Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ponovni početak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Sre Jan 10, 2018 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svim forumašima. Evo i ja da otvorim svoju temu.
Iščitao sam forum od početka do kraja pre dve godine kada sam bio aktivan u akvaristici, međutim, došla beba,
selidba po iznajmljenim stanovima, i akvarijum koji sam imao je postao žrtva svega toga.

Da počnem iz početka, kad sam bio klinac, ćale je nabavio od nekog rođaka jedan 60-o litraš, i pošteno se zagrejao
i jako brzo napravio policu, i još dva akvarijuma od oko 70 litara. Onaj prvi je jako brzo procureo i otišao u istoriju.
Jedan od tih novijih je bio samo za kupike, ancije i korije, a ovaj drugi je imao jednog Torocatuma, jednog Fosilusa,
i u početku nekoliko japanki, da bi do kraja ostala samo jedna. Te tri ribe su živele u skladnoj zajednici dobrih 10ak godina,
i porasle su ogromne. Ali pusto neznanje i neinformisanost, japanka iskočila iz akvarijuma, jer nije bilo kondenzacionog poklopca.
I samo filtriranje je bilo slabo, uz pomoć sunđerastog filtera, tako da se akvarijum jako brzo prljao, pa potpune promene vode . . .
U svakom slučaju, neinformisanost. Ja krenuo u srednju školu, preselio se iz sela u grad, ćale ostao bez posla, pa i on u grad,
tako da su akvarijumi penzionisani.

E sad novija istorija (valjda ne davim puno) Confused
Pre nekih tri i po godine ja od sestre i zeta dobijem na poklon nekoliko ribica, i njihov akvarijumčić od nekih 30 litara.
Krenem da gledam po netu, i naletim na ovaj forum i polako krenem. Problem je bio što smo nas dvoje živeli u iznajmljenoj garsonjeri od 30ak kvadrata,
i nije bilo mesta za veći aq. Tačne dimenzije ne znam, ali filtracija je bila Atman Hf-0100, i bio sam jako zadovoljan. i u vodu je ubrizgavan CO2 DIY (kvasac-šećer).
Evo kako je to izgledalo na početku
Image
i kasnije kad se lepo ubiljilo
Image Image
Od harda je tu bio jedan Mangro panj sa Microsorumom i javanskom mahovinom. Na jednoj manjoj grancici dva rizoma Nane. Bilo je hranjive podloge
po zadnjim ćoškovima, i od biljaka Kripte, ludwigia repens green, hygrophila polysperma sunset, Cladophora i još poneke biljke za koje nisam znao ime.
Kao što sam rekao ranije, beba, selidbe itd, i akvarijum je morao da se penzioniše.

E sad moderno doba, projekat u toku. Pošto je jedan od onih starih od 70l ostao čitav, reših da ga ponovo oformim.
Dimenzije su 60x30x36, pravljen od 6mm stakla. Danas napunjen na terasi do vrha, da bi se proverio silikon.
Image
Staklo od onog drugog akvarijuma, koji se inače razbio u proteklih 10 godina odnešeno kod čoveka koji će da mi napravi trokomorni filter, međutim,
čovek treba da ovih dana ode u inostranstvo, i tamo će kupiti dobar nož za staklo, tako da će to malo da sačeka. Dimenzije filtera će biti 15x40x36.
Ja sam doduše na zajam dobio jedan dvokomorni spoljni, malo manjih dimenzija, ali na sreću iste visine kao moj aq, pa ću pomoću njega da počnem cikliranje,
i posle prebacim filter materijal u moj kad stigne. Pumpa koja je planirana je Atman at-302 (450 L/h).
Od radova preostalo: izrada haube od laminata, kond. poklopaca i rasvete 2xT8. Hranljiva podloga (zemlja za cveće) preko neki šljunak, a od harda planiram da ubacim
ono drvo iz malog aq i da ubacim neko veliko kamenje (neki polu Iwagumi), možda kasnije dođe na red i još neko drvo, ali trenutno nisam u mogućnosti.
Moram još da kupim i filter materijal, i za to trebam da odem do Rumunije, pošto ovde u Kladovu nema ništa da se kupi, pa se snabdevam preko.
Što se ribica tiče, imam u planu nekoliko skalara, ancije i corije, to se podrazumeva i neko jato od okvirno 10 ribica, samo još ne mogu da se odlučim kojih (Rasbora, neonke,
tetre, rodostomusi . . .) i kasnije kad se stvari stabilizuju da ubacim i jedan par Ramireza. Od biljaka, verovatno opet nešto manje zahtevno, zavisi na šta budem naleteo.

Obaveštavam kako projekat napreduje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jan 10, 2018 8:20 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Jan 11, 2018 2:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Srecan rad! Wink

Nego sto se tice skalara predlozio bih ti da njih ipak preskocis. Razlog je mala visina akvarijuma. Mozes da ih drzis dok su mali, ali kako se budu razvijali vise i vise ima da skupljaju peraja i nece imati tu lepotu kao kad ih u potpunosti otvore, da su lepe ribe jesu, ali da li su za ~30 cm (od 36cm kad oduzmes podlogu) samo ako su tu u prolazu, da ne kazem dok porastu..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 12:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Lisac, btw, tvoji akvarijumi su mi stvarno vrhunski.
Razmisliću o skalarima, to su samo neke želje. O tom potom, sad da prvo pripremim podlogu i da krenem sa cikliranjem.
Mislim da ću tokom vikenda da startujem sistem, pa da polako napravim haubu i rasvetu, i da ubacim biljke.
Planiram da za vikend skoknem preko po filter materijal, i možda naletim na neki simpatičan panj tamo. U Turn Severinu
ima dva solidno opremljena šopa, pa ću pogledati šta imaju od ribica i biljaka, da počnem sa grubim planovima skejpa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 4:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam jedno pitanje za iskusnije. Danas sam u skoli u kojoj radim naisao na pravo blago za koje nisam do sada znao. Tri neaktivna akvarijuma i u jednom od njih ogroman mangro panj. E sad pitanje za vas. Panj je stajao na suvom desetak godina sigurno, baš se rasušio, na nekoliko mesta je cak pokazao i malo trulezi (roni se pod prstima). Ja sam ga prvo dobro oprao pod vodom i cetkicom, zatim sam nozicem i srafcigerom ocistio sve to sto je trulo bukvalno do tvrdog drveta. I sad ga iskuvavam da bi se napilo vodom. Da li je bezbedno ubaciti ga u aq obzirom da je imalo na sebi malo trulezi? On izgleda prelepo, ne bih ga se odrekao a bukvalno sam ga dobio na poklon. A kostao bi me toliki panj mnogo para.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 4:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Taj panj mozes slobodno da ubacis u akvarijum ako ga prethodno pripremis, sto trenutno i radis. Pre tri ili cetiri godine rovario sam po podrumu i nasao par mangrovog drveta koje je bilo upotrebljavano zadnji put 2002. godine i imalo je plesni po njemu od vlage iz podruma. Posle dobre pripreme - tusiranje vrelom vodom, struganje samo cetkicom, kuvanje u soli ~1h - nista mu nije falilo sem sto je imao miris na budj. Ostavljen je da se osusi (sporo susenje) pa je ponovljeno kuvanje i susenje dok se miris nije u potpunosi odstranio. Tek tada sam ga ubacio i nije bilo nikakvih problema. Inace ako ga kuvas pa naglo susis u rerni ili pored vatre moze doci do pucanja i cepanja panja na odredjenim mestima pa moze da dobije vizuelno lepsi efekat, ali moze i da skroz pukne pa da se dobije.. Usputno, hvala na lepim recima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 4:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma nema na cemu, ja moj evo treci put vratio na iskuvavanje. Prvi put je bas srmedelo na trulez i to bas puno. Nakon prvog iskuvavanja kad se povrsina odmeksala ja sam ocistio sve sto je bilo mekse. Drugo kuvanje je bilo dosta manje smrdljivo i mnogo manje se voda obojila. Prvi put je voda bila kao nes kafa. Evo sad kuvam treci put pa potapam u hladnu vodu i pritiskam kamenjem da se napija. Koliko dugo bi trebao da stoji pritisnut u hladnoj vodi a koliko dugo da vri da bi se sto brze napijo vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 4:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U tome nema pravila, sve zavisi od stukrure i koliko je drvo debelo, tacnije koliko mu treba da se centralni deo napije vode. Bilo bi bolje da ga kuvas petnaestak minuta pa potopis u hladnu vodu na dva tri sata, posle toga opet na petnaestak minuta kuvanja pa dva tri sada u hladnu vodu..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 5:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A ja radio suprotno. Hvala na savetu. Ja ga kuvao po pola sata a drzao po 10ak minuta u hladnom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Pet Jan 12, 2018 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali update
Nakon tri sata u vodi sam tek shvatio koliko trulezi je ostalo na panju. Ponovo noz i srafciger pa zica za sudje i u kadu na struganje mekog tkiva. Sad vise nema ni trulezi ni smrada.
Opet je prokuvan i sad pritisnut u kofi ceka jutro.
Evo kako izgleda panjcic lepotancic.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Sub Jan 13, 2018 10:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I jos jedan update, napravljena hauba i u nju ubacene dve T8 armature, jedan ventilator i sve spakovano na svoje mesto. Treba jos ubaciti kondenzacione poklopce, filter masu, i da se naravno natopi panj. Mada, mozda cu da krenem sa cikliranjem i ranije pa da ga ubacim naknadno. Evo kako to izgleda.
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Uto Jan 16, 2018 11:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve postavljeno na svoje mesto i pocelo cikliranje.
Image
Zemlja za cvece 0,5-1 cm
Sljunak Dunavski izmesan sa malo kvarca u raznim bojama (bilo u nekom starom akvarijumu, pa je dobro doslo sad kad navejao sneg) 3-7 cm
Rasveta za sada jedna obicna T8 18W dok ga ne ubiljim jos, a posle planiram jednu Arcadia Tropical.
Za sada od biljaka Bacopa australis, dve crypte (za koje nemam bas neku nadu zbog loseg korena) i dva Pogostemon helferi.
Image
Ubaceno i malo vode iz formiranog akvarijuma, a za koji dan cu dobiti i komad sunđera iz filtera da ubacim kod mene.
Ako neko od forumasa ima koju biljku na poklon, a da mu nije tesko da posalje brzom postom, ja prihvatam, hvala unapred.
P.S. veliki panj se i dalje natapa Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Sub Jan 27, 2018 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dan br 12 od pocetka cikliranja. Hvala kolegi sa foruma @vlajko Smile koji mi je izasao u susret sa nekoliko pelcera biljaka, jos ponesto uzeo od jednog druga, za kog nisam ni znao da se vratio akvaristici (nije clan foruma).
Od biljaka trenutno:
bacopa australis
ludwigia repens
pogostemon helferi (2 kom)
valisneria spiralis
hydrocotyle verticillata
cryptocorine wendtii (1 kom)
hygrophila angustifolia
ceratophyllum demersum
i dvakomada Cladophore za koje sam potpuno zaboravio ubacene u jednu teglu u spajzu, i tamo stajale pune dve godine, i verovali ili ne nista im ne fali. Tacno je da sam jednu malo oprlio hidrogenom kad sam spricao koncastu algu, ali i ako propadne ne sekiram se puno.
Kada panj legne tu gde je sada ova niza Cladophora iza njega planiram u pozadini Rotalu rotundifoliu eventualno jos neku crvenu, o tom potom.
Ocekujem iz kine komplet za CO2 DIY soda bikarbona - limuntus, za sada pravim ove mini, cisto da makar malo ubacim.
Imao sam malo borbe sa koncastom, ali sam je suzbio.
Sto se tice hardvera, montiran reflector od nekog starog velikog rastera, i ubacena Classica Tropical light 18W.
Sad ukupno imam 36W na okvirno 55 l vode, sto mu dodje 0,65 W/l. Temperatura je oko 25 stepeni.
Tu su i pilot ribice, 4 komada guppy koje veselo plivaju.
Biljke primetno napreduju za ovih nedelju dana, cak i hydrocotyle i pogostemon izbacuju novo lisce. ja zadovoljan.

Kritike, saveti?
Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Jan 28, 2018 7:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

andreja84 ::
i dvakomada Cladophore za koje sam potpuno zaboravio ubacene u jednu teglu u spajzu, i tamo stajale pune dve godine, i verovali ili ne nista im ne fali.


U potpunosti te razumem imam slican eksperiment koji traje malo duze (874 dana) u neprovidnoj ambalazi koja stoji ispod lavaboa u kupatilu, jednom mesecno se proverava (zamena vode) ni trunke naznake da truli.o "Gadna" biljka/alga u potpunosti. Wink

andreja84 ::
Imao sam malo borbe sa koncastom, ali sam je suzbio.


Hidrogen ili gupiji? Ko je imao veci uticaj? Licno, drago mi je da to citam.

Sto se akvarijuma tice cekamo panj da dodje.. pa da kazemo kako ne valja. Razz Bitno je da je vlasnik zadovoljan. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Ned Jan 28, 2018 4:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa mislim da je hidrogen odradio veći deo posla. Od gupija imam samo jednu noseću ženku koja je pomalo grickala, i tri mužjaka od kojih su dva mlada i gledaju svoj posao i jedan veći koji je zaokupiran ženkom tako da ni on nije grickao.

A što se tiče panja, mislim da će uskoro da potone, danas sam ga opet iskuvaopo ko zna koji put i čini mi se da malo bolje stoji na dnu, sad kamen stoji gde god ga stavim preko panja, a ranije se panj prevrtao non stop.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
andreja84
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2015
Poruke: 35
Lokacija: Kladovo

PorukaPoslao: Čet Feb 08, 2018 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ga jos jedan update. Od velikog panja sam za sad odustao, jos nije potonuo, dosta ispusta boju u kofi u kojoj stoji, a i ovaj jedan u akvarijumu dosta boji vodu. Kolega Djokic sa foruma mi je pomogao sa biljkama, i ovim putem zelim da mu se jos jednom zahvalim. Od biljaka sad imam jos mnogo toga, tako da ocekujem pravu dzunglu uskoro. Danas pazarim Easy Carbo i Pro Fito pa pocinjem i sa time. Od faune, tu su sada i sedam roze zebrica, kao i nekoliko malaca gupi koji su dosli na svet dos sam bio odsutan nedelju dana.

Image
Promenio sam i ugao ulaska vode iz filtera ubacivanjem creva, sto se vidi na slici. A zebrice bas vole da plivaju naspram struje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak- Juwel Primo 60 roachdani Početak u akvaristici 2 Ned Okt 10, 2021 9:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovo početak marinko Akvarijumi 1 Čet Feb 25, 2021 4:22 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License