Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Fontana sa ribicama i biljkama - saveti i pomoć Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Čet Jul 05, 2018 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poštovani,
Tek sam se priključio forumu i prvo želim da vas sve pozdravim.
Posto nisam nasao srodniju temu od vrtnog jezera pisacu ovde, ali moja fontana je betonska i ima i funkciju ribnjaka. Nedavno sam u dvorištu napravio tu betonsku fontanu u retro stilu, 3,4 x2 metra, dubine 80 cm. Fontana radi uz pomoć pumpe i dva UV filtera, ima jedan reflektor na sredini.
Po uzoru na neke fontane koje sam vidjao u tom stilu, zeleo sam da i ova fontana ima biljke i ribice. Informisao sam se onoliko koliko sam mogao u svom okruzenju i putem interneta.
U fontani su od riba samo japanke, jedna od nekih 13 cm, dve od 10 cm desetak negde oko 5 cm i mozda nekih pet oko 3 cm.
Od biljaka u saksijama imam 5 lokvanja, tri veca i dva manja, jedan mali rogoz, a od plutajucih biljaka tu su par vodenih vodenih zumbula, vodeni kupus dvadesetak manjih i tri veca, neki sitni plutajuci crvenkasti lokvanji (mislim da se zovu phillantus plutans), dva vodena kaktusa i trava lemma minor.
Imam mnogo pitanja, mnogo nepoznanica, ali prvo na osnovu ovoga sto citate voleo bih da znam da li je taj sam eko sistem koji se stvara u fontani u redu, na osnovu nabrojanog, i ima li necega sto tu nikako ne bi trebalo da bude i sto ugrozava biljke ili ribice.

Za pocetak cu deliti fotke sa vama, samo dok skontam kako ih postavljam...
Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jul 05, 2018 4:43 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Čet Jul 05, 2018 5:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo par slika

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Jul 05, 2018 8:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gledajući ove slike može se reći da je ovo samo po sebi raj za oči, odmor za dušu. Nisi nam napisao koliko dugo
ovo funkcioniše. U svakom slučaju da bi funkcionisalo bez problema treba se držati nekih akvarijumskih normi
kada su tu već biljke i ribe. Neophodno je da ima dosta strujanja vode, i lično mislim da je ova fontana (iako lepa,
više služi za ukras negoli da napravi dobro strujanje vode), tako da ćeš verovatno ubaciti i neku jaču potopnu pumpu
koja bi obavljala taj deo.

Druga stvar koja može zadavati muke su alge premda je jezerce na otvorenom suncu, sad kako to rešiti sa
tolikom količinom vode ,verujem da će ti reći neko ko već ima nešto isto ili slično.

Treća stavka je šta kad dođu mrazevi, verovatno ćeš imati neki plan B ,odnosno selidba u neku unutrašnju prostoriju.
tako da možeš o svemu tome razmišljati.

Sve u svemu trenutno jako lepo i za pohvalu. Verovatno će se javiti i neko sa ličnim iskustvom kada su jezerca u pitanju,
pratim temu. Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Čet Jul 05, 2018 9:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno. Zeleo sam da imam ovakav kutak. E sad, trudili smo se da uradimo kvalitetno sam bazen, beton deblji sloj, dobra hidroizolacija, postoji potopna pumpa i voda struji, a tu su i dva filtera. Fontana je napravljena pre nepunih mesec dana. U vezi same vode, meni je nekako i prirodno da ovakvi ribnjaci budu zelenkasti. Sama providnost i nije nesto lepa jer ovo nije bazen. Vide se cevi, svaka ttuncica, ipak je okolo beton, a ne neki kamencici, ili plocice. E sad, tu je verovatno zamka zbog algi i tu mi najvise treba pomoc. Da li ta voda sa algama smeta ribicama i biljkama? U vezi zime, dobio sam uveravanja da na dubini 80 cm mogu preziveti ribe, samo da se ne dozvoli da se zamrzne u celini ribnjak zbog kiseonika. Ukoliko je ipak to rizicno, interesuje me imaju li neki grejaci, ili kako vec zastititi ribice i biljke. Postoji i opcija da uzmem neki veci akvarijum, ali koliki mi treba za toliki broj ribica?
Svaki savet ce mi znaciti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Pet Jul 06, 2018 7:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milina druze, i dvoriste i fontana, prelepo ..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Jul 06, 2018 2:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ivanhoe ::
Da li ta voda sa algama smeta ribicama i biljkama? U vezi zime, dobio sam uveravanja da na dubini 80 cm mogu preziveti ribe, samo da se ne dozvoli da se zamrzne u celini ribnjak zbog kiseonika. Ukoliko je ipak to rizicno, interesuje me imaju li neki grejaci, ili kako vec zastititi ribice i biljke. Postoji i opcija da uzmem neki veci akvarijum, ali koliki mi treba za toliki broj ribica?Svaki savet ce mi znaciti.


Ukoliko alge ne nadvladavaju sve je ok, a i prirodno je da ima malo alge. Što se tiče zaleđavanja nisam siguran šta bi se
dešavalo sa fontanom, kako bi grejači radili, kako bi kiseonik funkcionisao (ipak je to velika količina vode na otvorenom) !?

Jedan moj poznanik je imao slično jezerce (ne baš tako lepo) nekoliko godina, i preko zime je to rešavao ovako :
U kući ima jednu nesređenu sobu i u njoj jedan veliki pokvaren zamrzivač sandučar (mislim da veći zamrzivač nepostoji),
u njega je ubacio malo deblji nailon ,naravno jednodelan, pa prelazi pomalo sa svih strana zamrzivača, i od toga je
napravio improvizovani akvarijum ,tu je ubacio i pumpu, i lokvanje i japanke kao i svo bilje, grejače, a povrh svega
rasveta. I tako sve do marta-aprila, a potom opet sve napolje. Eto ako ne nađeš bolje rešenje ili bolji predlog
možda i ovo iskustvo posluži. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Pet Jul 06, 2018 2:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa drug ti je bas snalazljiv. Smile Nesto cu svakako smisliti.... Postoji i opcija da prebacim samo ribe u neki veci akvarijum a da biljke ostanu u fontani osim onih plutajucih koje ne podnose niske temperature. Ne moram zimi ukljucivati fontansku pumpu, a i raspitacu se imaju li neki grejaci. Ako neko ima bollju ideju...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Pet Jul 06, 2018 2:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

senkasenkasenka ::
Milina druze, i dvoriste i fontana, prelepo ..


Hvala! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Sub Jul 07, 2018 1:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I Serini i Tetrini priručnici kažu da je zimi dovoljno samo redovno razbijati led na površini kako bi ribe imale kiseonika. Da li je to tačno, ne znam, nikad nisam imao jezerce. Oni takođe savetuju i način hranjenja pred zimu, pa i tokom same zime, jer imaju hranu za sva godišnja doba. Meni to malo deluje surovo, iako su zime u Nemačkoj gore nego kod nas. Iako oni tako savetuju, verovatno bih im i ja našao neki privremeni smeštaj recimo od novembra do februara. Ali imaš još vremena da misliš o tome, tek je jul Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Ned Jul 08, 2018 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako bih odlucio da uzmem jedan akvarijum u koji bih smestio 20 japanki, od kojih su tri vece (10 cm do 13cm), pet-sest srednjih (5 cm do 7 cm) i ostale manje od 5 cm, koliki bi mi akvarijum bio potreban za taj broj riba?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Pon Jul 09, 2018 11:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Joj druže, evo i od mene jedan savet, koji je možda mogao u povoju cele ove priče da bude korisniji, ali nikad se ne zna.
Da je sve to moje, gledajući dvorište i kuću, pretpostavljam da imaš centralno grejanje.
Jednu cev bi ukopao dovoljno duboko (da ne gubi veliku energiju) i sproveo do jezerceta (fontane) i kada grejem kuću, grejem i jezerce.
Potražio bih savet od majstora za centralno, ali i od nekoga ko radi bazene.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Pon Jul 09, 2018 4:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da to sa grejanjem nije izvodljivo jer je ovo velika kolicina vode, morao bi da se stavi izmenjivac itd. Trebalo bi mu oko 30kw snage da podigne temperaturu te vode za 5 stepeni.
Postoje elektricni podni grejaci ali mislim da ni oni ne mogu nista posebno da urade. I ja mislim da zimi nece biti problem jer je dubina dovoljno velika samo je potrebno spreciti potpuno
zamrzavanje povrsine a za tako nesto postoje ovakvi plutajuci grejaci

https://www.everything-ponds.com/perfect-climate-1500-watt-deluxe-pond-de-icer.html

Mislim da bi neki od 750 ili 1500 w odradio posao, cisto da se ne lomi led.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Jul 09, 2018 5:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako potrošiš više novca na 6m kubnih zbog par riba, nego na ceo sprat. onda ............. !?!
Ako pričamo o površinskom ledu zašto ga uklanjati, pa on služi kao izolator za dublje slojeve .......
sad koga slušati, pa ako te baš svrbi oko toga, onda jedan deo riba i bilja ostavi u jezercetu (i rizikuj),
a jedan deo skladišti na sigurno, pa ćeš znati za ubuduće (mada ni jedne zime temperatura nije
u potpunosti ista). Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Pon Jul 09, 2018 6:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poenta ostavljanja jednog dela povrsine bez leda je izmena gasova.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 1:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na svim predlozima. Pokusao bih da nabavim taj grejac, ali imam i soluciju da ribice prebacim u akvarijum u toku zime. Ova fontana mi je zaista postala mesto za psihicki oporavak. Ali sada ima i mnogo nedoumica... primetio sam da se na dnu pravi tepih od algi. Medjutim voda je i dalje cista i bistra, a poprima i neku lepu zelenu boju. Pojma nemam na sta ce to sve liciti za mesec-dva.valjda ce dva filtera raditi svoje. Ribama prija sredina, ali su lude, pojedose sve biljke. Moji labradori za sada ne ulecu u fontanu, ali mi nesto njuskaju po povrsini vode pa smo na oprezu da ne naprave neku glupost. S obzirom da je fontana tj. ribnjak sasvim veliki za banjanje, par drugara me vec pitalo mogu li da udju u fontanu kad otopli Da li bi to moglo smetati biljnom svetu i ribicama i da li je dovoljna zastita od bakterija i sl. dva uv filtera i pumpa koje imam?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alge po biljkama Yaesu Biljke 8 Čet Apr 08, 2021 6:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kolega umro, spasavam akvarijum, potr... Ivyca Početak u akvaristici 5 Ned Jan 31, 2021 2:41 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License