Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zemlja ispod pijeska Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
pljevljak
Akvarista



Registrovan: 01 Maj 2014
Poruke: 12

PorukaPoslao: Čet Jul 12, 2018 7:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedno pitanje je ne naleceh ovde o tome... hocu da stavim zemlju ispod pijeska.. e sad, na fb sam naletio da je neko dobro oprao zemlju, dok se ne ukloni onaj mulj i prljavstina onda je ispekao i to ide ispod pijeska. Moze li tako ili nesto drugo da radim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jul 12, 2018 7:59 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2018 1:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije loše da je termički obradiš da bi sprečio unos bolesti u akvarijum. Što se tiče pranja ne vidim što bi to radio. Izvadi samo krupne parčiće drveta. Koliko peska planiraš da staviš preko zemlje? Bez 10cm brzo ćeš naići na probleme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pljevljak
Akvarista



Registrovan: 01 Maj 2014
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2018 9:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam mislio 3 cm pijeska.... a da se ispira u vodi dok se ne maknu necistoce ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2018 3:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

3 cm ti nike dovoljno za sadjenje većine biljaka. Potrazi na netu mimeralizacija zemlje to ti je jedna metoda da se otarasiš prljavštine.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2018 4:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zasto komplikujes sebi posao? Zasto inace pocetnici komplikuju sa " eksperimentima"...? Brate mili danas imas firmiranih gotovih podloga koje su realno dostupne svima.. uzmi to, krkni u vodu i uzivaj.. ne moze pesak jer kad budes vadio/presadjivao ima da bude show. Mislim,moze ali se ne preporucuje. Takodje, pesak je jako gust za korenje i najbolje je neka sitna granulacija sljunka a ispod nje hranljiva podloga. Ili kupi soil i ne razmisljaj ni o cemu. Uzdravlje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2018 7:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo jedan savet od kolege pocetnika, odnosno moje iskustvo.
I ja sam mislio, super, uzecu zemlju za 80din umesto da platim pravim substrat 800din.
Uzmem ja carobnicu, ispecem, potopim, povadim sve sto pliva. Nedelju dana sam menjao vodu svaki dan i ona uvek ista, prljava, da bi mi na kraju baba(jer sam na kraju njoj zemlju dao da stavi u cvece) rekla ,,pa jel si ti lud kako ces da isperes vodu od zemlje koja se stvarno rastvara" i potpuno je bila u pravu. Zemlja se rastvara i mozes je prati godinu dana voda ce idalje biti mutna. Ako stavis mrezicu i naspes dosta kvarcnog peska moze super da funkcionise ali pocetnik si, kao i ja i imas tu 200 drugih briga a da se i sa tim zavitlavas, previse je.
Sto se peska tice, slicna prica(nisam probao ali sam se dosta raspitivao). U njemu ne raste nista. Lakse ce ti na kamenu nesto narasti nego u pesku. Stvrdne se vrlo brzo i koren biljke je kao da si ga u beton ulio. A jos moras i ribe da biras dobro jer ako uzmes tipa muljase, imaces staklenu kocku braon boje(ne bukvalno ali stalno ce kopati). Tako da bolje ti je uzeti kvarcni pesak 1-2mm granulacije, ispod njega substrat, imas u kojoj god radnji hoces i miran si. Ja sam to uradio i evo biljke super idu, nije muljava voda a imam 6 muljasa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2018 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

u pesku rastu sve nezahtevne biljke, recimo sve vrste kriptokorina, valisnerija, sagitarija (izgleda kao mala valisnerija) , limun, sljivica i td, dakle nezahtevne biljke u smislu podloge. na kamenu ili panju rastu mahovine, mikrozorumi, monoselenijum, nane . s tim mozes da popunis pocetnicki akvarijum, bez zemlje, bez co2 i bez prihrane. sa stedljivom sijalicom filips tornado osvetljeno. godinama mi jedan akv u obicnom pesku dunavcu, s kriptama i nanom na panju, a drugi sa sljuknkom, i mozda biljke rastu sporije, ali su lepe, velike i nabujale, bez algi.

pesak je uzet sa autobuske stanice, u 2 kese, ispiran je prvo u hladnoj vodi, da izadju pikavci, razno djubre, i braon prasina, a onda je 10-ak puta potapan u vrelu vodu iz bojlera (potpuno vrelu) u lavorima i kofama, i muljan s drskom od dzogera. kad se voda malo ohladi posle sat-dva prospem, pa opet ponovim postupak. jes da je trajalo ceo dan, ali pesak je posle bio cist, nista nije plivalo po vodi niti se muljavila i mutila. zasadjene su kripte, posle 3 nedelje ubaceni tanganjikanci, mreste se ko pomahnitali pune 4 godine i nikom nista ne fali. kripte rastu i bujaju , narocito usterijana koju stalno cerupam .

prema tome, ne treba ti neka posebna zemlja i cuda, dovoljno je da uzmes nezahtevne biljke i da imas ok svetlo. kilave i zahtevne biljke, poput madagaskar (nesto nesto) koji izgleda kao mreza, jedva opstaju i s punim kapacitetom svega, zemlje, co2, prihrane i td.

ne znam kakva je voda tu kod tebe u vodovodu, ja koristim beogradsku cesmusu direkt s cesme i nemam problema. eto i to moze biti problem.

ako se zemlja za cvece dobro pripremi ni ona se nece topiti u vodi, ali to je vec za one koji vole da se vrzmaju s tim. ta zemlja kad se isposti treba da se menja, kako ta za cvece tako i kupovna specijalna podloga za akvarijume. takoreci, bas trebas to da volis , meni licno je smaranje Very Happy

imas na forumu dosta tema o pripremi zemlje za cvece za akve , udri malo u pretragu, ovaj forum nije bas od juce pa da nema tema o tome.

srecno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pljevljak
Akvarista



Registrovan: 01 Maj 2014
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2018 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odustalo se od ideje sa zemljom... 😂😂😂 i jos sad saznam da mi stize na poklon akvarijum od 200 litara, a ja nisam do sad imao preko 80l.. hvala na savjetima drugari, mislim da ce ici manje zahtjevne biljke bez podloge...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2018 12:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Šta vi ljudi radite kad vam se podloga stvrdne?

Kao neko ko je uvek sebi lepio akvarijume imam jedno loše iskustvo sa biljkama. Nisam lepo izravnjao silikon na donjem spoju. Kad sam rastavljao postavku našao sam koren biljke ,oko 10tak cm, kako se proteže kroz silikon. Tako da se vraćam na predhodno pitanje "Sta vi radite kad vam se pesak stvrdne da biljke ne mogu da rastu".

Mrežica iznad zemlje je jako loša ideja, sitna zaustavlja izlazak gasova i čini čupanje biljaka nemogućim, krupna ne radi ništa.

Najveća glupost je koristiti kvarcni pesak za postavku koja nema strogo zacrtane parametre. Oštar je pa nije dobar za ribe dna, nije dobar za ribe koje preturaju pesak, nije dobar za ribu koja se uplaši pa krene da udara i po pesku i po staku... 100% da će te u prvih mesec dva izgrebati staklo, beo je pa ne daje sigurnoat ribama i izgleda neprirodno. Što se tiče tvrdoće podloge zgusne se više u odnosu na druge vrste peska.

Nije vam svaka zemlja dobra za akvarijum. Neke su tretirane hemijom protiv kojekakvih organizama pa nisu zdrave za akvarijum. Koristio sam Florabella zemlju za cvece prvih godinu ipo dana sve je bilo super posle toga je nastao pakao sa čišćenjem podloge i čupanjem biljaka, promenama vode, a posle dve godin su krenule crne čupave alge. Najgora stvar kod zemlje je što sav pesak mora da se baci. To možda ne deluje strašno al kad treba negde baciti 6 kanti od 20l punih peska sa 4tog spata...

Po meni je najlepša podloga prosejani rečni sljunak na granulaciju od 1-2mm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2018 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno, napravis aqvarijum sa nanom kao biljkom oko koje se sve vrti, za nju ti ne treba podloga niti neki posebni uslovi, nesto kao sto je on uradio:
http://www.akvarijum.org/forum.....t6287.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2018 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To za mrezicu nzm, rekao sam, ja nisam probao ali jako puno tema sam nasao da ljudi kazu da treba, cak i u onom pocetnickom tekstu stoji staviti mrezicu za komarce, e sad cuo sam za taj problem sa gasovima, al kazem stvarno necu da pricam kada nisam probao pa nzm.

A sto se tice kvarcnog peska ja sam vrlo zadovoljan sa njim. Kada sam birao bilo je krupnijeg koji stvarno jeste ostar, ali ovaj 1mm granulacije nije. Nigde mi se staklo za mesec dana nije izgrebalo, a i muljao sam ga kada je panj isplivao par puta. A cini mi se da se i muljasima svidja, ponekad ih vidim da gurnu pola glave u podlogu da izvade nesto sto zapadne, ne verujem da bi to radili da ih povredjuje. Sto se tice boje slazem se. Mnogo lepse izgleda jednobojna podloga nego ova sarena, ali realno to se vidi samo u pocetku. Meni se za mesec dana tepih bilje vec toliko razraslo da se pogloga i ne vidi napred(tek po negde ali i tu su manji zbuncici koji ce porasti) nego samo ispod panja(gde nema biljaka), a i pozadi kada se rotale i kripte jos malo užbune ne verujem da ce se igde videti, mada kazem vise bih voleo da je jednobojan ali kontamda posle godinu dana necu ni ja znati koje je boje.

E sada, da me neko ne shvati pogresno, ovo je samo moje dobro iskustvo, uvek je bolje poslusati iskusnije akvariste kao sto je Peku koji su svasta probali, ja sam mozda samo slucajno dobro prosao sa ovim i nemam iskustva sa boljim pa da mogu da preporucim, ja samo kazem kakva je situacija kod mene.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2018 10:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa to, za nekog ko nece da se zavitlava sa biljem i uslovima za njega, nego samo hoce da mu se akvarijum zeleni, stavi Anubie, Java moss, Microsorume neke, monoselium(ili neku drugu mahovinu), pobaca par clabophora po dnu, gore pusti salviniu ili socivicu da se nebi stvarale alge i to je to. Akvarijum ce biti pun zelenila, a ne treba mu ni hranjiva podloga, ni mikro makro, ni Bog zna kakvo osvetljenje, ni CO2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pljevljak
Akvarista



Registrovan: 01 Maj 2014
Poruke: 12

PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2018 2:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da znas da si u pravu... tako cu i uraditi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Mineralizovana zemlja Peku Podloga 6 Sre Sep 04, 2019 3:57 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Carobna zemlja novo pakovanje srki.acs Podloga 0 Sre Jun 26, 2019 12:33 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zemlja za cveće Peku Razno 6 Sub Sep 08, 2018 12:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koliko jd neophodna zemlja ispod podl... ludidzora Podloga 5 Sub Mar 18, 2017 7:38 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Floran zemlja za podlogu dule205 Početak u akvaristici 5 Ned Sep 25, 2016 5:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License