Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Riba papagaj Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
anubiasbarteri
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 24 Okt 2012
Poruke: 54
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Većina akvarijumskih riba su mutanti. Jako je malo vrsta koje s e u akvarijumu uzgajaju u istom obliku kakve su u prirodi, neke su hibridne, a neke su degenerisane u okviru svoje vrste. Pa i sama gupika koju toliko promovišemo na ovom sajtu, je degenerisana. Mužjak gupija najčešće ima nenormalno veliki rep i otežano pliva, dok su im u prirodi repovi daleko manji i plivaju bez poteškoća. U prirodi nema ksifoa rubin ili blek molija. Te ribe su u prirodi sive boje i nisu nimalo atraktivne. AKo ćemo da držimo u akvarijumima samo prirodne varijatete riba, onda bi trebalo da se istrebi oko 90 posto akvarijumskih riba koje su vekovima stvarali neki ljudi brižljivom selekcijom uz natprosečno znanje iz oblasti genetike. Da bi se od divlje gupike dobila čisto plava gupika sa velikim repom potreban je višegodišnji napor i ogromno znanje. Teško braćo da će da vam prođe ova ideja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 9:50 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 10:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedno je kada se ukrštanjem jedinki nekih specifičnih osobina poput boje i sl dobije novi varijetet a drugo je kada namerno razmnožavam ribu sa iskolačenim očima, krive kičme , sa tumorima po telu, zakržljalog rasta i sl. U akvaristici imamo jedinstvenu pojavu namernog uzgoja teško bolesnih riba zato što se to nekome sviđa, to nisam primetio ni u jednom drugom hobiju! Zamislite npr. psa sa 2 repa, iskrivljene kičme ili sa tumorima po glavi... Niko ne kaže da će uzgoj takvih riba prestati zbog toga što ćemo mi na forumu apelovati da se ne kupuju ali svakako ne mogu da podržim ovako nešto! Inače, ne znam odakle ti informacija da je 90% riba mutant? Opet ponavljam, velika je razlika ako ribe ukrštamo zbog boje i sl nego ako gajimo degenerike koji ne mogu normalno da funkcionišu kao ribe u prirodi!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Pet Okt 26, 2012 12:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

anubiasbarteri ::
Većina akvarijumskih riba su mutanti. Jako je malo vrsta koje s e u akvarijumu uzgajaju u istom obliku kakve su u prirodi, neke su hibridne, a neke su degenerisane u okviru svoje vrste. Pa i sama gupika koju toliko promovišemo na ovom sajtu, je degenerisana. Mužjak gupija najčešće ima nenormalno veliki rep i otežano pliva, dok su im u prirodi repovi daleko manji i plivaju bez poteškoća. U prirodi nema ksifoa rubin ili blek molija. Te ribe su u prirodi sive boje i nisu nimalo atraktivne. AKo ćemo da držimo u akvarijumima samo prirodne varijatete riba, onda bi trebalo da se istrebi oko 90 posto akvarijumskih riba koje su vekovima stvarali neki ljudi brižljivom selekcijom uz natprosečno znanje iz oblasti genetike. Da bi se od divlje gupike dobila čisto plava gupika sa velikim repom potreban je višegodišnji napor i ogromno znanje. Teško braćo da će da vam prođe ova ideja.


O kakvim mutantima ti pricas ,kod mene sve ribe u akvarijumu su 100% ribe izvornih linija i oblika ,a i kod mnogih ljudi koji drze ciklide ,za ciklide stoji sve sto sam prethodno napisao ,dok u ostale vrste riba necu ulaziti .

Sve to stoji sto ti pricas ,ali to je stvar akvariste ,ja recimo pored ogromnog broja varijeteta ksifoa ja za akvarijum u kojem drzim centralno americke ciklide iskljucivo trazim da nadjem zeleni iliti divlji varijetet (koji mnogima nije privlacan ),jer jednostavno takav je u prirodi i takav ce kod mene i plivati kad tad (jer ga je veoma tesko naci ).

Ova tema je zapoceta sa ciklidima i mutacijama i hibridizaciji vezane za njih ,pa bi voleo i da ostane tako ,jer ako krenemo o ostalim vrstama da pricamo tu nema kraja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 26, 2012 2:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lose si razumeo kad sam reko markirane.Slusaj druze ti mozes da kazes da imas 100% izvorne ciklide i covek koji ti je prodao moze da ti kaze isto al pravu istinu pitaj boga ko zna.Ti nikad ali nikad neces moci da kopiras njihovo prirodno staniste i nikad nece izgledati kao u prirodi i nikad se nece ponasati kao u prirodi.Ja sam hteo da kazem da to sto je napravljena i izmesana sa ko zna cim ne znaci da ne treba da zivi jer nije ona kriva.Druga stvar daj taj link gde si naso da joj organi nisu do kraja razvijeni?! Slazem se totalno sto se tice gore spomenutog ko zna kroz kakve su sve mutacije prosle ribice koje drzimo u akvarijumu.Stvar je licnog izbora koje ces ribice drzati u akvarijumu tako da covek je pitao da mu neko nesto kaze o ribici a ne da ga ubedjuje da ne kupuje jer nije potekla ko tvoje ribice iz reke u juznoj africi ili severnoj americi ili gde god.Bez ljutnje sigurno znas vise od mene o ciklidima al ovo nije pitanje toga vise nego realno iznosenje cinjenica koje nazalost dosta ljudi ne zna.Ponavljam mi mozemo samo da pruzimo maksimum dobre uslove ribici ali ne da joj donesemo prirodno staniste u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Pet Okt 26, 2012 11:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja tebe druze ne razumem ,kada se kaze izvorene to se misli na ribe koje se mogu naci u prirodi (sto znaci varijetet ribe ,koji se tamo moze naci) ,ne mislim divlje ribe nego na njihove potomke itd, i zato sam siguran u to sto ti pricam , druga prica je kod papagaja koji je hibrid ,ove sve moje ribe niti su hibridi niti su mesanci jer da jesu to bi se videlo na oko .
Ja ne znam koliko se dugo bavis akvaristiko (ali to nije ni bitno ) jer naravno da niko ne moze da iskopira uslove iz prirode ,ali se trudimo da bude priblizno,sta to znaci? recimo tamo gde imas ribe iz J.A ,akvarijum ti je uredjen sa peskom ,raznim granama ,mangro panjevima i po kojim kamenom,pa se onda pridrzavas o parametima vode ,kao sto su ph.kh .gh itd i to je ona na sta sam mislio ,a to je dovoljno da bi one normalno zivele u akvarijumu ,ali opet to je sve neki minimum koji mi mozemo da im pruzimo u akvarijumu.
Niko nije rekao da je ribica kriva itd,covek je jedini krivac,ali ja samo kazem da sam njihov pobornik i to je to ,na njemu je da li ce da kupi ribu ili ne.
Naravno da je vecina nije upoznata sa tim ,jer ne mozes ti nekom detetu koji udje sa roditeljima da kazes e taj scalare (trikolor) nije izvorni varijetet vec je ovaj srebrni sa crnim prugama ,kada se njemu recimo svidja taj sareni ,ali kada pocnes duze da se bavis tim onda jednostavno te vise ne privlace te varijacije ,kao recimo sada mene (nisam rekao da su ruzne itd) vec jednostavno to je moj stav.pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
anubiasbarteri
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 24 Okt 2012
Poruke: 54
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 26, 2012 9:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A ja baš trikolore najviše volim među svim skalarima. Najlepši su mi i gotovo, a akvaristikom se bavim više od 20 godina. To je moj stav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Pet Okt 26, 2012 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

anubiasbarteri ::
A ja baš trikolore najviše volim među svim skalarima. Najlepši su mi i gotovo, a akvaristikom se bavim više od 20 godina. To je moj stav.


O tomi i pricam ,o ukusima ne vredi raspravljati ,ali cinjenice su jedino sto je istina !
Neko voli ovo ,neko voli ono,ali ako tezis da drzis nesto sto sto postoji u prirodi ,onda se treba pridrzavati toga(i ja cu se uvek drzati toga).
Ja cenim svacije misljenje i bas mi je zbog toga i ova tema postala interesantna jer iznosenje raznih stavova doprinosi razmeni iskustava i znanja.
Sve je vec receno ,tako da nema potrebe da tupim dalje

Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
hesperidianblue
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 48
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 04, 2018 4:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je baš lepa ribica, žao mi je što nema patuljasta verzija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SuperSaiyan
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2017
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Maj 07, 2018 9:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uh, kada čitam ovakve teme uvek mi proradi overthinking mod.
Papagaj ciklid ili Flowerhorn ciklid jesu hibridi, i nema ih u prirodi ali će im sigurno biti bolje kao nečijem ljubimcu nego kao robi u izlogu. Dokle god je ribica zdrava-prava i ne pati zbog toga, ukrštanje mi je ok. Bez obzira što neki to nazivaju "umetnošću", "drevnom veštinom" i svakojakim drugim ne toliko podobnim izrazima, kada vidiš butterfly telescope ili nešto slično, vidiš da joj nije drago što se rodila. A pored tako lepij interesantnih riba, iskreno ne vidim ni potrebu za tim neprirodnim ukrštanjem, kao i u svemu, pa i u akvaristici tržište diktira sve i normalan život jedinke spada na poslednje mesto u lestvici.
"Volimo životinje,i trudimo se da im pružimo što bolje uslove.."
I ja se to isto trudim,ali onda shvatim da je svakoj životinji najbolje u prirodi i dovedem uopšte bavljenje ovim hobijem u pitanje. Tada shvatim da je centralna figura akvaristike čovek a ne riba
Jako uživam u ovom hobiju, i jako se trudim oko svojih životinja ali onda nekako shvatim da bi nekako njima bilo bolje da se sve to samo nije desilo... overthinking. Čuvajmo ribice i uživajmo u njihovom društvu u našim domovima. Ipak je poenta cele priče (makar za mene) imati u svome domu parče prirode i parče života,videti rađanje života i cvetanje u svojoj kući je jedna terapija najpozitivnijom energijom koju sebi možemo pružiti. I zato treba biti odgovoran i prema sebi i prema ribicama Smile
Nadam se da nisam previše offtopichkario i smorio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Pon Maj 07, 2018 10:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

odlicno zapazanje...
bolje im je kod nas nego u 30 cm stakla u radnji....
na streanu da li se svidja izgled ili ne....UVEK se nekome svidi....Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SuperSaiyan
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2017
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Maj 08, 2018 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

amsterdamxxx ::
odlicno zapazanje...
bolje im je kod nas nego u 30 cm stakla u radnji....
na streanu da li se svidja izgled ili ne....UVEK se nekome svidi....Smile

Pa da, ali to znaju i trgovci i služe se tim trikovima takođe. Odgovornost je na svima kada je u pitanju hobi ili posao koji uključuje živa bića.
Teško je bojkotovati tako što ne kupuješ jer ribe pate ali je potrebno dići svest o svemu što se dešava na toj strani hobija da bi nove generacije ulazile u celu priču svesnije, informisanije i odgovornije. Hvala ti forume što nisam napravio genocid kući u nekoliko navrata. Smile)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Koja je ovo riba? pubicna__kost Razno 4 Sub Mar 19, 2022 6:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zašto se riba razboli? LouzaWeah Bolest 3 Pon Apr 26, 2021 8:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ime riba ? Trifke98 Afrički ciklidi 1 Čet Apr 08, 2021 10:13 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koja je ovo riba Milorad Ribe 2 Sub Mar 27, 2021 10:06 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License