Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 LED trake kao rasveta za manji akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 12:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima na forumu, novi sam ovde, a moglo bi se reci i u akvaristici.

Trenutno pravim novi akvarium i o svemu se raspitujem kao da nista ne znam, za vecinu stvari sam nasao odgovore u temama ili slicno ali za ovo nisam nista uspeo da nadjem.

Moj akvarium je dimenzija duzina 75cm, sirina 30cm i dubina 21cm, samim tim mala je i zapremina, oko 36l. Sva iskustva koja sam nasao o LED rasveti su za vece akvarijume gde su ljudi koristili velike diode, kontrolere, hladnjake i slicno, ali za manje nista nisam nasao, a iz iskustva sa LED trakama ovako mislim da to nije potrebno za nesto ovih dimenzija.

Ja sam napravio neki plan koji cu dole ukratko napisati pa ako neko ima vremena bio bih zahvalan da mi kaze svoje misljenje, da li ce funkcionisati.

Planiram da napravim standardnu haubu(nisam jos odlucio od kog materijala) i u nju da zalepim LED trake. Vidim da ljudi kazu da je potrebno oko 0,7W po litri, neko kaze manje, neko vise ali kontam da je to neki prosek. Traka koju hocu da stavim je 10W po metru tako da bih zalepio 2m bele, 25cm plave i 25cm crvene. Sve to bih povezao na jedan ispravljac od 12V(na toliko trake rade) i jos dodao prekidac. Ne planiram da pravim potpuno biljni akvarijum ali bih stavio Anubias barteri var nana, Hemianthus callitrichoides “Cuba“ i Cryptocoryne wendtii ‘green’ i naravno ribice(jos se nisam odlucio koje). Ako neke od tih biljaka ne idu zajedno izvinjavamse na gresci jos to nisam proverio samo sam gledao koje su manje zahtevne ali svakako cu proveriti i kompatibilnost pre kupovine.

E sad svestan sam da je najbolje uzeti gotove reflektore ili neonke bas namenjene za akvariume i video sam sta ljudi od toga preporucuju, ali to mi je sve vrlo skupo, razumem da nije puno inace ali trenutno gledam da prodjem sto jeftinije pa mi se ovo cini vrlo povoljno(izacice me oko 500 dinara jer vec imam ispravljac i prekidace, samo mi treba traka), a nije mi problem da palim i gasim svetla jer sam stalno kuci tako da mi tajmeri sada nisu neophodni.

Zahvaljujem svima koji su imali strpljenja da procitaju i bice mi drago da cujem svako misljenje i iskustvo posto kao sto rekoh nov sam u ovome.

Ako vec postoji tema o upotrebi LED traka izvinjavam se sto otvaram novu uputite me na tu, ali sve sto sam ja nasao je ili za jako velike akvariume(reda 300l) ili nesto povrsno i ne kaze se da li je dobro ili ne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 12:59 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 3:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja radim na jednom projektu led rasvete za svoj sledeci akvarijum. Imas na tropikinom sajtu lepo objasnjeno sve po vrsti bilja koje zelis koja snaga ti treba. Nije sve ni u snazi vec i u lumenima samih led emitera, za nezahtevno bilje 0.25 do 0.5w po litri i do 20 lumena je ok. Od led traka je vrlo tesko naci one koje zaista daju lumene i snagu po specifikaciji pa cesto ta traka koju kinez deklarise na 10w u najbolju ruku daje 3-5w. Ja sam zato porucio traku koja ima 96 led-ova, svaki po 50 lumena po metru, cri veci od 80. Ona radi na 24v i zaista isporucuje svaki w deklarisane snage. Ja sam isao na 5630 smd diode 3000 i 6000 k. 5630 i 5730 se mogu naci u ip65-ip67 formi pa su zgodne za akvaristiku, naravno ako upakujes u neko dodatno kuciste. Sve sam testirao i sve radi, ono najbitnije ipak jos nisam a to je kako ce bilje rasti ispod ali to se moze poboljsati dodatnom cevkom koja sluzi samo za rast bilja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 3:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dok ne dodje neko sa vise znanja.Rekao bih da ti nece raditi.Mislim da je bolje da stavis stedljive sijalice (6400k) ili nekoliko t5 neonki(6400k) koje ces sam povezati.Mozda sada ne zelis biljni akvarijum ali ne znaci da ti nece pasti na pamet.
Ili da stavis te trake i ne stavljas biljke vec da sacekas trenutak kad mozes da odvojis za neko normalno osvetljenje. Akvarijum ti radi, ne gubis vreme i uradis kako treba.Iz svog iskustva ti mogu reci da je sve sto se krpi bezveze pogotovo za prvi akvarijum.Daces pare za trake, za biljke i onda nece ici kako treba i obeshrabrices se.Izgubices lovu na propalim biljkama, trud na montazi, mozda budes morao da prepravljas haubu i izgubis vise nego sto si ustedeo na pocetku.


Moja preporuka ti je da pre pravljenja haube resis rasvetu, da je imas u rukama i da tek onda pocnes da pravis haubu zbog mera i ostalog.Preporucujem da probas sa stedljivim ili neonkama ili mozes da ti neko napravi dy led osvetljenje za biljke(pravi je vise ljudi ovde na forumu, meni je napravio clan Nzivkovic za mizerne pare i izuzetno sam zadovoljan ).Opet sacekaj nekog sa vise iskustva ali kao kolega pocetnik ti kazem isto sto su meni rekli ako krenes od pocetka da fizikalises oko akvarijuma, pre ces bataliti isti.Tajmer deluje kao luksuz ali jednom se zadrzis na poslu i zakasnis da izgasis svetlo ili nesto slicno, samo sat vremena da radi duze, algre odmah mogu da buknu.Vise ces uzivati sto manje imas da radis oko akvarijum a nije hleb da ti treba odmah, bolje sakup novaci, sacekaj i uradi da te ne bole ledja. Very Happy





Ako se zarazis akvaristikom lako ces neki drugi akvarijum uraditi sve diy, bolje kreni laksim putem.

I preporucujem ti da pogledas ovaj akvarijum.
http://www.akvarijum.org/forum.....20594.html
Idealan po meni obrazac(sto se tice izbora biljki i rasvete) za pocetnike poput nas koji gotovo ne mozemo da zeznemo, da izgleda mocno a da ne moras da prodas bubreg za opremu.
Pozdav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 5:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Led trake i HC nikako cak ni na tu dubinu, da su diode vec druga prica, anubie i kripte bi mogle da rastu.. sto se tice neonki ne treba ti specijalna neonka HC moze da raste na dubini 25cm sa 4000K 18W, nije reprezetativna, raste vise u visinu nego u sirinu ali ipak raste, dok sa 6500K raste i u visinu i u sirinu na istoj dubini (1 neonka na akvarijum dimenzija 70x21x25) .. podloga mora da bude za nijansu kvalitetnija, bez mikro/makro elemenata. Testirano. Kripta i HC mogu da opstanu u zajednickom samo ako dodajes mikro/makro plus da je hranjiva podloga dobra, u varijanti bez mikro/makro cim im se koren susretne HC pocinje da se topi, tako da izaberi koju ces da sklonis sa spiska ili kriptu sadi u plasticnim sudovima da joj se koren ne bi sirio. Sto se tice HC-a i odrzavanja na 75 cm racunaj da stavis gomilu kozica koje ce talasati vodu oko biljke ili da ubacis dodatnu pumpu koja ce da gura vodu po podlozi, ukoliko zelis brzi rast HC-a, dok ukoliko ne zuris sa tepihom ne treba ti ni jedno ni drugo.. mozda, ako ne zuris ni sa punjenjem akvarijuma, da je zasadis DSM-om (suvi start) pa kada se razraste tek onda da punis akvarijum.. Koji vid filtracije je u planu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 10:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drug nemoj da se ljutiš lepo si ti to zamislio i izračunao al loše objašnjene informacije si čitao. Te kalkulacije w po litru su dobre samo za t5 neonke jer su manje više sve iste a i ta je priča stara 10 i više godina. Da valja svi bi koristili žarulje od 100w i imali akvarijume iz snova. Do tih informacija svi lako dolaze jer iskaču prve pri pretrazi a nalaze se na mrtvim forumima i temama pa nema niko da ih ukloni ili dopuni za novije tipove rasvete. Na žalost priča je lako prihvatljiva svakome omogućava da običnim digitronom postane znanac.

Sa led trakama to w/l ne pije vodu. Sa tim tvojim ne pije nikako pošto je to strip koji se ne koristi kao primarna rasveta. Sluzi daosvetliš stepenice da ne poletiš kad se svetlo ugasi i da se obasja rupa u plafonu ili zidu. Može da služi kao rasveta za akvarijum sa zlatnom ribicom i zamkom. Potrebno ti je više jačih traka da osvetliš biljni, ljudi obično koriste 5050 i jače trake.

Ako hoćeš jeftino a da valja bar nečemu poslušaj savete Bufala i Lisca i stavi ili štedljive ili t8. A te led trake za ambijentalnu rasvetu su najskuplje resenje za akvarijum jer ne valjaju pa moraš posle novo da praviš inove biljke da kupuješ.

Kripte i anubiji će rasti u dobro osunčanoj prostoriji ne treba ti rasveta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 10:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na informacijama ljudi stvarno ste mi pomogli, izvinjavam se sto ovako kasno odgovaram ali bukvalno sam morao da uzmem papri i da pisem sve redom sto ste rekli.

Iskreno ja sam bio ubedjen da su LED dosta bolje od neonki ali po vama kontam da nije tako. Takodje kada sam probao da nadjem neonke uvek sam nalazio one profi za akvarijume od 10e-20e sto mi je delovalo previse, ali sada kada sam malo potrazio obicne vidim da su dosta jeftinije.

Hvala za taj sajt tropica, nisam znao za njega,a super je za biljke.

E sad kontam da mi je najbolje uzeti jednu obicnu neonku od 18w i 6400k. Ali vidim da su na internetu dosta redje t5 fluo cevi pa me zanima dali je problem ako bude t8 ili tl-d(ako je to uopste tip) posto vidim da su oko 2e-3e pa mi se ne isplati da porucim jer ce me postarina izaci jos toliko nego cu gledati sta mogu u mom gradu da nadjem pa ako ne nadjem t5 da li je problem ako je t8. Koliko sam ja nasao razlika je samo u trajnosti, valjda t8 traje samo 6 meseci ali ako je samo to, 6 meseci mi je sasvim dovoljno jer svejedno mislim da je menjam nekom arcadiom posle toga.

I da, da li je problem ako malo variraju i ostale karakteristike posto ovo od t5 sto sam nasao nemogu da nadjem od 18w/6400k nego su uglavno 21w/6500k pa nadam se da ne smeta.

I normalno stavio bi u neko ,,postolje'' ili prigusnicu(sta bude najjeftinije), evo i linkova neonki koje sam gledao:
http://www.vizkomerc.com/srp/p.....g13-6200k/
http://www.exel.rs/rasveta/sij.....er-philips
https://uradi-sam.rs/fluo-cevi/fluo-cev-tld-18w-54-765-g13-1200lm--philips-.html

I da za podlogu i filter da odgovorim:
Podlogu planiram carobnu zemlju pa preko kvarcni pesak 1mm-2mm granulacije, i onda cu ostaviti samo HC i anubias, a kriptu necu uzimati kad vec ne mogu zajedno
Imam dva filtera.
Jedan je potapajuci Atman at f101 koji mi je ok ali pise da je do 70l, a ovaj moj akvarijum kad se odbije podloga ima 30l pa kontam pravice cunami.
Drugi je vazdusna pumpa tako da sam kontao samo da uzmem corner filter i napunim ga filtracionim materijalom i prikljucim sa vazdusnim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 10:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma nemam za sta da se ljutim kontam ja da sam pocetnik i da ne znam nista. Kao sto rekoh gore necu trake nisam znao da su tako lose(ja sam gejmer, a za komp su keva Wink pa ja budala odma posmislio da moze i u akvarijum) nego cu uzeti nesto od fluo cevi i valjda ce raditi. Ne uzdam se mnogo u sunce posto nije bas kod prozora pa sunca ima ali nije direktno i slabo je.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 10:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za razliku od clanova koji su dali svoje misljenje, ja mislim da nema razloga da ne pokusas sa led trakama, govorim iz licnog iskustva.
Samim tim sto je dubina tako mala, mislim da nece biti problema da svetlost prodre do dna.

Slozio bih se sa Peku-om da ides na cip 5050 i bar 14,4w/m, mozda cak i 16w/m.
Takodje, isao bih 80:20 u korist crvene trake, nema potrebe za toliko plave.

Moj savet ako se odlucis za trake, je da ne preteras odmah sa duzinom foto perioda, da ne upadnes problem sa algama. Meni je trebalo sigurno vise od mesec dana dok nisam nasao idealan odnos jacine svetla i duzine foto perioda.

Kao prilog, evo ti link ka mom akvarijumu, pa sam proceni da li bi bio zadovoljan sa ovakvim rezultatima:

http://www.akvarijum.org/forum/prvenac-t25176.html

Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Maj 21, 2018 11:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svakako da bih bio zadovoljan, akvarium ti je ekstra. Svaka cast super si to sve napravio, ali ipak meni je presudan faktor cena, a ta treka koju si koristio i koju preporucujes je koliko vidim 5e-6e po metru, sto bi me onda izaslo skuplje nego neonka.
Tako da mislim da cu za sada ostati pri fluo cevima a za buduce akvarijume sto da ne, valja provati svasta.
Hvala na savetu svakako volim da cujem sva iskustva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Maj 22, 2018 1:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razlika izmedju T8 i T5 i T5HO je zanemarljiva u tvom slucaju, jer neces na takmicenje, vec da uzivas u akvarijumu tj delu prirode.. fotografisacu ti jedan akvarijum (vec pomenuti od 70x21x25) koji i dalje radi na jednoj T8 ARCADIA Classica Tropical Sunlight skoro oko godinu i po dana, bez hranjive podloge (bilje se hrani samo onim sto dobije od riba i puzeva, moracu i da vidim sta ima od bilja a mislim da je ostala sagitarija, kripte, limun, mozda ricia i hm, to cu jos da ti pisem kad vidim u kakvom je stanju akvarijum, mozda vec sutra), da se vratim na sijalicu.. sijalica je radila i kod mene dobrih godinu dana skoro pre nego sto je otisla sve zajedno sa akvarijumom. One su oko 700-800 dinara ali su 60 cm, dok npr imas opciju od 75 cm 730-850 dinara od 25W ista marka isto sve samo sto je duza i imao bi vecu pokrivenost u akvarijumu, ali pitanje je da li ce da ti strci sve napolju ukoliko ti je akvarijum 75 cm duzine tako da je bolje uzeti manju pa na krajeve staviti manje zahtevne tacnije koje traze manje svetla biljke tipa anubie ili mikrozorum, mahovine itd... Preporuka je da ides na ARCADIA ne na JUWEL, zbog dimenzija samih sijalica a i rade na drugim starterima i prigusnicama ili samo prigusnicama, ispravice me vec neko ko je radio sa JUWEL sijalicama.. Nemoj da ispadne da kazem da su lose vec je samo lakse raditi sa ARCADIA sijalicama, makar meni koji se bas i ne razumem toliko u elektrooniku. Wink

Sto se tice "obicnih" tacnije PHILIPSa nisu lose, ali licno meni je zapala neka šnj! serija i kratko su mi trajale iznad otvorenog akvarijuma, razlog moze da bude svasta nesto, bolje su mi se pokazale BBLink od PHILIPSa ali ne mora da znaci jer jedan kolega je imao kontra situaciju njemu su riknule 4 BB a PHILIPS mu i dalje radi.. tako da cuvaj racun pa ako crkne kroz pola godine menjaj je za novu, iskreno se nadam da je vec odmakla serija i da su ispravne.

Nemoj da te brine filter licno sam koristio ATMAN Filter unutrašnji ATF302 na opet pomenuti akvarijum i nije bilo nikakvih problema vec je vrteo vodu sasvim odlicno dok je HC bio u test fazi, namesti samo da talasa vodu na povrsini i nece ti biti potrebna ni vazdusa pumpa ni dodatni korner filter, sto se tice zivog sveta jedno vreme bili barbusi, pa gupike, pa dosli ksifoforusi, pa plati, dok je trenutno par zebrica, par razbora, par neonki, koridorasa, anistrusa, i dalje par ksifoforusa, amanda.. i gomila ramshorna.. tako je bilo od zadnjeg puta, moram i tu da proverim stanje pa javljam.. (preko fotografija naravno) nikome nije smetao protok iz filtera (inace non stop je na maksimumu, nije smanjivan ragulatorom).

Ne znam da li jos ima u U(k)radi Sam cela armatura sve zajedno sa neonkom ona je oko 900-1000 dinara bila pre malo vise od godinu dana.. BBLinkova naravno. Razz Moze ovo i jeftinije da se nadje, ali ako ti je u blizini Uradi Sam..

Napisi u profilu odakle si, mozda se neko javi ko ti je blizu pa mozda ima nekog viska sto vise ne koristi od opreme ili cak i rasvetu pa da je prepravis..

Ukoliko ti je akvarijum gotov moj predlog ti je da ga napunis vec sada sa carobnom zemljom, sljunkom preko, postavis neki pejzaz (kamenje/granje ako je u planu) i da zasadis HC za pocetak i da dolijes vode toliko da ne pluta vec samo da bude vlazno, poklopis plasticnom samoprijanjajucom folijom i bacis ceo akvarijum negde na sunce (kao mini staklena basta) da se HC primi i razraste dok ne sredis rasvetu i odlucis da punis akvarijum.. tacnije vec pomenuti suvi start. Wink Inace nemoj da te brine ukoliko HC ne raste mesec dva kada predje u submerzno (ukoliko ide iz emernog uzgoja plus) to je samo period prilagodjavanja (sa co2, mikro/makro i ostalim je druga prica, ovo za sporo prilagodjavanje pisem vezano sa tvoj slucaj koji bi trebao da bude samo sa carobnom zemljom, naravno ukoliko se nesto ne promeni), ukoliko pocne da zuti onda su problemi a uzoka moze da bude jos pre nego sto je biljka dosla do tebe.. Iskreno se nadam da do toga nece doci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Maj 22, 2018 1:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se tiče brze pošte pošalješ kamen možda stigne čak i ceo. Mogo puta sam video kurira kako prevrće robu koja je stizala u magacin preko stvari od drugih ljudi a to što je kod mene stizalo je imalo preko 50kg. Fluo rasveta teško da će opstati.

Obične philips neonke su ok koristio sam ih 4 godine, ako nadješ super 80 seriju one su još bolje. Običnu t5 nemoj uzimati možda kasnije poželiš da staviš sijalicu namenjenu akvaristici. Naćićeš samo t8 i t5ho. T5ho nisu standardne i zahtevaju posebna napajanja(balaste).

Ako već hoćeš led onda idi na 5m min 5050 ili nekog drugog većeg čipa 5360 5370 7070. Razlog je jednostavan napravi sad jaču rasvetu pa smanjuj ili pojačavaj je po potrebi. Nećeš uvek imati nezahtevne biljke. Kako budeš sazrevao kao akvarista htećeš da probaš nove biljlke i ribe da držiš. Dimeri su nesto jeftini a idu sa daljinskim. Imas trake za rast biljaka, ovi nasmejani ih koriste za rast njihove biljke zovu se full spectrum plant grow. Potrebu za kombinovanjem plave i crvene malo imaš ako ih stavljaš zbog biljaka. U slučaju da ne znaš nemoj na red da vežeš više od 10m led trake. Same trake i napajanja su lošeg kvaliteta(bar to kod nas što u ponudi ima) na preko 10m dolazi do većeg pada napona pa se često i ne upale.

Samih informacija kako najotimalnije da napraviš led rasvetu od traka nema puno. Kod nas je sa opravdanjem popularno da se pomoću napajanja za led preko led kontrolora pokreću hpsmd čipovi, za veće postavke dodje jaftinije a daleko jače svetlo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Uto Maj 22, 2018 7:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na savetima i objasnjenjima, dosta ste mi pomogli, bio sam poprilicno zbunjen dok mi niste objasnili sve.

Definitivno cu uzeti neonku 18w/6400k(marku koju nadjem od preporucenih). A svakako hvala i za objasnjenja za led trake sacuvacu ih pa ako nekada odlucim i to da koristim probacu.

Nisam jos sve isplanirao, ali verovatno cu i HC ovako saditi po objasnjenju s tim da mi se ne zuri.

Hvala jos jednom, jos malo pocinjem sa ,,izgradnjom" pa ako uspe, videcu, mozda i okacim neke slike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Maj 22, 2018 1:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako vec imas led trake možeš da ih postaviš kao svetlo koje se prvo pali a zadnje gasi. Na taj način simuliraš donekle svitanje i zalazak sunca. Inače bele led u sebi imaju dosta plave(cip koji daje svetlo je obično plave boje) pa ćeš s njima upotpuniti i spektar.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Maj 23, 2018 10:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa nemam ali ako ce to poboljsati stvari najmanji problem. Nabavicu ih nisu skupe svejedno(necu uzeti kineske ali ni ove po obicnim elektro radnjama nisu puno).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Maj 23, 2018 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemas potrebe ja sam te lose razumeo da si vec kupio trake.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License