Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Izgled betonske fontane sa ribicama i odrzavanje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sre Jul 25, 2018 7:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postovani, kao novajlija u akvaristici pokusavam sto vise da procitam i vidim, da ne smaram previse na forumu, ali se uvek nametne neka tema za koju mi je potrebno da cujem misljenja ljudi iz ove oblasti. Nije rec o akvarijumu, vec o fontani - ribnjaku, pa iskreno teze dolazim do odgovora, ali se nadam da ima neko ko se razume i u tu oblast, ili me moze uputiti na nekog ko se bas bavi fontanama i vrtnim jezerima.

Sada mi se namecu dva bitna pitanja u vezi izgleda fontane i njenog funkcionisanja.
Moja betonska fontana je 3mx2m, dubine 80 cm, ima filtersku pumpu, dva filtera sa UV lampama i fontansku pumpu. To je valjda dovoljno od podataka o samoj fontani da bih vam objasnio sta vidim kao problem.

Pitanje 1
Na slici cete to najbolje videti.
Fontana samim tim sto je od betona, nema mogucnosti za neko zivopisno dno, ili bi neka opcija mozda i bila ok, ali bi se to tek sigurno prljalo i tesko bi se cistilo. Sada ima nesto na dnu poput algi i deluje ruzno. Da li je dovoljno da kupim neki usisivac za mulj i imate li neku preporuku? Da l itime resavam problem sa cistocom dna?

Pitanje 2
Verovatno je kontradiktorno, ali meni licno smeta ova "bistrina" jer se vide dole saksije za lokvanje, kablovi, cevi, betonska kocka koja delimicno kamuflira i prekriva filtersku pumpu itd. Ja bih voleo da voda bude zelenkasta, kao sto vidjam razne ribnjake, ali ne da bude prljava kao blato, bara, vec prozirna, ali da se ne vidi dno. Da li je to moguce postici a da se ne ugrozi biljni i zivotinjski svet zbog algi? Fontane su naravno kristalno ciste ali oni modeli bez ribica i biljaka. Ali, ovde zamisljam ipak da to bude drugacije, da se dobije efektat malog jezerceta, prilicno prozirnog, ali ne do te mere da to deluje ko kada sa vodom sa cesme. Nadam se da sam uspeo da objasnim a da ne deluje bas nebulozno. Smile

Image


Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jul 25, 2018 7:03 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jul 28, 2018 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto ne ofarbas dno u zeleno? Ili sto ne pospes dno sa necim, tipa kamenjem u odredjenoj boji? Inace fino izgleda, fali jos puno bilja po meni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Jul 28, 2018 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Saksije sakri sa kamenom može iz prodavnice, može onaj što ti se svidi kraj reke. Ribe bi trebale da reše problem algi.
Imam jedno pitanje čime si premazao fontanu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Ned Jul 29, 2018 12:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Saksije sakri sa kamenom može iz prodavnice, može onaj što ti se svidi kraj reke. Ribe bi trebale da reše problem algi.
Imam jedno pitanje čime si premazao fontanu?


Mozda se ne vidi, stavio sam po vrhu saksija ejdan sloj crvenkastog sitnog slunka. Je l to ok?
Fontana je premazana sika hidroizolacijom tri sloja. Nadam se da je to dovoljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Ned Jul 29, 2018 12:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ViK ::
Sto ne ofarbas dno u zeleno? Ili sto ne pospes dno sa necim, tipa kamenjem u odredjenoj boji? Inace fino izgleda, fali jos puno bilja po meni.


Kad budem prvi put praznio cistio verovatno cu dno ofarbati u zeleno. Sta mislite, da li ce s vremenom i taj beton da potamni? Jedan akvarista mi je rekao da ako stavim kamenje da ce se znatno teze odrzavati fontana, a da je bolje da dno bude cisto.... Sve to mi je velika dilema jer mi se ne dopada da se svaka trunka vidi na dnu. Kako je moguce postici onu zelenkastu poluprozirnu boju i da li je to onda stetno tako za ribice?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Avg 08, 2018 10:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zelena boja vode je od algi. Ukoliko sunce "bije" dosta po vodi brzo ce doci do stvaranja algi i zelenkaste vode. Predpostavljam da tvoje uv lampe to sprecavaju. Zelenkasta voda nije stetna za biljni i zivotinjski svet.
Tebi je bistrina vode odlicna. Sledece sezone mozes prefarbati dno ukoliko tako vise volis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Čet Avg 09, 2018 8:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima i pomoci. Sta mislite, da li je efektnije posuti dno kvarcnim peskom u natur boji, ili nekim plocastim kamencicima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Avg 14, 2018 7:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da je to vise stvar ukusa.
Meni je sasvim ok i da nema niceg od toga, a sa druge strane i pesak i kamenje imaju neki svoj smek.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Sre Avg 15, 2018 9:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da je najbolje bez peska i sljunka zbog odrzavanja. Sve sto se raspadne pasce ispod i degradirace kvalitet vode. Ovako filteri imaju sanse da povuku veci deo necistoce...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Čet Avg 16, 2018 9:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada uporedim betonsku fontanu sa vrtnim jezercima nekako mi je najlogicnije da je taj efekat neupadljivog dna drugaciji u jezerima zbog crne folije. Mogao bih sledeceg proleca da ofarbam fontanu u tamnu yelenu boju npr. ili cak crnu i racunam da bi efekat vio mnogo bolji. nece to naravno biti crna boja dna kad bude algi, biljaka i sl. ali ce se manje videti svaka trunka. Evo kako sam malo dekorisao dno kada sam ocistio usisivacem alge.

Image


Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 5:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drustvo, potrebna mi je pomoc u vezi sa mojom fontanom i ribicama u hladnijim danima koji dolaze. Odlucio sam se da nabavim akvarijum u koji cu u toku jeseni i zime drzati ribice. Angazovao sam coveka koji radi akvarijume, zadovoljan sam kako je sve ispalo, malo cu poraditi na spoljasnjoj estetici, ali je taj akvarijum vise jedna vrsta skladista za ribice u hladnim danima. Ostaje fontana napolju i akvarijum unutra, a sada mi se namece mnogo pitanja u vezi sa radom fontane u jesen i zimu. Zamolio bih vas sve koji mozete da pomognete da se ukljucite.

- Imam cetiri velike japanke (oko 12-15cm) i 15 manjih japanki (do 5 cm). Da li je velicina ovog akvarijuma oko 180 litara dovoljna za njih?
- Plutajuce biljke polako vadim jer trule, ali interesuje me da li lokvanje i rogoz ostavljam u vodi? Da li je potrebno da ih secem ili da pustim da sami otpadnu i ostane koren u saksiji?
- Kada dodje jos hladnije, pa i minus, sta u fontani radi, a sta ne radi? Njena velicina je 2mx3m i dubina 80cm. U njoj je potopljena filterska pumpa (dva UV filtera sa lampama su izvan fontane u jednoj kutiji, do pola u zemlji i pola iznad, a u fontani je i fontanska pumpa sa mlaznicama.

Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 5:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih da pomenem da sam vec u akvarijum ubacio sedam japanki od tih dvadesetak. Slika fontane je stara mesecak dana. Sada je nazalost sve manje biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 6:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih preselio što više bilja u akvarijum da ga spašavam za proleće, ostavi napolju koju biljku (riknuće sigurno),
a takođe ostavi i 2-3 manje japanke čisto da vidiš šta će se snjima dešavati. Svi saveti koje dobiješ ,biće teško
primenljivi jer je svaki akvarijum priča za sebe a takođe i vrtno jezerce. Veliki je znak pitanja koliki će biti minus,
koliko će minus trajati, koje debljine će biti debljina leda zbog svega toga, šta će biti sa fontanom i potopnom pumpom,
dakle i oni koji imaju lična iskustva sa tim stvarima ,to su njihova iskustva što nemora da znači da će tako biti i kod tebe.
Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljke iz fontane ne mogu preseliti u akvarijum jer trule, a japanke bukvalno sve pojedose. Cak i ovo bilje u akvarijumu je u medjuvremenu pojedeno osim one biljke na levoj strani akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 8:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ivanhoe ::
Biljke iz fontane ne mogu preseliti u akvarijum jer trule, a japanke bukvalno sve pojedose. Cak i ovo bilje u akvarijumu je u medjuvremenu pojedeno osim one biljke na levoj strani akvarijuma.


Očigledno je da se radi o hladnovodnim biljkama, pa im ne prija toplo - onda trule, tope se, a i da nisu hladnovodne
ipak stres je to kad biljka ili riba promeni temperaturu za x stepeni. Onda je rešenje da se spasu za proleće -
da budu u hladnoj prostoriji u posudi bez grejača,samo sa strujanjem vode i bez japanki koje će ih pojesti.
Ako ti se ponudi bolje rešenje - prihvati ,što da ne ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Cudan izgled Skalara (bolest ili nest... Spavalica13 Ostali Stanovnici 4 Pet Nov 22, 2019 2:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Fontana sa ribicama i biljkama - save... ivanhoe Vrtna Jezerca 19 Čet Jul 05, 2018 4:43 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Odrzavanje belog, kvarcnog peska stanislav Početak u akvaristici 3 Pon Dec 12, 2016 8:19 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ribicama duduk stevan Bolest 20 Sub Maj 23, 2015 6:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati pribor za odrzavanje i ulepsavanje a... milostzr@gmail.com Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Mar 09, 2015 12:05 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License