Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc pocetniku Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milica_-_




Registrovan: 30 Jan 2017
Poruke: 0
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Feb 11, 2018 3:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima. Znam da na forumu ima slicnih tema, ali mi je lakse kada mi neko detaljno objasni neke stvari. Ovako, imam akvarijum od nekih 8l koji sam dobila na poklon i u njemu jednu japanku i gupiku, mali sundjer filter i neke ukrasne kamencice. Zelela bih da uzmem veci akvarijum i malo se vise posvetim akvaristici. U planu mi je akvarijum 30-50l, u zavisnosti od finansijskih mogucnosti i nabavke u mom gradu, ali cu teziti tome da uzmem makar od 50l. Moja neka zamisao je da imam neku biljku i da pored gorepomenutih ribica imam jos neke. Treba mi savet oko toga kakva podloga za biljku mi treba, da li je potrebno posebno osvetljenje i ishrana za to? Dalje, sto se tice filtera, da li bih mogla da iskoristim ovaj sto imam ili moram da uzmem drugi i koji? Da napomenem da sam jedno vreme imala improvizovanu svetlost tj. stavila sam nekih 3-4 obicnih belih diodica na poklopac akvarijuma koje sam ukljucivala uvece. Da li bih i za veci akvarijum mogla da uradim nesto tako samo sa vecim brojem diodica? Akvarijum bi stojao u mojoj sobi u kojoj zimi nije bas toliko toplo, mislim da je temperatura do 20°C. Da li bi mi onda trebao grejac? Koje ribice bih jos smela da cuvam pored ove dve? Sta mi je za pocetak najneophodnije, posto cu verovatno naknadno sve uzimati? I kako lepo da formiram akvarijum sto se tice vode a da mi ribice odmah na pocetku ne uginu? Hvala na savetima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Feb 11, 2018 3:05 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Feb 11, 2018 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko zellis da drzis japanke sa gupikama nije pametna kombinacija iako mogu da budu u istom akvarijumu tacnije temperatura, hemizam i ostali parametri vode.. Kazem nije pametno, jer kako vreme bude prolazilo pitaces se gde su gupike nestale pa ces pomisliti da nisu uginule ili iskocile van akvarijuma, a najverovatnije ce da bude da je japanka dovoljno porasla da moze da ih pojede. Sa japankama mogu odredjene vrste riba koje zive u hladnijim vodama, ali nije preporucljivo u malim litrazama (tek od +150L), vec da ukoliko imas japanke imas dve ili vise, jer koliko god neko rekao dovoljna je samo jedna uvek im je bolje u drustvu, jako su druzeljubive ribe. Ukoliko se odlucis da uklonis japanku sa gupikama imas veci izbor drugih vrsta sa kojima mogu da budu u istom akvarijumu.

Dve japanke na 50L moze da prodje (zavisi od vrste do vrste i njihovog rasta), ali ces morati da im napravis spoljni dvo/tro/cetvorokomorni filter, jer japanke dosta sluzi prave kada je temperatura vode povisena tacnije sve preko 24 pocinju da se "znoje" i treba malo bolja filtracija da bude ili da budu cesce zamene vode. Sa njima ti ne treba grejac. Biljke mogu tipa anubie, valisneria, sagitaria, kripte, mikrozorum, higrofila.. tacnije sve sto su jace i cvrsce da ne bi mogle da ih pojedu, da ne kazem slome jer imaju jacinu u zamahu repa kako sve vise i vise rastu. Hranjiva podloga nije potrebna kod ovih vrsta biljki, a i japanke ce "djubriti" u sasvim dovoljnoj meri za potrebu pomenutih biljki. Rasveta moze biti na minimumu jer sve pomenute vreste biljaka traze malo svetla da bi rasle (sto vise svetla lepsi rast, ali mogu i sa malo).

Ukoliko se odlucis da poklonis ili zamenis japanku za bilo koju drugu vrstu da imas pored gupija onda ti se mogucnosti za uredjenje akvarijuma prosiruju u velikom luku. U zavistnosti od dimenzija akvarijuma sa gupikama kao sto sam vec napisao moze da ide dosta vrsta, sem betta (borci) muzjaka koji ce napadati gupike ukoliko imaju raskosne repove, jer ce videti protivnike u njima. Sto se bilja tice u ovakvom akvarijumu sa gupikama i drugim moze sta god da ti se svidi pod uslovom da ima hranjivu podlogu (iako dosta bilja ne trazi istu) koja moze biti i zemlja za cvece koja je prethodno pripremljena, supstrat za cvece, naravno moze podloga namenjena za akvaristiku (specijalno pripremnljene mesavine humusa/treseta sa zemljom pa sve do soil-a podloge). Sto se rasvete tice tu dosta varira sta bi ti preporucili, jer prvo moras da sama odlucis kakvu vrstu akvarijuma zelis tipa biotopski, ukrasni sa akcentom na ribe, ukrastni sa akcentom na bilje (dutch), ukrasni pejzazni (aquascape), nesto tipa poput iwagumia itd. Kod filtera moze dosta solucija opet da bude, ali mislim da bi ti najjednostavnije bilo da napravis duz ledja jedan tro/cetvorokomorni spoljasnji, koji ce zadovoljavati potrebe akvarijuma i u samom startu ce biti neprimetan, jer se izmedju akvarijuma i filtera postavi folija/tapet kojim se automatski dobija i pozadina (preporuka je jednobojna).

Sve u svemu kao prvo odluci japanke ili gupike (sa drugim), akcenat na ribe ili na bilje, zatim sledi dimenzija akvarijuma (preporuka je da je duzina uklopiva sa duzinom neonki ukoliko se odlucis za neonsko osvetljenje zbog bila - npr neoke od 40 cm akvarijum 50-55 cm, neonke od 60 cm akvarijum 70-75 cm... uglavnom da duzina akvarijuma bide za desetak cm duza od neonke da bi lepo leglo u haubu i imalo odgovarajucu pokrivennost u akvarijumu), zatim posle dimenzija dolazi planski za bilje koje i kako, pa rasveta za to bilje, podloga ukoliko se i odlucimo za bilje pa na kraju filtracija, cikliranje akvarijuma i na kraju dodavanje zivog sveta. Dobro razmisli pa kada se odlucis pitaj da li valja pre nego sto krenes u rad.. naci ce se neko da da razlog da li je dobro ili ne, kao i objasnjenje zasto to moze/ne moze da bude tako..

Usputno Milice Crtice u profilu napisi lokaciju, posto uvek ima dobrih ljudi koji su voljni i spremni da pomgnu i mozda su u neposrednoj blizini.. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
vlajko :)
Akvarista



Registrovan: 11 Apr 2017
Poruke: 45
Lokacija: Negotin

PorukaPoslao: Pon Feb 12, 2018 1:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bravo Lisac, uvek saznam nesto novo iz tvojih tekstova Smile Milice sa srecom sa novim akvarijumom, ja imam nesto bilja i gupike za poklon pa eto kad nabavis akvarijum mogu da ti dam za pocetak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milica_-_




Registrovan: 30 Jan 2017
Poruke: 0
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Pon Feb 12, 2018 8:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Lisac. Poslusacu tvoje savete, samo jos da se odlucim sta da izaberem.
Vlajko, hvala. Javicu vam se kada nabavim akvarijum Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License