Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Posle 650l biljnog, hteo bih morski Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Danijel-CH
Akvarista



Registrovan: 01 Avg 2013
Poruke: 204
Lokacija: Villeneuve, VD

PorukaPoslao: Sub Mar 03, 2018 12:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto i sam naslov kaze hteo bih da formiram jedan morski akvarijum, a i klinci hoce dve Nemo ribice. Citam ja ovo sve nesto sam pohvatao, nesto ne, pa ako ste voljni da mi pomognete u odabiru kao iskusniji clanovi u ovom polju.

Moja neka ideja je akvarijum od nekih 60-70l i idealno je da bude kocka. E sad, koja rasveta je najbolja, koji skimer(ruzan a funkcionalan Very Happy ), pumpa, itd?

Koji pesak uzeti, koju sol?

Previse pitanja, a nadam se da ce biti i strpljenja Smile

Ovo ce da se radi polako bez zurbe Very Happy

Sutra idem do jednog reefshopa da vidim kakvih akvarijuma imaju, a necu tamo da pokazem da ne znam jer ce me preveslati kao i kad sam prvi put formirao biljni i dali mi Gibicepsa za akvarijum od 56l Smile

Hvala vam svima unapred na pomoci!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Mar 03, 2018 12:31 am Snimi Poruku Nazad na vrh

midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Sub Mar 03, 2018 1:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav,
u svakom slucaju bolje je prvo sakupiti sto vise informacija pa tek onda krenuti sa nabavkom, nego da ubrzo shvatis da si napravio puno pogresnih izbora pa da se kajes.
60-70l bi bila kocka 40x40x40 i tu bi dobro doslo oko 6kg kamena.
sto se tice peska , neki ga vole neki ne a neki ga ne stavljaju (ja recimo) iz prakticnih razloga jer je lakse usisati dno akvarijuma pri zamenama vode.
posto je manji akvarijum u pitanju i moja pretpostavka da u njemu nece biti nekih ultra zahtevnih korala, po meni vrsta-marka soli i nije preterano bitna jer bi svakako trebalo da vrsis zamene 10% +- vode svakih 2-3 nedelje pa ce manje zahtevni korali imati sta im treba.
rasveta: neki ce reci t5 cevi neki ce reci LED ali opet mislim da nema "boljeg" resenja vec jednostavno treba odabrati nesto sto mozes da priustis sebi i sta mozes da nadjes u datom trenutku. ja u takvoj kocki imam oko 100w LED rasvetu (model>sam svoj majstor) i radi efektivno sa 40% snage u najsvetlijem delu dana.
preporuka za skimer bi bio verovatno neki tunze skimer ali tu ce morati neko ko ima vise iskustva da ti da svoj savet.
pumpa: ja imam jednu steam pumpu od 2500l (kineska) i radi svoj posao a mozda bi bilo bolje pogledati neki wave maker slicne snage.

bude relativno cesto opreme za morski na tutti.ch a ja sam jedno vreme razmisljao i ovi da uzmem umesto zivog kamena> http://www.aquarium-store.ch/d.....12037.html recenzije su dobre a i cena.

toliko od mene za sada, a bice jos saveta verovatno. sto vise misljenja to bolje pa ti proberes sta mislis da ti odgovara Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Danijel-CH
Akvarista



Registrovan: 01 Avg 2013
Poruke: 204
Lokacija: Villeneuve, VD

PorukaPoslao: Sub Mar 03, 2018 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zato i kazem prvo da skupim dosta informacija pa da se odlucim, necu da pravim greske i da ih ispravljam u hodu kao sa biljnim Smile

Sta imas umesto peska na dnu? Nista Smile ?


Danas sa suprugom sam pricao gde bi najbolje bilo staviti morski i nesto smo kontali da ga stavimo u ugao, pa onda bi mozda imao i vecu litrazu.

Citam o ovome, ali najbolje je kad neko da savete iz prve ruke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Mar 03, 2018 7:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Princip je isti kao i u biljnoj sitni detalji poput slane vode su drugaciji. Prilaza ima raznih sveta ćeš čuti dosta različitih gluposti napisanih po netu i jutubu ima gomila propagande još više, drži se pristupa domaćih akvarista.

Zavisi šta hoćeš. Dal' ćeš samo ribe ili hoćeš i korale da čuvaš. Ako budeš precizniji dobićeš i više ko struktivnih saveta.

So za pocetak može bilo koja zanemarljiva je razlika u ceni kad su mali sistemi, 10kg taje oko 8 meseci. Ako planiraš samo ribe da imaš drži se soli koje su označene kao sea. Ako hoćeš tvrde korale drži se reef soli. Start možeš slobodno sa nekom sea soli mislim da je to neko dobro rešenje jer su te soli blaže po ribe pa ako nešto krene baš po zlu lakše će podneti.

Skimer nije potreban stim što više riba imaš potreba za njim raste, tj poželjno ga je imati.

Za 2 klovna skimer ti ne treba. Ako baš hoćeš skimmer uzmi nekog kineza do 30tak €. Štekaj pare imao 1000 ili 100000€ u džepu za more uvek fali 100€, zarazno je jako na maloj litraži ostati nećeš dugo.

Moj ti je neki savet da staviš neki hang on ili spoljni filter a u njega samo filter vatu i menjaj je dva puta nedeljno.

Svetlo t5 ili diy led šta misliš da će biti lepše iznad akvarijuma. Fabričke led za male sisteme su uglanom pravljene za napredne sps nano sisteme valjaju i overkill su za početak ili služe da se ovce šišaju jer su samo lepše upakovane lošije diy rasvete ili obični smd čipovi sa led traka pa ne daju neke rezultate a kvalitet ubibože.

Što se tiče veličine akvarijuma klovnovi se jako malo kreću u prirodi, poprilično su statični i vise oko svoje anemone 95% dela svog života. 40x40x40 ili 40x45x40 su dobre start dimenzije za njih.

Ako nisi lenj u odrzavanju opreme uzmi wavemaker. Ako jesi uzmi 2 obične stream pumpe i stavi ih na dva digitalna tajmera da se na 6h menjaju, svaki put kad se ukljuce pumpe ima da se čuje tako da ako staviš da se čeato menjaju igraće ti po živcima.

Respect za 650l biljni Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Danijel-CH
Akvarista



Registrovan: 01 Avg 2013
Poruke: 204
Lokacija: Villeneuve, VD

PorukaPoslao: Sub Mar 03, 2018 7:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas zbog toga sto ima svakakvih gluposti na netu, a savete prodavaca uopste i ne slusam sam resio da ispitam na forumu.

Krenuo bih sa tim nekim manjim akvarijumom da vidim kako bih se snasao u svemu tome. Kontam da cu ako mi bude islo za godinu dana ovaj biljni raspakovati i napraviti morski od njega Smile

Za rampu bih verovatno nahvatao nekog da napravi led rasvetu, mozda i neko sa foruma? Very Happy

Ubacio bih korale definitivno to znam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 8:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako već planiraš da predješ na morsku sa tim od 600l a pare nisu limitirajući faktor napravi sistem od 200-300l sa dosta dobrog kamena. Ako možeš odma stavi i neki skimer za akvarijume od 600+ litara. Što više budeš imao dobrog spremnog kamena za taj 650l to će te manje boleti glava.

Sutra da odeš u neki ps, uzmeš šta ti treba i pretvoriš taj 650l u morski ne bi trebalo da imaš nekih problema. Ako sam sebi ne zakomplikuješ more ima da se razočaraš koliko je lako i stabilno. Naravno ne možeš odjednom staviti 20 riba i pola meseća ne doliti vodu u akvarijum kao što si mogao u biljnom, morski zahteva strpljenje i da ga bar 1 u toku dana pogledas al to je otprilike to sve dok ne kreneš da trpaš sps korale.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Mar 06, 2018 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danijel-CH ::
Kao sto i sam naslov kaze hteo bih da formiram jedan morski akvarijum, a i klinci hoce dve Nemo ribice. Citam ja ovo sve nesto sam pohvatao, nesto ne, pa ako ste voljni da mi pomognete u odabiru kao iskusniji clanovi u ovom polju.

Moja neka ideja je akvarijum od nekih 60-70l i idealno je da bude kocka. E sad, koja rasveta je najbolja, koji skimer(ruzan a funkcionalan Very Happy ), pumpa, itd?

Koji pesak uzeti, koju sol?

Previse pitanja, a nadam se da ce biti i strpljenja Smile

Ovo ce da se radi polako bez zurbe Very Happy

Sutra idem do jednog reefshopa da vidim kakvih akvarijuma imaju, a necu tamo da pokazem da ne znam jer ce me preveslati kao i kad sam prvi put formirao biljni i dali mi Gibicepsa za akvarijum od 56l Smile

Hvala vam svima unapred na pomoci!


Ako imas takvo iskustvo sa biljnom, ni morska akvaristika nece bit problem siguran sam... Very Happy
Moj ti je savet samo da dobro smislis sta ocekujes od prvog akvarijuma... Po meni problemi krecu kada se planira jedno (tipa mala kocka, minimum ulaganja), a povuce nas da stavljamo sve sto nam se dopadne ili na sta naletimo u akvarijum, pod parolom ma moze, daj da probam... Onda krece frustracija ako koral propadane, riba ugine, buknu alge i slicno...

Ja sam letos eksperimetisao sa maleckim akvarijumom, 30l, par klovnova... Super iskustvo, imas kod mene u temi neki rezime...

Ako ostanes pri ideji neke kockice za pocetak, moj savet ti je da se fokusiras na nabavku dobrog kamena - ne treba ti puno kolicinski, i gledaj da nabavis dobar zivi kamen (po mogucstvu iz nekog aktivnog cistog akvarijuma). Na ovome nemoj stedeti, posto sa time resava dobar deo posla.
Svetlo - zavisi od estetskih zahteva - neki fabricki led ili t5, ili diy (imas na forumu kolege koje prave izvrsne rasvete)... Verujem da za 50-80 eur mozes da resis super rasvetu bilo fabricku ili diy
Skimer - nije ti ni potreban..
Pesak - ja sam uvek za!
Filtracija/cirkulacija: jedan unutrasnji atman moze da zavrsi super posao... Naravno ako ides na ozbiljniju kockicu sa prelivom, ili jos bolje sumpom, onda neki mali stream, i neka mehanicka filtracija (vata, carapa...)
Korali: mekani korali, i uzivaces... Anemona za klovnove... Po mogucstvu od starta kupi neki veci koral tipa sarcofiton, posto dosta doprinosi kvalitetu vode...

Nadam se da ce ti smernice koristiti, srecno! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Danijel-CH
Akvarista



Registrovan: 01 Avg 2013
Poruke: 204
Lokacija: Villeneuve, VD

PorukaPoslao: Uto Mar 06, 2018 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos se razmisljam izmedju kocke i ugaonog akvarijuma, ali prednost dajem kockici.

http://www.akvarijum.org/forum.....20216.html

Pogledao sam ovde o mekim koralima, ima lepih primeraka.

Sada cu da bacim oko na tvoj eksperiment.


Sto se tice ovog biljnog od 650l, necu ga dirati bar godinu dana, jer sam napravio novi setup pre manje od mesec Smile

Jedino znam da necu da se zalecem kao sa biljnim, pa da promenim tri akvarijuma u tri meseca Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shadz
Akvarista



Registrovan: 11 Apr 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 8:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je ugaoni akvarijum pakao za odrzavanje a i vizuelno mi nije lep. Kocka mislim da ti je bolja solucija za morski i svakako preglednija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 2:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slayem se za odrzavanje ugaonog, jer pretpostavljam da je smor cistiti bocne strae akvarijuma, jer uglavnom budu uz sam zid pa ne mozes cistiti magnetom nego samo rukom i to iznutra.
takodje kocka ti daje pogled sa tri strane pa i to ima svoje drazi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 6:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ugaoni nije za more. Kocke i cilindricni su najbolji pogotovu ako nećeš koristiti stream pumpe i wavemakere zbog cirkulacije u samom akvarijumu. U 35x35x35 pumpoma od 850l sa raširenim izlazom će praviti dovoljno strujanja u celom akvarijumu za bilo koji soft koral. To ti mogu reci iz iskustva.

Sa malim ugaonim ćeš imati i problema sa stavljanem kamena. Klovnovi će se najverovatnije nastaniti negde izmedju kamena i ćoška koji ide ka zidovima pa ih nećeš mnogo ni vidjati. Isto imaćeš i problema sa izborom organizama za koje je takav akvarijum prikladan ako mariš za takve stvari.

Midnight kad dovoljno vremena provedeš sa akvarijumom krene da važi pravilo što ne vidiš ne čistiš pa stranice koje idu uza zid i ne čistiš. Zato se izbegava isto stalno korišćenje unutrašnjih filtera sa parlon vatom: 2 dana predju u 3, 3 u 5, 5 u 15, 15 možda jednom mesečno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Danijel-CH
Akvarista



Registrovan: 01 Avg 2013
Poruke: 204
Lokacija: Villeneuve, VD

PorukaPoslao: Pet Mar 09, 2018 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo sam bio zauzet ovih dana pa nisam odgovarao. Hvala vam svima na savetima, zbog istih odustajemo definitivno od ugaonog akvarijuma i okrecemo se kocki.

Veceras radim majstorisanje oko led rasvete za biljni, pa nek mi je sa srecom Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nas dvoje se vratilo posle 10 godina.... nasdvoje Upoznavanje 0 Ned Sep 24, 2023 3:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MIX led cipova za rasvetu biljnog akv... jajzy Rasveta 2 Uto Jan 25, 2022 12:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ribe za morski akvarijum do 15L? frenkdogg Ribe 5 Pon Dec 27, 2021 6:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Morski puz CristopherMoltisanti Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Jun 14, 2020 12:58 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License