Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pitanje u vezi rasvete Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 19, 2018 6:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,

Dugo se nisam bavio akvarijumom zbog velikih porodicnih problema...
Sada sam resio da doteram situaciju, pa sam izmedju ostalog konacno montirao rasvetu koju sam kupio pre skoro 3 godine.
Medjutim nisam siguran da li je sve u redu, rasveta se jako mnogo greje, ja kolko znam neonke ne bi trebale da se greju toliko.
Ovaj sistem se toliko greje da mi je podigao temperaturu akvarijuma za 3 stepena :S
Da li neko ima neko objasnjenje i da li je to uopste normalno?


Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Feb 19, 2018 6:42 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

plovak
Akvarista



Registrovan: 19 Nov 2012
Poruke: 82
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam sličnu rasvetu kao i ti...
normalno je da ti rasveta greje akvarijum, kod mene se isto dešava....
Mislim da ćeš imati problema sa kondenzacijom vode na senilu, prigušnivama i kučištima samih neonki...
Kod mene se isto dešavalo..... nekoliko puta mi je pregorevala prigušnica zbog toga, krajevi neonki koji naležu na kućište isto su mi pregorevali...
rešio sam to sa dva kulera od kompjutera koje sam postavio bočno na rasvetu i konstantno duvaju vazduh preko neonki...
kondenzacija mi se pojavljivala kako zimi tako i leti.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stefanbgd
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2015
Poruke: 182
Lokacija: Beograd, Dorcol, Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 12:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne greju ti se neonke nego transformatori. Uzmi duzu zicu i ako imas mogucnosti izbaci ih van haube, sakri ih negde iza postolja. A kao sto ti je i kolega plovak rekao kuler od kompjutera isto resava stvar. Meni je voda u akvarijumu sa t8 neonkama i transformatorima u haubi bila na 28-29 stwpeni a kad sam presao na led pala je na 26..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 6:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mrky ::
Da li neko ima neko objasnjenje i da li je to uopste normalno?


Sasvim normalno, jer tu ne greju samo neonke vec kao sto Stefanbgd kaze i tansformatori a i lim/auminijum koji se vremenom od rada neonki ugreje pa dodatno greje..

Prikljucujem se kolegama da je najbolje odraditi ventilaciju sa dva kulera jedan da ubacuje dugi da izvlaci vazduh iz haube (manji ubacuje veci da izvlaci), naravno ukoliko neces nista van akvarijuma i haube da se vidi od elektronike. Mozda i da probas da odvojis lim/aluminijum (ceo reflektor) ukoliko je zalepljen za ili stafovima, cime vec, pricvrscen za poklopac haube pa da se izmedju stavi kao granicnik parce letvice (lakirane smolama da ne propusta vodu) ili parce plastike cega se setis da moze da pravi rastojanje izmedju lima/aliminijuma i poklopca haube da trpi toliko grejanje a i da i tu ima lufta da se hladi, L alu profili isto mogu da posluze, naravno ukoliko to vec nije odradjeno, mada preko fotografije se ne vidi takav spoj vec kao da je jedno uz drugo bez lufta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 11:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na odgovorima,

Sto se tice same haube nema nikakvog prostora izmedju transformatora i aluminijuma, a za sad cu paliti na po par sati vise puta u toku dana, jer se bas preterano greje :s
Sto se tice kondezacije, ova hauba je usrafljena u drveni poklopac jer je akvarijum ceo ugradjen u nazovimo je veliku drvenu kutiju, tako da postoje izmedju jos i stakleni poklopci i kondez uglavnom zavrsava na njima....
Ako sam vas dobro razumeo varjanta su mi ili kompjuterski kuleri ili da transformatore izvadim iz haube pa stavim sa strane mozda prisrafim negde po krajevima ovog drvenog poklopca?
Ako to uradim oni ce jos uvek grejati ali manje?
Ceo sistem je takav da se rasveta spolja ne vidi, pa me samo interesuje sta je nabolje resenje, jer sta god da stavim nece se spolja videti...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 11:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prigusnice se uvek greju.Kao sto su ti vec rekli izbaciti ih van haube,mozda najbolje resenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 11:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

S obzirom da je drvena hauba dobro bi bilo da stavis neku aluminijusku plocu izmedju kutije i prigusnica da ne dodje do havarije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stefanbgd
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2015
Poruke: 182
Lokacija: Beograd, Dorcol, Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 11:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne,grejace se isto samo nece imati uticaja na akvarijum( povecanje temperature). To je po meni mnogo bolja opcija da se sve izbaci. Ako ti to vizuelno ne zadovoljava,onda kuleei i da izbacuju vazduh obavezno.van.kutije,misl ja akp sam dobro shvatio izmedju haube i.kutije isto.imas prostora?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoji priča o hladjenju fluo rasvete daće ti ideju gde i kako da postaviš hladjenje

Link


Inače nehladjenje neonke u haubi se greju toliko da mogu uništiti nosače vremenom. Balaste ako možeš ukloni odatle čisto iz sigurnosnih razloga dasku ili ivericu zapaliti neće ne mogu baš tu temperaturu da proizvedu.

Što se tiče grejanja akvarijuma to ti se dešava jer nemaš nikakvu cirkulaciju vazduha unutar haube, na leto možeš imati veće probleme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Feb 21, 2018 3:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad sam shvatio ova hauba je ocigledno predvidjena za spoljnu upotrebu, tj da visi iznad akvarijuma, a ovako prisrafljena za drveni poklopac i u zatvorenom kucistu akvarijuma se jos dodatno vise greje, probacu sa coolerima pa ako ne ide moracu da menjam...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pitanje za rasvetu Milivoje Lampa Rasveta 4 Pon Nov 20, 2023 10:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pravljenje rasvete od Led cipova 3w Ikebana Oprema u morskoj akvaristici 26 Sub Avg 13, 2022 7:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plad LED rasvete BlackGod Rasveta 12 Čet Okt 07, 2021 2:44 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License