Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Koralovo (100 Gallons) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
mboban
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 82
Lokacija: Zemun, Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 26, 2018 2:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikolac,

Svaka čast za akvarijum i temu, rado pročitam sve vezano za morsku akvaristiku i stvarno ima lepih morskih akvarijuma na forumu, po mom utisku tvoj akvarijum je među pet najlepših (uzimajući u obzir vreme kada je startovan), a ovakve teme u kojima je puno toga razjasnjeno budućim početnicima (među kojima sam nadam se i ja) svakako mnogo pomažu u odluci da se započne sa ovakvim projektom...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Maj 26, 2018 2:23 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Jun 19, 2018 12:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ljudi Smile
@xxxvelja red je da svratis da vidis uzivo, ima tri godine kako si obecao Very Happy
Ja se nadam da je korisno svima, zato se i trudim da redovno izvestavam. Ako vec nekome nije korisno onda se bar nadam da je zabavno Very Happy
AQ je 8 meseci mlad ali je vec prilicno stabilan. Nema vise nikakvih problema, da kucnem u drvo. Od odrzavanja samo cistim staklo i hranim ribe. Ovaj aq radi potpuno bez zamene vode ali sump uspeva da sve to precisti i nitrati su na 5, a fosfati nemerljivi salifertom uz tonu hrane svaki dan. Na dnevnom nivou, hromise i klovnove hranim bar 3 puta, nekad i vise ako stignem dok Ljubinka pojede bar jedan ceo list nori alge. Refugium i skimer to ciste bez problema. Plan je da nastavim bez promene vode uz doziranje.
Evo slika zalaska sunca Very Happy

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Jun 19, 2018 6:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo ti napreduje aq od kas si se oslobodio one bede,i ja sam napokon hvala bogu,nitrati su mi porasli na 5 (zanimljivo jer su i kod tebe 5)dok su fosfati sallifertom nemerivi.
Pobriinuo bih se da roletna na prozoru koji ga obasipa suncem,makar delom dana dok je u toj fazi bude spustena.
Sta doziras?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Gangster
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2010
Poruke: 446
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jun 20, 2018 7:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prelepo, odmor za oci cestitka
Ljubinka porcijasica vec Shocked
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Jun 20, 2018 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drago mi je da si se izborio Laki. Ne znam koliko si citao o Tritonovom novom testu koji meri i ugljenik uz nitrat i fosfat. Navodno nije najvaznije koje su vrednosti, vec da su te vrednosti u odredjenom odnosu. Ako nisi procitaj o tome, moze da bude jako zanimljivo i da objasni dosta. 2.5 - 5 No3 I 0.01-0.3 Po4 je kao idealan i ako neki parametar raste, treba da rastu i ostali da bi se zadrzao odnos koji je u morskoj vodi. Isto vazi i kad obaramo neki parametar. Mislim da je u ovom odnosu kljuc, jer jedino to moze da objasni zasto u nekim sistemima nema problema sa 20 No3 i 1 PO4, dok u nekim sistemima gde su po4 i no3 nemerljivi ima gomila problema. Do sad smo naivno verovali da je fora sto nize vrednosti, ali izgleda nije tako. E sad triton na to dodaje i nivo ugljenika koji takodje mora da bude u odredjenoj razmeri sa no3 i po4, ali to ce moci tek novim triton testom da se izmeri.
Ja sam prosao vrlo gadan period sa ovim akvarijumom tako da se plasim da bilo sta menjam, pravo da ti kazem. Jos uvek sam u strahu da bi nesto moglo da se vrati ako pocnem da se igram sa hemijom vode. Sad idem principom ako je sve kako treba, ne diraj nista Very Happy
Trenutno ne doziram nista jer nema sta da trosi. Sve je na optimalnom nivou. Kad dodje SPS onda cu na AF 1+2+3+ balling. Za sad volim sto je ovako jednostavno i pocetnicki Very Happy
Ljubinka jede kao blesava a ja joj dajem da jede koliko god hoce Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Čet Jun 21, 2018 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se Tritona tice citao sam malo okolno o njima(mislis na triton LAB?!) Moje je misljenje da su poput i ostalih, bore za preuzimanje trzista sluzeci se po-nekad i neprimerenim i ne bas fer metodama(necim sto je nama potrosacima gotovo neizvodljivo ili totalno neisplativo - uslovljavaju te da se koristis njihovim proizvodima bez alternative.(svi su isti).
Reef forest-ov balling je malo cudan uznjega doziras elemente u tragovima i amino kiseline pomesane po uputstvu u tri kanistera
1.KH
2.Ca+Mg(u odredjenoj razmeri)
3 Free NaCl soli
Tacna uputstva ne postoje mora se redovno meriti,a sto se free Nacl
tice nigde ne postoji tacna mera -jedino sto mozemo meriti je nivo Potasiuma kako bi smo znali kako stojimo sa tim parametrom.
Ja ga koristim i traje dugo ,neko vreme sam ga bio izbacio iz upotrebe zbog problema sa algama.
Nivo Ca i Mg se tesko moze drzati stabilnim jer Mg raste mnogo u odnosu na Ca uz doziranje iste kolicine(zajedno su),Reef forest preporucuje da se svaki od mixova dozira u istoj kolicini radi balansa ali je to u praksi neizvodljivo...,
Moj savet je fauna marin baling light(provereno),to cu sledece probati pa cemo videti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Sub Jun 23, 2018 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pavle akvarijum je sve lepsi i lepsi i bas lepo sto redovno azuriras temu za razliku od nas lenjih Smile .
@Laki moram da te prozovem da i ti izbacis neke nove fotkice .... podosta vremena je proslo od poslednjeg azuriranja tvoje teme .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sub Jun 23, 2018 11:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izbacicu video kad akvarijum bude spreman nakon mucnog perioda za prezentaciju.Jos uvek sam u nekom strahu da se sve sa porastom temperature (ne daj Boze) vrati...,to bi me zaista dotuklo.

Izvini NIkolac sto gusim temu,ako smeta brisem?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 6:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema problema Laki, i to je deo teme. U isto smo otprilike vreme mucili istu muku. Bogami kad se samo setim, nije mi dobro. I mene bi dotuklo kad bi se vratilo.
Sto se price o tritonu tice, jasno mi je da forsiraju svoje proizvode, sto je donekle i logicno. Ajde recimo da pokusaju bez toga, cime bi podigao neke elemente u vodi ako ih jedino triton pakuje. Jednostavno i da hoce, ne mogu da ti preporuce ni jedan proizvod na trzistu koji bi se uklapao sa njihovim sistemom. A sistem mi se svakako svidja vise od onog sipaj trace elemete u odredjenoj razmeri i moli boga da se u akvarijumu trose istom brzinom kojom dolivas. A to se skoto nikad ne desava. A tek 0 promene vode.. Ovim su me kupili Very Happy Ja i inace ne menjam vodu, ideja mi je da ovaj sistem bude bez promena, i za sad se sa ovim zivim svetom provlacim bez problema.
Druga stvar je sto mi u Srbiji i dalje ne mozemo da izaberemo bas ono sto je najbolje, nego ono sto je dostupno. Za sad je to samo AF. Jedino njihove proizvode imamo uvek na raspolaganju, sve ostalo je snalazenje.
Evo Videa sa decijom pesmicom kao i uvek Rolling Eyes Rolling Eyes

Link

Evo ga i izlazak sunca Very Happy

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 7:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Šta će ti triton, nemaš gomilu Akropora u akvarijumu već ako dobro vidim uglavnom softije. Slanu vodu dolivaš s vremena na vreme da nadoknadiš što skimer izvuče(bar se nadam) pa nadoknadiš malo elemente, daješ živu hranu...
Akvaforest je super ako koristiš sve njihove proizvode, mana je što ih ima previše a i ne znam da li se sve može naći kod nas il se uvozi samo popularno i nužno potrebno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 12:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih se bas slozio za triton. To je stvar pristupa. Ako gledamo sta moze da prezivi onda je ovo sto si napisao tacno, meki ce da prezive, akropore nece. Al meni nije cilj da to samo prezivi. Svaki organizam voli najbolje moguce uslove i to ce vratiti najboljim mogucim izgledom. Prica da mekim koralima treba slabo svetlo i prljava voda vise ne pije vodu. Oni mogu da prezive i u takvim uslovima, ali nije najbolje za njih. I meki korali vole jako svetlo, dobro strujanje i dobru cistu vodu. Isto tako i meki korali trose elemente iz vode, i njima treba doziranje. Dodavanje par litara slane vode mesecno nece nista pomoci. Triton se ne koristi zavisno od toga koji se organizmi drze u akvarijumu, nego kako se drze. Ako hocemo najbolje rezultate onda mora malo i rada u to da se ulozi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za vidljive rezultate minimum jednom u 2 nedelje 10% izmene vode sa sto kvalitetnijom soli plus balling i dodavanje elemenata u tragovima sve ostalo je samo da vrti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 3:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za moju odbranu
Nikolac ::
Ne bih se bas slozio za triton. To je stvar pristupa. Ako gledamo sta moze da prezivi onda je ovo sto si napisao tacno, meki ce da prezive, akropore nece.


To nisam rekao niti ćeš naći da ja pričam negde da meke korale treba stavljati u akvarijume da izvlače nutrijente ili da korali upijaju većinu "trace elements" već love druge organizme koji se hrane pangtonskim organizmima ali i sam plangton. Ja sam samo pitao zašto bi testirao vodu ICP-OES za akvarijum sa softijma pogotovu što ih ti nemaš puno pa dolivanjem vode i živom hranom nadoknadjuješ uglavnom ono što organizmi izvuku. I ti si dao odgovor zbog stvaranja što boljih uslova za organizme koje držis.
Akropore su ljudi držali uspešno i kad ICP-OES nije bio dostupan hobistima. Triton je samo stepen više.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 4:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako je, razmisljam o tritonu kako bih omogucio organizmima sto bolje uslove. Ja nisam ni rekao da ti zagovaras drzanje mekanih korala u prljavoj vodi, ja sam rekao da je to opste prihvaceno razmisljanje da mekim koralima ne treba jako svetlo, ne treba dobra cirkulacija i da im je dobro, cak i bolje u vodi koja nije tako idealna za ,,zahtevnije korale". I ponavljam, ovo nije tacno. Ja sam imao prilike da vidim da ljudi drze sarkofitone na 450 PAR, sto je jacina svetla za akropore, nikako za sakrofiton po nasim nekim zastarelim shvatanjima. A tvoje pitanje ,, zasto ICP za akvarijum sa mekim koralima" nedvosmisleno govori to da i ti verujes u te price. Da ne ulazimo u nepotrebnu prepirku recicu samo ovo, meki korali ne trose kalcijum u meri u kojoj trose tvrdi korali, ali zato mnoge stvari trose podjednako, ako ne i vise nego tvrdi. Osim Mg, Kh, i Ca tu ima bar jos trideset elemenata koji su podjednako bitni za meke kao i za tvrde i koji se trose u nekom odnosu koji mi ne znamo. Ne samo ti i ja, nego ih ne znaju ni naucnici. Eto tome ICP, jer jedino tako mozemo da znamo sta nam stvarno fali, i sta treba da se doda. Ili cega imamo previse, sto je podjednako cesta pojava sa nasumicnim dodavanjem trace elemenata.
Iskreno voleo bih da mi objasnis kakve veze ima ziva hrana i plankton sa trace elementima? Ja jos nisam cuo da neko trace elemente popravlja zivom hranom. Moguce, covek uci dok je ziv, ali mislim da je, izvini, ovo cista glupost.
Sto se korala tice, mozda ih nema mnogo, ali samo ovaj centralni sarko ima 30 cm u visinu i jos toliko u sirinu kada se otvori. Ja bih rekao da on sam moze dosta iz vode da povuce.
Image
Ovo je rast chaeta za mozda nesto jace od mesec dana. E sad pogledaj ovu masu, oko 3 Kg alge. Od cega je ovo poraslo? Sta je tacno iz vode izvuklo? Samo nitrat i fosfat? Nece biti.
Da me neko ne shvati pogresno, ja ne reklamiram ovde nista, niti tvrdim da ne moze i akvarijum pun akropora da se drzi bez ICP. Naravno da moze, i sam kazes da su ljudi to radili, ali ni ti ni ja, ni mnogi drugi ljudi kod nas nisu. Tesko je pricati o tome kako se radi ako nemamo nikakvo iskustvo u tome. Ja iskreno ne bih. Moja pretpostavka je da je odrzavanje takvog akvarijuma daleko vise posla od slanja bocice jednom mesecno na testiranje, i dodavanje 3 kapi gvozdja, 2 kapi stroncijuma, itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 5:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lanac ishrane, najveći deo trace elemenata posisaju plangtonski organizmi. Mana promene vode je u tome što se pravi trenutna rupa(smanjuje se broj) u nevidljivom živom svetu vodene kolone.

Živom hranom ih ne popravljaš nema potrebe da se objašnjava što, al hranom unosiš, kroz organsku materiju, deo trace elemena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License