Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 moj prvi morski akvarijum u Novom Sadu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Ilijaaa
Akvarista



Registrovan: 06 Sep 2016
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 4:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zivi pesak ces trenutno tesko naci, znam da trenuto ima u Aquashop-u u NS koralni suvi pesak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 4:39 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 5:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako stavljas suv sterilan kamen stavljaj i suv sterilan pesak. Kako budeš dodavao životinje unećeš i sitni živi svet. Nek ti neko da šta pokupi iz čarape ili sumpa od malo krupnijih organizama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Pon Mar 12, 2018 11:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da pocinjem sad sa tom litrazom ja bih uzeo jednu kesu ATI Fiji White Sand, kg, 1-2mm i preko njega 2.2 kg zivog peska . Suvi kamen 10 tak kg i 2-3 kg kvalitetnog zivog . Verujem da bih time dobio najbolji spoj cene i brzine cikliranja . To je razmisljanje iz mog ugla .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 9:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam ko ti je dao savet da ides komplet suvi pesak i suvi kamen, ali bih te ja posavetovao da dobro porazmislis o tome. Ja sam to sad uradio, i nikad vise.
Sta uopste znaci los kamen? Aiptasija? Flatwormsi?
Sad kad bih krenuo da nabrajam koje su negativne strane suvog kamena zabolela bi te glava momentalno. Steta sto su neki od kolega koji su isli na sve suvo napustili forum pa da potvrde pricu, ali to sto ce kamen da dobije koralinu ili da ga naseli nesto bakterija za par meseci ne znaci da je kamen isti kao zivi. Neki tvrde da mu treba minimum 10 godina u jako raznovrsnom ekosistemu(citaj u moru) da pokupi sve korisne oblike zivota koje ima zivi kamen. U prevodu, to se u akvarijumu nikad nece desiti bez ubacivanja zivog kamena.
Neki kazu ma ubacicu kilo dva zivog i oziveti. Ok, to znaci ubacices sve ono sto si hteo da izbegnes (cemu onda suvi kamen) i plus ces da cekas godinu dana da se akvarijum izbalansira.
Istina je, da akvarijum u kome je sve suvo vrlo sporo postaje ziv. Jednostavno neki procesi moraju da se izdogadjaju, neke znamo(cikliranje) a neke cak i ne znamo da objasnimo. E tu tim koje ne znamo je caka i ako neces da se ubijes dodajuci hemiju i lupajuci glavu, idi bolje na zivi kamen i dobices odmah ziv, i posle samo par meseci stabilan akvarijum. Zivog peska ti ne treba ni 10 kg, a sto se zivog kamena tice, ako je cena u pitanju, misli samo da ces najverovatnije na cene bakterija, preparata i hemije doplatiti do cene zivog, plus zivci ima da ti odu gratis.
Ja sam poceo na suvo, pa sam u medjuvremenu dodavao zivi tako da sad ima i vise zivog, medjutim problem za problemom se pojavljuje i ostaje mi da se nadam da ce ozbiljni korali poceti da rastu kad akvarijum napuni godinu dana. To je jos i optimisticna prognoza. Peti mesec a ja sam jos u tzv ruznoj fazi koja je neizbezna sa suvim kamenom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ticma
Akvarista



Registrovan: 04 Feb 2013
Poruke: 41
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 11:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa neki koji su u radnji imali samo suvi kamen su me ubedjivali da je tako najbolje početi.
Srećom, slušao sam savete i drugih, pa shvatio da je živi mnogo bolja opcija.
Tako da sam našao, nadam se dobar (ako znam šta je dobar) kamen. Još je u radnji dok ne napunim akvarijum.
Sad propuštam vodu kror RO uređaj, ali to ide sporo, tako da će soljenje početi za koji dan.
i neizbežno pitanje da razjasnim nedoumice, kako ste pričvršivali kamenje? Da li se lepi, ubacuju ankeri ili samo naslažete ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Dado87
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2017
Poruke: 100
Lokacija: Novi sad

PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 11:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ticma dobrodosao i puno srece sa morem.
lepa litraza za pocetak nema sta.
slaganje grebena neces uraditi samo jednom to mogu da ti garantujem..kad slozis,gledaces u akvarijum,pa ces hteti jedan kamen malo da pomeris na levo..desno,pa ces pomisliti mozda bi bilo bolje da bude malo visi greben,nizi..itd
uglavnom mislim da niko od nas nije ostao na prvoj postavci.
zato ili dobro dobro razmisli kako ces pa zalepi..imas da kupis reef cement..ili samo uklapaj dok ne dodjes do krajnje postavke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ticma
Akvarista



Registrovan: 04 Feb 2013
Poruke: 41
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 5:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napunjen i posoljen Very Happy pa je za par dana ubačen živi kamen.
Pojavio se i prvi stanovnik
dobili smo Patrika,

Image

sad sredjivanje postavke i čekanje dok sve sve ne usaglasi.
Uzeo sam i živi pesak Red sea malo da pospešim bio floru u novoj vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ticma
Akvarista



Registrovan: 04 Feb 2013
Poruke: 41
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Mar 21, 2018 5:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pušten u pogon i sump, sad je sve ubaćeno kako treba i nadam se da će lepo funkcionisati.
Trenutno ima 9,5 kila živog kamena i 10 kila živog peska, pored toga ubacujem po dve kapi bakterija dnevno.
Za sada je još mutno pošto sam premeštao kamenje.
Namestio sam kamen da stoji uspravno tako mi se najviše svidelo u postavci ali je bilo problematično da se ne prevrne pa sam izmajstorisao nesto. Kupio sam plastičnu dasčicu i uvrnuo dva plastična štapa na kojima sam narezao navoj i tako napravio postolje.

Image

sada je kamen stabilan i bez bojazni ga ubacujem u akvarijum, pesak ce prekriti plastiku i neće se videti

Image

sada sve izgleda ovako

Image

ostaje izčekivanje kada je na redu sledeća faza
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Mar 21, 2018 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ufff... svaki Patrik napolje, što pre to bolje. Napast je velika. Osim što svaki jede koralinu dobar deo tamani korale zoe gorgone uglavnom a neki ako se ne varam i sps korale. Kad se namnože, a to se desi dosta brzo, ne možeš im ništa.

Zvezdica je svakom jako zanimljiva u početku al bolje svaku odmah izbaciti jer ćeš se posle pokajati što ih nisi odma izbacio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ticma
Akvarista



Registrovan: 04 Feb 2013
Poruke: 41
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Mar 21, 2018 8:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a ja ih skupljao iz kante, bilo 5-6 komada malih, sav sretan sve ubacio.

Pošteno sam se nasekirao kada sam video da kaplje voda pored cevi koja izlazi iz akvarijuma odole.
Odmah prazni preliv i skidaj cevi, na kraju nije bilo tako strašno ali me pošteno nanerviralo.
Majstor koji je lepio cevi je naneo malo više lepka koji je ušao u cev koja se zavrće odole na bulk i napravio đombu na mestu gde treba lepo da nelegne cev i tu se voda provukla. Samo sam očistio mesto nasedanja i za svaki slučaj ubacio gumicu tako da za sada sve suvo.

A na onaj veliki kamen ugradio sam koralnu granu i to pomoću plastićne cevčice koju sam ubušio u oba komada i tako spojio.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Sre Mar 21, 2018 11:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

interesantno deluje postavka, jedino (moje laicko misljenje a javice se iskusniji da kazu) si mozda trebao da drugacije postavis steamove. Tacnije mislim da je bolje da onaj koji "duva" dole bude okrenut tako da pravac teranja vode bude iza kamena (kako bi terao prljavstinu na neko mesto gde ces moci da usisas ili gde ce je preliv uhvatiti i baciti u sump na ciscenje. a onaj koji duva gode da bude na prednjoj strani grebena.

ponavljam da nemam iskustva sa tim kombinacijama jer imam samo jedan u akvarijumu ali nekako mi je to logicnije.

U svakom slucaj sretan pocetak. kad se ciklira akvarijum javi se pa da doniram poneki frag za sretan pocetak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ticma
Akvarista



Registrovan: 04 Feb 2013
Poruke: 41
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 24, 2018 8:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala puno,
strim pumpe sam ubacio samo onako kako sam video na nekim slikama, jedna levo jedna desno, vidim da se na jednom mestu podiže pesak, tako da ce se verovatno premeštati. To cu se sigurno igrati kasnije.
Fali mi jos koji kamen pa bih uzeo jos jedan ili dva ali ...
Sad samo pitanje kada znati da je cikliranje završeno, s obzirom da je živi kamen i živi pesak ubačen i ubacujem bakterije, verovatno je proces malo ubrzan. Confused
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo.
Kolegin predlog oko strimova bih prihvatio da sam na tvom mestu.
Sve asterine odmah izbaci- nit su lepe,nit zanimljive,nit koristne(stetne mogu da budu).
Pesak je bio u kesi potopljen morskom vodom(ziv)?!
U koliko je bio suv nadam se da si ga dobro-dobro isprao(sve dok se i posljednja trunka mutnine nije iskristalisala/ja sam svoj prao dva puna sata koliko se secam),u protivnom si vodu prezasitio silikatima/fosfatima sto je veoma negativno za sami start.
Kad je zavrseno cikliranje mozes da saznas na vise nacina :
jedan od njih je da pocnes da ubacujes organizme pa kad prestanu da izumiru znaci da je gotovo(ovo nije sala jer su mnogi to nesvesno/svesno do sad radili),mozes da pitas npr. Milana Tarota,
ili da lepo odneses nekom od kolega da ti istestira vodu na prisustvo NH4,NO2,NO3(moja preporuka svima je imati svoje testove ,kupiti prvo njh pa onda sve ostalo MANJE BITNO).
Zelim ti puno srece , uspeha,i pravih odluka jer si na kraju svega ti taj od koga sve zavisi i ko ce se pitati sta kad i kako uraditi ,dok smo mi tu samo da te usmerimo ili sa tobom podelimo svoja iskustva.

P.s.
Budi 1000% siguran da li ti akvarijum dihta pa onda puni!
Greska je sto ti je akvarijum izlozen direktno suncevoj svetlosti,imaces ozbiljnih problema sa algama(govorim ti iz licnog iskustva).


Poslednji izmenio Laki dana Ned Mar 25, 2018 12:54 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ticma
Akvarista



Registrovan: 04 Feb 2013
Poruke: 41
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pesak je kupljen u originalnom pakovanju Live Reef Base
https://www.redseafish.com/reef-base/
nisam ga prao. Potopljen je bio u malo morske vode i sve sam usuo Cool

A slika što izgleda da je obasjano suncen je samo trenutno uperena lampa zbog slikanja.
U pripremi led osvetljenje ali za cikliranje nije potrebno osvetljenje tako da ga ne osvetljava trenutno ništa.
Za sunce i akvarijum znam da će se alge namnožiti ako padaju direktni sunčevi zraci. Bravo
Za ubacivanje organizama me je interesovalo okvirno koliko vremena treba s obzirom da je ubačen u startu živi kamen i pesak?
Ako dodam suvi kamen (još par komada), da li se cikliranje produžava?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ticma
Akvarista



Registrovan: 04 Feb 2013
Poruke: 41
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 4:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

i evo jedno od rešenja za poluautomatsko dolivanje vode.
Da bi nivo vode bio konstantan potrebno je dolivanje vode i većinom je napravljeno sa elektro pumpom i prekidacem na plovak, a napravio sam ovo jednostavno rešenje koje radi isti posao.
U čepu staklene boce (može i plastične ali moraju zidovi da budu debeli da se ne deformišu) izbušiti rupu i ubaciti crevo da mu dužina bude taman na nivou vode kada se boca obrne i namesti u sumpu.
Kad voda padne ispod nivoa gde je cev uci ce vazduh u flašu a voda ce poćeti da izlazi i puni sump. Čim nivo dođe do cevi vazduh ne prolazi i staje isticanje vode,

Jedini nedostatak je sto nisam našao veću prozirnu flašu, ova od viskija je 3 litre ali se teško vidi nivo vode u njoj.

Image

ovako izgleda gotovo rešenje i veoma lepo radi.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License