Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Veći akvarijum, gomila nedoumica Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
DejanM1980
Akvarista



Registrovan: 27 Okt 2016
Poruke: 12
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 9:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav kolege akvaristi. Evo dođe vreme za povećanje litraže pa bi mi trebali saveti vezani za par nedoumica.
Trenutno imam akvarijum 60ak litara i ubedih lepši pola da levo i desno od njega ima prostora da se doda još koja litra Very Happy . Trenutno stanje (više manje u zavisnosti od rasčupavanja biljaka) je sledeće.

Image

Novi akvarijum će imati oko 100l (gabariti 750x365x470, bodeni stub do 410) i trebao da bi da izgleda nekako ovako.

Image

E sad, postoji više nedoumica u vezi same konstrukcije pa bi mi trebala pomoć oko sledećih stvari:

1. Konstrukcija ispod akvarijuma
Naime, akvarijum stoji na spoju dva dela dnevnog boravka i tu se javlja problem nivelisanja zbog neravnosti parketa. Trenutno je sve iznivelisano super, međutim ispod nogica elemenata je podmetano sve i svašta kako bi obezbedio kako vodoravnost tako i visinsku razliku dva elementa. Od kako je sve podešeno ne smem da pomeram te delove, jer posle dovesti u pređašnje stanje... Mad Ne smem ni da spomenem ženi da nisam odmicao kod zadnjeg krečenja Very Happy. Ideja je da napravim konstrukciju koja je na slici ispod kako bih mogao kompezovati problem nivelacije. Treba mi mišljenje da li ovakva konstrukcija može izdržati težinu akvarijuma? Naravno između nje i akvarijuma vi došao stiropor. Nogicama bih lako iznivelisao sve i ne bi me brinula razlika susednih elemenata.

Image

2. Drugi problem kablovi.
Haubu ne bih pravio klasičnu, nego mi je ideja da samo na gornji deo dodam dasku debljine 10mm, i na nju bih kačio kulere i rasvetu. Pitanje je kako da izvučem kablove. Dve ideje su mi u glavi, prva da zadnji deo akvarijuma napravim 5mm niži od ostatka i na taj način bih izvukao kablove pozadi, a drugi je da mi staklorezac izbuši rupe u staklu. Ideje???

Image

3. Filter.
Trokomorni filter bi stajao na zadnjoj strani kao što je na prvoj slici prikazano. Da li može neka preporuka za dimenzije i naročito za poziciju i dimenzije prelivnih otvora i na koju stranu usmeriti izlaz iz pumpe?

4. Sakrivanje filtera.
Ideja kako da sakrijem da se ne vidi unutršnjost filtera (filtracioni materijal)?

Ako se u međuvremenu setim još nečega nastavljam sa smaranjem Wink U novoj temi pitanje za postavku, kad ga izradim i kupim planirano kamenje i panj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 9:34 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. Ne znam.

2. Najbolje ostavi dasku užu za 2-5 cm (može i 5mm ako baš moraju kuleri), a sve strane iste visine.
Niža zadnja strana je problem ako se rešiš da izvadiš spoljni filter jednog dana. Drugo, ja sam podizao (dodao parče stakla) na jednom akvarijumu zadnju stranu, bila je prenisko i prskalo čim pipnem nešto oko filtera. Na drugom je to rešenje sa nižom zadnjom stranom dobro izvedeno.

3. Možda bolje zazor nego otvori. Manje komplikovano, po celoj visini uvlači vodu...
Imam obe varijante za lokaciju zazora, bolje je u uglu (desno na tvojo prvoj slici) a pumpu usmeriš na levo staklo i gura ka zazoru.
Ako možeš, napravi od kartonske kutije model, uzme filter mesta. To zavisi i od tebe, nekom bude preusko itd... pa izmozgaš bolje rešenje Smile
Ne znam, komore u nekom minimalnom slučaju možeš i 12-12-12 i 12cm širine.

4. Jedan je na principu dva tanka stakla i crni silikon između njih, drugi oblepljen tankom sigom. Prvi je nekako flekav posle nekoliko godina, nije više skroz crno, nego sivo-crno. Meni ne smeta, navikao sam se. Sa sigom ima malo algi, malo se truni... mada izgleda prirodnije ali i doda oko 1cm na dimenziju filtera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DejanM1980
Akvarista



Registrovan: 27 Okt 2016
Poruke: 12
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 4:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
2. Najbolje ostavi dasku užu za 2-5 cm (može i 5mm ako baš moraju kuleri), a sve strane iste visine.
Niža zadnja strana je problem ako se rešiš da izvadiš spoljni filter jednog dana. Drugo, ja sam podizao (dodao parče stakla) na jednom akvarijumu zadnju stranu, bila je prenisko i prskalo čim pipnem nešto oko filtera. Na drugom je to rešenje sa nižom zadnjom stranom dobro izvedeno.


Imam dovoljno prostora (visine) iznmeđu gornje ivice i vodenog stuba (50mm) kako bih sputio zadnju stranu za 5mm ali tvoj savet mi je dao ideju da isečem dasku na drugi način. Hvala u svakom slučaju

nesa69 ::
3. Možda bolje zazor nego otvori. Manje komplikovano, po celoj visini uvlači vodu...
Imam obe varijante za lokaciju zazora, bolje je u uglu (desno na tvojo prvoj slici) a pumpu usmeriš na levo staklo i gura ka zazoru.
Ako možeš, napravi od kartonske kutije model, uzme filter mesta. To zavisi i od tebe, nekom bude preusko itd... pa izmozgaš bolje rešenje Smile
Ne znam, komore u nekom minimalnom slučaju možeš i 12-12-12 i 12cm širine.


Slažem se sa svime navedenim.

nesa69 ::
4. Jedan je na principu dva tanka stakla i crni silikon između njih, drugi oblepljen tankom sigom. Prvi je nekako flekav posle nekoliko godina, nije više skroz crno, nego sivo-crno. Meni ne smeta, navikao sam se. Sa sigom ima malo algi, malo se truni... mada izgleda prirodnije ali i doda oko 1cm na dimenziju filtera.


Varijante sa silikonom se plašim da se loše ne izvede od strane majstora pa u startu budem nezadovoljan. Siga je dobra ideja, i do sada sam je imao te sam i navikao na nju (vidi prvu sliku), pa ću se možda na nju odlučiti.

Hvala na savetima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 6:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DejanM1980 ::

1. Konstrukcija ispod akvarijuma
Naime, akvarijum stoji na spoju dva dela dnevnog boravka i tu se javlja problem nivelisanja zbog neravnosti parketa. Trenutno je sve iznivelisano super, međutim ispod nogica elemenata je podmetano sve i svašta kako bi obezbedio kako vodoravnost tako i visinsku razliku dva elementa. Od kako je sve podešeno ne smem da pomeram te delove, jer posle dovesti u pređašnje stanje... Mad Ne smem ni da spomenem ženi da nisam odmicao kod zadnjeg krečenja Very Happy. Ideja je da napravim konstrukciju koja je na slici ispod kako bih mogao kompezovati problem nivelacije. Treba mi mišljenje da li ovakva konstrukcija može izdržati težinu akvarijuma? Naravno između nje i akvarijuma vi došao stiropor. Nogicama bih lako iznivelisao sve i ne bi me brinula razlika susednih elemenata.


Ako je čvrsta podloga te dve ravni koje nisu iste visine, na onu nižu ravan napravi umetak određene debljine od drvenih
štafni a zatim na to dodaj taj metalni okvir 20x20 i to će svakako držati težinu (bez brige), te nogiće ti netrebaju čak mogu praviti problem.Naravno na metalni okvir iverica ili šta si već planirao ,pa stiropol i to je to.Poz.




[color=Font Color] [/color]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 7:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ti nogice u sredini ne trebaju, ona koja je sa zadnje strane akvarijuma će biti zanimljiva za podešavanje. Ja bih koristio ili duplo dno ili bar 8mm.

Poslušaj Nesu i napravi akvarijum sa stranicama iste visine. Sa slike mi izgleda kao da daska naleže na akvarijum, ako ćeš već uzmeti dasku od 1cm možeš je jednostavno urezati 5mm kanale i provući kablove. Na sreću kablovi od opreme za akvarijum su tanki. Za kulere može i telefonski kabal do 1.5-2m max dužine.

Ako možeš pravi spoljni filter ako ne ostani pri unutrašnjem. Skoro sam jurio akril pa sam video da ima da se nadje po nekim normalnim cenama na netu. Gledaj cast jer je čvršći i manje se grebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DejanM1980
Akvarista



Registrovan: 27 Okt 2016
Poruke: 12
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 7:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

oldwolf ::
Ako je čvrsta podloga te dve ravni koje nisu iste visine, na onu nižu ravan napravi umetak određene debljine od drvenih
štafni a zatim na to dodaj taj metalni okvir 20x20 i to će svakako držati težinu (bez brige), te nogiće ti netrebaju čak mogu praviti problem.Naravno na metalni okvir iverica ili šta si već planirao ,pa stiropol i to je to.Poz.


Inicijalno mi je i bila ideja da direktno ide na ravne elemente, i nivelisanje raznim "podmetačima" ali i dalje mi je to poprilično težak budž.


Peku ::
Mislim da ti nogice u sredini ne trebaju, ona koja je sa zadnje strane akvarijuma će biti zanimljiva za podešavanje. Ja bih koristio ili duplo dno ili bar 8mm.


Srednje nogice su tu sigurnosti radi. Svejedno, podešavanje se može vršiti samo dok je akvarijum nenapunjen, posle toga....nema trika da je imalo zakrenem jer je gumena. Srednje bih samo spustio do kontakta sa podlogom i to kada je sve polupno. Inače imam prostora za pristup sa zadnje strane neće biti problem.
To sa usecanjem daske za kablove je definitivna odluka, ima prostora. Kulere nažalost moram pod obavezno, jer trenutno rade sve vreme dok radi svetlo i konstantno sam na 25 stepeni, a nemam grejač.

Peku ::
Ako možeš pravi spoljni filter ako ne ostani pri unutrašnjem.


Nažalost problem sa prostorom, tako da nevoljno moram ostati pri unutrašnjem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 9:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi, ako baš ne mora daska možeš umesto nje leksan.
Imaš isto od 1cm debljine, sečeš da bude usmeren u dužinu akvarijuma, imaš kanale za kablove gotove u njemu, imaš interesantne boje (plava, bronzana, zelena...). Lako ubaciš i kulere.
Lagan, ne lomi se, ne truli...

Ja sam koristio zeleni, još naopako sečeno (uzeo neke otpake jeftino). Zalepio silikonom aramturu od 120 cm T5 na dužinu od 130 cm poklopca od leksana i nema savijanja niti ugibanja. Plus ne razmišljam da klinci nešto razbiju kada hrane ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DejanM1980
Akvarista



Registrovan: 27 Okt 2016
Poruke: 12
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 09, 2018 8:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
Vidi, ako baš ne mora daska možeš umesto nje leksan....


Opa, dobra ideja, naročito što je kao promenljiva uzeta deca Very Happy Zbog ovakvih ideja nisam ni planirao da krenem u izradu dok ne čujem mišljenja sa foruma. Svaka čast. Generalno, boja mi neće biti problem. Trenutno je daska, ali zbog jednostavnosti i trajnosti nije farbana nego oblepljena samolepljivom tapetom (crnom reljefnom). Sa nje se 2 godine nije odlepilo ništa, sa leksana tek neće. Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Gangster
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2010
Poruke: 446
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 09, 2018 10:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Princip nivelacije postolja si dobro osmislio, ja imam slicno samo mnogo vecih dimenzija i mogu ti reci da nosi preko pola tone. Nemoj stedeti na nogicama, to je smesna cifra. Ja sam maticu zavario na postolje, a pre toga je na samoj konstrukciji probusena rupa kroz koju sraf prolazi... dobijes veci hod. Evo i slika da ti bude jasnije...

Image

Ja bih pod obavezno stavio neku plocu izmedju konstrukcije i akvarijuma, a ispod aq ti preporucujem podlogu za laminat, mislim da je u pitanju polistirenska pena, ili gumenu podlogu za kupatila (imas je u raznim bojama na meru sigurno si vidjao). Mozes napraviti soklu koja ce ti sa prednje strane maskirati-pokriti nogice, konstrukciju, dasku, podlogu ispod aq i eventualno da pokrije prvih par cm aq (staklo spoj-silikon i deo peska). Meni je uvek lepse kada izgleda kao da je aq upao u postolje Smile

Crno staklo je najbolje resenje za filter (skuplja varijanta) ili sendvic dva stakla pri cemu je na jedno nalepljena crna folija pa na to drugo staklo. Moj iskustva pokazuju da je zazor najbolja varijanta za ovaj tip filtera...

Posto ces imati unutrasnji pregradni filter u tom slucaju se zaseku "trouglovi" na zadnjem staklu pri vrhu.

Pozdrav i nadam se brzoj realizaciji pa da nas obradujes slikom gotovog i uredjenog akvarijuma!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DejanM1980
Akvarista



Registrovan: 27 Okt 2016
Poruke: 12
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 09, 2018 2:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlično što neko ima slično rešenjekoj je već izvedeno, super su saveti. Jedino što je meni visinska razlika maksimalno 5 mm pa ne moram da obezbeđujem veliki hod nogice. Coklu sam planirao jer isto volim da sakrijem majstorski sklepane elemente. Nogice danas stigle M8 navoj, isprobao jednu tako što sam stajao na njoj (85kg) i deluje sve ok. Većina nedoumica je rešena. Prvo hvatam majstora za metalno postolje pa kad ono bude gotovo na osnovu njega (kontam da će sigurno biti dimenzije u plus minus par mm) pravim akvarijum. Lakše mi odneti majstoru akvaristi konstukciju, nego ceo akvarijum bravaru Very Happy.
Crno staklo mi deluje kao najbolja varijanta za sakrivanje filtera, samo ako ga uspem pronaći, ako ne možda se odlučim za sigu bojim se da mi voda ne uđe u sendvič dva stakla ima živ da se pojedem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plovak
Akvarista



Registrovan: 19 Nov 2012
Poruke: 82
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 10, 2018 7:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. Konstrukcija je zamišljena sasvim ok.
ne moraš čak ni da je praviš od željeza, ja sam za akvarijum od 200 litara, zbog smanjenja težine sličnu konstrukciju napravio od aluminijuma.
Obavezno na konstrukciju stavi ivericu pa onda stiropor, kompletna težina akvarijuma biće ravnomernije raspoređena, prvenstveno staklo će imati raspoređen pritisak na sve strane dok će bez iverice opterećenje držati samo delovi stakla oslonjeni na konstrukciju.
trajaće ti 100 godina i nećeš imati nikakvih problema sa akvarijumom...

2. Moj ti je predlog da ne zatvaraš akvarijum daskom, već ako imaš mogućnosti napravi viseću haubu.
Uštedećeš seni dosta novaca zbog pregorenih prigušnica za neonke.
Na postojećem akvarijumu imam urađenu zatvorenu haubu sa kulerima..... radi posao ali nisam zadovoljan.
Za novi akvarijum od 200 litara pravim viseću haubu sa izmeštenim prigušnicama, bez kulera...

za 3 i 4 mislim da ima akvarista koji znaju vciše od mene ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DejanM1980
Akvarista



Registrovan: 27 Okt 2016
Poruke: 12
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 9:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

plovak ::
.... zbog smanjenja težine sličnu konstrukciju napravio od aluminijuma....


Slažem se sa ovim za Al ram, međutim on je malo nezgodan za zavariti pa se bojim da mi to majstor loše ne uradi, pa onda više štete nego koristi. Ipak ću radi bezbednosti ostati pri čeličnom.

plovak ::
.... već ako imaš mogućnosti napravi viseću haubu. ....


Uf...nova ideja Very Happy To mi se sviđa. Samo ću sačekati da sledeće godine razrušim stan (renovirenje, pomerasnje zidova) pa onda kad ga postavim u novom prostoru definitivno ide viseća. Video sam ih par i stvarno brutalno izgleda.


Pitanje za pumpu, u trenutnom akvarijumu imam Atman 301, pretpostavljam da je ona slaba i da ću morati menjati. Šta mislite da li je Atman AT 303 (600l/h) dovoljna za 100l?

I još jedno pitanje za zazor kod filtera, koliko zazor da uradim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 7:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bice ti dobra ta of 600 l ja na 140 imam of 1200l ali sam je smanjivao,
Sto se tice zazora I ja sam trenutno u projektu nabavke veceg akvarijuma 250l I isto
radim unutrasnji filter sa zazorom ja na mom stavljam zazor of 3 mm mislim da nema
potreba za vecim(svi su mi preporucili 3 mm) nemoj da se ljutis ako ukradem koju ideju hehehhe
Sto se tice rama isto imam problem sa podom nekada se tu gde ce ici novi akvarijum nalazio
pregradni zid i ja sam zamisljao celicni ram sa 6 jacih stelujucih nogica na svaku nogicu ce
ici vertikalna sipka do gornjeg rama i dole samo spojiti sipke pre nogica takos am nesto zamislio
zbog sto boljeg rasporeda tezine.Naravno na ram dupla iverica pa 1 cm stiropora.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DejanM1980
Akvarista



Registrovan: 27 Okt 2016
Poruke: 12
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 7:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Miroslav85 Hvala na savetima oko zazora i pumpe. Danas sam odneo majstoru nogice i crteže konstrukcije. Uslikam i postavljam kad bude ram gotov da vidiš kako je spalo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DejanM1980 ::

Pitanje za pumpu, u trenutnom akvarijumu imam Atman 301, pretpostavljam da je ona slaba i da ću morati menjati. Šta mislite da li je Atman AT 303 (600l/h) dovoljna za 100l?
I još jedno pitanje za zazor kod filtera, koliko zazor da uradim?


Što se tiče zazora 2,5 - 3 mm je ok.
Što se tiče pumpe AT 303 (600l/h) je takođe ok, litraža nije velika, protok je solidan,
sve zavisi od broja riba koje se drže u tom akvarijumu (njihovog nusprodukta) i hranjenja.
Ako ne dolazi do prehranjivanja i nusprodukti nisu preveliki ,pumpa 600l/h je sasvim dovoljna.
Ako je akvarijum prepun ribe i one se hrane baš,baš,onda mož biti slaba od 600l/h Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License