Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY LED rasveta | Koje boje dioda i zasto? Kolika snaga? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 1:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Pre jedno nedelju dana sam oformio nano reef kocku 30x30x25cm sto mu dodje oko 22 litre (ako odbijemo pesak, kamen, to sto nije napunjen do vrha, neka bude 20l vode)...

Hteo bih u njemu da drzim neke najosnovnije, "najlakse" korale za odrzavanje ali opet, mozda nekad u buducnosti budem hteo i nesto zahtevnije (koliko to ta litraza dozvoljava) pa mi je potrebna pomoc oko LED rasvete...

Procitao sam gomilu tema ovde na forumu i vidim da dosta kolega pravi LED rasvetu ali to je najcesce bez puno objasnjavanja zasto bas ta boja i zasto bas ta snaga i zasto bas toliko tih dioda... Koliko sam shvatio najcesce se koristi cold white, blue, royal blue, uv, zelena, crvena... Negde na internetu sam video da cak ljudi koriste i IR diodu... I cesto ljudi prate fibonacijev niz po pitanju broja dioda...

Dobio sam raznih podataka koliko W mi treba... Od 7W pa do 25W su mi govorili ljudi a verujem da je to ogromna razlika i da nije svejedno pa ajd' ovde da pitam na forumu ljude koji su vec pravili DIY LED rasvetu pa da mi kazu svoja iskustva da li su pogresili negde i sta misle da je pravi odnos W/l u morskoj akvaristici u slucaju LED...

Takodje sam dobio raznih podataka o tome koji odnos dioda treba da bude i kako koje diode uticu na korale... Na primer da mnogo cold white dioda moze da sprzi korale i da je plava ta koja najvise treba (plava, ne royal blue)... A vidim po forumu da ljudi obicnu imaju isti odnos white-royal blue...

Takodje mi je receno da mi crvena i zelena ne trebaju jer podsticu rast algi a na internetu sam bukvalno procitao 5 clanaka koji kazu "ni slucajno crvena, korali nemaju koristi od nje a samo ce alge da bujaju" i bukvalno 5 clanaka koji kazu "crvena dosta znaci koralima, korali na osnovu nje znaju koliko su duboko, takodje ribice ne vide crvenu boju pa mozes nocu ostaviti da ih gledas a da im ne smetas"... Za zelenu ne znam sta mi je receno, mislim takodje da je izbegnem...

Takodje kontroler... Da li je kontroler neophodan i cemu sluzi? Samo za dimovanje dioda? Da li je moguce postici zeljeni odnos bez dimovanja i potrebe za kontrolerom, lupam primer sad: potrebno mi je 7W svetla s tim sto bele mora biti 3 puta manje od plave i onda stavimo 3W plavu, 1W belu, 3W UV i dobili smo 7W..? Ili dimovanjem zelimo da simuliramo svitanje / zalazak?

Dakle, da sumiramo pitanja:
1. Razlika izmedju blue i royal blue?
2. Cemu "sluzi" svaka od boja (white, blue, royal blue, UV, green, red, IR)
3. Kakav odnos boja bi trebao da postoji (mislim na snagu, koliko snage ove na koliko snage one boje)?
4. Koliko w/l u zavisnosti od "zahtevnosti" korala, visine vodenog stuba, itd..?
5. Da li je kontroler neophodan i koja je njegova uloga? Ako je uloga samo dimovanje, pokusao bih arduinom to da postignem i jos da izimitiram svitanje / zalazak
6. Koju kombinaciju dioda i koliku snagu biste mi preporucili za moju kocku?

Svaka cast onom ko procita, verovatno sam Vas udavio...

Hvala unapred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 1:03 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 2:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da probam redom (ono sto znam)

1. talasna duzina boje>
- royal blue 450nm ~ 455nm
- blue 460-470
odnosno pokrivaju razlicit deo spektra sunceve svetlosti.

2. raznim bojama led dioda pokusavamo da kompletiramo kompletan spektar sunceve svetlosti, tj to bi bio jedan deo u kojem pokusavamo da simuliramo uslove u prirodi tj moru. dobar deo korala se hrani fotosintezom a za to im treba sunceva svetlost.

3. ovde mislim da ne bih znao da dam konkretan odgovor. kod mene je odnos 2 royal : 1 CW : 1 Blue + 5 ledova (UV,crvena,zelena,zuta)

4. kocka 40x40x40, rasveta 36x3w i u najsvetlijem delu dana rasveta radi u proseku na 35% snage (rasveta je pravljena namerno da bude dosta jaca da bih je mogao koristiti i na vecem akvarijumu)

5. osnovna uloga kontrolera je da simulira svitanje-podne-sumrak (opet nas pokusaj da maksimalno koliko je moguce simuliramo uslove u prirodi)

6.

eto za pocetak ovoliko, javice se iskusniji pa ce biti jos komentara,
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 3:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Milane. Akvarijum nije matematički zadatak već poseban mali eko sistem zato batali matematičke proračune. Nemaš kotisti od njih pogotovu kad je rasveta u pitanju jer pokazuju uzrošenu snagu a ne koliko je svetla zapravo proizvedeno. Različiti led čipovi će davati različite rezultate pod istim strujama kao što će ti i jedan čip davati različite rezultate pod različitim strujama. Čip od 3w možeš da guraš na 1w a možeš i na 4w(ako uspeš da ga ohladiš).

U diy rasvetama koriste se najčešće čipovi od 3w. Retko ko ih zapravo gura na 3w zato što se dosta zagrevaju.

Ako planiraš da u red povežeš nekoliko 3w led čipova i guraš pomoću 700ma drajvera bez aktivnog hladjenja ili smesno velikog hladnjaka rasveta će ti izoreti u jako kratkom roku.

Nije tačno da crvena nema koristi koralima. Sps korlima može da šteti jer nemaju nikakvu zaštitu, pigment protiv nje. Probija čak i kroz skelet. Koralima koji žive blizu površine, npr Xenia, znači dosta. Koristi se najčešće 660nm crvena, ir ne doprinosi ama bas biš ničemu: ne doprinosi boji i izgledu, ne doprinosi fotosintezi, morske ribe vide UV spekrar a rečne IR. Jedino ako hoćeš specijalizovanim kamerama da posmatraš sta se dešava noću onda ćeš u rasvetu stavljati IR ledove.

UV i IR nemaju boju. Ako je svetlo u vidljivom delu spektra alge će rasti. Od zelene je bolja cyan al je i skuplja i teža za naći. Za korale je uglavnom "najbolja" royal blue. Bele stavljaš da ublažiš iritantno plavu boju 445-455nm. To je neka njačešca kombinacija na svake 2 RB 1bela. 420nm je najbolja za fotosintezu kod morskih organizama ukljucujuci i nekie alge, lepo se kombinuje sa RB.

Kontrolor nije potreban al može da znači doata. Nedisciplinovan akvarista će sa kontrolorom pobiti korale jer će se igrati sa njim konstantno. Koralima je potrebnija stabilnost više nego savršen spektar i intenzitet.

U teška razmišljanja kako da poredjaš čipove ne ulazi koristićeš svega nekoliko komada i to ce biti ovakva kombinacija plavi, beli, plavi, beli... Sa 3x3w na 25cm dubine možeš gajiti kripte i mahovine u biljnom al korale sporo i teško u morskom. Ja bih za tako mali akvarijum sebi pravio 3 grupacije po 2RB i 1 Cool White. Stavio bih ako mi hladnjak dozvoljava 1 do 2 neka near UV čipa.

Jednostavne kombinacije RB i W imaš preko neta od kineza da poručiš u obliku običnih sijalica sa E27 i E14 grlom. 2-3 takve od 15tak W će tebi biti sasvim ok. Imas i sa zanimljivijim kombinacijama čipova.

Ako ti nisu bitne boje korala i možeš da svariš braon boju obične cfl od 6400k će ih gajiti savršeno.

Moja kombinacija dnevnog svetla za more: 4x445nm, 2x455nm, 2x420nm, 4x10000k, crvena, zelena. Radi oko 5h ostala 2 je teko 420 445 kombinacija. Jedno vreme sam koristio 6x6400k umesto 10000k i 420nm al me ubijala turf alga pa sam ih skinuo. Više sam nego zadovoljan kako raszu sofz korlli.

Image

Ne koristim ni tajmer ni kontroler. Imam hladnjak 20x15x2.5cm i moram da palim cooler jer se ugreje na preko 70tak stepeni ako radi više od 6 ledova. Čipove giram pomoću 650ma drajvera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 4:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@midnight
1. Da, jasno mi je to, pitanje se odnosilo kada se koristi blue a kada royal blue... Da li neki vise odgovara koralima ili je jednostavno na oko lepsi na primer RB od blue...
2. i 5. Da li se situacija svitanje / zalazak postize samo dimovanjem svih dioda istim intezitetom ili se pravi druga boja ujutru / uvece (lupam, svitanje je na primer bela na 5%, plava na 10%, uv na 20% dok je u podne sve na na primer 30%......)

Hvala! Smile

@Peku
Razumeo sam sve oko toga koja dioda i zasto, odnos dioda, itd... Izbegao bih te kineske E27 i E14 jer bih voleo da simuliram svitanje / zalazak a tu nemam mogucnost dimovanja po bojama... E sad, da se vratimo na DIY varijantu... Imam malu nejasnocu...
Kazes ako hocu kineske, da uzmem 2-3 od 15W... To je 30-45 vati...
A pre toga spominjes DIY varijantu od 3 grupacije 2RB, 1CW... Ako je jedna dioda 3W onda imamo tri grupacije od 9 vati sto je 27 vati i jos dodamo jednu UV i dolazimo opet do 30W ali necemo voziti na 100% zbog pregorevanja i zagrevanja tako da je to ispod 30W a u kineskoj varijanti bi islo do 45W... Znam da mi niko ne moze dati "e mora biti toliko vati i tacka" ali okrivno ispod koliko ne smem ici i preko koliko ne smem ici?

Planirao sam da za hladnjak koristim kuler od procesora (ili vise njih, na primer 3 - za svaku grupaciju po jedan), da li ti deluje kao izvodljivo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 5:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

P.S. zaboravih da pitam @Peku
cfl 6400k od koliko W? Uplasio si me ovim "Nedisciplinovan akvarista će sa kontrolorom pobiti korale jer će se igrati sa njim konstantno. Koralima je potrebnija stabilnost više nego savršen spektar i intenzitet."

Da li bi bila OK opcija da uzmem stedljivu od 6400k od W koliko mi ti kazes i nju stavim koristim naredne ~3-4 nedelje dok mi ne stignu diode za koje se odlucimo i onda da zamenim stedljivu sa DIY varijantom LED? Da li ce ta promena uticati negativno na korale?

Hvala Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 6:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav matematičari, kakvi su vam ovo tekstovi Shocked za dimenzije tvog akvarijuma stavi Al hladnjak 12x12 cm i cold white i plave ( royal blue daje lepše boje koralima) u odnosu 1:1 pa ih posle sa arduinom dimuj na odgovarajuću boju. Ništa više ti ne treba, veruj mi.
Prilažem sliku akvarijuma dimenzija 30x25x25 sa 6 dioda, 2 bele i 4 royal blue dimovano sve u kompletu preko "lego" ispravljača za dečiji vozić Wink




Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 7:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A?
Ta od 15w ima 15x1w cipove u sebi. Za cfl stvarno ne znam ja se sa računom za utrošenu energiju ne bavim Smile Kao što bi stavip za biljnu djunglu otrilike tako.

Ja imam solidan tehnološki hendikepiran morski evo već godinu dana nisam primetio da su korali loše reaguju kad ih opalim sa 90w rasvete ujutru svako jutro, kod mene ne znaju sta je jutro vece simulacija sta je manje sta je vise svetla haha
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nzivkovic, mozes li mi, molim te, poslati kako izgleda tvoja rasveta? Hvala

@Peku, vazi, hvala na pomoci! Proveri PM

Hvala Vam svima, javicu sta sam odlucio... Najverovatnije da ce prvo ici cfl 6400k jacina otprilike kao sto bi isla za tu litrazu slatkovodnog a zatim kad mi stignu diode ici na neku varijantu 6 RB, 3 CW, 2 UV ili nesto slicno tome...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="Milan.B"]@nzivkovic, mozes li mi, molim te, poslati kako izgleda tvoja rasveta? Hvala



Image


Pogrešio sam, ima dve serije po 4 diode od 3 w
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 10:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nzivkovic

Hvala puno! Ovde su, ako dobro vidim, 3 CW i 5 RB ili gresim? Na koliko % ih vozis, koliko su dimovane?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinite na duplom postu!

Da li je velika razlika u cold white 6000K, 6500K i 10000K? @Peku koristi 10000K ali obicno se pod Cold White podrazumeva 6000-6500K pa me je i to malo zbunilo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Mar 19, 2018 3:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Warm white 3-4k neutral je 6k a 10k je cold white. Kad stavis jednu porrd druge 6k izgleda zuto, i ima mnogo vise zute i crvene u sebi od 10k. 10k pa navise je idealno za korale.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke koje mogu da se gaje bez co2 Milivoje Lampa Biljke 4 Sre Mar 16, 2022 1:42 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License