Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nizak kH! Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 3:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljui ima veliki problem sa niskim kH tačnije 7dKh. Tako je već 10tak dana. Do pre dve nedelje sam imao stabilan kH na 7.8dKh.
Dve promena vode od 10% nisu pomogle ni malo.

Apsolutno ništa nisam radio zadnjih mesec dana da bi izazvao krah
Na žalost Mg i Ca testove nemam.

Da li smem da napravim jednu veću promenu od 30tak % ili da menjam svaki drugi dan po 10tak % vode?

Da li bi mi pomoglo nešto od ovoga:

Seachem Reef Builder
Seachem Reef Buffer
[url=http://www.aquashop.rs/Product-Easy-Life-Ph-Buffer-(kH+)-500-ml_9357.aspx]Easy Life Ph-Buffer (kH+)[/url]

Da mešam so sa odsotajlo česmovačom narednih nekoliko promena Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 3:33 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 26, 2018 3:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima jedna star. Trebao sam da pošaljem fragove xenie al su se pojavile druge obaveze pa sam fragove stavio u deo za mehaničku filtraciju da ne bi morao da zavlačim ponovo ruke u akvarijum ujutru. Naravno ujutru su bile gomila raspadnuti polipa.
No3 je i dalje 0.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Maj 01, 2018 10:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

KH 7 nije nista tragicno.
Trebao bi da izmeris Mg i Ca da bi smo mogli nesto vise o tome da pricamo.
Koliki ti je ph?!Tvoje opadanje naglo KH moze da bude indikator niskog PH sto vec moze da bude veliki problem, te uzrok svega toga mozemo traziti po toj liniji.
Da li si primetio nesto cudno neobicno u svom akvarijumu,NO3 I PO4 Ne bi trebao da bude na nuli vec nesto vise od toga makar u tragovima(imas li algi?!).
O cesmovaci i ne pomisljaj,dobro bi dilo da kontrolisano koristis neki buffer ,ali to povlaci testiranje vode (optremi se svim potrebnim testovima, inace mozemo samo da gatamo).
To da li ces nesto postici pojacanim zamenama vode zavisi i od soli koju koristis.Pojacaj salinitet lagano u koliko se odlucis na jake izmene da bi imalo efekta(koliko litara je aq?).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Maj 01, 2018 2:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ko sto rece Laki nista tragicno. Nazalost kod nas se PH ne meri nikad a on je vrlo dobar indikator zdravlja i dobrog funkcionisanja sistema. Svi ostali elementi mogu biti poviseni uz nizak ph nema rasta korala, a i algama odgovara. Ako nemas potrosace KH onda nemoj ni da ga juris. Mekima nije preterano bitan i moze se nadoknaditi redivnim manjim izmenama vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Maj 01, 2018 3:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Laki.

Znam za testov, meni oni daju novu dozu interakcije sa akvarijumom al mi trenutno nisam u mogućnosti sve da ih priuštim. Imam veliki dnevnik malog akvarijuma 😂
Za seachem pitam jer piše da podiže kh bez uticaja na nivo ph i mg. Ako kupim test onda će dodavanje biti soda bikarbona i druge diy varijante. Za nekoliko montipora i malo koraline ne isplati se rizikovati. Nisam ja baš toliko vešt.

Algi ima al jako malo zelena končasta se pojavila na nekoliko mesta gde sunce bije u kamen. S obzirom da ja nemam habrivora u akvarijumu to je i ocekivano. Otkada je pao kH nije se širila na druga mesta al je zato postala duža i gušća.

NO3 je zaista nedetektiv. Mesao sa česmovaču sa solju i imao oko 15 teako je oceniti manje je od 25 a na preciznom testu pokazuje malo svetliju nijansu od 100 kad podelim sa 10 dodje oko 10. Mešao sam sa zagadjenom vodim tu tuče preko 100. Dodao sam još 1 ribu pa ocekujem skok u NO3. Jedino što sam primetio da se Xenia radje otkačinje sa kamena i skače na druga mesta. Ostalo je sve po starom.

Posledice ima koža Digitata je počela da beli pomerio sam 1 frag ka senci i malo se oporavio. Mislim da cu i ostale odlepiti i pomeriti u senku dok se situacija ne stabilizuje. Pusticu sličice kad budem u prilici slikao sam sa malo boljim uredjajem da vide kolege kako to izgleda.

Inače uradio sam još 2 promene vode sa malo slanijom vodom i dobro usisao ostatak peska čak sam i deo kamenja pomerio zadnje merenje je bilo 7.2. Istrugao sam i dobar deo neke zelene kalcifikacione alge sto se ukorenila na bočnom staklu.

Čeamovača je u mom kraju dosta dobra al je ja za reef nisam još koristio jer znam da koriste aluminijum ili nešto sa aluminijumom prilikom prečišćavanja vode.

80l sistem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Maj 15, 2018 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa pH je 8.4 u toku dana 8.3 ujutru, noću je na promaji.

Kh mi i dalje opada sad je na 6.7 i pored promena od po 10l vode Crying or Very sad

Voda koju dolivam ima ph 6.5, kH 0dkh.

Dodje mi da zalepim neki akvarijumčić od 40tak litara, stavim ribe u njega napravim dve uzastopne zamene od po 60% vode pa prilagodim ribe na novu vodu. Resetujem parametre a ne ubijem vodu baš skroz.

01.12.2017

Image
Image

24.04.2018

Image
Image

09.05.2018 urlanje

Image
Image

Ako ima neko ko misli da može da ih spase poslaću mu 4 fraga.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Maj 15, 2018 7:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisi mi rekao koju so koristis i sa kojim testovima testiras KH /Mg /Ca ?!


Poslednji izmenio Laki dana Uto Maj 15, 2018 7:08 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Maj 15, 2018 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno Blue Treasure SPS Salt, duga priča što sam je uzeo. 8.2dkh merio sam, nisam još pH merio juče sam uzeo testove. Mislim da je Mg nizak kod nje i da me to zeza. Sad se dvoumim dal li da predjem na Red Sea ili da idem na Aquaforest sa silnim dodatcima što uz nju treba da se stavljaju.

Salifert testove koristim. Nisam još naručivao Ca i Mg. Gledao sam da li neko ima rad da mi testira vodu medjutim dobrovoljaca nema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Maj 18, 2018 1:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ca 400
Mg 1350
Kh 6,2
NO3 2
PO4 0,25
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Maj 18, 2018 5:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

PO4 previsok (0,01-0,1 idealan oko 0,05 ) po meni.
Ca u normali,Mg u normali.
PH od 8-8,3 je idealan(nocni i 7,8 nije problem).
Jenostavno ti korali trose ,a so nije u mogucnosti to da nadoknadi redovnim izmenama(koliko imas tvrdih korlala sps/lps?!).
Ove fragove nema sanse da povratis,pisi propalo.
Kupi neki buffer i kreni da ga dodajes (racunaj na to da ce ti se i Ca povecavati srazmerno sa KH ,a u teoriji bi se i PH povecao).
Ipak kazem ja po ko zna koji put da bi bilo sta cackao treba imati testove i to pouzdane testove,tako da ti vise od ovoga ne mogu pomoci.
Stro se soli tice ja sam neko vreme koristio aqua forest uz prateci program i to reef salt (pro biotic preporucujerm samo Profi igracima jer je to mac sa dve ostrice),i ne mogu reci da sam zadovoljan,za dvadesetak eura vise red sea je neuporedivo bolja(po mom iskustvu najbolja u verziji coral pro)...,uporedi samo vrednosti Ca Mg KH pa ce ti sve biti jasno(pogotovo KH!!!),elemente u tragovima da ne spominjem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Maj 18, 2018 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

PO4 je previsok. Malo ima veza i sa tim sto sam stavio još jednu pumpu da duva u dno pa se digao talog pa ke možda za 0.01 0.02 nizi al to nikakvu ulogu ne igra.

Mislim da sam došao do maximuma živog sveta koji se može izvući zi akvarijuma u trenutnoj postavci. Visok PO4 a nizak NO3 i konstantno opadanje tvrdoće u odnosu na Ph pokazuje da su bakterijski procesi razlaganja materije pri granici koje jeda sistem može da podnese. Jednostavno ispušta se previše organski kiselina. Ima to svoj naziv pa ako neko moze da prepozna iz moje laičke priče o cemu govorim bilo bi lepo da ostavi malo detaljnini opis.

Sto se tiče digitata nisu jos mrtve mogu se izvuci ja ih ne mogu da uslikam. Ljubičaste su izgubile boju polipa i postale braon zelene jos imaju zelenu ni jedne se ne otvaraju kako treba. Boja koze nije bela već bledo roze tako da nisu ibeljene samo dobro dobro namucene. U mom sistemu jos dugo nece. Slikam sa A5 2016 uzasan softver kamere pravi sve belje i svetlije nego što jeste evo kedne malo realnije slike

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Maj 18, 2018 7:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

koliko mogu da primetim ovaj koral ima braon sluz po sebi ili su to alge krenule po njemu,ili ja to lose vidim?!
Imas li toga i na drugim koralima(proguglaj malo "brown jelly",nadam se da gresim)?Vidi se po boji da jekoral isposcen te mu ne dajem velike sanse,i svetlo tu igra bitnu ulogu,kakva je situacija po pitanju toga?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Maj 18, 2018 8:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne to se ga je riba oborila na pecurku pa se stvorile alge gde ga je pecnula. Ne moze da se oporavi pa porasla alga. A i strugao sam staklo pa se mozda nesto zakacilo za njega. Iskreno ja ne vidim sta ti vidis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Maj 18, 2018 8:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da koncasta zelena alga to se vidi pogledao sam vecu sliku
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Maj 18, 2018 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Drugi ugao
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License