Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problemi u nabavci opreme za morski akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Djofa




Registrovan: 12 Apr 2010
Poruke: 2
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Ned Mar 11, 2018 1:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,
Vec dugo godina se kanim da svoj slatkovodni, prebacim u morski akvarijum i konacno sam izdvojio i vreme i novac da to ucinim, medjutim, odmah sam naisao na probleme pri nabavci opreme (cari zivota u provinciji :) ). Konkretno, najveci problem mi je pronalazenje zivog kamena. Danima trazim po internetu i ne uspevam da pronadjem nijednu firmu, ili pojedinca, koji se time bavi. Molio bih vas za pomoc i savet gde bih mogao da nabavim? Ako, zbog reklamiranja, ne smete da odgovorite na temu, posaljite mi poruku.
Sada malo o akvarijumu... Akvarijum je od 250l, dimenzija 100x50x50. Pregradjen je po duzoj strani u odnosu 40:10. U zadnjem delu se trenutno nalazi pumpa i filtracioni materijal. Od opreme sam planirao da nabavim 2 strimer pumpe, protoka od 2000l/h (da li je ovo dovoljno) i da zamenim rasvetu, trenutno imam u poklopcu 2 neonke od 120cm. Umesto sumpa sam planirao da iskoristim vec pregradjeni deo akvarijuma ...
Sve sugestije i saveti su vise nego dobrodosli.
Hvala unapred :D :bravo:
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Mar 11, 2018 1:05 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Mar 11, 2018 1:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prozok suvise mali, na tu litrazu gledaj izmedju 10 i 12.000l/h
Na sta mislis pod filtracioni materijal?
Planiras li skimer?
Pretpostavljam da znas da ce ti trebati bar 6 neonki ili led, dakle mnogo jace od sadasnje rasvete.
Koliki je taj pregradni deo?
Kamen se tesko nalazi, mora mnogo da se zove i trazi, a da ces da nadjes na netu lepo ispisane cene prestani da se nadas. Kod nas se jos uvek sve svercuje tako da cene nece biti javno objavljene sigurno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Mar 11, 2018 4:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trwba tu pomenuti i radnju u madjarskoj. Da ne imenujem sad i ne krsim pravila foruma ako te bude interesovalo koja je radnja lako ces saznati. Mi se dosta snabdevamo odatle. Cene opreme i hemije su iste al je izbor mnogo veci nego kod nas. Imaju uvek suvog kamena, riba, korala. Korali nisu jeftini al su mnogo povoljniji nego kod nas i imaju akcije cesto.
Ja sam npr novi akvarijum poceo sa suvim kamenom i pokajao se. I nisam jedini. Bolje da cekas dva meseca zivi i da platis vise nego da prolazis kroz sve kroz sta sam ja prosao, a ko zna mozda nije ni gotovo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djofa




Registrovan: 12 Apr 2010
Poruke: 2
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Ned Mar 11, 2018 8:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na brzim odgovorima.
@Nikolac pregradni deo je SxVxD 100x50x10 cm. Sa strana voda ulazi u taloznike, iz njih se preliva u dva dela sa filtacionim materijalima (za trenutni slatkovodni akvarijum), sa leve i desne strane i u sredini je deo sa pumpom koja vraca vodu u akvarijum. Pokusacu da skiciram pa cu postaviti sliku.
Da li moze ovaj deo da se iskoristi za morski akvarijum ili bi morao da se izvadi?
Gledao sam i pumpe od 6000l/h, znaci najbolje da uzmem njih dve? Delovalo mi je malo prejako Smile
Poklopac sam svakako planirao da pravim novi tako da cu ostavitii mesta za vise neonki.
Da li je skimer obavezan?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Mar 11, 2018 1:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako sam dobro shvatio imas filter sa zazorom. Ako je tako on i nije bas najsrecnije resenje za morski akvarijum, tako da bi mogao da leti napolje. U jedbostavnijim morskim sistemima se uglavnom ne koristi filtracioni materijal. Kamen obavlja tu funkciju tako da bi ti ta komora sluzila da sakrije grejac, a posto ide duzinom celih ledja koliko vidim onda ti je to mnogo bacenog prostora. Zilet u ruke i vadi to napolje.
Ono sto je u morskom bitno je neka vrsta prelivnog sistema gde ce povrsina vode da se prelama i prolazi kroz neki oblik mehanicke filtracije. To je jako bitno sto iz estetskih sto iz prakticnih razloga. Procesljaj malo prelive i overflow sisteme bice ti dosta jasnije, ali za tako nesto ti ne treba ni blizu 100x50x10. 15x50x10 u jednom cosku je sasvim dovoljno.
Dve po 6000l bi bile idealne. Struja u moru je i mnogo jaca od toga tako da ces tesko preterati. Obicno bude manje nego sto treba pa to pravi probleme. Ribe su na to navikle, i mnogima vise pogoduje bas jaka struja.
Skimer nije neophodan ali je pozeljan i zbog razmene gasova i zbog toga sto brzo isplati svoju cenu u soli koju neces morati da koristis onoliko koliko ces je koristiti bez skimera. Jak skimer-manje zamene vode, vise para. Verujem da se za godinu dve isplati. Sto veca litraza to je veca i usteda na zamenama vode. Posto ce kod tebe biti 200+ l, to onda i nije bas litraza gde su vece zamene vode isplative. Do nekih 100l se mozda vise isplati menjati vodu nego kupovati skimer, a od 100 pa navise to vec postaje investicija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 12:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je Nikolac lepo objasnio. Buši rupe i planiraj sump. Živog kamena trenutno nema u prodaji.
Napiši u profilu odakle si.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License