Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Sera Aquatan Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 10:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me da li je neko koristio?
Konkretno, zbog cega razmisljam da kupim Aquatan...
Leto je, temperature rastu. Vec sada mi je izmedju 25 i 27 stepeni (varira) dok radi rasveta, preko noci (sinoc gledao oko 2) bude oko malo ispod 25. Nisam u mognosti da rashladjujem klimom, ventilatorima, a o profi opremi da ne govorim..
Jedino sto mi pada na pamet je da koristim hladnu vodu sa cesmovace (35l na akv od 125l) i tako spustim temperaturu. Medjutim, problem je sto ta voda kada odstoji (24h) bude manje vise sobne temperature i fakticki ne dobijam nikakvo rashladjenje (mozda 0.5 stepeni sto je smesno).

E sad..
Da li bi imalo smisla koristiti Sera Aquatan u ovom letnjem periodu da bih dobio brzo dehlorisanje vode pod uslovom da jeste brzo s obzirom da ne znam nakon kojeg vremenskog perioda se dehlorisanje desi?

Druga ideja mi je bila da napunim 35 vode i ostavim da odstoji 24h. Izvucem 5l napolje i zaledim. Posle toga, zaledjenu vodu ubacim nazad preostalih 30 litara vode i kada se led otopi izvrsim zamenu.

Moze li neki komentar/sugestija oko ovoga?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 10:00 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 11:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druga ideja mi se cini ok.

Ja razmisljam da napravim sistem za hladjenje od PC hladnjaka za vodeno. Problem je samo naci ih povoljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 1:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Polovni cpu cooleri za nema potrebe za novim case coolerima. Obicno su i tiši. Za ultra slim varijantu oko 3e kod brace kineza ima da se kupe 80x80x10mm. Samo duvanjem vazduha preko akvarijuma smanjićeš dosta temperaturu. Nista te neće jeftinije izaći aquatan. Leda moraš dosta da ubaciš u akvarijum da bi mu temperaturu spustio.

nebojsar ::
Druga ideja mi se cini ok.

Ja razmisljam da napravim sistem za hladjenje od PC hladnjaka za vodeno. Problem je samo naci ih povoljno.



Ne znam koliko je zdravo koristiti vodeno hladjenje ako hladjaci kroz koje voda prolazi nisu anodizovan(za kiselije akvarijume). Ako već hoćeš da ideš u tom pravcu pogledaj kako su ljudi pravili peltier chillere. Hladiće bolje a koštaće manje od vodenog hladjenja za pc. Za manje akvarijume 2 jaca cpu kulera, protočni hladnjak, 2 peltier uredjaja, malo paste, neko napajanje, crevo i pumpa.

Evo jedne sličice kako je to neko napravio ima primera gomila
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 4:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Peku
Deluje super, nije ni mnogo para. Problem je sto nemam to gde da stavim, a i cimam se da spajam sve to jer sam od DIY varijanti operisan...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 5:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako se odlučiš da zaleđavaš vodu, nemoj da zaleđavaš akvarijumsku vodu, jer voda zamrzavanjem
menja svoje performanse i nije više istog kvaliteta (da ne objašnjavam sad).
Ako to hoćeš onda zaledi balon česmovače ,odlij za toliko vode iz akvarijuma i ubaci ga unutra ,
eto ti "neko rešenje" dok ne nađeš bolje, osim toga neće večno biti +40, pa do sledeće sezone razmišljaj. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 7:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam mislio da zamrzavam akvarijumsku vodu. Mislio sam da zamrznem 5 litara odstojale cesmovace i onda tih 5 litara zamrznutih da ubacim u kantu sa 30l odstojale cesmovace da bih joj spustio temperaturu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 7:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Promena vode ledenom nije pametno resenje. Prva stvar što ljudima kažu kad menjaju vodu jeste da bude približne temperature akvarijumskoj jer nagla veca promena temperature moze dovesti do smrti riba. Bolje skini poklopac sa akvarijuma preko dana da akvarijum isparava a svetlo puštaj noću. Do 28c nije neki problem za ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja hladjenje resavam flasa of 2 l zaledim I u akvarijum.Otvorim haubu dok je upaljeno svetlo I ako se idalje temperatura priblizava granici usmerim ventilator neki na povrsinu I problem resen.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denza025
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2018
Poruke: 22
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2018 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2018 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

denza025 ::
Nisam mislio da zamrzavam akvarijumsku vodu. Mislio sam da zamrznem 5 litara odstojale cesmovace i onda tih 5 litara zamrznutih da ubacim u kantu sa 30l odstojale cesmovace da bih joj spustio temperaturu.


Ne,ne, ili si me pogrešno shvatio. Ako zamrzneš balon sa 5,6l vode česmovače, tako zatvorenog ga spusti u akvarijum,
da se ta voda ne meša sa akvarijumskom vodom, a zamena dela vode je nešto redovno što će svakako donekle spustiti
temperaturu. Kad se ovaj zaleđeni balon otopi, stavi drugi ako treba i tako ...... dok ne rešiš to na bolji način.

P.S. U zaleđenoj vodi se menja kristalizacija vode (bez obzira koje), odvaja se deuterijum,odvajaju se teški metali itd,itd,
tako da sve to može pogubno da deluje na ribe kada je manja količina vode u pitanju. Recimo ako bismo imali X zaleđenih balona vode i kada se otopi samo pola cm vode do balona ta voda se naziva deuterijum, kada bi čovek 5-7 dana pio samo takvu vodu za kratko vreme bi riknuo, eto zašto naglašavam da se aqv. voda ne zaleđava, ili odstojala, već da se otapa neotvoren balon vode. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2018 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini, old wolf, ali ne bi bilo lose da bar izguglas to sto pises. Koji crni deuterijum? Pa pomrli bi svi ljudi koji popiju koka kolu s ledom, ili viski ili milk sejk!

Zaledjena voda se preporucuje da se pije, i to kada se otopi a kada u flasi ostane jezgro od 5 cm precnika, jer su u tom ledenom jezgru ostali teski metali. I s tim jedobro umivati se i td. Sestrina drugarica, sada vec matora zena od 50 god, time se umiva zadnjih 30 god, i gle ziva je jos.

Elem, da ne duzim pricu, evo sta je sta :

https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Деутеријум


https://vodonik.wordpress.com/izotopi/


I naravno, ima jos milion stranih pisanija na ovu temu, pa ko voli nek izvoli......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Jun 05, 2018 9:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

io ::
Izvini, old wolf ...


No coment .....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peras
Akvarista



Registrovan: 14 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 05, 2018 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada bi celog zivota pio delimicno zaledjenu vodu, ne bi ti bilo bas nista.
Prilikom promene agregatnog stanja vode (zaledjivanja, odledjivanja, isparavanja, kondenzacije), ne dolazi do hemijskih promena molekula vode, ni njegovog cepanja i ne nastaju nikakva nova jedinjenja, ni elementi.
Deuterijum je izotop atoma vodonika, pretpostavlja se da je nastao u kosmosu prilikom "velikog praska" i ne nastaje u bilo kojoj spontanoj hemijskoj reakciji u prirodi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Jun 05, 2018 9:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peras ::
Kada bi celog zivota pio delimicno zaledjenu vodu, ne bi ti bilo bas nista.
pretpostavlja se da je nastao u kosmosu prilikom "velikog praska" i ne nastaje u bilo kojoj spontanoj hemijskoj reakciji u prirodi


Što se tiče prvog dela komentara ok, a drugi deo komentara ...... ako si toliko siguran u tu teoriju
isprobaj na sebi najpre (mislim na pijenje deuterijuma) pa "preporuči" drugima ako budeš mogao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Jun 05, 2018 9:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh


Link


Najgore što se može naći u zaleđenoj vodi je plastika, ako je bila zaleđena u plastičnoj flaši. Štetna je po larve riba i morske organizme, po odrasle ribe i biljke nije.

Inače već postoji tema pa bi bilo lepo da se rasprava premesti u nju:
Voda iz zamrzivača
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Hrana za ribe - SERA KOI Professional Gangster Ponuda 0 Ned Nov 15, 2020 10:16 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sera Costapur/Baktopur Alexa777 Arhiva Malih Oglasa 3 Uto Okt 09, 2018 10:42 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sera Siporax mboban Arhiva Malih Oglasa 2 Sre Mar 21, 2018 1:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sera Siporax Bio Active Proffesional PAN Filteri i pumpe 4 Pon Okt 23, 2017 2:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sera Vipan za druge hrane reventon Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Avg 07, 2017 11:43 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License