Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum posle skoro 20 godina Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 5:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo si to sredio Smile

Nema edit, ne postoji, ne pitaj zašto... ako treba nešto, pošalješ pp nekom od urednika ili administratoru.
Imaš mogućnost i ovde da postaviš slike, postoji uputstvo za postavljanje i smanjivanje u podforumu obaveštenja.
Prekopirao sam ti Embed bbcod-ove za slike u prvom postu sa hostera i njih postavio. Ne modu da nađem direktne sa ekstenzijom .jpg, njih je ipak praktičnije i sigurnije koristiti. Kod embed linkova je problem što se eksterni link otvori u "prozoru" foruma i tako imaš linkove koji nisu podržani za ovaj forum.

Meni je neko merilo bude čista pumpa i čist filter. Mali nivo u komori pumpe ili jaka promaja u akvarijumu, mora da se ubaci regulator protoka. Količinu aeracije smanjiš sa regulatorom na čepu creva (ima slici koju si linkovao već namontiran na crevu).
Uglavnom pumpa ne oslabi vremenom nego se isprlja i pranjem joj produžiš vek trajanja (zapinje rotor...), takođe i zaprljanost cevi utiče ali u manjoj meri.
Videćeš i sam vremenom koje podešavanje najbolje odgovara. Imaš i ovu nozlu da možeš usmeriš protok (meni malo na gore da blago talasa, čini mi se da malo rasprši, ublaži protok), staviš je na kraj tog dela za aeraciju i privežeš žicom:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 5:39 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 8:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Miroslav85 ::
Ako si to crevo za vazduh dobio uz pumpu trebalo bi da na njegovom kraju imas crni cep koji mozes da zavrces i odvrces malo ga zavrni da neubacuje toliko vazduha.i da li si dobio jos neki prikljucak uz pumpu?trebalo bi da si dobio spey bar koji ce bar malo ublaziti tako jaku cirkulaciju vode kroz akvarijum.


Upravo sam crni cep skroz zavrnuo ali recimo da je smanjio protok za 5-10%(skoro nista). E sad, mozda je "neispravan", stvarno ne znam. Na delu gde cevcica za vazduh ulazi u nastavak takodje ima neki pokretni deo, medjutim ispadao je stalno pa sam ga morao zalepiti tako da se zarez nalazi na sredini. Moguce da i tu mogu da regulisem kolicinu vazduha ali eto.. Bio je polomljen...
Dobio sam sve sa ove slike, znaci bez spray bar-a: At-304

simici789 ::
Tu plesan (belo, ljigavo Smile ) pojede ancistrus sa slascu (koliko odmah Smile ). I nauziva se dok to ruca, tako da ako si u mogucnosti ubacis jednog malog, malenog, makar ga posle i zamenio drugim algarima.

Da, to mi je isto receno ali ne bih ga smeo ubacivati dok se akvarijum ne formira. Sutraje tek sedmi dan od kako sam postavio akvarijum pa trebam ubaciti 25ml EasyStart-a (znaci sutra i sledece subote jos 25ml) pa tek posle toga mogu dodati prve ribice (ako sam dobro shvatio).

oldwolf ::
Ali .... opet je fotoperiod veći od 10h, jer imaju neku (dnevnu) svetlost od 7-10h (osim ako u prostoriji
nije totalni mrak do 10h), još ako je aq blizu nekog prozora, eto algi za neko vreme. Smanji fotoperiod. Poz.

Nije uopste izlozen dnevnom svetlu (direktno) ali naravno nije ni totalni mrak. U svakom slucaju dnevna soba je dosta mracna (pogotovo kada je ovakvo smorno vreme) s obzirom da nema prozor direktno do dvorista (dnevna i trpezarija su spojene a veliki prozor se nalazi u trpezariji a drugi na terasi dalje u nastavku dnevne sobe, uslikam jednom prilikom). No da ne duzim, onda menjam fotoperiod od 10h-18h. Hvala za sugestiju Smile

Kalypso ::
Meni je foto period od 9 do 19,s tim da se pre 8 ne podizu roletne a uvece mrak kada padne padne(na leto ce biti dan i do 20h) tako da trenutno sada imam 11h foto period s tim da 1h se svetlost reflektuje o zidove,stolariju itd. a na leto cu morati naci neko resenje mada svetlost nece biti direkt akvarijum.
sto Miroslav kaze,nece biljkama biti nista,samo ces se resiti deo algi koje su zavisne od svetla Smile

Oho, pozdrav Somborac! Very Happy Prelistao sam ti temu, super si sredio akvarijum!
Iskreno, ne bojim se za biljke jer svakako necu znati sta ce od njih preziveti adaptaciju. Neke vec pustaju izdanke dok neke se i dalje bore. Sve u svemu, videcemo.

nesa69 ::
Lepo si to sredio Smile

Nema edit, ne postoji, ne pitaj zašto... ako treba nešto, pošalješ pp nekom od urednika ili administratoru.
Imaš mogućnost i ovde da postaviš slike, postoji uputstvo za postavljanje i smanjivanje u podforumu obaveštenja.
Prekopirao sam ti Embed bbcod-ove za slike u prvom postu sa hostera i njih postavio. Ne modu da nađem direktne sa ekstenzijom .jpg, njih je ipak praktičnije i sigurnije koristiti. Kod embed linkova je problem što se eksterni link otvori u "prozoru" foruma i tako imaš linkove koji nisu podržani za ovaj forum.

Meni je neko merilo bude čista pumpa i čist filter. Mali nivo u komori pumpe ili jaka promaja u akvarijumu, mora da se ubaci regulator protoka. Količinu aeracije smanjiš sa regulatorom na čepu creva (ima slici koju si linkovao već namontiran na crevu).
Uglavnom pumpa ne oslabi vremenom nego se isprlja i pranjem joj produžiš vek trajanja (zapinje rotor...), takođe i zaprljanost cevi utiče ali u manjoj meri.
Videćeš i sam vremenom koje podešavanje najbolje odgovara. Imaš i ovu nozlu da možeš usmeriš protok (meni malo na gore da blago talasa, čini mi se da malo rasprši, ublaži protok), staviš je na kraj tog dela za aeraciju i privežeš žicom:

Image


Hvala, hvala Smile
Ma i ja sam bzvz upload prvi put.. Ukucao u google "Upload image" i otvorio prvi link.. Sad sam lepo na tinypic kao i uvek i sve super.

Poslao sam PP forumasu Plovak pa mi je on rekao da trebam cistiti pumpu i da je on cisti svaka 3 meseca. Pretpostavljam da cu i ja tako.
Ovo za regulator sam napisao iznad, nista se nije desilo iako sam ga "zavrnuo". Tu nozlu sam koristio dok nisam nakacio cevcicu za vazduh a zbog velicine "izduva" ne mogu direkt da nastavim sa nozlom. To sa zicom mi nije palo na pamet, pokusacu. Mada kako trenutno stoje stvari, cini mi se da cu morati da ubacim regulator. E sad, mozes li mi sugerisati da li da regulator ubacujem odma ili nakon cikliranja tj. pre ubacivanja ribica? U prevodu, da li imam benefita od jace filtracije i aeracije u procesu cikliranja (imajuci u vidu da nisam odradio pripremu hranljive podloge)?

Jos jednom hvala svima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 9:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zar nisi uz pumpu dobio deo koji ide do pumpe i na njemu mozes malo da smanjis protok kao ventil plasticni deo?
Ja sam kod mene sa takvim delom smanjio protok na pumpi od 1200l/h samo ga malo zavrnuo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 9:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zavisi gde kupis, koja pumpa etc... Ja uz moju nisam dobila nista, al kupila par delova i sad radi super, s tim da ja moju ocistim kad menjam vatu na filteru, znaci na mesec i po otprilike, jer se dosta smanji protok pumpe ako se ne ocisti redovno.
Probaj umesto cepa da stavis plasticnu slavinicu, kosta tipa 50 din u bilo kom pet shopu, ona radi sasvim okej posao
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 11:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzmeš onu žicu što se vezuju igračke ili kablovi od koječega što kupiš a ima kabl. Imaš sa crnom izolacijom, meni stoji tako jedno tri godine i razvežem eventualno kada perem pumpu i cevi. Obmotaš jedan krug na suženju nozle a drugi kraj oko one cevčice na koju ide crevo za vazduh. Nisam namerno lepio ili koristi teflon traku, videčeš zašto kad budeš prao sve prvi put Smile

Ne znam, možda je bolje odmah da ubaciš pa posle ako trebaš ili želiš da prigušiš, jednostavno samo malo okreneš ventil. Mislim da treba da ideš na maksimalno mogući protok i aeraciju ali to zavisi i od riba, filtera, biljaka... ne podnose svi isto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Miroslav85 ::
A zar nisi uz pumpu dobio deo koji ide do pumpe i na njemu mozes malo da smanjis protok kao ventil plasticni deo?
Ja sam kod mene sa takvim delom smanjio protok na pumpi od 1200l/h samo ga malo zavrnuo

Da da, to sam dobio ali nisam dobio spray bar nikakav. Mislim da se ni ne dobija uz At-304 (barem ja nisam naisao na netu).

Ksendzi ::
Zavisi gde kupis, koja pumpa etc... Ja uz moju nisam dobila nista, al kupila par delova i sad radi super, s tim da ja moju ocistim kad menjam vatu na filteru, znaci na mesec i po otprilike, jer se dosta smanji protok pumpe ako se ne ocisti redovno.
Probaj umesto cepa da stavis plasticnu slavinicu, kosta tipa 50 din u bilo kom pet shopu, ona radi sasvim okej posao

Moracu da obidjem ova 3 sto ima u somboru pa valjda nadjem. S obzirom da nemaju ni crevo od 12mm prosto me ne bi cudilo da nemaju ni slavinice Very Happy

nesa69 ::
Uzmeš onu žicu što se vezuju igračke ili kablovi od koječega što kupiš a ima kabl. Imaš sa crnom izolacijom, meni stoji tako jedno tri godine i razvežem eventualno kada perem pumpu i cevi. Obmotaš jedan krug na suženju nozle a drugi kraj oko one cevčice na koju ide crevo za vazduh. Nisam namerno lepio ili koristi teflon traku, videčeš zašto kad budeš prao sve prvi put Smile

Ne znam, možda je bolje odmah da ubaciš pa posle ako trebaš ili želiš da prigušiš, jednostavno samo malo okreneš ventil. Mislim da treba da ideš na maksimalno mogući protok i aeraciju ali to zavisi i od riba, filtera, biljaka... ne podnose svi isto.

Pokusacu, hvala Smile

Sto se tice biljaka i zivog sveta, nesto ovako sam zamislio.
Biljke: Anubias Barteri var Coffeefolia, Anubias Barteri var Nana, Cladophora Aegagrophila, Cryptocoryne Parva, Monosolenium Tenerum, Sagittaria Subulata. Mahovina za panjeve i crvena biljka na sredini akvarijuma ne znam kako se zovu.
Ribice koje planiram su: Corydoras Panda ili Pigmejac sve zavisi koji mi bude dostupan, Mikrorazbora Galaxy ili Brigite (ako budem imao srece), Razbora Espei, Plava neonka, Otocinklus (ako budem imao srece), kozice (vrv red rili) i corona puzevi.
Plan bi bio da bude 50+ ribica u akvarijumu, zato sam i birao da rastu max do 4-5cm. Negde procitah da je aeracija pozeljna kada se ima mnogo biljaka.
E sad, da li bi mi mogao reci da li ovoj kombinaciji smeta jaci protok? Cisto da znam koliko da zavrcem (ako b) kada dodje do ubacivanja ribica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 11:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ispravka.. Mislio sam da je aeracija pozeljna kad se ima mnogo ribica a ne biljaka Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Feb 24, 2018 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za biljke ne znam, glup sam za to Smile

Realno, nemaš protok od nekih par hiljada litara pa da to sad sve nosi sa sobom.
Slobodno odvrni koliko filter izdrži (da ne prazni mogo komoru sa pumpom) i uživaj. Primeti se ako nešto ne bude valjalo pa onda razmišljaj o smanjenju protoka ili aeracije.
Stavi titeje, idu u svakoj kombinaciji i imaš dve boje u jednoj vrsti. Meni se otoi ne sviđaju, pipavi, plašljivi a rade sve isto kao i drugi algari, tj. ništa. Sewellia linoleata je mnogo bolji i interesantniji izbor po meni a par ancistrusa uvek dobro dođe.
Nemam lepo iskustvo sa pandama ali probaj, jako lep kori. Pigmejce nisam imao. Imam paleatuse, trilineatuse, sterbai, aenuse i black venezuele. Aenusi i black venezuele su mi najbolji. Gledaj samo da uzmeš 5-6 komada iste vrste za koju god se odlučiš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Sub Feb 24, 2018 2:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U sustini svaka pumpa oslabi vremenom, zaprlja se, smanji se protok. Sad verovatno imas cunami u akvarijumu od mehurica a za mesec dana to ce da se prepolovi, a za jos mesec dana uopste neces imati vazduha iz pumpe ako je ne ocistis. Nemoj da lupas glavu time, slavinica, ili taj regulator sto imas trenutno zavrsice posao, sprej bar mozda i resio si problem cirkulacije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Ned Feb 25, 2018 2:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Videcu onda da idem sa seweliom ukoliko je uspem naci. Ancistruse imaju i vamo u Somboru, tako da oni nece biti problem. Kada porastu, idu na poklon i tako u krug, sta sad Smile

Pumpu cu cistiti, to sigurno. A sprej bar cu videti da narucim neki pa da pokusam sa njim, cisto da vidim sta ce ispasti Smile

Hvala vam ljudi jos jednom! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Uto Mar 06, 2018 8:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali update..
U subotu sam poslednji put dodao EasyStart (14i dan), a juce i prve ribice - tri plave neonke.

Juce je bio "pakleni dan"... Menjao sam skoro 50% vode..
Nisam odradio pripremu hranljive podloge, naravno desio se bum sa algama i po povrsini vode sam imao kao neku "pljuvacku" koju sam pokusao da skupim sa ubrusom ali neuspesno..
Nakon toga je usledilo vadjenje svega iz akvarijuma osim podloge. Dobrih par sati sam proveo ribajuci panj i kamenje pa posle toga i biljke (hidrogen pa ispiranje).. Takodje, nanu i sagitariju nisam izvadio iz saksije (negde procitah da je ok da stoji 10-15 dana da se "primi") i eto ti cuda.. Umalo mi pegla nije krenula kad sam ih izvukao napolje.. Kanalizacija je MELEM naspram onoga koliko se usmrdelo........
Sve u svemu, uspeo sam da resim skoro sve, ostalo mi je jos staklo da izribam iznutra, zaboravih to nekako.. Nakupila se prljavstina kako sam vadio biljke i dekoraciju i ostale muzge po njemu sto me jako nervira..
I dalje nisam uspeo da odradim postavku kao sto sam zamislio s obzirom da se panjevi jos uvek dizu na povrsinu tako da ce pasti jos jedna izmena za mesec-dva..

E sad, sta bih vas pitao.. Neonke su juce bile bas bas mirne, kontao sam da je od stresa. Nisam hteo kupiti vise od 3 komada s obzirom da ne znam hoce li preziveti.. Danas sam skontao da 90% vremena provode uz donju desnu ivicu akvarijuma, tek ponekad proplivaju malo ali sve blizu dna sto mi je malo cudno.. Zna li neko sta moze biti u pitanju? Pokusao sam da ubacim malo lisnate, ni da pipnu - totalno nezainteresovane. Smanjio sam jacinu pumpe, nista se nije menjalo pa sam onda vratio skoro na max. Izbacio sam deo za vazduh i ubacio nozlu koju sam uperio ka povrsini da pravi talasanje.

Evo par slika:

Ovde je ta "pljuvacka" koja je bila po povrsini
Image

Ovo je nova postavka, vide se neonke dole desno uz kraj akvarijuma
Image

Ima li mozda neko ideju sta bi moglo biti u pitanju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 6:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izgleda da im je ipak novo okruzenje bilo problematicno Smile
evo danas plivaju po celom akvarijumu, sve super Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nas dvoje se vratilo posle 10 godina.... nasdvoje Upoznavanje 0 Ned Sep 24, 2023 3:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License