Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 pocetnica Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ljiki
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Jug

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2018 6:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rolling Eyes sta mislite o ideji da mi akvarijum stoji na sanku izmedju dnevne sobe i trpezarije,, napomena bio bi blizu velikog prozora gde bi imao dovoljno svetlosti,
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2018 6:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2018 6:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum nikako ne bi smeo da ima dodira sa suncevom svetloscu! Pravilo broj 1
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljiki
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Jug

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2018 10:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ralke u toj prostoriji je takav raspored prozora da preko celog dana ima puno dnevne svetlosti nemam neki tamni ugao, i jos jedan savet bi mi trebao, tu bi dosao AQ velicine 67 x 30 x45 cm, sta predlazete za tu velicinu dali da bude klasican spoljni filter ili neki unutrasnji,
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2018 11:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dnevna i sunceva svetlost nisu isto. Svima nam je akv na dnevnoj svetlosti preko dana ( osim onima koji drze akve u podrumu bez prozora) , ali je poenta da ne bije sunce direktno u akv. Jednostavno prati sunce kuda sija preko dana i ne stavljaj akv tu, jer ces imati alge, sijaset raznih vrsta, od zelenih ljigavih preko koncastih, zbunastih i svih ostalih.

Takodje i temperatura vode moze biti problem, recimo da ti se skuvaju ribe. Moja drugarica iz zgrade, dok smo jako davno bili mali i dovlacili sve s ulice kuci pa i male zabe i punoglavce iz bara, ih je tako bas skuvala. Stavila je akvarijum na sto u sobi, i ujutru kad je granulo sunce, i uprlo u akv svom silinom, voda je bila vrela a sve zabice i punoglavci mrtvi. S te strane zgrade sunce bije do 11 h ujutro, a mi smo onda svi zajedno ostatak dana plakali.

Na tu velicinu akva moze i unutrasnji filter ili neki mali hang on bez problema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2018 11:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo po koji savet i od mene(pocetnika takodje).

Mani se sunceve svetlosti sem ako neces alge da gajis, one se na suncu i u casi stvore, a ne da ce se stvoriti u akvarijumu gde imaju substrat i sve. A i nije sunceva svetlost bas lepa. Kada promeni stranu, pola akavarijuma ti je u senci, onda kao sto io rece, i greje dosta. Zimi krace traje, pa jos ako je oblacno neces pola akvarijuma videti ceo dan. Za tako mali akvarijum osvetljenje je jeftino ako ces neke prosecne biljke, a i sto se mesta tice, uglavi ga negde gde nece biti direktno na suncu.

Sto se tice filtera slican posao ce ti raditi i hang on i unutrasnji(da li neki corner ili nesto slicno) samo gledaj sta ti je lakse za odrzavanje, hang on je super ako lepo mozes da mu ,,pridjes" pa ga iskljucis, povadis sve, ocistis(svaki materijal kako je predvidjeno) i to je to, nema burlikanja po akvarijumu, ali ako ce ti akvarijum biti do zida, a hang on pozadi to je dosta maltretiranja, skidati ceo, prati, vracati. U tom slucaju jednostavniji je sa cornerom. Za neki veci filter(kanister ili spoljni) mislim da nema potrebe na tu litrazu ali ako gresim neka me neko ispravi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2018 7:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ljiki - nisi nam rekla gde je ta prostorija sa tolikom svetlošću, na istoku (gde izlazi sunce),
ili na zapadu (gde sunce zalazi). To je jako bitno i zbog svetlosti (ne dnevne već sunčeve)
i zbog temperature.

Ako je soba na istoku (gde izlazi sunce) sve to može da prođe, ali ako je na suprotnoj strani
gde sunce zna da prži skoro ceo dan onda traži bolje rešenje. Kod mene u zgradi je haos kada je
temperatura u pitanju, sunčana strana se topi i prži (većina drži ulazna vrata otvorena - prave promaju),
dok meni recimo u jutarnjim satima bude malo sunčano a posle uživancija (inače smo stan do stana).

Još ako držiš hladnovodne ribe , a na sunčanoj si strani (gde prostorija nemože da se ohladi do pola noći),
onda je to problem i za ribe, tako da ti savetujem da o svim stavkama razmisliš i zbog temperature
i zbog algi (već su ti svi o tome spominjali). Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2018 8:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedini problem sa suncem je što lako podiže temperaturu u malim postavkama(100l-200l). Alge nisu problem sunca nego fosfata, nitrita, nitrata i nedovoljno CO2 u biljnom akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2018 8:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo je istocna strana na kojoj je drugarica skuvala zabe, leti sunca ima od izlaska do 11 h , najbolje gde sunce ne dopire sa zracima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2018 9:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Jedini problem sa suncem je što lako podiže temperaturu u malim postavkama(100l-200l). Alge nisu problem sunca nego fosfata, nitrita, nitrata i nedovoljno CO2 u biljnom akvarijumu.


Ups .... a fotosinteza (koja ih stvara i koja igra glavnu ulogu kod uopšte biljnog sveta), jer bez svetla nema ni života,
ni fosfata, ni nitrata, ni co2. Ne kažem da nisi u pravu delimično .... ali .... čini mi se da je intenzitet fotosinteze presudan.
Poz Peku !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2018 9:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

io ::
Stavila je akvarijum na sto u sobi, i ujutru kad je granulo sunce, i uprlo u akv svom silinom, voda je bila vrela a sve zabice i punoglavci mrtvi. S te strane zgrade sunce bije do 11 h ujutro, a mi smo onda svi zajedno ostatak dana plakali.


Te živuljke iz bare su hladnovodne tako da je logično da u maloj zapremini pri udaru temperature riknu, šokiraju se
i kraj. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2018 2:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinjavam se Ljiki.
Vuče kad se vratim za VA idem da ti slikam akvarijum koji je zadnjih nekoliko godina od svitanja do ppdneva na dnevnoj svetlosti a od podneva do sumraka direkt na suncu. Biljni mi je dok je bio u zivotu izlozen suncu sa boka u tom delu algi nije bilo. More mi je izlozeno suncu isto sa boka kad su fosfati skočili tad su se i alge javile na kamenu koji je pod udarom. Kad se sistem očistio one su se povukle.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2018 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Vuče kad se vratim za VA idem da ti slikam akvarijum .....


Ljiki izvinjenje i od mene (malko se mešamo u tvojoj temi).

Peku nemoraš da slikaš i da se smaraš oko toga, verujem ti, što da ne ?
Ja hemiju ne koristim ni najmanje i zbog toga nemogu da komentarišem šta biva
i šta se događa sa algama kad se stavi ovo ili ono, što se tiče mora tu sam
totalni laik, onda nema potrebe da dokazuješ. Inače hemija mi je struka (hem.inž.),
pa eto znam šta je voda,od čega se sastoji i kako se sve može na nju uticati
(oko vode radim i na poslu i van posla), o destilovanoj da i ne pričam,
samo što ne spavam u vodi, onda šta još da ti kažem .....
osim da želim akvaristiku bez hemije, jer mi se ona smučila u životu,
jer je ona uništila puno života na različite načine (ishrana ,itd), to je to.
Puno pozdrava !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2018 12:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stari vuce, vadili smo ih iz bara po pescari, bara kao barica od 10 cm dubine, koja je bila prilicno topla , imala je sigurno bar 30 stepeni ( i gacali smo po tome) a cesto se neke manje i presuse....al nije ni bitno, jer kad sunce upre, ugreje i staklo i verovatno je i poklopac prelamao i pravio efekat lupe pa je u akvu bilo 60 a ne 30 stepeni.....zbog toga nije akv za suncanu stranu , a alge se jave i bez sunca, jel.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2018 8:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

io ::
Stari vuce, vadili smo ih iz bara po pescari, bara kao barica od 10 cm dubine ......


io - Razumeo sam te u potpunosti, pre 40+god sam prošao kroz sve to ..... Poz. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljiki
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Jug

PorukaPoslao: Čet Nov 15, 2018 10:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Havla na savetima samo da se pohvalim i jos nesto pitam AQ je postavljen na mestu izmedju dve prostorije, dnevnog svetla ima puno ali nema direktnog sunca, postavljena je podloga u vidu treseta koji je pokriven sitnim sljunkom, posadila sam nekoliko biljka sipana je voda (cesmovaca) pumpa Atman HF-0600 je ukljucen pre nekoliko dana, ali zasad mi je voda zuckasta, jesam li negde pogresila ili je to normalno da u pocetku voda bude zuckasta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnica Boba80 Upoznavanje 0 Čet Maj 21, 2020 9:31 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License