neki lek? Ili najpametnije rasformirati akvarijum? ( imao bih vodu iz ciklidnog akvarijuma)

Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 12:18 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 1:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drugarski savet ne kupuj u petsopu nista sledećih mesec dana.

Riba kada umre peraja jako brzo nestanu.

Da li si skoro proverio temperaturu vode? Da li si samo bućnuo hvadnu vodu kad si menjao vodu iz akvarijuma.

So kao so NaCl nije loše staviti, pošto si je stavljao nema razloga da pišem što; međutim ovu što mi kupujemo u prodavnici je obogaćena jodom.

Riba od Icha ne umire za 24h niti se Ich na nju masovo nakači preko noći. Da li si siguran da su ribe imale sitne bele tačkice kao zrna peska?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 4:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kolika je dubina podloge? Pitam jer ako je akvarijum star 11 meseci, a podloga preko 6 cm ukoliko se ne sifonira redovno moze doci do pravljenja metana, pogotovu ako ima i hranjivu podlogu, koji moze biti opasan po ribe..

Dodajuci so zajedno sa lekom mozda je izazvalo neku drugu reakciju, ukoliko lek nije kompatibilan sa soli..

Da li si pojacao aeraciju sa dodavanjem leka, da se nisu "udavile" od nedostatka kisonika?

Ukoliko su ostecena zadnja peraja moze biti i nagrizanje amonijakom, opet iz podloge ukoliko nije dugo sifonirana, kod riba sa slabijim imunitetom, a i fin je rep kod neonki dok kod zebrica je malo puniji..

Koridorasima smeta so u vodi, dok ancistrusima smeta vecina lekova..

Da sam na tvom mestu zamenio bih deo vode i tretirao akvarijum kao da se nista nije deslio, jer ocigledno ti je pogodilo samo neonke posle menjanja vode, ukoliko za nedelju dana primetis promene i na drugim ribama reaguj samo sa lekom bez soli, a mozda bi bilo i pametnije da prebacis ribe iz tog akvarijuma u lavore sa tom vodom, dobro sifoniras podlogu i vratis ribe sa izvadjenom vodom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 8:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru,
Peraja su bila raspadnuta pre nego sto je riba uginula.
Podloga je oko 5,6cm , granit 3_5mm,, bez hranjivog dela. Posto ima puno biljaka, sifoniranje je skoro nemoguce, sem na par mesta. Pojacano je dodavanje kiseonika preko rasprskivaca od 60 cm. Colise I koridorasi su I dalje tunjavi, zebre plivaju ok.
Mislim da je doslo vreme da riba ode u lavor I da sve iz pocetka.
Mislio sam da iskombinukem skroz novu vodu. Verovatno 50litara iz akvarijuma sa ciklidima I 20 litara nova voda. Imam neki preparat Easy start.
Sve u svemu, izgleda kao neka moja greska,
Sto je najgore, neonke su zenine omiljene
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 9:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokusao,sam sifoniranje, ima djubreta poprilicno. Vidi se da ima poluraspadnutog lisca itd. Ja se nisam trudio sa sifoniranjem ovog akvarijuma ranije, mislio sam biljke ce sve to da izsrcu I razloze. definitivno moram da isperem / operem celu podlogu. Jurenje riba I kozica mi ne gine sto je nemoguca misija.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 12:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neonke su dosta osetljive na lek za ich. Daleko iskusniji akvarista mi je čak rekao da se za njih koristi poseban lek baš zato što su osetljive.

Za promenu vode te nisam pitao slučajno ako naspeš mnogo hladnije vode u akvarijum možeš jako nauditi ribama.

Nema potrebe da rasformiravaš akvarijum. Redovne promene vode ti najverovatnije drze sistem pod kontrolom. Ja bih sada menjao po 10-20 litara dnevno narednih nedelju dana.

Što se tiče prljavštine kupi neku jeftinu/polovnu motornu glavu i stavi je da duva pri dnu. 300-400 l/h bi trebalo da bude više nego dovoljno. Ovo će ti podići dobar deo taloga i gurnuti ga u neki ćošak. Ja sam namerno držao podlogu u ćošku gde mi je bila cev od filtera udubljenu da mi se tu skuplja talog. Ako ne zeliš da imaš pumpu u akvarijumu mozeš da je uzmeš u ruke i izduvaš deo prljavštine mada za ovo ti ne treba pumpa može bilo kakvo parce ravne plastike. Prodrmaš ga kao lepezu gore dole levo desno nekoliko puta ima i podlogu da pomeriš a ne samo da digneš talog.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 4:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mora svaki da se sifonira, postoje izuzeci koji imaju tepih sa dobrim korenim sistemom i 10 riba na 80L sa par kozica, jedino tu moze da se postigne neki balans da se sav otpad pretvara u hranjive materije za biljke, ali opet i kod takvih akvarijuma je pozeljno prevrnuti podlogu jednom u dve godine kao i jednom mesecno proci crevom kroz bilje.

Inace imas 4 ancia za koje sigurno znas koliko vrse nuzde i samo s njima u akvarijumu bi moglo redovno da se sifonira, mogu da se kladim da njih 4 mogu da pobede sve druge ribe zajedno u mligramima koje izbace na dnevnoj bazi. Very Happy

U svakom slucaju, srecan rad!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Pet Jan 26, 2018 5:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znao sam da su pleko algari velike svinje I prljaju non stop. Za ancie nisam znao. Sva sreca pa su mali.
U glavnom jos su mi ruke mokre, uskoro kraj. Ribe su junacki izdrzali ceo dan u kanti, pohvatao sam nekih 150kozica, crvene I crne vracam uakvarijum, zelenim ce da se.oslade oskari za veceru
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nas dvoje se vratilo posle 10 godina.... nasdvoje Upoznavanje 0 Ned Sep 24, 2023 3:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest kod neonki nemanja172 Bolest 3 Sre Dec 23, 2020 1:05 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc, uginula zenka gupike posle okota Nemanja99 Ribe 0 Ned Apr 26, 2020 3:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ishrana mladih skalara i 20ak neonki Običan Čovek Ishrana 2 Pet Apr 10, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Povezivanje neonki sa prigusnicom Psychofedex Rasveta 3 Ned Jan 26, 2020 7:11 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License