Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi akvarijum i prvi problemi-35l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Čet Jun 14, 2018 9:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima sa foruma, neko vreme sam bio neaktivan jer sam imao dosta obaveza oko skole(kraj godine), a I nemam bas nekog iskustva pa da dajem savete ili pomazem ljudima, ali konacno je raspust pa se nadam da cu se malo vise I ovde druziti.

Da se vratim na temu, pre par nedelja sam se zainteresovao za akvaristiku I poceo da istrazujem, odnosno da planiram svoj prvi akvarijum. Vecinu informacija sam nasao na forumu, i jos po nesto na internetu po raznim sajtovima. Dosta dugo sam planirao jer sam zeleo da sve bude kako treba, I posle nekog vremena, prekljuce je konacno doslo vreme za postavku.

Iako sam se trudio da izbegnem vecinu gresaka neke sam ipak napravio pa me sada to kosta, ali siguran sam da sam i neke za koje ne znam tako da evo tema gde sam sve napisao kako sam I sta uradio pa me molim vas ispravite gde god sam pogresio I svaki savet je dobro dosao.

Svestan sam da je tema duga I ukoliko neko nema vremena da cita, razumem potpuno, hvala svakako, da nije bilo ljudi sa foruma ne bih ni dovde dosao.

Postavka:
Akvarijum stoji na polici, na mestu gde retko ima sunca, postavljen je na tanki sundjer. Napravljen je od stakla I dimenzija je 20X35x75.
Image

Hauba I osvetljenje:
Hauba prekriva akvarijum potpuno, a iznutra je oblozena alu folijom, u nju je postavljeno osvetljenje. Radi se o dve LED neonke od po 9W, 6500K I 860lumena ili 1860lumena(nisam siguran ali znam da sam racunao po formuli za LED diode i da ispadne dosta za ovu litrazu). Ljudi sa foruma su mi pomogli pri izboru, jeste da niko nije spominjao da budu LED neonke, ali obicne nisam nasao u mom gradu,a da odgovaraju mom akvarijumu.

Podloga:
Hranjiva podloga-Tropica plant growth substrate 1cm
Ostatak-Kvarcni pesak 1-2mm granulacija 4cm

Voda:
Obicna cesmovaca(nije odstojala niti je prokuvana)

Bilje:
Enchidorus tenelus, Kripte braon i zelena, Rotala(Savete za izbor sam takodje ovde dobio http://www.akvarijum.org/forum.....25777.html samo nisam bas sve mogao da poslusam jer nisam nasao elocharis)
Problem-primetim da na enchidorus tenelus raste nesto sto bih rekao da je crna zbunasta alga.
Image

Filtracija:
Atman glava napunjena Siporaxom umesto sundjera postavljena u improvizan drazac u cosku.
Image

Dekoracija:
Red moor wood panj
Problem-pluta(nisam ga prokuvao), dobija belu sluz po sebi
Image

Puzevi:
Dve dunavske nerite koje kada ne jedu pokusavaju da pobegnu.
Dve zebraste nerite u planu i jos par dunavskih

Kozice:
U planu 2 amano kozice

Ribe:
Pilot-Ubacivanje za 2 nedelje: Ancistrus, Muljas, Gupi, Zebrica
Konacna ,,Postava”-ubacivanje za 30 dana: AncistrusX2, MuljasiX8, Gupi ili NeonkeX6(lisac mi je lepo objasnio razliku izmedju zivorotki i ikrasica tako da jos jedino sam sa sobom da rascistim), ZebriceX6

Izmena vode:
Planiram na 5 dana jednu trecinu

Foto period:
4h upaljeno-2h ugaseno-4h upaljeno svakog dana

E to je nesto uopsteno o mom akvarijumu, sto se tice ovih problema, prilicno me brinu jer od svih algi bas me ta crna zakaci koja vidim po ljudima da je najzilavija, planiram da probam da odstranim te listove na kojima je, pa ako ne uspe, da ovih 8 planiranih muljasa zamenim jednim sijamcem. Na panj cu verovatno staviti kamen ako posle 30 dana ne popije dosta vode da sam stoji(otvorio sam posebnu temu o tome pre 2 dana: http://www.akvarijum.org/forum.....hp?t=25811 ), a sluz se nadam da ce resiti ovaj ancistrus koji ide kao pilot riba, pokrio sam akvarijum potpuno tako da nerite nemogu napolje.
Inace jos bih dodao da kada sam sve zasadio i napunio, svuda je bilo gomila mehurica, na bilju, panju, pesku, a sada skoro uopste da ne vidim nigde. Takodje i za CO2, razmisljao sam o tome, ali za pravi nemam para trnutno, a cuo sam da onaj DIY od kvasca smeta neritama i kozicama pa ne bih isprobavao.

E sada sam valjda sve pokrio, hvala puno svima koji su procitali, rado cu poslusati svaki savet jer kao sto se vidi iz naslova totalni sam pocetnik i sve mi je od koristi.[color=Font Color] [/color]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jun 14, 2018 9:47 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 7:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Takva pojava crne alge se desila i meni i otrpilike u isto toliko starom akvarijumu, sa otprilike istim scenarijom - manjak vremena za održavanje. verovatno je u pitanju to sto si bio neaktivan neko vreme. alga je nestala kada sam uradio nekoliko stvari, ne znam šta je tačno pomoglo: ubacio sam 4 molike, ramshorn puževe i počeo češće da menjam vodu sa DOOOBRIM sifoniranjem dna. u jednom slucaju sam istu algu tretirao hidrogenom, ali na anubijama koje sam sa istom dobio, pa ih posle ubacio u mali akvarijum koji je pun ramshorn puževa i takodje je nestala, a propao je samo jedan listić. samo sumnjam da bi bilo koja druga biljka preživela hidrogen.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 8:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlične su ti dimenzije akvarijuma, to na valisneriji nemoj mnogo da te brine,
akvarijum se ciklira , nemoj da žuriš ni malo, jer ćeš kasnije da se kaješ na tenane.
Budi samo strpljiv ,nek bude dobra filtracija, ne mnogo svetlosti za početak,
svremena na vreme ubaci nešto malo od hrane (zbog cikliranja i korisnih bakterija)
a o ribama koje ćeš dodavati u etapama razmišljaj bar 30-tak dana od trenutka
kad si too sve počeo. Biće sve to ok. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 11:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drago mi je da je tebi nestala, ali od svega sto si uradio ja na zalost ne mogu nista da primenim. Moli bi mi pojele dosta biljaka, verovatno i ovih sto su sada tu, a verovatno i bacope koje planiram da dodam. Ramshorn puzevi takodje, a i da ne, oni ne jedu crnu algu koliko vidim po tekstovima. Sifoniranje nemogu da radim jer svuda ima biljaka i korenja od panja, bilo sta od ta dva da otkopam, isplivace. Jedino cu vodu probati cesce da menjam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 11:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, pravljen je pre par godina za rakove, pa su zato takve dimenzije, jer oni, jel, ne plivaju, mada nisam siguran koliko je to dobro za biljke jer primetim da su ove rotale vec sada malo savijene.
A jel pod ne zuri mislis da ne odsecam ove listove sa algom ili uopsteno?
Sto se svetla tice nemam neku veliku mogucnost podesavanja, eventualno mogu da izvrnem jednu neonku, ali nisam to uradio jer sam citao da rotala voli dosta svetlosti.
Hranim po nekad procitao sam u nekoj temi da treba, a sto se riba tice razmisljam vec neko vreme ali litraza je mala pa i nemam neki izbor. Licno mi se najvise svidjaju Skalari(za njih planiram da pravim jedan duboki akvarijum), biserne Guramije, Diskusi i Ramirezi, ali za svaku od tih riba je ovo previse mali akvarijum, sem mozda za Ramireze, ali oni su prilicno zahtevni koliko vidim pa neverujem da bih uspeo sa njima. Iz tog razloga odlucio sam se manje ribice koje su jos i dobre za pocrtnike koliko vidim, ali kazem, jos cu razmisliti i raspitati se.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 1:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljke ti traže mnogo više svetla nego što si im ti obezbedio. Vidi se po njima, boja, položaj lostova, izduženost. Ako si ih takve dobio onda sačekaj malo ako su tu već mesec dana onda treba da razmišljaš o boljoj rasveti i nekom co2 sistmu.

To malo čupave alge nije strašno. Možeš hidrogenom da se boriš protiv nje. Ugasiš pumpu/e uzmeš u špric 2ml hidrogena i poprskaš zagadjenu biljku. Sačekaš 10tak min pa uključiš pumpu/e. Sutradan opet isto samo druga biljka. One lostove koji se zapate celom dužinom otkini i baci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 2:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljke sam zasadio u utorak oko 3h.

Sto se tice rasvete mogu ja da dodam jos neonki, ali ovo je armatura od 2 neonke po 9w, sto znaci da je oko 0,7w po litri, sto bi koliko sam ja skontao trebalo da bude i vise nego dovoljno za ,,easy" biljke.
E sad u pitanju su LED neonke, ali i to sam uzeo u obzir pa sam preracunao kao da su trake, ali opet, svaka ima 830 lumena, sto znaci da ima 60 lumena po litri, sto bi koliko sam skontao opet trebalo da bude dovoljno.
Marka je Navigator, nije neka premijum, ali nije ni kinez
Kazem ne znam sta bih vise, mogu ja da dodam jos jednu takvu armaturu, ili stedise, ili da dodam jos manjih neonki, ali nekako mi se cini previse jer ovo su nekako najnezahtevnije biljke koliko sam skontao, a po racunici, ovo je dosta svetla i za medium zahtevnost.
A da mi nije mozda los foto period? Koristim 4-2-4.

O CO2 sam razmisljao, ali za pravi nemam novca, a onaj DIY od kvasca ili sode koliko sam citao, smeta puzevima i kozicama. Pretpostavljam da im ga fali sada, jer akvarijum je prazan, ali planiram dosta riba za tu kolicinu vode da dodam nakon cikliranja, pa se nekako nadam da ce ga one nadoknaditi. Inace i napisao sam gore, prvi dan bilo je brdo mehurica u vodi, a sada retko gde da vidim jel to mozda znak da je ponestalo CO2?

Hvala na savetu za hidrogen, probacu pa javljam rezultate.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 4:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Te kalkulacije su bile dobre kad su svi imali istu fluo rasvetu i za drugo ili nisu znali ilo imali. Sad to možes da zabiraviš, glupost teška. Gledaš zbog računa npr da li ti je jeftinije da platiš više za led rasvetu ili da kupiš MH pa plaćaš veći račun za struju. 0.5w samsung, philips ili nekog tećeg led čipa nije isto.

Pošto si skoro uzeo biljke nemaš razloga da diraš rasvetu. Sačekaj mesec dva pa vidi kako će se biljke razvijati. Ako su ti kripti i enchinodorusu listovi okrenuti ka gore(raste u visinu) a sam je, nema drugu biljku svoje vrste u blizini, znači da ti je svetlo slabo. Za biljke sa stabljikom, ako im je slabije svetlo biće izdužene, kada im je jače svetlo budu kompaktnije manji su razmaci izmedju listova.

Co2 ti ne smeta kozicama, većina kozica živi u vodi sa nizim ph. Koristio sam šećer-kvasac sistem i imao sam gomilu kozica. Kamo lepe sreće da puževima smeta al na žalost oni opstaju gde hoćeš. Co2 treba da staviš, šoljica šećera i kafena kaščica kvasca su ti dovolja za 4 dana. Sa bilo kakvim CO2 sistemom biljke će ti imati lepšu zeleniju boju.

Variacije u CO2 su uglavnom glavni fakzor za nastanak te crne čupave alge. Jednom kad ukorene u sistem samo algae scrubber ili restart sistema mogu pomoći.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 5:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima, na netu nadjem milion stvari i onda ne znam vise sta je tacno sta ne.

Definitivno cu onda vec sutra napraviti CO2 sistem.

A sto se tice rasvete uradicu tako kako kazete, nek stoji jos dok se ne zavrsi cikliranje pa ako vidim da je slaba dodacu jos, a sto se tice struje ne placam je jos ja da bih se za to brinuo Wink.

Hvala jos jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 7:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Većina biljnih troši malo struje. Zato sam i poredio led i MH. Za more fabricka led da valja je 600+ evrica trosi od 100 do 180w kako koja. MH bez 2-3 od 450w nisi nista uradio. Pa kad imas 1.2 kw na sat 12h 30dana mesecno ko god da placa bilo bi mu puno Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jun 15, 2018 7:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze brisanje komentara trebalo je da bude u pp
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Jun 22, 2018 5:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mali update posle nekog vremena, ne bih inace gnjavio sa ovakvim pocetnickim akvarijumom jer kontam da nije zanimljiv, ali interesuju me misljenja o novim zbivanjima pa ko nadje vremena da procita, hvala.

Crnu cupavu sam tretirao hidrogenom od 3% ali i nije bas bilo efekta, na kraju listovi na kojima je bila su se samo osusili pa sam ih iscupao, trenutno je ne vidim nigde vise.

Umesto njena dosla je cini mi se smedja alga, nisam siguran da li je to ona ali ako neko zna neka kaze da znam da resavam.
Image

Panj je skroz prekrivenonom sa budji i iskreno se nadam da ce to ancistus koji stize u utorak ocistiti.

Rotala me je malo brinula, jer su listovi na tackice i deluju kao da se suse, ali sada vidim da tera nove, kao i korenje, ali nisam bas siguran sta je sa starima, zasto su oni propali.
Image

I konacno tu je novi CO2 sistem, ovih proteklih dana msilim da sam svaki dan napravio po jedan. Prvi je bio kvasac, ali je curio. Drugi sam ponovo napravio sa kvascem, zakrpio rupe, ali sam osurio kvasac. Za treci sam stavio 3 flasice, ali od kisele vode umesto gaziranog soka tako da je pustao na cepovima… Tek ovaj cetvrti koji sam napravio od limuntusa i sode radi kako treba, to jest ventil malo zavitlava, sam se ponekad zatvori, ali dobro dok ne uzmem drugi, preko dana ja regulisem, a nocu ionako nema potrebe za CO2. Takodje barometer ne radi, ali ni on nije neophodan, mada zamenicu ga sto pre mogu.(inace ovo na flasama je uputstvo za ukucane ako pritisak previse poraste, a ja nisam tu sta se radi kao i recepti).
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wistler94
Akvarista



Registrovan: 23 Apr 2017
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 25, 2018 9:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni se svidja duzina akvarijuma. Mislim da je ova razmera idealna za biljke koje rastu na samoj podlozi i prekriju je poput tepiha(hemianthus micranthemoides,ili micranthemoides,cryptocoryne parva,sagittaria subulata...) koje nisu skupe, a relativno lako se sire i same razmnozavaju, a sa obzirom na to da akvarijum nema visinu i sirinu za biljke zadnjeg plana, mozda eventualno srednjeg. Puzici su pun pogodak a od ribica ja bih licno stavio jatne ribice(mislim da bi neonke ili galaxy razbora bile pun pogodak). Sve je stvar aquascaping-a. Samo jako!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Jun 25, 2018 10:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da biljkama prilicno prija, mislim da bi najidealnije bilo da sam ostavio samo biljke puzeve i kozice, ali moram i po neku ribu zanimljivije je, ali da bice verovatno jedno jato zebrica i jedno gupika, stim sto su vec tu 3 ancistrusa, malo deluju preveliki za postavku ali mora nesto da cisti panj.
A sto se biljaka tice, nadam se da ce se ove kripte siriti, kao i ovaj enchinodorus, ako napravi tepih bilo bi idealno, jedino je mozda rotala presvisoka za ovu postsvku, ali videcu jos, brinu me ti donji listovi sto joj otpadaju.
Hvala na podrsci, dosta me brinu problemi kad pocnu da se pojavljuju ali nadam se da ce se isplatiti kada postavka bude gotova.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Jun 26, 2018 7:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se tiče svetlosti Peku ti je dao inf. rotalu moraš trimovati kad krene jer raste nneverovatnom brzinom
ako je dobro svetlo +CO2, ono što odsecaš od rotale zabodi u podlogu i imaš novu biljku (ako ti treba),
što se tiče panja ja bih ga izvadio i izribao sa omanjom četkicom na vreme (ima ancistrus šta da jede),
Pojava alge hoće od viška svetlosti , sad ti proceni kao što si dobio savet, samo je bitno da se ne širi
nekontrolisano, ne hrani ribu previše ,jer sve nepojedeno ti pravi problem u parametrima vode
i vodi do zamora i nepotrebnog oduzimanja vremena poput sifoniranja, dodavanja hem. sredstava itd,
bolje je to da sprečiš nego da lečiš. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problemi sa Limunom sloboradov Početak u akvaristici 2 Pet Nov 10, 2023 3:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License