Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dunavske nerite (Theodoxus danubialis) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Ned Jan 21, 2018 3:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nzivkovic - da li znaš kako je drugar to postigao, mislim da li se nešto posebno trudio
oko parametara vode i tome slično? Jako je zanimljivo jer oni koji ih razmnožavaju
u akvarijumu čuvaju tajnu, dok drugi skupljaju na Dunavu i prodaju kao svoje. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jan 21, 2018 3:58 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Jan 21, 2018 5:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

oldwolf ::
Jako je zanimljivo jer oni koji ih razmnožavaju
u akvarijumu čuvaju tajnu, dok drugi skupljaju na Dunavu i prodaju kao svoje.


Nema tajne i koliko mene secanje sluzi ima teme o tome na forumu, ali uglavnom sto vise hrane u vidu zelenih (zelena tackasta, praskasta, barska sluzava..) ili braon (od slabog svetla) algi pre ce se mnoziti, najlakse je sa klikerima ili staklenim plocicama, ali moze i sa slamkama plasticnim, da se prave alge u teglici pa se dodaje u akvarijum kod puzeva, inace temperatura vode igra dosta veliku ulogu u tome, kod mene su se razmnozavali tek na +27° tacnije tada je zenka postavljala ikru.. posto nemam grejace to se uvek desava u letnjem/jesenjem periodu od juna skoro do kraja novembra.
Ovo drugo sto se tice Dunava je istina i nije samo Dunav vec Sava, Timok itd., ali i to se da videti odakle si ih dobio tj licni uzgoj ili iz prirode, sve se moze videti preko skoljke.
Inace od kako je vecina cula da ih ima na adi prosle i predprosle godine na mestu gde ih vracam (odakle su prvobitno i uzeti), dobar deo koji se izlegne kod mene, nema ni jednog jedinog puza ima par melanoidesa ali ni oni nisu u velikom broju. Sva sreca pa se opametih na vreme da ne napisem gde ima prevostianus-a (crna skoljka, belo telo, duplo manji od vec naviknutih teodoxusa, a i duplo vredniji sto se tice suzbijanja algi) jer je skoro pa istrebljen kod nas.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
MV25




Registrovan: 09 Jun 2017
Poruke: 2
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sre Feb 07, 2018 10:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda će zvučati malo glupo... Ali kada odem na Dunav, Adu itd., gde da ih potražim? Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Feb 20, 2018 6:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad dodje lepo vreme prosetaj duz obale keja pa tamo gde ljudi uopsteno hrane labudove kokicama tu ima dosta i granja koje se moze (prethodno se dobro osusiti pa potopiti u hipermangan na par dana itd.. komplet pojacana priprema) ubciti u akvarijum, ali ima i bezbednijih mesta sto se tice granja/panjeva, ali poenta je da na tom granju i panjevima mogu se pronaci theodoxusi koje (ukoliko ih neko vec nije zgrabio pre tebe) ukoliko zelis da pokupis da prethodno pripremis akvarijum ili balon ovde da bude pun algi i da ga redovno odrzavas (kao i svaki drugi akvarijum) da ostavis mesec/dva te puzeve unutra da se reprodukuju (maksimum uzmi desetak komada nikako nije preporucljivo vise, jer ces ih pobiti bez potrebe, zato se i priprema prvo akvarijum, jer jedu samo alge da ne kazem prirodnu hranu) i da te mlade koje razmnozis ubacis kod sebe u akvarijum. Ukoliko ubacis direkt pokupljene iz prirode, bez perioda dezinfekcije i prilagodjavanja, mozes u svoj sistem uneti gadne parazite kojim mozes da pobijes sve ribe po akvarijumu, period prilagodjavanja je oko 60 dana, jer najgadniji parazit koji moze da se nadje u naprsloj skoljci puza ima zivotni vek oko 55-60 dana ukoliko ne nadje domacina (preporuka je da se ne guraju ruke u akvarijum, jer ukoliko je nas imunitet slab pojedini paraziti mogu preci i na coveka ukoliko ima posekotine na rukama sto od posla, sto od macke kod kuce, ko gricka nokte, zanoktice.. simptomi su jake temperature, bolovi u grudima... da ne nabrajam, jer ima gadnijih koji mogu dovesti do vecih problema, resenje rukavice).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
vacko000
Akvarista



Registrovan: 25 Jul 2014
Poruke: 347
Lokacija: Novi Sad, Telep

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 10:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

uspeo sam da snimim neritu dok jede alge, doduse nije Dunavska, ali je nerita....


Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 17, 2018 10:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super je snimak!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Slepi_Putnik
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2013
Poruke: 129
Lokacija: Beograd, Batajnica

PorukaPoslao: Uto Apr 10, 2018 9:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ćao ljudi, šta kažete jesu li mi ovo dunavske nerite položile jaja na staklu?
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peras
Akvarista



Registrovan: 14 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 10, 2018 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verovatno, ali ne mora da znaci da su oplodjena. To rade i kad je jedan sam u akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Slepi_Putnik
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2013
Poruke: 129
Lokacija: Beograd, Batajnica

PorukaPoslao: Uto Apr 10, 2018 10:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peras ::
Verovatno, ali ne mora da znaci da su oplodjena. To rade i kad je jedan sam u akvarijumu


Хвала, имам их 4 видећемо.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kimmik
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2012
Poruke: 29
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Apr 28, 2018 10:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesenas smo ćerka i ja doneli sa Dunava jednu malu neritu. Ubacili je u akvarijum bez prethodnog karantina (što nikako ne podržavam, ali tako je bilo) i evo sada imamo nekoliko desetina nerita raznih uzrasta/veličina. U AQ su gupike i molike od bilja samo kripre i mahovina. I sve super funkcioniše. Prvobitna nerita i dalje prisutna i velika, a podmladak je stiže veličinom. Kao što rekoh ništa specijalno nismo radili, a one su tu i napreduju.
Lenji Lisac jedno pitanje: pominješ prevostianus. Da li si siguran da se radi o ovoj vrsti. Pošto u literaturi nigde ne postoji podatak za Srbiju, samo Austrija, Slovenija i Mađarska (istrebljena/izumrla je u Hrvatskoj i Rumuniji). Kao stanište se navode hipotermalni izvori sa temperaturom vode od 15-20 stepeni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 03, 2018 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene su danas uočena jajašca teodoksusa na staklu akvarijuma. Videćemo šta će se dalje dešavati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peras
Akvarista



Registrovan: 14 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 03, 2018 10:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

One polazu mnogo vise jaja, nego sto se malih izlegne, bar je kod mene tako. U jednom akvarijumu imam tri odrasle nerite i tek nedavno sam video 3-4 male, a jaja ima stalno na desetine. Omiljeno mesto za polaganje jaja im je jedna prugasta nerita na kojoj ih uvek ima 20-30. U drugom akvarijumu imam samo jednu, koja stalno lepi jaja, iz kojih se, naravno, nista ne izlegne
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Slepi_Putnik
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2013
Poruke: 129
Lokacija: Beograd, Batajnica

PorukaPoslao: Ned Maj 06, 2018 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ih moja dva komada u akciji. Ne mislim na jedenje algi Smile


Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 11, 2018 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam video jednog malog koji liže alge na listu kriptokorine. Jedva da je krupniji od jajašceta, ali me je mnogo obradovao, jer ovo je sad već druga generacija mladih nerita koje se legu u mom akvarijumu. Mama i tata su mu izleženi u mom akvarijumu, a deda i baba su mu Beograđani sa ade.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 11, 2018 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad imam desetak mladih nerita. Izgleda da su se odomaćile lepo u akvarijumima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dunavske nerite Ascaron Tražnja 0 Ned Okt 16, 2022 11:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka puževe Dunavske Nerite chaosad Ponuda 0 Sub Apr 09, 2022 8:51 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Puževi, Nerite, Dunavske Nerite dragang Tražnja 1 Sre Feb 16, 2022 3:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dunavske nerite Uros Kg Tražnja 1 Sre Avg 11, 2021 9:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crne rogate nerite duta Tražnja 0 Ned Maj 23, 2021 12:54 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License