Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kakvu podlogu koristiti Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima, nisam bas pocetnik ali sam totalno neupucen u nove "moderne" podloge. Uskoro treba da predjem na vecu litrazu i sve ostalo mogu da skockam ali ne mogu da se odlucim sta staviti
na dno. U akvarijumu zelim da budu tetre, svidja mi se braon boja podloge pa sam gledao i postoje tri opcija. Opcija broj 1 braon bojeni kvarcni pesak sa nekom adekvatnom hranljivom podlogom ispod.
Opcija dva JBL Manado koji izgleda sjajno ali sam cuo da podize ph, dize gh i ono sto je najgore da je ultra lagan te je sadnja biljaka ili bilo kakva promena u akvarijumu nocna mora. Opcija 3 mi je
neki soil mada vidim da Tropica nema u braon boji, JBL proscape ima, on je ujedno najskuplji i pitanje je da li je cena opravdana jer hranljive materije budu istrosene u toku jedne godine. Takodje sam
procitao da neki supstrati ovog tipa imaju tendenciju da omeksaju nakon duzeg vremena u vodi.

Kakva su Vasa iskustva i sta bi vi na mom mestu odabrali?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 1:55 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 3:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hranljivu podlogu pa pesak, bar bih ja tako uradila ponovo kad bih (budem vrlo uskoro) prelazila na vecu litrazu. Biljke se lako sade, lagano za ciscenje/usisavanje, nema prljanja vode od hranljive podloge, niti remeti parametre vode. E sad, ako ti cena nije problem, posto vidim da si naveo jbl koji je ja msm trenutno najskuplji kod nas, preporucila bih ti neki substrat, recimo tropikin. Tacno je da omeksa, ali imaj u vidi da su u substratu hranljive materije, fakticki se pretvori u zemlju, a da bi biljke rasle ipak im treba neka vrsta zemlje (bar ja tako razmisljam). Ja imam dobro iskustvo sa ovom podlogom, nisam imala dodira sa zemljom za cvece, ali mi nije bilo zao da ulozim malo vise u dobru podlogu, pogotovu ako zelis biljni akvarijum. Problem je jedino litraza, ako prelazis na akvarijum od 300+ litara trebace tu mnogo podloge, a nije bas jeftina :/

Sa druge strane mozes da kombinujes osmokot sa zemljom za cvece, procitah negde da je to poprilicno dobitna kombinacija, ali da se brzo istrosi i jedno i drugo pa mora da se koristi dodatna tecna prihrana. Neka neko iskusniji sto se toga tice da savet, ja nisam imala dodir ni sa jednim ni sa drugim.

Sto se peska tice, ako ne planiras neke "specificne" ribice koje imaju fetish na podlogu, biraj ga prema biljkama, da nije presitan jer onda biljke ne mogu lepo da razvijaju koren u tvrdoj podlozi, a opet da nije ni prekrupan (sitni kamencici). Mislim da je izmedju 2-5mm granulacija sasvim okej, a ja vise nzm ni koja je prirodna boja kvarcnog peska, s obzirom da ovde ima toliko boja i varijacija da sam sve konce pogubila sto se geologije tice xD boju biraj koja ti se svidja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 3:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tropica Aquarium Soil, Seachem Flourite Dark
Podloga Aquashop

Mada boja podloge će ti varirati i od rasvete i ambijenatlong svetla tako da je pitanje da li će nešto što izgleda braon kad je suvo zadržati boju kad se potopi.
Možda možeš da nadješ onaj droblejni lava kamen za gornji sloj podloge.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 4:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pogledacu taj lava kamen, verovatno se negde moze naci, mozda i uzmem JBL manado najmanje pakovanje samo za probu, da probam ispod rasvete. Gledao sam sada i ADa proizvode, njihov Malaya soil ima tu brankastu boju
koja se meni svidja, samo je cena prilicno jaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lava ti je najbolje da lično uzmeš jer može biti mešan ili da vuče puno na crveno.

Meni su lično substrati za akvatijum bili skupi ja sam koristio zemlju i prosejan rečni šljunak. Možda u okolini možeš da nadješ tamni šljunak nema svaki potok istu boju podloge Smile Zemlju ti inače ne bi preporučio za postavku koja će da traje duže od 2god.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 9:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sad imam tu konfiguraciju (recni sljunak i ispod htp-10). Hteo bih ovog puta nesto sitniji sljunak/pesak ili soil. Sada imam mnogo problema sa sifoniranjem
jer je sljunak nesto veci, tesko se podize i formiraju se metanolski dzepovi koje moram da razbijam jer mnogo otpada upada izmedju. HTP 10 koju sam stavio
vise nema svrhe vec kad vadim bilje samo pravi haos. Cena je svakako bitan element, ono sto sam na kraju nasao je ada amazonia light ali na ovu moju povrsinu
trebace uzasno mnogo pa mozda napravim i neku kombinacijumako nadjem nesto sto je dovoljno slicne boje (soil i pesak/sljunak/substrat) i velicine. Sad,
pravo je pitanje da li je to uopste preporucljivo mesati ali kontam da se moze dobiti najbolje od oba sveta - tipa JBL manado je dobar katjonski izmenjivac i jeftin je a soil je izvor mineralnih materija
plus tezi je pa ce stabilizovati podlogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 11:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf tu ti već ne mogu pomoći otisao si u dalje od mog trnutnog znanja. Laughing Ako ti nije nije hitno možeš da "mineralizuješ zemlju" i dobiješ super podlogu za biljke a preko da staviš neku podlogu za oči. Meni poznata tema kako se to radi nije sa ovoga foruma pustiću ti u pp link mada može lako na googlu da se nađe.

Što se tiče gasova u polozi ako je oko biljaka bio onda je bio kiseonik. Biljke ga ispuštaju iz korena u podlogu da bi ga zaštitil. Da znaš da se ne brineš i da ga ne istiskaš ako je oko biljke. Za podlogu deblju od 7-8cm u nekom većem akvarijumu moraš imati neku pumpu koja duva pri dnu da pomogne u razmeni gasova, provereno znači puno.

Rečni šljunak se proseje, sledeće dve slike su isti šljunak samo prosejan na različite granulacije. Zadnja slika je prosejan sa mrežicom za ribice.

Image
Image

Nije baš vezano za tvoju temu al možda posluži nekome kad bude prelistavao forum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aco83
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2018
Poruke: 111
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Čet Maj 10, 2018 6:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi da li ovo valja?

Image

10LT kosta 4,5E

Vulkanski kamen obezbježuje odličan prostor za život korisnim denetrifikacijskim bakterijama koje omogužavaju stvaranje azota u akvariju zahvaljujući hiljadama malih jamica koje proizvode gasovi koji nastaju od iznenadnog hlađenja magme koja frca pod pritiskom i visokom temperaturom. Vulkanski kamen štiti i najmanji dio strukture pijeska. Ove bakterije koje omogućavaju pretvaranje amonijaka, koji je najveći problem u akvariju, u nitrit, a zatim u kisik traže mjesto u akvariju na koje će se konolizirati. Gasovi azita i kisika koji su rezultat rada ovih bakterija neizostavni su za biljke i životni ciklus riba. Uz pijesak vulkanskog kamena biljke na najednostavniji način dolaze do elemenata koji su im nephodni dok će se istovremeno sačuvati i bistrina vode u akvariju.

Osobine pijeska od vulkanskog kamena za biljke:

Dimenzije: 3-5 mm


Imam JBL Basis hranjivu podlogu i preko bijeli pijesak i ako ga sifoniram svaki vikend uzasno se prlja ba sam uzeo ovaj braon substrat da stavim preko ili da uklonim pijesak a da stavim samo ovaj substrat sta je bolje raditi?

Hvala Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aco83
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2018
Poruke: 111
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Čet Maj 10, 2018 6:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aco83 ::
Ljudi da li ovo valja?

Image

10LT kosta 4,5E

Vulkanski kamen obezbježuje odličan prostor za život korisnim denetrifikacijskim bakterijama koje omogužavaju stvaranje azota u akvariju zahvaljujući hiljadama malih jamica koje proizvode gasovi koji nastaju od iznenadnog hlađenja magme koja frca pod pritiskom i visokom temperaturom. Vulkanski kamen štiti i najmanji dio strukture pijeska. Ove bakterije koje omogućavaju pretvaranje amonijaka, koji je najveći problem u akvariju, u nitrit, a zatim u kisik traže mjesto u akvariju na koje će se konolizirati. Gasovi azita i kisika koji su rezultat rada ovih bakterija neizostavni su za biljke i životni ciklus riba. Uz pijesak vulkanskog kamena biljke na najednostavniji način dolaze do elemenata koji su im nephodni dok će se istovremeno sačuvati i bistrina vode u akvariju.

Osobine pijeska od vulkanskog kamena za biljke:

Dimenzije: 3-5 mm


Imam JBL Basis hranjivu podlogu i preko bijeli pijesak i ako ga sifoniram svaki vikend uzasno se prlja ba sam uzeo ovaj braon substrat da stavim preko ili da uklonim pijesak a da stavim samo ovaj substrat sta je bolje raditi?

Hvala Bravo


Različite vrste pijeska dimenzija od 5-10 mm

Posješuje razvoj biljaka u akvariju

Biološki pomažu u održavanju bistrine vode.

Uticaj na vodu je neutralan, ne može prouzrokovati nikakvo fizičko puštanje

Zahvaljujući prirodnoj strukturi pospješuje razvoj korijena biljaka



Prije istresanja pijeska u akvarije operite ga vodom u cjediljki što je najpraktičniji način pranja pijeska.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 10, 2018 6:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pristedi malo para i kupi soil. 2 u 1 - i hranljiva i dekorativna podloga. I traje dugo.. ili amazonia ili tropica
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aco83
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2018
Poruke: 111
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Čet Maj 10, 2018 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vec sam uzeo taj lavtas sa slike Very Happy vec sam dosta para dao na akvarijum juce sam uzeo i rasvjetu u Aguashopa-u tako da cu morati poceti pare stediti za neke druge stvari Wink neka malo akvarijum odmori Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 10, 2018 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne kapiram logiku... Ti si kupio taj substrat a onda pitas da li valja... Rolling Eyes

Pa valjda se prvo raspitas o necemu pa tek onda kupujes. Sad posto si ga kupio-probaj pa reci sam kakav je.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aco83
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2018
Poruke: 111
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Maj 11, 2018 5:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam ga jos ubacivao u akvarijum pa sam pitao kako to uraditi i sta mislite da li valja Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Pet Maj 11, 2018 7:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa rasturis sve i ubacis substrat...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Aco83
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2018
Poruke: 111
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Maj 11, 2018 10:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmisljam ako moze da ostavim JBL Basis hranjivu podlogu ispod i da ovo stavim preko ako se moze tako kombinovati?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Koje zaštitne rukavice koristiti - ak... Peku Razno 4 Uto Apr 21, 2020 11:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Floran zemlja za podlogu dule205 Početak u akvaristici 5 Ned Sep 25, 2016 5:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nov početak, koje svetlo koristiti? Mika Rasveta 12 Sre Feb 10, 2016 3:58 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kvarcni sljunak za podlogu? vulex Početak u akvaristici 16 Pon Feb 08, 2016 3:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Predlog za podlogu vuja97 Podloga 3 Uto Mar 17, 2015 5:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License